Reklama

seter irlandzki
© Shutterstock

Irlandzkie rasy psów: poznaj czworonogi z Zielonej Wyspy!

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Irlandzkie rasy psów, których jest dziewięć, to rasy absolutnie wyjątkowe, które warto bliżej poznać. Pochodzące z Irlandii setery, charty, spaniele i teriery doceniane są w wielu miejscach na świecie za swój niesamowity charakter i użytkowość, choć w Polsce nie należą one jeszcze do najpopularniejszych. Co należy o nich wiedzieć? Kto jest dobrym kandydatem na opiekuna irlandzkiego czworonoga?

Irlandzkie czworonogi

Irlandzkie rasy psów nie są jeszcze bardzo popularne w Polsce, ale są piękne i cechują się niezwykłym charakterem, dlatego warto poznać bliżej kilka z nich. Choć Irandia jest nazywana Zieloną Wyspą - spokojnie – Irlandczycy nie mają zielonych psów! 

Wilczarz irlandzki

Mimo swoich słusznych rozmiarów, wilczarz irlandzki to spokojny i łagdony pies©Shutterstock

Wilczarz irlandzki, zwany też chartem irlandzkim, to słusznych rozmiarów czworonóg, który osiąga nawet do 80 cm w kłębie (suki są mniejsze od psów) i waży 40-55 kg. To bardzo stara rasa, której przodkowie żyli na obszarze Irlandii jeszcze przed naszą erą – potwierdzają to wykopaliska archeologiczne.

Wilczarze irlandzkie są dumnymi psami o smukłej sylwetce. Dopuszczalne są różne kolory ich umaszczenia (poza zielonym;)), włos jest szorstki w dotyku i sztywny. Ten potężny pies – choć robi niemałe wrażenie – tak naprawdę jest bardzo spokojnym, zrównoważonym, łagodnym i bardzo rodzinnym czworonogiem. W ramach ciekawostki warto dodać, że piękna figura charta irlandzkiego znajduje się w katedrze Świętego Patryka w Dublinie!

Irlandzki spaniel dowodny

Jak sama nazwa wskazuje, irlandzki spaniel dowodny uwielbia pływać. ©Shutterstock

Jak sama nazwa to sugeruje, pies tej rasy kocha wodę i świetnie sobie w niej radzi. Jego sierść jest naturalnie natłuszczona, przez co wykazuje właściwości wodoodporne. Ma wyjątkowo interesujący, purpurowo-brązowy kolor (zgodnie z wzorcem „wątrobiana z czerwonawym odcieniem”).

Twórca rasy nie zdradził nikomu, jakie jest jej pochodzenie, jedna z hipotez głosi natomiast, że irlandzki spaniel dowodny mógł powstać z krzyżówki pudla bądź portugalskiego psa dowodnego ze spanielem irlandzkim. Inne teorie mówią, że rasa mogła powstać bez udziału ras „z zewnątrz”.

Tak czy inaczej irlandzki spaniel dowodny jest psem dużym (wysokość w kłębie do 60 cm, waga do 30 kg), niezwykle inteligentnym i wytrzymałym. Psy tej rasy bardzo przywiązują się do swoich opiekunów, natomiast w stosunku do obcych zwyczajowo zachowują rezerwę.

Seter irlandzki

Choć obecnie rasa ta kojarzona jest z charakterystyczną czerwoną szatą, dawniej występowały  setery irlandzkie o różnym umaszczeniu, również całkowicie białe i biało-czarne.©Shutterstock

Seter irlandzki należy do grupy wyżłów. Jest wysokim (do 70 cm w kłębie) i smukłym (waga do 35 kg) psem. Pierwotnie stworzony jako pies myśliwski, obecnie pełni też rolę czworonoga rodzinnego. Jest bardzo inteligentny i energiczny, dlatego wymaga aktywnego i konsekwentnego przewodnika. Mocno przywiązuje się do opiekuna i jest w stosunku do niego bardzo lojalny.

Seter irlandzki wywodzi się prawdopodobnie ze skrzyżowania irlandzkiego spaniela wodnego (opisanego powyżej) z pointerierem, seterem angielskim i springer spanielem. Choć obecnie rasa ta kojarzona jest z charakterystyczną czerwoną szatą (i tylko ta jest dopuszczalna wedle wzorca), dawniej występowały również setery irlandzkie o różnym umaszczeniu, nawet całkowicie białe i biało-czarne.

 

Pozostałe irlandzkie rasy to: 

  • kerry beagle - rasa ta nie jest oficjalnie uznana przez FCI, choć ma bardzo stary rodowód, bo stworzono ją w XVI wieku. Od samego początku istnienia wykorzystywana jest do polowań, głównie na drobną zwierzynę oraz ptactwo. Kerry beagle to pies chętny do współpracy z człowiekiem, przyjaźnie nastawiony i energiczny. Przedstawiciel tej rasy cechuje się średnimi rozmiarami. Osiąga wagę od 20 do 27 kg i mierzy przeciętnie od 56 do 66 cm w kłębie;
  • kerry blue terrier - pomimo tego, że jest to bardzo stara rasa, pierwsze wzmianki na jej temat pojawiają się dopiero w połowie XIX wieku. Są to wszechstronne psy, które wykorzystywane były zarówno jako szczurołapy i stróże. Ponadto powolano z nimi na wydry. Obecnie w kraju swego pochodzenia pełnią rolę m.in. psów policyjnych oraz psich terapeutów. Są to psy średnie, ważące około 15-18 kg i mierzące około 45-48 cm. Warto wiedzieć, że szczeniaki rodzą się z czarną szatą, która dopiero później nabiera typowego dla rasy niebiesko-szarego koloru;
  • seter irlandzki czerwono-biały - jest bliskim kuzynem setera irlandzkiego, ale jest od niego nieco mniejszy i cechuje się mocniejszą budową. Nie jest on tak popularny poza Irlandią jak seter irlandzki charakteryzujący się piękną mahoniową sierścią. FCI uznało setera czerwono-białego jako odrębną rasę dopiero w roku 1989;
  • terier irlandzki - jest zwinnym i żywiołowym psem myśliwskim. Choć w stosunku do ludzi pozostaje czworonogiem bardzo przyjaznym, nie można powiedzieć, że ma bardzo łagodne usposobienie, bowiem może wdawać się w bójki z innymi psami. Jest to pies średniej wielkości ważący około 11-13 kg (suki są mniejsze i lżejsze). Jego umaszczenie może przybierać różne odcienie czerwieni. Kufa teriera irlandzkiego ozdobiona jest charakterystyczną brodą; 
  • irish glen of imaal terrier - jest to najmłodsza rasa terierów irlandzkich uznana przez FCI. Ten wytrzymały i bardzo wesoły pies pierwotnie był wykorzystywany do polowania na borsuki i lisy. To czworonóg niezwykle odważny, pomimo swoich niewielkich rozmiarów, więc może pełnić rolę stróża. Rasa cechuje się dużą inteligencją i chęcią do zabawy, co warto wykorzystać podczas szkolenia;
  • irish soft coated wheaten terrier (terrier pszeniczny) to czuły, wesoły i bystry pies, który nie znosi samotności i uwielbia pieszczoty. Jest nieco mniej uparty w porównaniu z innymi terierami. 

Jak widać na powyższych przykładach, irlandzkie rasy psów są wspaniałymi czworonogami, które mogą stać się doskonałymi towarzyszami codzienności. Wymają jednak opiekunów aktywnych, kreatywnych, konsekwentnych i jednocześnie łagodnych. Wówczas można z nimi stworzyć najlepszy możliwy duet!

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?