Kerry blue terier

Inne nazwy: kerry blue

Kerry blue terier

Obecnie erry blue terier (niebieski terier z Kerry)  znany jest głównie jako pies do towarzystwa i wystawowy, ale w przeszłości służył jako pies myśliwski, stróżujący i pasterski. Ze względu na jego odwagę i silny temperament wykorzystywano go niestety także do walk. Żywiołowy, energiczny i skoczny, kerry doskonale nadaje się do uprawiania psich sportów. 

Najważniejsze informacje o Kerry blue terier

Długość życia :

8

20

13

15

Charakter :

Lubiący zabawę Inteligentny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Rasa ta została oficjalnie uznana w 1920 roku, ale w Irlandii jej przedstawiciele pojawiali się na wystawach już w 1987 r. Pochodzi prawdopodobnie z selekcji opartej na kolorze rasy irish soft coated wheaten terrier. Tezę tę potwierdza miękka i jedwabista faktura sierści obydwu ras.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 3 - Teriery

Sekcja

Sekcja 1 : teriery duże i średnie

Wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Suka : pomiędzy 44 i 48 cm

Pies : pomiędzy 45 i 49 cm

Waga

Suka : pomiędzy 14 i 17 kg

Pies : pomiędzy 25 i 18 kg

Maść

Rodzaj szaty

Kolor oczu

Brązowe

Opis

Kerry blue terrier to dobrze zbudowany, zwarty i zgrabny pies o klasycznym wyglądzie i usposobieniu teriera. Jest proporcjonalny i umięśniony. Głowa jest długa, proporcjonalnie szczupła, z lekko zaznaczonym stopem i płaską czaszką. Kufa i szczęki są mocne, głębokie i solidne. Oczy powinny być jak najciemniejsze, małe lub średnie. Uszy mają kształt litery V i są skierowane do przodu. Ogon wysoko osadzony, prosty i noszony do góry.

Ciekawostki

Rasa zawdzięcza swą nazwę hrabstwu Kerry, gdzie prawdopodobnie selekcjonowano niebieski kolor w przypadku wszystkich zwierząt domowych - psów, krów, świń, a nawet kur.

Kerry blue terier - charakter

 • 66%

  Czuły

  To dobry, wierny i łagodny towarzysz, który zachował jednak mocny charakter teriera.

 • 100%

  Lubi zabawę

  Zabawa to dobry sposób, by nauczyć kerry blue podstaw dobrego zachowania.

 • 66%

  Spokojny

  Mimo dużego zapotrzebowania na ruch pies w domu zachowuje się dość spokojnie.

 • 100%

  Inteligentny

  Swoją świadczącą o inteligencji wszechstronność kerry blue terrier zawdzięcza domieszce krwi owczarków. Może wykonywać różne zadania, np. służyć jako pies policyjny.

 • 66%

  Łowca

  Jako terier kerry blue ma rozwinięty instynkt tropienia, w przyszłości używano go zresztą do polowań na wydry, borsuki i inne szkodniki. Obecnie znany jest głównie jako pies do towarzystwa.

 • 100%

  Strachliwy/nieufny wobec obcych

  By kerry blue terrier nie stał się agresywny, potrzebna jest odpowiednia socjalizacja. Ten czujny i pewny siebie pies może bowiem zachowywać się groźnie wobec obcych.

 • 66%

  Niezależny

  Jak wiele terierów, kerry blue bywa niezależny i uparty, ale jeśli nawiążemy z nim odpowiednią relację, okaże się wiernym i czułym psem.

  Zachowanie

  • 66%

   Znoszenie samotności

   Jeśli pies był od małego przyzwyczajany był do samotności w stopniowy sposób, może wytrzymać kilkugodzinną nieobecność właścicieli. 

  • 66%

   Posłuszny / łatwo się uczy

   Pies ten jest bardzo inteligentny i łatwo się szkoli, ale jako terier nie odznacza się zbytnim posłuszeństwem. Bywa uparty, ale stanowcze, wczesne i konsekwentne szkolenie pozwala temu zaradzić.

  • 33%

   Szczekliwy

   Kerry blue terrier szczeka bardzo mało.

  • 66%