Reklama

Choroby tarczycy u psa - objawy i leczenie

tarczyca u psa © Shutterstock

Tarczyca, inaczej gruczoł tarczowy, to mały organ położony na dole szyi, którego zadaniem jest produkcja hormonów odpowiedzialnych za proces przemiany materii w komórkach organizmu. Zaburzenie ich wydzielania powoduje zmiany w obszarze funkcjonowania całego organizmu. Jakie są i czym się objawiają problemy z tarczycą u psów? Jakie kroki należy podjąć w przypadku ich wystąpienia?

Przez Olga Balicka

aktualizacja dnia

Tarczyca u psa

Zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy objawiają się nadprodukcją hormonów tarczycowych (nadczynność tarczycy), ich niedostateczną produkcją (niedoczynność tarczycy), albo zaburzeniami ich wydzielania. Hormony tarczycy, czyli T4 (tyroksyna) i T3 (trójjodotyronina) są niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju organizmu, regulują funkcjonowanie skóry oraz odpowiadają za aktywność metaboliczną komórek organizmu.

Psy najczęściej cierpią na niedoczynność tarczycy. Jej nadczynność zdarza się u nich bardzo rzadko. Choroby tarczycy u psów występują stosunkowo często, dlatego gdy tylko zaobserwujemy nagłe wahania wagi, osłabienie i wyłysienia na ciele – warto udać się do lekarza weterynarii i zrobić kontrolnie badania poziomu hormonów tarczycowych oraz morfologię i biochemię krwi.

Choroby tarczycy u psa

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy u psa to choroba metaboliczna, która charakteryzuje się niedostateczną produkcją hormonów tarczycy. Jest to najczęstsze schorzenie tego gruczołu, które spotykamy u psów. Zazwyczaj pierwsze objawy obserwujemy w okolicach 4-6 roku życia. Wyróżniamy wiele rodzajów niedoczynności tarczycy w zależności od przyczyny.

Leczenie polega albo na wyeliminowaniu przyczyny albo suplementowaniu psu hormonów tarczycowych. Przy odpowiednio dobranym leczeniu jakość życia psa pozostaje na takim samym poziomie jak u zdrowego psa, a jego średnia długość życia nie ulega skróceniu.

Pierwotną niedoczynność tarczycy może powodować jej niedorozwój wrodzony, ale także między innymi nowotwór, operacyjne usunięcie tarczycy, niektóre leki. Wtórna niedoczynność tarczycy może wynikać z chorób przysadki – karłowatości przysadkowej, nowotworu lub torbieli, która się na niej znajduje. 

Rak tarczycy u psa

Na ogół jest duży, wyczuwalny przy badaniu palpacyjnym w okolicach szyi. Czynne nowotwory tarczycy powodują już wyżej wspomnianą niedoczynność tarczycy, rzadziej nadczynność. Dotyczą najczęściej psów powyżej 10. roku życia i bardzo często dają liczne przerzuty, między innymi do płuc.

Ponadto zdarzają się nieczynne nowotwory tarczycy, które dają objawy w postaci kaszlu, duszności i apatii. Lekarz weterynarii, gdy podejrzewa nowotwór tarczycy, powinien wykonać ogólne badania krwi i moczu, a także USG i biopsję.

Gruczolaki tarczycy

To małe guzki, które najczęściej przechodzą bezobjawowo. Czasem jednak zdarza się, że są czynne i powodują nadczynność tarczycy. Jest to bardzo rzadka choroba u psa. W jej wyniku zwiększona zostaje produkcja hormonów tarczycy. Zazwyczaj objawia się dużą utratą masy ciała przy stałym lub zwiększonym pobieraniu pokarmu. Mogą też wystąpić: utrata apetytu, pobudzenie i niepokój oraz podwyższona temperatura ciała.

Objawy chorej tarczycy u psa

Objawy chorej tarczycy występują najczęściej w wieku około 4-6 lat. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z niedoczynnością, czy nadczynnością tarczycy pies przybiera na wadze i staje się apatyczny lub nagle chudnie i jest wyraźnie pobudzony mimo stałej, zbilansowanej diety. Ten objaw często jest ignorowany ze względu na szkodliwy mit dotyczący tego, że stare, wykastrowane psy „muszą“ przytyć, że to zupełnie jest normalne.

Zaburzenia pracy tarczycy dają też objawy na skórze i sierści. Na sierści psa możemy zaobserwować łupież, często połączony z łojotokiem, mogą pojawić się liczne miejscowe wyłysienia, początkowo zaobserwowane jako wypadanie włosów i przerzedzenia. Kolejnym objawem jest bradykardia, czyli spowolnione bicie serca. Ponadto pies może wykazywać słabszą tolerancję na niskie temperatury.

Zdarza się, choć rzadko, że jedynymi objawami niedoczynności tarczycy są niedowład kończyn i porażenie nerwu twarzowego (brak lub ograniczona mimika), co może być mylące dla lekarza weterynarii podczas stawiania diagnozy. Charakterystyczne zmiany pojawiają się również w oku – owrzodzenie rogówki i odkładanie się w niej lipidów, opadanie powieki.

Chora tarczyca u psa a bezpłodność

Choroby tarczycy u psów mają duży wpływ na płodność. U suk powodują zaburzenia cyklu płciowego i ostatecznie zanik rui. U samców zaś spadek libido, w skrajnych przypadkach połączony z zanikiem jąder.

Diagnoza chorób tarczycy polega na oznaczeniu poziomu hormonów tarczycowych. Badanie to warto uzupełnić kontrolną morfologią i biochemią krwi. Obniżony poziom hormonów tarczycowych będzie wskazywał na jej niedoczynność, a podwyższony – na nadczynność. Dodatkowo lekarz powinien wykonać badanie palpacyjne szyi, aby sprawdzić, czy nie występują guzy w okolicy tarczycy. Jeśli są, konieczna będzie dalsza diagnostyka, czyli badanie USG i biopsja.

Podsumowanie

Tarczyca, jako gruczoł, który produkuje hormony związane z metabolizmem, ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Tym samym, gdy tarczyca szwankuje, objawy mogą dotyczyć wielu, z pozoru nie związanych z nią organów. Zaburzenia pracy tarczycy sprowadzają się głównie do jej nadczynności i niedoczynności. Nadczynność tarczycy jest rzadkim schorzeniem, jeśli chodzi o psy, zaś niedoczynność występuje często.


Bibliografia:
1.    Niedoczynność tarczycy u psów. Dr n. wet. Jarosław Popiel, lek. wet. Agnieszka Cekiera, Magazyn Weterynaryjny 07/2011
2.    Choroby wewnętrzne małych zwierząt, tom 2. Nelson R., Couto G. C. wyd. Elsevier Urban & Partner

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz