Akita Inu

Akita Inu
Akita inu

Akita jest pierwotna rasą pochodzącą z Japonii. To duży, mocny i proporcjonalnie zbudowany pies. Z natury bardzo spokojny, wrażliwy i uczuciowy wobec członków swojej grupy społecznej. Natomiast wobec obcych okazuje dużą rezerwę.

Dostosowuje się do różnych trybów życia, równie dobrze może spać przez cały dzień, jak i spędzać czas ze swoim panem na przeróżnych zajęciach, wymaga jednak opiekuna doświadczonego i świadomego cech tej rasy.

Najważniejsze informacje o Akita Inu

Długość życia :

6

20

11

15

Charakter :

Spokojny

Rozmiar :

Historia rasy akita

Akita inu to bardzo stara rasa pochodząca z Japonii. Na początku zwierzęta służyły jako psy myśliwskie, potem jako stróżujące i do walk. Obecnie rasa uważana jest w Japonii za skarb narodowy, została wpisana na listę japońskich tradycji, które należy chronić. 

Akita inu i akita amerykańska mają wspólne pochodzenie. W Japonii istniały dwie główne linie: dewa i ichinoseki. Pierwsza, wykazująca ewidentne cechy skrzyżowania z rasami molosowatymi, została wyselekcjonowana w Ameryce i dała początek akicie amerykańskiej. Druga, bardziej przypominająca oryginalny typ, została wybrana przez Japończyków jako idealna i znana jest obecnie jako akita inu.

Więcej o japońskich rasach psów przeczytasz tutaj.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 5 - Szpice i psy w typie pierwotnym

Sekcja

Sekcja 5 : szpice azjatyckie rasy i pokrewne

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 58 i 64 cm

  Pies : pomiędzy 64 i 70 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 28 i 34 kg

  Pies : pomiędzy 32 i 40 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Japoński pies akita to szpic o mocnej budowie i harmonijnej sylwetce – czasem błędnie nazywany owczarkiem japońskim. Ma szerokie czoło i wyraźnie zaznaczony stop. Oczy są stosunkowo niewielkie, niemal trójkątnego kształtu, podobnie jak grube, nieco zaokrąglone na końcach uszy, umiarkowanie szeroko rozstawione, stojące i nieco pochylone do przodu. Ogon jest wysoko osadzony i gruby. Noszony mocno zwinięty nad grzbietem. Akita wygląda niezwykle szlachetnie i godnie, a jednocześnie charakteryzuje się wyjątkową prostotą.

  Akita japońska - ciekawostki

  Być może słyszeliście już wzruszającą historię psa Hachiko, najsłynniejszego na świecie psa rasy akita inu. Wszystko zaczęło się w Tokio, w latach 20. XX wieku. Hachiko codziennie odprowadzał swojego pana na dworzec kolejowy i czekał na niego tam, gdzie właściciel zostawił go rano.

  Po pięciu latach jego właściciel zmarł w pracy i nigdy nie wrócił. To jednak nie koniec historii. Najbardziej niezwykłe jest to, że Hachiko czekał na swojego pana przez 10 kolejnych lat. W 1935 roku pies zmarł, a na jego cześć wzniesiono na stacji pomnik wykonany z brązu.

  Charakter psów akita

  • 66%

   Czuły

   Ten japoński pies jest zdystansowany, ale czuły wobec członków swojej rodziny. W przeciwieństwie do wielu pierwotnych ras potrafi okazywać uczucia. Jedynie wobec obcych wydaje się zimny i kompletnie obojętny. 

  • 33%

   Lubi zabawę

   Zabawa nie stanowi dla akity źródła motywacji. Z wyższością będzie patrzeć na swojego pana, który spróbuje nawiązać z nią kontakt poprzez zabawę. 

   Szczenięta tej rasy są jednak bardzo ekspresyjne i uwielbiają się bawić. Po osiągnięciu dorosłego wieku pies traci ochotę na rozrywkę i potrafi sam się sobą zająć.

  • 100%

   Spokojny

   Akita inu to bez wątpienia jedna z najspokojniejszych ras psów. Zrównoważone usposobienie jest typową cechą tych psów. Akity są łagodne i spokojne do tego stopnia, że możemy niemal zapomnieć o mieszkającym z nami pod jednym dachem psie.

  • 66%

   Inteligentny

   Ten japońskie pies jest inteligentny, szybko rozumuje, a czasem potrafi nawet zaskoczyć swojego pana. Inteligencja ta chowa się jednak czasem pod uporem. To mało posłuszny pies i czasem trudno jest uzyskać jego uwagę. 

   Inteligencja akity jest jednak widoczna w łatwej adaptacji psa do różnych trybów życia. 

  • 66%

   Łowca

   Początkowo psy te były wykorzystywane do polowań. Szybko jednak zmieniono ich przeznaczenie i akity stały się psami stróżującymi i używanymi do walk. Do dziś zachowały pewien instynkt drapieżnika, ale nie jest on u nich najistotniejszy. 

   Obecnie akita to raczej pies do towarzystwa lub wystawowy.

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Akita nie skacze na nieznajome osoby podczas spacerów. Wobec tych, których uznaje za obcych, a nawet za zagrożenie, okazuje dystans, powoli obserwując i analizując sytuację przed jakąkolwiek reakcją. 

   W wielu przypadkach postanawia odwrócić się plecami i zająć własnymi sprawami. Nie łatwo obdarza zaufaniem. Niezbyt dobrze również znosi pieszczoty i kontakt fizyczny ze strony obcych osób, nawet jeśli mają one dobre intencje. 

  • 66%

   Niezależny

   Jak wiele szpiców, japoński pies akita ma niezależny charakter. Jest raczej pewny siebie i samodzielnie podejmuje decyzje. Jednak dzięki współczesnej selekcji wzmacniającej cechy psa do towarzystwa, okazuje wielkie przywiązanie do swoich właścicieli. 

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Samotność nie leży w charakterze akity inu, ale też specjalnie się jej nie boi. Podczas nieobecności właściciela potrafi zachowywać się spokojnie. Konieczne jest jednak zapewnienie psu ruchu przed i po każdym okresie samotności.

   • 33%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Pod spokojną powłoką kryje się nieraz ognisty temperament i uparta natura. Nie ufajmy pozorom, akita nie jest zbyt posłusznym psem. 

    Rozumie i szybko przyswaja to, czego od niej chcemy, ale potrafi stosować strategie, by nas zignorować, jeśli uzna, że polecenia nie mają dla niej sensu. 

    Akita nie jest psem skorym do zabawy, nie przejawia też specjalnego łakomstwa, konieczne jest zatem nawiązanie odpowiedniej relacji, by pies współpracował z właścicielem. Bez zaufania między zwierzęciem a panem skuteczne wychowanie akity inu nie odniesie skutku. 

    Szkolenie psa powinno być konsekwentne, a jednocześnie łagodne, by nie naruszyć psychiki tego wrażliwego psa. 

   • 33%

    Szczekliwy

    Akita szczeka niewiele. Jest spokojnym i opanowanym psem, który nadaje się do życia w mieszkaniu. 

   • 33%