Reklama

Strzyżenie psa krok po kroku

strzyżenie psa
© Shutterstock

Sierść to pierwsza rzecz w wyglądzie psa, która zwraca naszą uwagę. Nie tyle umaszczenie, co właśnie czyste, lśniące i zdrowe futro. Kondycja sierści mówi wiele o stanie zdrowia zwierzęcia, a także pełni ważne funkcje dla całego organizmu, dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry i sierści naszego pupila. Każdy psi opiekun powinien więc choć trochę „liznąć” tematu, jakim jest samodzielne strzyżenie psa.

Przez Aleksandra Moskal

aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:58

Strzyżenie psa - czy w ogóle jest konieczne?

Na początek garść informacji o samej sierści u psów. Sierść u większości ras psów składa się z dwóch warstw: włosa okrywowego i podszerstka. Włos okrywowy jest dłuższy i chroni psa przed brudem, deszczem czy upałami – o strzyżeniu psów na lato za chwilę. Podszerstek jest krótszy od włosa okrywowego i stanowi świetną, szczelną barierę od zimna. Psy stają się bardziej „puchate” na zimę właśnie dzięki podszerstkowi, a podczas wymiany futra na lato większość tych włosów wypada, bo nie jest już potrzebna.

U niektórych ras występuje tylko włos okrywowy, bez podszerstka – takie rasy to np. yorkshire terrier czy maltańczyk. Stąd są one mniej odporne na niskie temperatury w zimie.

Które psy powinno się strzyc? 

Zacznijmy od tego, których się nie powinno – a mianowicie psów, które mają podszerstek. Strzyżenie psów, które mają podszerstek, może doprowadzić do miejscowego, plackowatego łysienia, ale co ważniejsze, przycina się włos okrywowy stanowiący tak ważną ochronę dla naszego czworonoga. Można natomiast strzyc rasy, które mają jedynie włos okrywowy – po konsultacji z lekarzem weterynarii lub dobrym groomerem. Ale i w tym przypadku nie obcinamy psa „na zero”, bo naga skóra jest wówczas narażona na groźne promienie słońca. Jeśli jesteś właścicielem takiej rasy - czytaj dalej! 

Strzyżenie psa krok po kroku

©Shutterstock

Jak przebiega strzyżenie psa? Jeśli zdecydujemy się, aby ostrzyc psa samemu, musimy wiedzieć o kilku ważnych rzeczach. Poniżej garść niezbędnych informacji!

1. Przygotowanie psa

Bardzo ważne jest to, aby pies był nauczony cierpliwego stania podczas całego zabiegu. Warto zadbać o to, aby stał na podwyższeniu, dzięki czemu oszczędzimy nasze plecy. Psi fryzjerzy używają specjalnych stołów groomerskich z regulowaną wysokością, antypoślizgową powierzchnią i szelkami, dzięki czemu pies stoi nieruchomo. Jednak kiedy mamy do strzyżenia tylko jednego czy dwa pieski, zakup takiego stołu jest zupełnie nieopłacalny. Znajdźmy więc w domu jakiś mebel, który posłuży za podwyższenie, dzięki czemu będzie nam wygodniej. 

Zadbajmy też o bezpieczeństwo psiaka – na powierzchnię połóżmy jakiś materiał, np. ręcznik, na którym pies nie będzie się ślizgał. W trakcie całego zabiegu pielęgnacyjnego dbajmy o to, aby pies był zrelaksowany, minimalizujmy stres, a za dobre zachowanie nagradzajmy przysmakami.

2. Przybory potrzebne do kąpieli i strzyżenia

Istotny jest wybór odpowiedniego zestawu dobrej jakości przyborów: grzebienia, szczotki, szamponu i odżywek, a także maszynki do strzyżenia lub/i nożyczek. W doborze całego sprzętu może pomóc dobry psi fryzjer. Przede wszystkim nie należy strzyc psa maszynką dla ludzi, ani używać ludzkich kosmetyków, gdyż mogą być zbyt agresywne dla delikatniejszej psiej skóry. Na rynku dostępnych jest wielu producentów oferujących przeróżne specyfiki przeznaczone dla psiej sierści. Niektóre odżywki dodatkowo wspomagają rozczesywanie gęstej czy dłuższej sierści, co może ułatwić zadanie. 

Maszynki przeznaczone dla ludzi niestety nie nadają się dla psów, gdyż nie uwzględniają potrzeb gęstej i kędzierzawej psiej sierści. Maszynką samo strzyżenie może pójść szybciej, jednak ich wadą jest to, że niektóre psy na sam dźwięk włączonej maszynki reagują paniką.

Nożyczki mają więc pewną przewagę nad maszynką, jednak nie wystarczy tylko jedna para! Inne nożyczki są stosowane do ogólnego cięcia, inne do zaokrąglania sierści czy do przycinania obszarów delikatnych – takich jak pyszczek. Warto zainwestować w wysokiej jakości nożyczki, zamiast kupować tańsze. Nożyczki powinny być naoliwione i naostrzone, dzięki czemu nie będą szarpać włosów.

3. Przygotowanie do strzyżenia psa – rozczesywanie i kąpiel

©Shutterstock

Pielęgnacja sierści powinna zacząć się od rozczesania sierści, następnie kąpieli całego ciała i dokładnego wysuszenia (choć wielu groomerów najpierw kąpie, a później rozczesuje i suszy). Czysta, świeżo umyta sierść lepiej się układa, łatwiej jest ją później prawidłowo przystrzyc. Pamiętajmy, żeby dobrze wysuszyć okolice uszu i ogon. Jeśli sierść jest skołtuniona, rozczesujmy ją delikatnie, najlepiej przytrzymując kołtun drugą ręką, aby nie sprawiać psu bólu i nie dokładać stresu. Możemy także użyć odżywek, które ułatwiają rozczesywanie sierści.

4. Strzyżenie

Teraz, kiedy sierść psa jest już czysta i rozczesana, można przejść do etapu strzyżenia. Jeśli robimy to pierwszy raz, możemy jeszcze nie mieć wprawy – lepiej wykonywać ruchy nożyczkami wolniej, ale bezpieczniej dla psa, aby nie uszkodzić skóry. Kolejność zajmowania się poszczególnymi partiami ciała nie jest bardzo istotna. Zacznijmy od tej części, która jest dla nas najwygodniejsza. Psi fryzjerzy działają według własnej kolejności – jedni zaczną od tułowia, inni od łap. Zwykle na koniec zostawia się pyszczek, gdyż wymaga dopracowania wielu szczegółów i jest to miejsce wrażliwe. 

Co ważne, strzyżenie powinno odbywać się w kierunku od głowy do ogona, a nie pod sierść. Pamiętajmy o takich praktycznych rzeczach jak przystrzyżenie brzucha (to miejsce lubi się brudzić!). W trakcie strzyżenia można też od razu przyciąć pazury, warto sprawdzić całe ciało psiaka pod kątem wystąpienia kleszczy. Po więcej szczegółowych rad najlepiej udać się do groomera, czyli psiego fryzjera – wiele zależy od rasy psa i jego sierści, a strzyżenie psa według wzorca rasy to prawdziwa sztuka!

Ile kosztuje strzyżenie psa?

Cena strzyżenia psa jest zależna od kilku czynników, z czego najważniejsze, jak łatwo się domyślić, to wielkość psiaka i długość jego sierści. Psom o długiej i gęstej sierści trzeba poświęcić znacznie więcej czasu na równie dokładną i staranną pielęgnację, co tym o krótkiej czy rzadszej okrywie włosowej. Ceny mogą różnić się też w zależności od miasta oraz od tego, czy pies ma po strzyżeniu brać udział w wystawie, czy jest to zwyczajna, rutynowa pielęgnacja. 

Salony fryzjerskie mogą wymagać wcześniejszej kąpieli psa w domu, ale niektóre mają kąpiel w pakiecie ze strzyżeniem czy trymowaniem, dlatego tutaj cena także może być nieco większa. Różne salony mogą mieć obcinanie pazurów czy rozczesywanie w cenie, u innych trzeba dodatkowo za to zapłacić.

Koszt strzyżenia psa małej rasy (np. yorkshire teriera, maltańczyka czy sznaucera miniaturowego) zaczyna się od około 70 zł do 150 zł, a w niektórych salonach nawet 200 zł. Ceny dla średnich psów (np. cocker spaniel, foksterier) wahają się od około 80 zł do 200 zł, natomiast strzyżenie psów dużych i olbrzymich (m. in. owczarki, pudel, czarny terier rosyjski) to koszt od 90 zł do nawet 400 zł w przypadku długiej i gęstej sierści.

Strzyżenie psa na lato – czy jest niezbędne?

W naturze psy… nie używają maszynek, trymerów i grzebieni… Natura bowiem zaprogramowała psi organizm na radzenie sobie z upałami głównie poprzez dyszenie. Tak właśnie przebiega termoregulacja, zaś całkowite ostrzyżenie włosa okrywowego, który stanowi barierę przed upałem i promieniami słonecznymi, zaburza ten proces. Takim postępowaniem możemy psiakowi bardzo zaszkodzić, choć wydaje się nam, że pies z taką ilością sierści musi się strasznie męczyć! 

Tu popełniamy błąd, bo to właśnie dzięki tejże sierści nasz pupil jest w stanie poradzić sobie w gorące dni. Jeśli pies źle znosi upały, zapewnijmy mu raczej cień, chłodniejsze pomieszczenie, zawsze świeżą wodę (niekoniecznie zimną, bo wbrew pozorom to w lato często do gabinetów weterynaryjnych trafiają pacjenci z zapaleniem gardła!), albo zaopatrzmy się w matę chłodzącą.

Jeśli chcesz się dowiedzieć czym się różni trymowanie psa od strzyżenia, zajrzyj tutaj.