Reklama

Chihuahua i pomeranian
© Benevolente82/Shutterstock

Najdłużej żyjące rasy psów – TOP 5 długowiecznych ras

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

Opublikowano

Jakie są najdłużej żyjące rasy psów? Jaki jest rekordzista wśród psich seniorów? Poznaj fakty i ciekawostki na ten temat!

Każdy opiekun psa pragnie tego, aby jego pupil pozostał z nim w dobrym zdrowiu i samopoczuciu jak najdłużej. Niemniej, decydując się na zakup lub adopcję czworonoga, trzeba mieć świadomość tego, że psy żyją zdecydowanie krócej od ludzi. 

Ile lat przeciętnie żyją psy?

Długość życia psa jest uzależniona od wielu czynników, o których szerzej opowiemy poniżej. Przyjmuje się natomiast, że średnia długość życia większości ras i ich mieszańców to kilkanaście lat (12-14).

 Pamiętaj o tym, że choć nie na wszystko masz wpływ (np. na ujawnione po czasie wady i choroby genetyczne znacząco skracające czas życia), w dużej mierze to właśnie od Ciebie – jako świadomego opiekuna zwierzęcia – zależy to, jak długo i w jakim stopniu komfortowo będzie funkcjonował pupil.

Najkrócej i najdłużej żyjące rasy psów – wiek a rasa

Rasa jest jednym z istotniejszych czynników warunkujących długość życia psa. Statystyki jasno wskazują, że przedstawiciele ras dużych i olbrzymich żyją najkrócej. Dog niemiecki, nowofundland, wilczarz irlandzki, bernardyn czy berneński pies pasterski to czworonogi przeżywające zaledwie od 6 do maksymalnie 10 lat. 

To niewiele w porównaniu z rasami przedstawionymi poniżej. Które z nich żyją najdłużej? Co do zasady, psy ras małych i miniaturowych. Poznaj rasy znające sekret długowieczności!

Najdłużej żyjące rasy psów – poznaj rekordzistów!

Każdy miłośnik psów wie, że zwierzęta te potrafią zaskakiwać w wielu kwestiach. Jedną z nich jest zupełnie nieoczekiwana u tego gatunku długość życia. 31 lat – tak sędziwego wieku według opiekuna dożył Bobi, mieszkający w Portugalii, urodzony 11 maja 1992 roku i zmarły 22 października 2023 roku, portugalski pies stróżujący. To jedna z najpopularniejszych ras w tym kraju. 

Został on wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako najdłużej żyjący pies na świecie w maju 2023 roku, ale w lutym 2024 roku wobec licznych wątpliwości został z niej usunięty. Na razie nie jest jasne, kto dzierży obecnie tytuł najstarszego psa w historii.

Poprzednim rekordzistą wpisanym do księgi był Bluesy, australijski pies pasterski (australian cattle dog), który żył niewiele krócej, bo 29 lat i 5 miesięcy. Urodził się 7 czerwca 1910 roku w Australii i zmarł 14 listopada 1939 roku. 

W ramach ciekawostki warto dodać, że nieoficjalnie za najstarszego psa na świecie uznawany jest inny przedstawiciel australian cattle dog. To suczka o imieniu Chilla, która zmarła w 1982 roku, dożywając rzekomo 32 lat i 12 dni. Nie widnieje ona w Księdze Rekordów Guinnessa, ponieważ nie udało się potwierdzić bez wątpliwości daty jej narodzin.

Polska także ma swojego rekordzistę. To mieszaniec Miniuś z Poznania, który żył niewiele krócej od wyżej wymienionych czworonogów, bo aż 27 lat.

Najdłużej żyjące rasy psów – TOP 5 długowiecznych ras

Poznaj 5 ras, które wedle statystyk dożywają sędziwego wieku, często w bardzo dobrym zdrowiu i kondycji. Przekonaj się, czy na liście widnieje Twój pupil lub czworonóg, którego planujesz zaprosić pod swój dach.

Chihuahua

Chihuahua to jedna z najmniejszych ras na świecie. Ten bardzo temperamentny piesek pochodzi z Meksyku. Jest on najstarszą rasą Ameryki Północnej. Przodkowie rasy chihuahua żyli na azteckich dworach już w czasach starożytnych. 

Waga psa zgodnie z wzorcem FCI nie powinna przekraczać 3 kg. Występuje on zarówno w odmianie długowłosej i krótkowłosej. Jest typowym czworonogiem do towarzystwa, jednak nie lubi nudy i stagnacji. Uwielbia zabawę z opiekunem i długie spacery. Żyje przeciętnie od 12 do nawet 20 lat.

chihuahua
Shutterstock

Yorkshire terrier

Niezwykle popularny w Polsce yorkshire terrier pochodzi z Wielkiej Brytanii, z hrabstwa Yorkshire, gdzie wykorzystywany był jako… szczurołap! Rasa powstała stosunkowo niedawno, bo w połowie XIX wieku. 

Jej charakterystyczną cechą jest piękna, długa, jedwabista w dotyku szata. Większość opiekunów tych wesołych i odważnych czworonogów stawia na krótkie fryzury, które są proste i wygodne w utrzymaniu.

 Strzyżenie nie wpływa negatywnie na sierść, ale uniemożliwia udział w wystawie. Yorkshire terrier dożywa przeciętnie 12-16 lat. „Rekord” ten bywa jednak często pobijany – nawet w Polsce żyje 18-letni york Winston (dane z 2023 roku).

Artush/Shutterstock

Border collie

Border collie, którego pokochały miliony polskich rodzin, to wspaniały pies pasterski, obecnie wykorzystywany również m.in. w terapii chorych czy w charakterze psa sportowego, tropiącego i lawinowego. Pochodzi z Wielkiej Brytanii, z pogranicza Szkocji i Anglii. 

Rasa powstała w XIX wieku. Jest uznawana, całkowicie słusznie, za jedną z najinteligentniejszych ras na świecie. Średnia długość życia psa rasy border collie to 12-15 lat, ale przedstawiciel rasy o imieniu Skippy żył w Irlandii aż 27 lat!

Aneta Jungerova/Shutterstock

Jamnik

Jamnik, obok owczarka niemieckiego, był swego czasu jednym z ulubionych pupili Polaków. Niemiecki dachshund, czyli pies na borsuki, znany jest co najmniej od czasów średniowiecznych, choć istnieją zwolennicy teorii mówiącej o tym, że te małe psy istniały już w starożytności. 

To niesamowicie sympatyczny, energiczny pies odznaczający się wybitnym instynktem łowieckim. Żyje średnio 12-16 lat, ale jamniczka Chanel dożyła 21 lat.

Shedara Weinsberg/Shutterstock

Szpic miniaturowy

Szpic miniaturowy, inaczej pomeranian, to niewielki czworonóg o imponującej, bujnej szacie. Nie daj się jednak zwieść pozorom. To odważny i wytrwały pies, który z powodzeniem startuje m.in. w zawodach agility! 

Zazwyczaj jednak występuje w roli pupila do towarzystwa. Przeciętna długość życia tego szpica to 12-16 lat. Są to jednak zwierzęta stosunkowo zdrowe, odporne na choroby, dlatego przekroczenie tej bariery nie stanowi dla nich problemu. Borykają się czasem natomiast z dolegliwościami dentystycznymi i zwichnięciem rzepki.

wirakorn deelert/Shutterstock

Maltańczyk, pudel i inne długowieczne rasy 

Do innych długowiecznych ras psów należą m.in.:

Co zrobić, aby pupil żył jak najdłużej?

Odpowiedź, wbrew pozorom, jest prosta. Warto wiedzieć, że ze wszystkich ras psów na świecie najdłużej żyją te, które są… zadbane! To, na jak długo, w jakim zdrowiu i samopoczuciu pozostanie z Tobą podopieczny, w dużej mierze jest uzależnione od opieki, jaką mu zapewnisz. Kluczowe dla utrzymania zdrowia są:

  • zbilansowana dieta, która dostarcza psiemu organizmowi niezbędnych do jego prawidłowego składników odżywczych we właściwych proporcjach;
  • regularna, dostosowana do potrzeb i możliwości aktywność fizyczna;
  • aktywność umysłowa, która zapobiega nudzie, frustracji i niekorzystnie wpływającemu na zdrowie stresowi;
  • kontrola weterynaryjna pozwalająca na szybkie wykrycie ewentualnych schorzeń i podjęcie skutecznego leczenia.

Przestrzegając tych kilku zasad, masz szansę zapewnić swojemu pupilowi długie życie, zdrowie i dobrą kondycję, zarówno fizyczną i psychiczną, w późnym wieku.

Podsumowanie

Wiesz już, które rasy psów żyją najdłużej. Niemniej, pomimo tego, że mniejsze czworonogi żyją dłużej niż duże psy, a rasa ma duży wpływ na ową długość życia pupila, posiadasz realne narzędzia do tego, aby przyczynić się do przedłużenia jego życia. Zadbaj o zdrowie psa, by móc cieszyć się jego nieocenionym towarzystwem przez wiele lat!

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

5 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?