Skye terrier

Skye terrier
Skye Terrier

Skye terrier jest terierem o wydłużonym ciele i eleganckim wyglądzie. To pełen godności pies, dość zaborczy w stosunku do swojego pana. Wobec obcych zachowuje się nieufnie, ale nie jest agresywny.

Najważniejsze informacje o Skye terrier

Długość życia :

5

17

10

12

Charakter :

Lubiący zabawę Inteligentny Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Skye to szkocka wyspa należąca do archipelagu Hebrydów. Pochodzenie rasy jest niejasne, ponieważ w XVIII i XIX wieku terier ten znany był pod bardzo różnymi nazwami (glasgow terrier, paisley terrier, fancy skye terrier itd.). Jego ojczyzną z pewnością jest Szkocja, a rasa ta jest bardzo stara.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 3 - Teriery

Sekcja

Sekcja 2 : teriery małe

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 25 i 26 cm

  Pies : pomiędzy 25 i 26 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 10 i 12 kg

  Pies : pomiędzy 10 i 12 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Długość ciała skye terriera jest dwukrotnie większa niż jego wysokość w kłębie. Pies ma krótkie łapy i obfitą sierść. Głowa jest długa i mocna, czaszka ma umiarkowaną szerokość i stopniowo zwęża się ku mocnej kufie. Stop lekko zaznaczony. Oczy są średniej wielkości, osadzone blisko siebie. Uszy stojące lub wiszące – stojące są dobrze owłosione i niewielkie. Ich zewnętrzna krawędź jest prostopadła do podstawy, a wewnętrzna lekko nachylona. Uszy wiszące są większe i opadają prosto, przylegając do czaszki. Kończyny są krótkie, umięśnione i proste.

  Ciekawostki

  Rasa ta nie cieszy się zbyt dużą popularnością w naszym kraju. Jest ona zresztą zagrożona wyginięciem. W 2016 roku Kennel Club (brytyjski związek kynologiczny) wszczął alarm, ponieważ odnotowano zaledwie 28 urodzeń.

  Skye terrier - charakter

  • 66%

   Czuły

   To pies jednego pana, do którego jest niemal chorobliwie przywiązany.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Jak każdy terier, także skye terrier jest zawsze aktywny i gotowy do ćwiczeń. Najbardziej lubi zabawy związane z tropieniem, ale wymagają one kontroli. 

  • 66%

   Spokojny

   Ten energiczny i entuzjastycznie nastawiony do świata piesek, mimo wszystko ceni sobie również domowy spokój i komfort. 

  • 100%

   Inteligentny

   Skye terrier jest bardzo bystry i świetnie sprawdzi się jako towarzysz codziennego życia, z którym można się łatwo porozumieć mimo jego silnego charakteru. 

  • 100%

   Łowca

   To pies wykorzystywany niegdyś do tropienia zwierzyny w norach, choć obecnie częściej służy jako pies do towarzystwa. Nadal jednak potrafi skutecznie wypłoszyć z ogrodu wszystkie małe zwierzęta, takie jak gryzonie.

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Skye terrier jest bardzo nieufny wobec obcych, ale nie agresywny.

  • 66%

   Niezależny

   Pies ten jest ogromnie przywiązany do swojego pana, za którego oddałby życie. Jednocześnie ma jednak silny charakter i łatwo nie ulega.

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Jak w przypadku wszystkich ras, skye terriera należy przyzwyczaić do samotności od małego w stopniowy i pozytywny sposób, by spokojnie znosił nieobecność właścicieli. 

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Jak każdy terier, ten również stale testuje granice swojego pana. Jego uparta natura wymaga dużej stanowczości podczas szkolenia, które należy rozpocząć jak najwcześniej. 

   • 66%

    Szczekliwy

    Skye terrier może szczekać, by poinformować o wtargnięciu intruza.

   • 66%