Terier irlandzki

Inne nazwy: Irish terrier

Terier irlandzki
Terier irlandzki

Terier irlandzki to żywy, zwinny i energiczny pies o charakterystycznym czerwonym umaszczeniu. Sprawdzi się jako wesoły towarzysz rodziny, pies stróżujący i oczywiście, myśliwski. 

Podstawowe informacje o terierze irlandzkim

Długość życia :

8

20

13

15

Charakter :

Lubiący zabawę Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

To bardzo stara rasa pochodząca z  Irlandii. Wiadomo, że kiedyś występowały w różnych umaszczeniach i rozmiarach i pełniły rolę psa gospodarskiego „do wszystkiego”: psa do towarzystwa, do stróżowania i oczywiście do polowania.

Rasa w aktualnym kształcie została oficjalnie zarejestrowana pod koniec XIX wieku. W 1880 roku powstał jej pierwszy wzorzec.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 3 - Teriery

Sekcja

Sekcja 1 : teriery duże i średnie

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 43 i 47 cm

  Pies : pomiędzy 43 i 47 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 11 i 13 kg

  Pies : pomiędzy 11 i 13 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Terier irlandzki to energiczny, mocno zbudowany, ale nie ciężki pies. Głowa jest długa, czaszka płaska i dość wąska między uszami, bez zmarszczek. Stop jest ledwo widoczny, tylko z profilu. Oczy są małe, nie wyłupiaste, pełne życia i inteligencji. Uszy małe, w kształcie litery V, dobrze osadzone, opadające blisko policzków ku przodowi. Zagięcie ucha powinno znajdować się ponad wierzchem czaszki. Kończyny są umiarkowanie długie, silne i idealnie pionowe. Ogon jest wysoko osadzony i wesoło noszony.

  Ciekawostki

  To wszechstronny pies o przyjemnym wyglądzie i wyjątkowym charakterze, zasługujący na większą popularność. Mimo, że pierwsze teriery irlandzkie trafiły do Polski przed II woją światową, rasa ta w naszym kraju jest nadal mało rozpowszechniona.

  Terier irlandzki - charakter

  • 66%

   Czuły

   To sympatyczny i pełen życia pies, bardzo czuły wobec swojej rodziny.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Świetnie sprawdzi się jako towarzysz zabaw, zwłaszcza dla dzieci. 

  • 66%

   Spokojny

   Terier irlandzki jest łagodniejszy niż inne teriery. Ma dużo energii, ale w domu potrafi zachowywać się spokojnie, jeśli zaspokoimy wszystkie jego potrzeby. 

  • 66%

   Inteligentny

   Terier irlandzki to bardzo wszechstronny czworonóg. Nie bez powodu psy tej rasy są wykorzystywane jako ratownicy i psi terapeuci. 

  • 100%

   Łowca

   Terier irlandzki to uniwersalny pies myśliwski, który może polować na lądzie i w wodzie. Wykorzystywany jest do polowania zbiorowego z psami lub z bronią i na różną zwierzynę (zające, szkodniki, wydry itp.).

  • 33%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   W odróżnieniu od większości terierów terier irlandzki ma łagodne usposobienie. Jest niezwykle odważny, ale rzadko okazuje agresję. 

  • 66%

   Niezależny

   To pies niezwykle oddany swojemu panu, zachował on jednak pewną właściwą terierom niezależność.

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Szczeniaka należy od młodego wieku przyzwyczaić w pozytywny sposób do krótkich okresów nieobecności właścicieli.

   • 100%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Wbrew stereotypom terier ten uczy się dość łatwo, o ile stosujemy przyjazne, stanowcze i konsekwentne metody, a relacja pan-pies jest wzmacniana na co dzień i oparta na zaufaniu. 

   • 33%

    Szczekliwy

    Terier irlandzki nigdy nie szczeka bez powodu.

   • 100%