Reklama

Psy pasterskie – najpopularniejsze rasy

psy pasterskie © Shutterstock

Najbardziej sensownym, bo naturalnym podziałem jest ten wyróżniający poszczególne rasy psów ze względu na ich pierwotne przeznaczenie. Dzięki temu możemy wiele dowiedzieć się o charakterze psa, jego potrzebach i możliwościach, a co za tym idzie, najbardziej świadomie wybrać pupila dla siebie i swojej rodziny. Do wyboru mamy zaś m.in. psy myśliwskie, zaprzęgowe, stróżujące i pasterskie. Przyjrzyjmy się bliżej tym ostatnim. Które psy pasterskie cieszą się największą popularnością?

Przez Ewelina Piskorek

aktualizacja dnia

Psy pasterskie – tylko do pracy?

Rola psów na przestrzeni wieków ulegała zmianom. Pomimo tego, iż istnieje długa lista ras stworzonych wyłącznie po to, by towarzyszyły człowiekowi i umilały mu czas (większość z nich mieści się w grupie IX psów ozdobnych i do towarzystwa wedle klasyfikacji FCI), inne rasy także są dostosowywane do tej „funkcji”, w tym psy pasterskie.

Zamiast pilnować stada, zaganiać i bronić przed drapieżnikami, obecnie niejednokrotnie towarzyszą nam na kanapie, podczas joggingu czy trekkingu. Uprawiają też rozmaite sporty kynologiczne i biorą udział w wystawach, w których oceniany jest przede wszystkim ich wygląd, zaś wartość użytkowa schodzi na dalszy plan. Wiele z nich nigdy nie było na pastwisku i nie widziało stada na własne oczy.

Które z nich są najbardziej popularne? Co takiego w sobie mają, że tak chętnie czynimy z nich towarzyszy naszej codzienności, nawet jeśli nie mamy w posiadaniu stada owiec, ale mieszkamy w centrum wielkiego miasta?

Psy pasterskie – popularne rasy

Podobnie jak w przypadku wspomnianych już psów ozdobnych i do towarzystwa, lista ras psów pasterskich jest bardzo długa. Oto kilka cieszących się dużą popularnością.

Berneński pies pasterski

©Shutterstock

Berneńskie psy pasterskie są „pasterskie” już z nazwy. Ich ojczyzną jest Szwajcaria. To wyjątkowo spokojne i zrównoważone czworonogi. Są bardzo towarzyskie i przyjaźnie nastawione niemal do każdego. Ze względu na swój łagodny charakter i wygląd „misia” cieszą się ogromnym uznaniem jako psy rodzinne.

Choć psy pasterskie co do zasady powinny być dość niezależne, berneńskie psy pasterskie wymagają dużo uwagi i nie znoszą samotności. Należy mieć to na uwadze podczas wyboru tej rasy.

Duży szwajcarski pies pasterski

©Shutterstock

Oto kolejny szwajcarski pies, który – zanim oficjalnie został uznany jako odrębna rasa – nosił miano krótkowłosego berneńskiego psa pasterskiego. Trzeba przyznać, że nazwa ta jest bardzo trafna. W Polsce duży szwajcarski pies pasterski nie należy jeszcze do bardzo popularnych, ale jest on coraz bardziej ceniony ze względu na swój spokojny, łagodny charakter.

Pomimo tego, że jest świetnym stróżem i pasterzem (nadaje się także na ratownika), coraz częściej pełni rolę psa rodzinnego – jest cierpliwy i delikatny w stosunku do dzieci. Jest też czworonogiem bardzo wesołym i uwielbia się bawić.

Polski owczarek podhalański

©Shutterstock

Na liście psów pasterskich oczywiście nie mogło zabraknąć naszej rodzimej rasy, czyli polskiego owczarka podhalańskiego. To wspaniały czworonóg, który budzi respekt ze względu na swoje rozmiary (osiąga wysokość w kłębie do 75 cm i może ważyć nawet 60 kg). Owczarki podhalańskie to duże, jednolicie białe psy pasterskie, u których niepożądane są jakiekolwiek przyciemnienia.

Choć nadal spotykane są przede wszystkim w rejonie Tatr i Beskidów, gdzie spełniają się w swojej pierwotnej roli, coraz częściej można je spotkać w innych częściach kraju. Podhalan jest psem bardzo zrównoważonym, spokojnym (wręcz flegmatycznym!) i czujnym, dzięki czemu nadaje się na stróża. Nie należy do ras najłatwiejszych w szkoleniu, ale jest oddany swemu opiekunowi i podejmie z nim współpracę, jeśli ten zastosuje odpowiednie metody.

Owczarek niemiecki

©Shutterstock

Mało komu owczarek niemiecki kojarzy się z typowym psem pasterskim. Częściej myślimy o nim w kategoriach psa policyjnego, ratowniczego czy po prostu rodzinnego, bowiem jest to jedna z najbardziej popularnych ras w Polsce, którą można spotkać niemal na każdym kroku.

Tymczasem poczciwy „onek” jest wszechstronnym psem pracującym, w tym właśnie pasterskim. Zresztą w tym celu został stworzony – jako idealny stróż stada i pies pasterski. Jeżeli odbierze odpowiednie wychowanie, będzie czworonogiem bardzo odważnym, pewnym siebie i zrównoważonym, a przy tym łagodnym i posłusznym.

Welsh corgi

©Shutterstock

Kiedy myślimy o „psach pasterskich”, najczęściej rysuje się nam obraz ogromnego czworonoga. Jesteśmy przekonani o tym, że musi to być pies budzący respekt swoją posturą, silny i wytrzymały, odporny na trudne warunki terenowe i pogodowe. Warto jednak wiedzieć o tym, że istnieją nie tylko duże psy pasterskie.

Zarówno welsh corgi cardigan, jak i welsh corgi pembroke to małe psy pasterskie (ważą nie więcej niż 12 kg i mierzą średnio do 30 cm). Pomimo tego, że welsh corgi kojarzone są głównie jako ulubieńcy brytyjskich monarchów, to naprawdę wspaniałe psy pasterskie. Wykorzystywane są nawet do zaganiania bydła. Można rzec, w małym ciele wielki duch!

Inne psy pasterskie

Border collie
©Shutterstock

Poza wyżej wymienionymi, bardzo popularnymi psami pasterskimi są m.in.: border collie, kuvasz, owczarek belgijski, owczarek szkocki długowłosy (znany przede wszystkim z serii filmów Lessie, wróć!) oraz jego „mniejsza wersja”, czyli owczarek szetlandzki. Doskonałym psem pasterskim i stróżującym jest również polski owczarek nizinny. Obecnie jednak raczej nie jest wykorzystywany w tej roli – ze względu na swój przepiękny wygląd i wesołe usposobienie jest coraz popularniejszym towarzyszem rodziny.

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz