Radom (26-600)
Akita Inu
Akita jest pierwotna rasą pochodzącą z Japonii. To duży, mocny i proporcjonalnie zbudowany pies. Z natury bardzo spokojny, wrażliwy i uczuciowy wobec członków swojej grupy społecznej. Natomiast wobec obcych okazuje dużą rezerwę.
Dostosowuje się do różnych trybów życia, równie dobrze może spać przez cały dzień, jak i spędzać czas ze swoim panem na przeróżnych zajęciach, wymaga jednak opiekuna doświadczonego i świadomego cech tej rasy.
Długość życia |
Akita Inu średnio żyje od 11 do 15 lat |
Charakter |
|
Rozmiar |
duży
|
Wielkość dorosłego osobnika |
Suka
pomiędzy 58 i 64 cm
Pies
pomiędzy 64 i 70 cm
|
Waga dorosłego osobnika |
Suka
pomiędzy 28 i 34 kg
Pies
pomiędzy 32 i 40 kg
|
Kolor umaszczenia
Zgodnie z wzorcem dopuszczalna jest maść płowa, sezamowa, pręgowana i biała. Przy każdej maści wymagane jest urajiro - białawe znaczenia na bokach kufy, policzkach, spodniej stronie żuchwy, szyi, klatki piersiowej, tułowia i ogona oraz na wewnętrznej części kończyn.
|
Białe Rude |
Rodzaj szaty
Szata jest podwójna, włos okrywowy twardy i prosty, a podszerstek miękki i gęsty. Na kłębie, zadzie i ogonie włosy są nieco dłuższe niż na reszcie ciała. |
Krótka |
Kolor oczu
Oczy są brązowe, im ciemniejsze, tym lepiej.
|
Brązowe
|
Cena zakupu |
Akita Inu kosztuje pomiędzy 530zł a 920zł |
Być może słyszeliście już wzruszającą historię psa Hachiko, najsłynniejszego na świecie psa rasy akita inu. Wszystko zaczęło się w Tokio, w latach 20. XX wieku. Hachiko codziennie odprowadzał swojego pana na dworzec kolejowy i czekał na niego tam, gdzie właściciel zostawił go rano.
Po pięciu latach jego właściciel zmarł w pracy i nigdy nie wrócił. To jednak nie koniec historii. Najbardziej niezwykłe jest to, że Hachiko czekał na swojego pana przez 10 kolejnych lat. W 1935 roku pies zmarł, a na jego cześć wzniesiono na stacji pomnik wykonany z brązu.
Więcej informacji na temat rasy Akita Inu
Historia rasy akita
Akita inu to bardzo stara rasa pochodząca z Japonii. Na początku zwierzęta służyły jako psy myśliwskie, potem jako stróżujące i do walk. Obecnie rasa uważana jest w Japonii za skarb narodowy, została wpisana na listę japońskich tradycji, które należy chronić.
Akita inu i akita amerykańska mają wspólne pochodzenie. W Japonii istniały dwie główne linie: dewa i ichinoseki. Pierwsza, wykazująca ewidentne cechy skrzyżowania z rasami molosowatymi, została wyselekcjonowana w Ameryce i dała początek akicie amerykańskiej. Druga, bardziej przypominająca oryginalny typ, została wybrana przez Japończyków jako idealna i znana jest obecnie jako akita inu.
Grupa i sekcja FCI Akita Inu
-
Grupa 5 - Szpice i psy w typie pierwotnym
-
Sekcja 5 : szpice azjatyckie rasy i pokrewne
Charakter psów akita
Zachowanie rasy Akita Inu
Szkolenie psa rasy Akita Inu
Pod spokojną powłoką kryje się nieraz ognisty temperament i uparta natura. Nie ufajmy pozorom, akita nie jest zbyt posłusznym psem.
Rozumie i szybko przyswaja to, czego od niej chcemy, ale potrafi stosować strategie, by nas zignorować, jeśli uzna, że polecenia nie mają dla niej sensu.
Akita nie jest psem skorym do zabawy, nie przejawia też specjalnego łakomstwa, konieczne jest zatem nawiązanie odpowiedniej relacji, by pies współpracował z właścicielem. Bez zaufania między zwierzęciem a panem skuteczne wychowanie akity inu nie odniesie skutku.
Szkolenie psa powinno być konsekwentne, a jednocześnie łagodne, by nie naruszyć psychiki tego wrażliwego psa.
Japoński pies akita - Tryb życia
Dla kogo rasa Akita Inu ?
Akita - cena
Cena akity zależy od jej pochodzenia, wieku i płci. Średnio wynosi mniej więcej 3500 - 5000 zł za psa z hodowli zarejestrowanej w ZKwP.
Akita Inu - linienie
Obfite
Wiosną i jesienią akita linieje bardzo mocno, traci wtedy całe kłęby sierści. Wymaga w tym okresie codziennego, dokładnego wyczesywania.
Pielęgnacja akity
Podobnie do kota, akita sam dba o swoją toaletę. Pielęgnacja przedstawicieli tej rasy nie jest więc trudna, niemniej jednak wymaga systematyczności. Należy dbać o oczy i uszy i regularnie je czyścić.
Akita - zdrowie
Długość życia akity inu to około 13 lat.
Ze względu na swój pierwotny charakter akita może wydawać się odporna, jednak w rzeczywistości jest dość wrażliwa.
Pies tej rasy wytrzymuje upały, ale najchętniej spędza je w chłodnym kącie.
Obfite futro akity zapewnia jej doskonałą ochronę przed zimnem i wilgocią, może przebywać na zewnątrz bez względu na pogodę.
Akity inu nie są nadmiernie łakome i nie wykazują skłonności do nadwagi. Nie powinniśmy jednak przekarmiać psa, zwłaszcza jeśli jego aktywność fizyczna pozostaje stosunkowo niewielka.
- łojotokowe zapalenie gruczołów łojowych (wrodzona choroba skóry),
- choroby oczu - zespół Vogta-Koyanagiego-Harady (wrodzone schorzenie obejmujące zapalenie mózgu i tęczówki oka, depigmentację skóry i nosa itp.), postępujący zanik siatkówki