Duży szwajcarski pies pasterski

Duży szwajcarski pies pasterski to zrównoważony i wszechstronny pies do towarzystwa, idealny dla rodziny. Ten kuzyn berneńskiego psa pasterskiego jest dużym, żywym, wiernym, przyjaznym i pewnym siebie zwierzakiem o rozwiniętym instynkcie stróżowania.
Podstawowe informacje o dużym szwajcarskim psie pasterskim
Pochodzenie i historia
Pochodzenie wszystkich szwajcarskich psów pasterskich, w tym ich dużej odmiany, jest wspólne – rasa ta liczy sobie co najmniej 2000 lat. Jej przodkiem był molos tybetański, z którego powstał szwajcarski pies pasterski zwany „psem ratownikiem”. Z niego rozwinęły się współczesne psy pasterskie. W późniejszym czasie powstały typy lekko różniące się od siebie w zależności od regionu geograficznego, od którego każda z ras wzięła nazwę. Swoją duży szwajcarski pies pasterski zawdzięcza profesorowi Albertowi Heimowi, wielkiemu znawcy rasy.
Klasyfikacja FCI
Grupa FCI
Grupa 2 - Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy
Sekcja
Sekcja 2 : molosy
Wygląd
Wielkość dorosłego osobnika
Suka : pomiędzy 60 i 68 cm
Pies : pomiędzy 65 i 72 cm
Waga
Suka : pomiędzy 30 i 35 kg
Pies : pomiędzy 35 i 40 kg
Maść
Trójkolorowa w kolorze czarnym, białym i podpalanym.
Rodzaj szaty
Szata jest półdługa.
Rasa ta posiada gęsty włos okrywowy i obfity podszerstek.
Kolor oczu
Oczy są koloru od orzechowego do brązowego.
Opis
Duży szwajcarski pies pasterki jest masywny, grubokościsty i ruchliwy. Głowa jest mocna. Wyraz oczu uważny i inteligentny. Uszy trójkątne i zwisające. Kończyny są mocne i umięśnione, idealnie pionowe. Ogon swobodnie opada, nie powinien być zwinięty.
Ciekawostki
Wszystkie szwajcarskie psy pasterskie wykorzystywane były do wielu zadań – prowadzenia stad, pilnowania domu czy ciągnięcia sań. Obecnie są również używane jako psy przewodniki dla osób niewidomych oraz psy do obrony cywilnej, zwłaszcza w kraju ich pochodzenia.