Reklama

Fryzury dla yorka - modne, wygodne i urocze

Fryzury dla yorka  - modne, wygodne i urocze © Shutterstock

Jeśli szukasz inspiracji na nowe strzyżenie dla Twojego yorka, ale nie wiesz jaką sprawić mu fryzurę – podpowiadamy! Niektóre z tych uczesań możesz nawet wykonać samodzielnie, w domu.

Przez Marysia Sinkiewicz

aktualizacja dnia

Yorkshire terrier, zwany po prostu yorkiem, to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych w Polsce ras. Te małe kanapowe pieski mają niezwykle towarzyskie usposobienie. Nic zatem dziwnego, że jako ich opiekunowie chcielibyśmy, aby nasze maluchy prezentowały się równie uroczo.

Należy pamiętać, że ten filigranowy piesek wymaga pielęgnacyjnej systematyczności. Kluczowe znaczenie ma pielęgnowanie okrywy włosowej – mycie, czesanie i strzyżenie.

Pielęgnacja to podstawa!

Szata yorka jest specyficzna, ponieważ rośnie przez całe życie, nie wypada i wymaga starannej pielęgnacji.

Dodatkowo, warto wiedzieć, że sierść yorków to włosy! Między innymi dlatego, jest to rasa psa odpowiednia dla alergików. Obecność włosów wiąże się natomiast z częstymi kąpielami (nawet co 2-3 tygodnie).

Przy każdorazowym strzyżeniu yorka, trzeba pamiętać o kilku prostych zasadach:

  • odsłonięcie oczu i uszu – włosy przy uszach wycina się na 1/3 wysokości ucha, tak by miały kształt szpica (nieusunięta sierść przy uszkach i oczach może doprowadzić do infekcji i chorób);
  • usuwanie sierści z okolic narządów płciowych i spod ogonka (wymaga tego higiena);
  • kitkę należy związywać materiałowymi lub silikonowymi gumkami (zwykła gumka recepturka niszczy i wyrywa włosy);
  • nie czeszemy na sucho – najpierw lepiej nanieść na włosy odpowiednią odżywkę, dzięki czemu  łatwiej będzie je rozczesać, a piesek lepiej zniesie zabieg.

Istnieje wiele typów fryzur dla yorkshire terrierów. Oto najpopularniejsze z nich.

1. Higieniczna fryzury dla yorka

©Shutterstock

Służą do utrzymania prawidłowego stanu zdrowia psa, a latem zapewniają zwierzęciu utrzymanie prawidłowej temperatury ciała w upalne dni. Najważniejsze w tym strzyżeniu jest pozbycie się zbyt długiej sierści na tułowiu. Włos na łapkach i głowie może być nieco dłuższy.

Bardzo często zdarza się, że opiekunowie yorków decydują się na bardzo krótkie cięcie na całym ciele, aby nie musieć powtarzać zabiegu zbyt szybko.

2. Konkursowa fryzura dla yorka 

©Shutterstock

Wymogi konkursowe nakładają na uczestników pewne normy. W zależności od wystawy może być wymagana różna długość włosia. Oprócz odpowiedniego strzyżenia wymagane jest również konkursowe upięcie.

Taki typ cięcia i upięcia nie jest odpowiedni dla zwierzaków, których opiekunowie dysponują dużą ilością czasu (i cierpliwości) na zabiegi pielgęnacyjne. Długa szata może się bowiem plątać i brudzić, w skutek czego na włosach mogą pojawić się trudne do rozczesania kołtuny.

3. Kawai, czyli urocze fryzury dla yorka 

©Dresstechnifus

Jest to sposób tworzenia psiej fryzury pochodzącej prosto z Korei. Przycięte i upięte w taki sposób włosie sprawia, że można pomylić tego małego pieska z zabawką. Policzki są dokładnie ogolone, cała kufa jest odcięta, a długie włosy pozostają w okolicy za uszami. Sierść wokół szyi psa jest tu starannie skrócona. Jeśli zaś chodzi o długość włosów na ciele psa, to każdy właściciel może sam decydować. 

W domowych warunkach możemy zdecydować się jedynie na upięcie. Możemy do tego wykorzystać kolorowe gumki do włosów, spinki czy wstążeczki. 

4. Szynszyla

©Dresstechnifus

Jest to fryzura wymagająca precyzji oraz doświadczenia. Aby uzyskać efekt szynszyli, nadmiar włosów jest przycinany z całego ciała – ma nie więcej niż 13 mm długości. Następnie na ciele psa wycina się cienkie paski, dzięki czemu uzyskuje się charakterystyczny wzór. Opcjonalnie, zamiast linii, można wygolić „łuski” jak u ryby lub inny wzór. Tydzień później, kiedy włosy nieco odrosną, fryzura wygląda jeszcze piękniej.

Jest to fryzura która powinna być wykonywana wyłącznie w salonach groomerskich.

5. Fryzura dla yorka "na misia"

©Shutterstock

Fryzury w stylu misia są domeną szpiców miniaturowych, jednak możemy je wykonać także na wielu rasach długowłosych. Cięcie włosów z uszu i głowy wykonujemy w taki sposób, by proporcje pyszczka przypominały kształt owalny.

Włosy po bokach głowy strzyżemy łukowato, co zapewni efekt poszerzenia pyszczka. Strzyżenie uszu wykonujemy nożyczkami i zostawiamy włos o niewielkiej długości. Obcięty york będzie nieco przypominał misia, co jest głównym założeniem fryzur tego typu. Taka fryzura dobrze sprawdzi się zarówno dla pieska jak i suczki.

Sierść Yorka jest piękna i rośnie przez całe życie, dlatego trzeba o nią dbać systematycznie. 

Przczytaj także: 

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz