Reklama

Modne i wygodne fryzury dla maltańczyka

Maltańczyk wystawowy przed pokazem

Maltańczyk wystawowy przed pokazem

© Shutterstock.com

Mały, słodki i cały biały – maltańczyk to uroczy psiak, przy którego zakupie trzeba wiedzieć jedno – wydatki na psiego fryzjera nas nie ominą. Jak modnie uczesać maltańczyka? I co trzeba wiedzieć o jego sierści, wybierając fryzurę dla naszego pupila? 

Przez Sabina Stodolak

aktualizacja dnia

Fryzury matańczyków i ich pielęgnacja, 

czyli dlaczego ta rasa potrzebuje psiego fryzjera? 

Maltańczyk ma długi włos, który rośnie przez całe życie psa i nie wypada. Dzięki temu, że nie linieje, mimo długiej, białej sierści nie pozostawia aż tak wielu śladów w mieszkaniu i na naszych ubraniach jak inne psy, z sierścią z podszerstkiem. Oczywiście maltańczykowi wypadają pojedyncze włosy, ale nie gubi on sierści tak jak inne psy. 

Coś jednak za coś – włos, który nie wypada, trzeba przycinać.  W przeciwnym razie sierść stanie się za długa, będzie plątać się po ziemi, zbierać każdy paproch i oczywiście długi włos bez regularnej i systematycznej pielęgnacji i szczotkowania będzie splątany, sfilcowany i skołtuniony, a taki maltańczyk wygląda po prostu żałośnie. 

Codzienne, krótkie fryzury dla maltańczyka 

Jeśli pies nie chodzi na wystawy, tylko jest po prostu naszym domowym pupilem, nie ma potrzeby zachowywać pełnego, długiego włosa, z którym wiąże się sporo problemów. Takie pieski najczęściej noszą krótkie fryzurki. 

Ultra krótka fryzura dla maltańczyka 

Wszystkie włosy równo przycięte na krótko. Przycina się też włosy na pyszczku oraz na uszkach. W takiej fryzurze nawet dojrzały pies nadal wygląda jak młodziak. Wymaga regularnych odwiedzin u groomera. 

Maltańczyk - krótka fryzurka©Ziphouse / Unsplash.com

Tradycyjna, typowa krótka fryzura dla maltańczyka 

To bardzo wdzięczna i łatwa w utrzymaniu fryzurka wybierana częściej dla chłopców maltańczyków. Pozostawia się dłuższe, nieco rozczochrane uszka,

Maltańczyk ścięty na krótko©Pezibear/Pixabay.com

 

Maltańczyk na krótko, wersja kobieca Bob Cut

Tu również cała sierść przycięta jest na krótko, ale włosy na uszach pozostają długie, dobrze wyczesane. Tworzą wrażenie krótkiej fryzurki w stylu bob. Włosy na pyszczku również przycinamy. Ta fryzurka nosi często nazwę Bob Cut. 

Maltańczyk fryzura Bob cut©pieonane/Pixabay.com

Fryzury maltańczyków – średnia długość 

To propozycje dla wielbicieli ich pięknego włosa, którzy jednak nie chcą borykać się z koniecznością zaplatania psu na co dzień papilotów. We fryzurach średniej długości maltańczyk wygląda najbardziej naturalnie. Jest to też wygodne rozwiązanie, bo choć wymaga wizyt u groomera, to nie trzeba – tak jak przy krótkiej fryzurze – trzymać się ściśle terminów kolejnych wizyt. 

Średnia długość + kitka Lwi Ogon©Shutterstock

 

Średnio długa fryzura dla maltańczyka z gęstą sierścią 

Włos przycięty na całej długości, pozostawione dłuższe włosy na uszach. Długą sierść skraca się, ale nie ścina na krótko. Wymaga dużej pielęgnacji i regularnego szczotkowania. 

Maltańczyk dłuższa sierść©Ulrike Mai/ Pixabay

 

Fryzura dla maltańczyka na wystawę 

To najwyższa półka umiejętności, wymagająca od opiekuna psa sporo poświęcenia i zapału. Psy z długim włosem, przygotowywane do wystaw, na co dzień noszą papiloty, które chronią włosy psa przed zniszczeniem, porwaniem a u maltańczyka papiloty chronią sierść również przed żółknięciem. Dodatkowo zakładając papiloty, sierść się natłuszcza, co odżywia włos i sprawia, że staje się lśniący. 

Kiedy piesek jest młody, papiloty stosuje się przede wszystkim w okolicach odbytu, by sierść nie żółkła przy oddawaniu moczu lub kału. W miarę wzrostu włosa, papiloty zakłada się na czubku głowy, brodzie i policzkach, a u rocznego psiaka można je zakładać już na całym ciele. Papiloty zawija się codziennie (u starszych psów co dwa dni). 

Pies w papilotach to nadal jest żywe, energiczne zwierzę, dlatego dla jego bezpieczeństwa najlepiej przy spacerach zakładać mu ochronne ubranko. W przeciwnym razie może zaczepić nimi o wstające gałęzie. 

Zakładanie papilotów u maltańczyka©Shutterstock

Choć sama czynność zakładania papilotów nie jest skomplikowana, to warto pamiętać, że dla psa nie jest to komfortowe, dlatego jeśli nasz pies nie jest wystawowy, nie ma powodów, by stresować go papilotami. Maltańczyk z krótszą fryzurką też jest uroczy!

Jeśli jednak chcemy, by fryzura naszego maltańczyka wyglądała jak z wybiegu, konieczna będzie – poza papilotami – codzienna regularna pielęgnacja, wyczesywanie, a przed wystawą całe mnóstwo zabiegów pielęgnacyjnych. 

Inne, modne i fajne fryzury dla maltańczyka 

Psi fryzjerzy prześcigają się w wymyślaniu nowych wersji fryzur dla maltańczyków. Sierść maltańcyzków, jeśli jest zadbana, daje faktycznie ogromne pole do popisu. 

Korean style maltese

Jeśli szukasz bardziej nietypowych fryzur dla swojego pupila, warto zwrócić uwagę na coraz bardziej popularny korean style. Jest to fryzurka nietypowa – dłuższe włosy na łapkach, uszach i ogonie, a krócej przycięte włosy na pyszczku oraz na tułowiu. 

Maltańczyk korean style haircut©Shutterstock

Dłuższe uszy

Inna opcja to krótka sierść na całym ciele, za to długi, wypielęgnowany włos na uszach.

Wypielęgnowane uszy maltańczyka©Shutterstock

 
Fryzura Lwi ogon

Odmianą jest krótka fryzurka i dłuższy, puszysty ogonek (patrz na zdjęcie średnio długiej fryzury).

Fryzura Top Knot

Dla osób, które wolą zabawne fryzury, maltańczyka można uczesać  w koczek na czubku głowy. Ta fryzurka to Top Knot. Wymaga pozostawienia dłuższego włosa na głowie, a sierść na całym ciele można przyciąć na krótko lub średnio. 
 

Fryzura dla psa Top Knot©Shutterstock

Triple Top Knot 

Poza jednym koczkiem dla naszego zawiadiaki (najczęściej chłopca) można zrobić ich kilka. 

Maltańczyk z kucykami©Shuttectock

Fryzury maltańczyków z farbowaniem

Jeszcze innym pomysłem, choć nieco kontrowersyjnym jest farbowanie włosów maltańczyków. Można to zrobić tylko w salonie groomerskim. Stosuje się farby ziołowe, które nie szkodzą psom. 

Najczęściej farbowany jest włos na uszach lub ogonie. Bywa, że na sierści umieszczane są dodatkowe elementy dekoracyjne (np. gwiazdki, serduszka). 

Farbowanie psa u groomera©Shutterstock

Maltańczyk jak panda? To też możliwe dzięki fryzurze na pandę. Wymaga farbowania ziołową farbą i specyficznego strzyżenia. 

Maltańczyk stylizowany na pandę©Shutterstock


Poza samym strzyżeniem maltańczyki często noszą muchy lub kokardki. Zakładamy je jednak tylko na wyjątkowe okazje, bo na co dzień przeszkadzają psu w codziennej zabawie. 

Maltańczyk z muchą©Shutterstock
Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz