Terier walijski
Inne nazwy: welsh terrier

Terier walijski doskonale sprawdza się jako pies pracujący, ale obecnie wykorzystywany jest raczej jako pies do towarzystwa i wystawowy. Ten energiczny i wesoły pies mimo silnego temperamentu, jest dość posłuszny.
Podstawowe informacje o terierze walijskim
Pochodzenie i historia
Rasa powstała i rozwijała się w odosobnionym regionie, bez kontaktu z innymi terierami angielskimi. Czarno-podpalany terier istniał w Walii już w roku 1000 i przypuszcza się, że był to przodek teriera walijskiego. Mimo że rasa ta jest niezwykle stara, została uznana dopiero pod koniec XIX wieku. Wcześniej hodowcy zajmowali się wyłącznie pracą wykonywaną przez psy i nie rejestrowali narodzin szczeniąt.
Klasyfikacja FCI
Grupa FCI
Grupa 3 - Teriery
Sekcja
Sekcja 1 : teriery duże i średnie
Wygląd
Wielkość dorosłego osobnika
Suka : pomiędzy 35 i 39 cm
Pies : pomiędzy 35 i 39 cm
Waga
Suka : pomiędzy 9 i 10 kg
Pies : pomiędzy 9 i 10 kg
Maść
Maść jest czarna podpalana lub szaro-czarna podpalana.
Rodzaj szaty
Sierść jest półdługa, twarda, druciana, gęsta i zwarta.
Kolor oczu
Oczy są ciemne.
Opis
Terier walijski to pies o mocnej, zrównoważonej i zwartej budowie psa pracującego. Czaszka jest niezbyt szeroka między uszami, stop słabo zaznaczony, kufa średniej długości. Małe oczy o kształcie migdała wyrażają temperament psa. Uszy w kształcie litery V są nieduże, niezbyt cienkie, dość wysoko osadzone, noszone ku przodowi, przylegające do policzków. Kończyny silne i mocno zbudowane, proste, o mocnym kośćcu. Ogon osadzony z tyłu, noszony wysoko.
Ciekawostki
Obecnie terier walijski to głównie pies do towarzystwa i wystawowy, ale to jeden z najlepszych terierów do polowania na szkodniki.