Yorkshire terrier

Inne nazwy: York

#28

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Yorkshire terrier
Yorkshire terrier © Shutterstock

Yorkshire terrier to żywy, niezwykle inteligentny pies, którego nie należy traktować jak zabawki, lecz podchodzić do niego jak do prawdziwego teriera. Mimo że służy głównie jako pies do towarzystwa i wystawowy, jest to zapalony łowca szczurów, do czego zresztą został pierwotnie stworzony. Sprawdzi się także jako pies alarmujący. Jest najmniejszym z terierów, obecnie niezwykle popularnym na całym świecie – od Stanów Zjednoczonych po Europę. 

Najważniejsze informacje o Yorkshire terrier

Długość życia :

7

22

12

17

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Rasa jest dość młoda, powstała na początku XIX wieku, w czasach ewolucji przemysłowej. Pracownicy przemysłu wełnianego udali się ze Szkocji do Yorkshire, zabierając ze sobą swoje psy. Nie istnieją jednak pełne źródła dotyczące pochodzenia rasy. Do jej powstania przyczyniły się prawdopodobnie różne teriery, takie jak skye terrier, cairn terrier, clydesdale terrier (rasa obecnie nieistniejąca) i maltańczyk.

Rasę początkowo selekcjonowano do polowania na szczury w kopalniach i na króliki w norach, obecnie traktowana jest wyłącznie jako ozdobna. Początkowo funkcjonowała jako „terier miniaturowy”. W 1886 roku Kennel Club oficjalnie uznał rasę pod nazwą „yorkshire terrier”. Pierwszy oficjalny wzorzec powstał w 1898 roku.

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 15 i 25 cm

  Pies : pomiędzy 15 i 25 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 2 i 3 kg

  Pies : pomiędzy 2 i 3 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Yorkshire terrier ma zwartą i harmonijną sylwetkę, dumną i wyprostowaną. Ogólnie powinien wydawać się proporcjonalny i energiczny. Głowa jest raczej niewielka i płaska, czaszka niezbyt wypukła, a kufa nie za długa. Oczy średniej wielkości, błyszczące, ustawione frontalnie. Uszy są małe, w kształcie litery „V”, stojące, pokryte krótką sierścią o brązowo-czerwonym, mniej intensywnym odcieniu. Kończyny są proste. Ogon pokryty obfitą sierścią, noszony trochę ponad linią grzbietu.

  Ciekawostki

  Rasa ta odniosła ogromny sukces, co spowodowało nadmierne i niekontrolowane rozmnażanie psów. Jeśli chcemy dobrego szczeniaka, a nie psa w typie yorka, powinniśmy skontaktować się z najlepszymi hodowlami

  York - charakter

  • 100%

   Czuły

   York jest prawdziwą przylepą wobec osób, które darzy zaufaniem. Okazuje wiele czułości bliskim i uwielbia czas spędzany na ich kolanach.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Ten dynamiczny i aktywny pies to prawdziwy żartowniś, który uwielbia rozśmieszać otoczenie. Przepada za zabawą ze swoimi właścicielami, często się jej wręcz domaga.

  • 66%

   Spokojny

   York potrafi zachowywać się spokojnie, jeśli w ciągu dnia miał wystarczająco dużo ruchu. Wymaga wiele aktywności i interakcji z bliskimi, ale umie dostosować się do ich nastroju i w razie potrzeby spędzić długie godziny na kanapie.

  • 66%

   Inteligentny

   Ten bystry piesek ma duże możliwości, które nie zawsze ujawnia, chce bowiem, by jego pan spędzał z nim jak najwięcej czasu, na przykład na nauce nowych sztuczek.

  • 66%

   Łowca

   York jest terierem, przez co posiada wszelkie predyspozycje do polowań. Rasę wyselekcjonowano zresztą do łowienia szczurów i królików.

   Obecnie psy te służą głównie do towarzystwa, ale potrafią polować na zabawki w domu i na gryzonie w ogrodzie.

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Zgodnie z wzorcem ten miniaturowy terier nie powinien być bojaźliwy ani agresywny. Bardzo przywiązuje się do członków swojej rodziny, ale czasem z trudem przychodzi mu obdarzenie zaufaniem nieznajomych. Przy pierwszym kontakcie może zachowywać dystans.

  • 66%

   Niezależny

   Jako terier odznacza się bardziej niezależnym usposobieniem niż inne psy do towarzystwa, ale nawiązuje bardzo silną relację z bliskimi, zwłaszcza ze swoim opiekunem.

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    York z pewnością woli wszędzie towarzyszyć swoim właścicielom, ale jeśli w stopniowy i pozytywny sposób przyzwyczaimy go do samotności od najmłodszego wieku, potrafi ją znosić. 

    Nieobecność nie powinna być jednak zbyt długa, bo mimo że jest to terier do towarzystwa, potrzebuje on regularnej stymulacji fizycznej, umysłowej i społecznej. 

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Mimo swych niewielkich rozmiarów york ma silny charakter wymagający stanowczego i ciągłego szkolenia.

    Gdy tylko szczeniak trafi do naszego domu, powinniśmy ustalić zasady współżycia i nieprzekraczalne granice, by nie nabrał on złych nawyków. 

    Pamiętajmy również, że każdy pies, bez względu na swoje gabaryty, musi opanować podstawy posłuszeństwa, dzięki czemu będzie się dobrze zachowywał.

   • 100%

    Szczekliwy

    York to dobry pies alarmujący, szczeka dużo, czasami zachowuje się bardzo hałaśliwie, zwłaszcza gdy odwiedzą nas nieznani mu goście.

   • 33%