Akita Inu

#18

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Akita Inu
Akita inu

Akita jest pierwotna rasą pochodzącą z Japonii. To duży, mocny i proporcjonalnie zbudowany pies. Z natury bardzo spokojny, wrażliwy i uczuciowy wobec członków swojej grupy społecznej. Natomiast wobec obcych okazuje dużą rezerwę.

Dostosowuje się do różnych trybów życia, równie dobrze może spać przez cały dzień, jak i spędzać czas ze swoim panem na przeróżnych zajęciach, wymaga jednak opiekuna doświadczonego i świadomego cech tej rasy.

Najważniejsze informacje o Akita Inu

Długość życia :

6

20

11

15

Charakter :

Spokojny

Rozmiar :

Historia rasy akita

Akita inu to bardzo stara rasa pochodząca z Japonii. Na początku zwierzęta służyły jako psy myśliwskie, potem jako stróżujące i do walk. Obecnie rasa uważana jest w Japonii za skarb narodowy, została wpisana na listę japońskich tradycji, które należy chronić. 

Akita inu i akita amerykańska mają wspólne pochodzenie. W Japonii istniały dwie główne linie: dewa i ichinoseki. Pierwsza, wykazująca ewidentne cechy skrzyżowania z rasami molosowatymi, została wyselekcjonowana w Ameryce i dała początek akicie amerykańskiej. Druga, bardziej przypominająca oryginalny typ, została wybrana przez Japończyków jako idealna i znana jest obecnie jako akita inu.

Więcej o japońskich rasach psów przeczytasz tutaj.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 5 - Szpice i psy w typie pierwotnym

Sekcja

Sekcja 5 : szpice azjatyckie rasy i pokrewne

Wygląd

 • Akita Inu
  Akita Inu
 • Akita Inu
  Akita Inu
 • Akita Inu
  Akita Inu
 • Akita Inu
  Akita Inu
 • Akita Inu
  Akita Inu

  Wysokość w kłębie Akita Inu

  Suka : pomiędzy 58 i 64 cm

  Pies : pomiędzy 64 i 70 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 28 i 34 kg

  Pies : pomiędzy 32 i 40 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Japoński pies akita to szpic o mocnej budowie i harmonijnej sylwetce – czasem błędnie nazywany owczarkiem japońskim. Ma szerokie czoło i wyraźnie zaznaczony stop. Oczy są stosunkowo niewielkie, niemal trójkątnego kształtu, podobnie jak grube, nieco zaokrąglone na końcach uszy, umiarkowanie szeroko rozstawione, stojące i nieco pochylone do przodu. Ogon jest wysoko osadzony i gruby. Noszony mocno zwinięty nad grzbietem. Akita wygląda niezwykle szlachetnie i godnie, a jednocześnie charakteryzuje się wyjątkową prostotą.

  Akita japońska - ciekawostki

  Być może słyszeliście już wzruszającą historię psa Hachiko, najsłynniejszego na świecie psa rasy akita inu. Wszystko zaczęło się w Tokio, w latach 20. XX wieku. Hachiko codziennie odprowadzał swojego pana na dworzec kolejowy i czekał na niego tam, gdzie właściciel zostawił go rano.

  Po pięciu latach jego właściciel zmarł w pracy i nigdy nie wrócił. To jednak nie koniec historii. Najbardziej niezwykłe jest to, że Hachiko czekał na swojego pana przez 10 kolejnych lat. W 1935 roku pies zmarł, a na jego cześć wzniesiono na stacji pomnik wykonany z brązu.

  Charakter psów akita

  • 66%

   Czuły

   Ten japoński pies jest zdystansowany, ale czuły wobec członków swojej rodziny. W przeciwieństwie do wielu pierwotnych ras potrafi okazywać uczucia. Jedynie wobec obcych wydaje się zimny i kompletnie obojętny. 

  • 33%

   Lubi zabawę

   Zabawa nie stanowi dla akity źródła motywacji. Z wyższością będzie patrzeć na swojego pana, który spróbuje nawiązać z nią kontakt poprzez zabawę. 

   Szczenięta tej rasy są jednak bardzo ekspresyjne i uwielbiają się bawić. Po osiągnięciu dorosłego wieku pies traci ochotę na rozrywkę i potrafi sam się sobą zająć.

  • 100%

   Spokojny

   Akita inu to bez wątpienia jedna z najspokojniejszych ras psów. Zrównoważone usposobienie jest typową cechą tych psów. Akity są łagodne i spokojne do tego stopnia, że możemy niemal zapomnieć o mieszkającym z nami pod jednym dachem psie.

  • 66%

   Inteligentny

   Ten japońskie pies jest inteligentny, szybko rozumuje, a czasem potrafi nawet zaskoczyć swojego pana. Inteligencja ta chowa się jednak czasem pod uporem. To mało posłuszny pies i czasem trudno jest uzyskać jego uwagę. 

   Inteligencja akity jest jednak widoczna w łatwej adaptacji psa do różnych trybów życia. 

  • 66%

   Łowca

   Początkowo psy te były wykorzystywane do polowań. Szybko jednak zmieniono ich przeznaczenie i akity stały się psami stróżującymi i używanymi do walk. Do dziś zachowały pewien instynkt drapieżnika, ale nie jest on u nich najistotniejszy. 

   Obecnie akita to raczej pies do towarzystwa lub wystawowy.

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Akita nie skacze na nieznajome osoby podczas spacerów. Wobec tych, których uznaje za obcych, a nawet za zagrożenie, okazuje dystans, powoli obserwując i analizując sytuację przed jakąkolwiek reakcją. 

   W wielu przypadkach postanawia odwrócić się plecami i zająć własnymi sprawami. Nie łatwo obdarza zaufaniem. Niezbyt dobrze również znosi pieszczoty i kontakt fizyczny ze strony obcych osób, nawet jeśli mają one dobre intencje. 

  • 66%

   Niezależny

   Jak wiele szpiców, japoński pies akita ma niezależny charakter. Jest raczej pewny siebie i samodzielnie podejmuje decyzje. Jednak dzięki współczesnej selekcji wzmacniającej cechy psa do towarzystwa, okazuje wielkie przywiązanie do swoich właścicieli. 

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Samotność nie leży w charakterze akity inu, ale też specjalnie się jej nie boi. Podczas nieobecności właściciela potrafi zachowywać się spokojnie. Konieczne jest jednak zapewnienie psu ruchu przed i po każdym okresie samotności.

   • 33%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Pod spokojną powłoką kryje się nieraz ognisty temperament i uparta natura. Nie ufajmy pozorom, akita nie jest zbyt posłusznym psem. 

    Rozumie i szybko przyswaja to, czego od niej chcemy, ale potrafi stosować strategie, by nas zignorować, jeśli uzna, że polecenia nie mają dla niej sensu. 

    Akita nie jest psem skorym do zabawy, nie przejawia też specjalnego łakomstwa, konieczne jest zatem nawiązanie odpowiedniej relacji, by pies współpracował z właścicielem. Bez zaufania między zwierzęciem a panem skuteczne wychowanie akity inu nie odniesie skutku. 

    Szkolenie psa powinno być konsekwentne, a jednocześnie łagodne, by nie naruszyć psychiki tego wrażliwego psa. 

   • 33%

    Szczekliwy

    Akita szczeka niewiele. Jest spokojnym i opanowanym psem, który nadaje się do życia w mieszkaniu. 

   • 33%

    Skłonność do ucieczek

    Pies ten jest niezmiernie wierny i przywiązany do swojej rodziny, dlatego nie przepada za samotnymi spacerami. Czasem może niechętnie wracać do swojego pana, ale nigdy nie ruszy się nigdzie bez niego. 

   • 33%

    Skłonność do niszczenia

    Akity są spokojne i zrównoważone, nie mają skłonności do niszczenia. W pierwszych miesiącach życia szczenięta akity mogą oczywiście trochę narozrabiać, zwłaszcza gdy pies dopiero przyzwyczaja się do zostawania samemu. 

   • 66%

    Łakomczuch

    Akita nie odmówi posiłku ani smakołyka w nagrodę za dobre zachowanie, ale nie jest żarłocznym psem. Zdecydowanie przedkłada jakość nad ilość. 

   • 100%

    Pies stróżujący

    Ten pies jest nieufny wobec obcych i początkowo hodowano go jako psa stróżującego. Świetnie sprawdzi się jako obrońca. Tworzy wokół siebie obszar, do którego wpuszcza znane sobie osoby i otoczenie. 
    Jeśli wkroczy na niego ktoś inny, akita okaże nieufność, może też wysyłać wyraźne znaki ostrzegawcze. 

   • 33%

    Pierwszy pies

    Akita nie jest dobrym psem dla niedoświadczonych osób. Jej szkolenie i socjalizacja wymagają konsekwencji, cierpliwości i dyscypliny. Wyłącznie osoby doświadczone lub świadome tych aspektów sprawdzą się jako właściciele tej rasy. 

    Niedbałe szkolenie i słaba socjalizacja psa będą mieć poważne konsekwencje. Ten pies do polowania na niedźwiedzie ma silny instynkt myśliwski.

    Akita Inu do adopcji

    • Mimek, pies do adopcji
     9 lat
     Akita Inu
     Warszawa

    Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Pomożemy Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.

    Japoński pies akita - Tryb życia

    • 100%

     Akita Inu w mieszkaniu

     Pies świetnie nadaje się do życia w mieszkaniu z dwóch powodów. Jest bardzo spokojny i przedkłada odpoczynek nad bieganie po ogrodzie, a poza tym prawie wcale nie szczeka. Poza tym dzięki swojej niezależności potrafi położyć się w kącie na długi czas, nie wymagając od nikogo uwagi. Do dobrego samopoczucia nie potrzebuje ogrodu ani częstych wyjść na zewnątrz. 

     Jednak bez względu na to, czy pies mieszka w domu z ogrodem czy też w mieście, potrzebuje codziennych, co najmniej półgodzinnych spacerów

    • 66%

     Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

     Akita potrzebuje ruchu, ale nie jest typem sportowca. Bez problemu dostosuje się do trybu życia swojego pana. Musimy jednak zadbać o codzienne spacery, ponieważ mimo wszystko pies ten potrzebuje aktywności i stymulacji społecznej i węchowej.

     Osobom uprawiającym sport akita inu może towarzyszyć podczas biegania lub jazdy na rowerze. Dzięki swojej wytrzymałości świetnie poradzi sobie w różnych dyscyplinach, o ile tylko jest odpowiednio wytrenowany. 

    • 33%

     Podróże/łatwość przewożenia

     Duży rozmiar psa nieco utrudnia transport. Ponadto jego wrażliwość i nieufność sprawiają, że może on unikać nieznanych sobie sytuacji. Odpowiednia socjalizacja może złagodzić ten aspekt, ale akita nie jest najlepszym towarzyszem podróży.

     Współżycie z innymi

     • 66%

      Akita Inu i koty

      Akita może mieszkać z kotem, ale najlepiej, jeśli do obecności drugiego zwierzęcia będzie się przyzwyczajać od szczeniaka. Konieczna jest wczesna socjalizacja. 

     • 33%

      Akita Inu i psy

      Naturalna postawa akity (wolny i sztywny chód, wyprostowane uszy i podniesiony ogon) przypomina postawę psa gotowego do ataku lub szukającego kłopotów. Dlatego też kontakty z innymi psami są trudne – zachowanie akity odbierają one jako zagrożenie. 

      Początkowo akitę wykorzystywano do walk i zachowała ona ślady pierwotnego instynktu. Można je złagodzić dzięki wczesnej i odpowiedniej socjalizacji

     • 66%

      Akita Inu i dzieci

      Pies ten dobrze dogaduje się z dziećmi, lubi ich towarzystwo, ale pod warunkiem, że należą one do jego rodziny i z nimi dorastał. Ze względu na wrażliwy i spokojny charakter zwierzęcia dzieci nie powinny mu dokuczać, bo może zareagować w gwałtowny sposób. 

     • 66%

      Akita Inu i osoby starsze

      Ze względu na swój spokój akita nadaje się dla starszych osób lubiących tę rasę. Mogą jednak zdarzyć się sytuację, że trzeba będzie siły, aby zapanować nad psem, zwłaszcza samcem, podczas spotkań z innymi osobnikami tej samej płci. 

      %}

      Akita - cena

      Cena akity zależy od jej pochodzenia, wieku i płci. Średnio wynosi mniej więcej 3500 - 5000 zł za psa z hodowli zarejestrowanej w ZKwP

      Listę hodowli akity w Polsce znajdziesz tutaj.

      Pielęgnacja akity

      Podobnie do kota, akita sam dba o swoją toaletę. Pielęgnacja przedstawicieli tej rasy nie jest więc trudna, niemniej jednak wymaga systematyczności. Należy dbać o oczy i uszy i regularnie je czyścić

      Linienie

      Wiosną i jesienią akita linieje bardzo mocno, traci wtedy całe kłęby sierści. Wymaga w tym okresie codziennego, dokładnego wyczesywania. 

      Żywienie

      Tradycyjne pożywienie (surowe lub przygotowywane w domu) to najlepszy wybór dla ras pierwotnych, choć sprawdzi się również karma premium wysokiej jakości. 

      Pies powinien dostawać dwa lub trzy posiłki dziennie, lżejszy rano i bardziej obfity wieczorem. Polecane są podwyższane miski zapewniające lepsze trawienie. 

      Akita - zdrowie

      Długość życia

      Długość życia akity inu to około 13 lat.

      Odporność/wytrzymałość

      Ze względu na swój pierwotny charakter akita może wydawać się odporna, jednak w rzeczywistości jest dość wrażliwa. 

      Odporność na upały

      Pies tej rasy wytrzymuje upały, ale najchętniej spędza je w chłodnym kącie. 

      Odporność na zimno

      Obfite futro akity zapewnia jej doskonałą ochronę przed zimnem i wilgocią, może przebywać na zewnątrz bez względu na pogodę. 

      Skłonność do tycia

      Akity inu nie są nadmiernie łakome i nie wykazują skłonności do nadwagi. Nie powinniśmy jednak przekarmiać psa, zwłaszcza jeśli jego aktywność fizyczna pozostaje stosunkowo niewielka. 

      Częste choroby

      • łojotokowe zapalenie gruczołów łojowych (wrodzona choroba skóry),
      • choroby oczu - zespół Vogta-Koyanagiego-Harady (wrodzone schorzenie obejmujące zapalenie mózgu i tęczówki oka, depigmentację skóry i nosa itp.), postępujący zanik siatkówki
      Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
      Dodaj komentarz

      1 komentarzy

      Potwierdź usunięcie

      Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

      1 komentarzy na temat 1