Reklama

kobieta biega z psem husky
© Shutterstock/ Dusan Petkovic

Pies dla biegacza - jakie rasy będą odpowiednie? Jak zacząć biegać z psem?

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Jesteś wielkim miłośnikiem biegania i pragniesz mieć psa, który będzie współdzielił z Tobą tę wyjątkową, korzystną dla zdrowia pasję? Musisz wobec tego dobrze zastanowić się nad wyborem rasy, bowiem nie każdy czworonóg jest urodzonym biegaczem. Jakie są rasy psów dla biegaczy? Podpowiadamy!

Absolutnie każdy pies potrzebuje ruchu, to nie ulega wątpliwości. Niemniej istnieją rasy, które wymagają go naprawdę niewiele (w porównaniu z tymi najbardziej aktywnymi). Mowa tu w szczególności o tzw. rasach brachycefalicznych, które cechują się spłaszczonymi, krótkimi kufami.

Ich budowa anatomiczna powoduje, że psy te szybko męczą się podczas wysiłku, mogą cierpieć na duszności, bezdech nocny i wiele innych przykrych dolegliwości. Jeżeli więc pragniesz biegać z psem, nie decyduj się na takiego towarzysza jak np. mops czy buldog francuski. To czworonogi, które – mimo wielkiego oddania i chęci współpracy z człowiekiem – nie podołają temu wyzwaniu. 

Rasy psów dla biegaczy

Oto kilka ras psów, które są szczególnie polecanie osobom pragnącym dzielić z psem nie tylko życie, ale również pasję, jaką jest bieganie lub/i inne aktywności fizyczne. 

Border collie

border collie
©Shutterstock

Border collie zyskuje obecnie coraz większą popularność, a wszystko dlatego, że jest to pies niezwykle wszechstronny. Jest on co prawda psem pasterskim z krwi i kości, ale wspaniale sprawdza się w niemal każdej innej roli (poza rolą psa obronnego). Może służyć m.in. jako pies tropiący, lawinowy, służbowy, wykorzystywany też jest w dogoterapii.

Border collie to zdecydowanie jedna z najbardziej inteligentnych ras psów. Ponadto jest wyjątkowo szybki, aktywny, oddany swoim najbliższym i nastawiony na współpracę z człowiekiem. Wymaga codziennej solidnej dawki ruchu, ale nie możesz zapomnieć także o pracy umysłowej, która pozwoli zachować jego zrównoważony charakter. 

Greyster

greyster
©Shutterstock

Greyster jest psem zaprzęgowym wywodzącym się z Norwegii. Rasa obecnie nie jest jeszcze bardzo rozpowszechniona w Polsce, ale zdobywa coraz większe zainteresowanie. Greyster stanowi połączenie wyżła niemieckiego, greyhounda (charta angielskiego) i nierzadko pointera.

Z wyglądu zewnętrznego w dużej mierze przypomina wyżła. Rasa ta jest wyjątkowo szybka – ponoć najszybsza ze wszystkich. Umięśniony, wysportowany greyster to idealny pies dla każdego sportowca! 

Greyhound

greyhound
©Shutterstock

Greyhound, jeden z przodków wyżej wspomnianego greystera, to chart, który zaliczany jest do najszybszych psów na świecie (może pobiec nawet ponad 70 km/h). Ten piękny, niezwykle elegancki pies aż do XV wieku przeznaczony był wyłącznie dla szlachty. Jego posiadanie przez osoby niższego pochodzenia karane było… śmiercią!

Psy te są niezwykle łagodne, cierpliwe i delikatne. Jednocześnie jednak są bardzo wrażliwe, dlatego wymagają równie łagodnego i spokojnego przewodnika, który będzie zwracał uwagę na ich potrzeby. Warto pamiętać, że na hodowlę, jak i posiadanie charta w Polsce należy zdobyć zezwolenie. 

Springer spaniel angielski

springer spaniel angielski
©Shutterstock

Springer spaniel angielski jest niezwykle wszechstronnym psem myśliwskim. Uznawany jest za przodka wszystkich innych spanieli (poza clumber spanielem). Sam zaś wywodzi się ze spanieli z Norfolk. To pies bardzo inteligentny, nastawiony na pracę z człowiekiem, żywiołowy, urodzony aporter.

Szybko przywiązuje się do najbliższych, lubi dzieci, wobec obcych zachowuje dystans. Wymaga sporej codziennej dawki ruchu i aktywności umysłowych różnego rodzaju. To doskonały pies do uprawiania joggigu.

Husky syberyjski

husky syberyjski
©Shutterstock

Husky to rasa, której z pewnością nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu. Ten wywodzący się z mroźnych terenów Syberii czworonóg jest genialnym psem zaprzęgowym. Jest niesamowicie wytrwały, wytrzymaly, może pokonywać z obciążeniem duże odległości – i co więcej, sprawia mu to ogromną radość.

Zdecydowanie nie jest to pies na krótkie przebieżki czy spacery wokół osiedla. Nie będzie w pełni szczęśliwy u boku osoby mało aktywnej, wolącej spędzać większość czasu w zaciszu domu. To wspaniała rasa psów dla sportowców.

Wilczarz irlandzki

wilczarz irlandzki
©Shutterstock

Wilczarz irlandzki to kolejny czworonóg z grupy chartów na naszej liście. To potężny, majestatyczny pies pochodzący z Irlandii. Choć uchodzi obecnie przede wszystkim za psa do towarzystwa i reprezentacyjnego, najszczęśliwszy będzie u boku sportowca, z którym będzie mógł spożytkować codzienny nadmiar energii. Ten pies jest urodzonym biegaczem.

Jak wszystkie charty, jest bardzo wrażliwy i delikatny, dlatego należy postępować z nim łagodnie. To spokojny, zrównoważony pies, potrzebujący ciągłego kontaktu z najbliższymi, źle znoszący samotność. 

Owczarek niemiecki

owczarek niemiecki
©Shutterstock

Owczarek niemiecki to rasa, której chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jest to naprawdę wszechstronny pies użytkowy, który nie boi się żadnego zadania. Rasa ta, jak sama nazwa wskazuje, wywodzi się z Niemiec, gdzie jej powstanie datuje się na koniec XIX wieku.

To pies inteligentny, żywiołowy, wymagający dużej aktywności zarówno fizycznej, jak i umysłowej. Szybko i chętnie się uczy, uwielbia współpracę z człowiekiem. Może okazać się niezastąpionym kompanem do różnego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu, nie tylko podczas biegania. Owczarki świetnie wypadają w różnego rodzaju sportach kynologicznych

Dlaczego warto biegać z psem i jak to robić?

Bieganie, jeśli tylko wiesz, jak rozpocząć z nim swoją przygodę, aby nie zrobić sobie krzywdy, jest naprawdę przyjemnym sportem. Daje mnóstwo satysfakcji, poprawia nastrój i pozwala spędzać czas na świeżym powietrzu oraz poznawać urokliwe zakątki bliższej czy dalszej okolicy.

Bieganie z psem jest jeszcze lepsze, gdyż jest doskonałym pretekstem do aktywnego spędzania czasu z czworonogiem – czasu tylko dla Was, czasu na budowanie świetnej relacji i umacnianie więzi. 

Chcąc uprawiać jogging z psem musisz jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

  • Nawet jeśli Twój pies jest „psem do biegania” (idealne do tego celu rasy poznasz poniżej) i potrzebę ruchu ma we krwi, nie oznacza to, że od razu przebiegnie 20 kilometrów szybkim tempem, jeśli do tej pory jego aktywność ograniczała się do krótkich spacerów wokół domu czy bloku. Zwróć zatem uwagę na możliwości swojego czworonoga.
  • Zarówno dystans, jak i tempo biegu zwiększaj stopniowo, cały czas obserwując psa. Jeżeli z jakiegoś powodu pies w danym dniu nie jest w stanie biegać, nie zmuszaj go do tego. 
  • W okresie upałów organizuj jogging z psem wczesnym rankiem bądź wieczorem, by nie biegać w największym skwarze – jest to ogromnie niebezpieczne zarówno dla Ciebie i czworonoga!
  • Zawsze pamiętaj o wodzie dla swojego podopiecznego.
  • Jeśli pies nie jest doskonale wyszkolony i nie reaguje bezbłędnie na przywołanie, biegaj z nim wyłącznie na smyczy. Najlepiej sprawdzi się specjalny pas do biegania dla psa i smycz z amortyzatorem.
  • Zwróć uwagę na podłoże, na którym biegacie. Zawsze po powrocie do domu oglądaj psie łapy, by sprawdzić, czy nie doszło do ich uszkodzenia. 

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?