Seter irlandzki czerwono-biały
Inne nazwy: Irish red and white setter, seter irlandzki czerwono-biały

Seter irlandzki czerwono-biały to wszechstronny pies, który świetnie sprawdzi się przy polowaniach oraz jako towarzysz codziennego życia. Wykorzystywany jest głównie do polowania na ptactwo na równinie lub na bagnach.
Podstawowe informacje o seterze irlandzkim czerwono-białym
Pochodzenie i historia
Seter irlandzki został uznany pod koniec XVII wieku. Niewiele osób wie, że wersja czerwono-biała powstała wcześniej, mimo że to wersja mahoniowa stała się bardziej popularna. Seter irlandzki czerwono-biały został ocalony przed wyginięciem w latach 20 XX w.
Klasyfikacja FCI
Grupa FCI
Grupa 7 - Wyżły
Sekcja
Sekcja 2 : wyżły brytyjskie i irlandzkie, setery
Wygląd
Wielkość dorosłego osobnika
Suka : pomiędzy 57 i 61 cm
Pies : pomiędzy 62 i 68 cm
Waga
Suka : pomiędzy 18 i 23 kg
Pies : pomiędzy 20 i 25 kg
Maść
Biała z czerwonymi znaczeniami.
Rodzaj szaty
Szata jest pódługa. Długie, proste i jedwabiste frędzle porastają tylną stronę kończyn, uszy i ogon. Na pozostałych częściach ciała sierść jest krótka, płaska i prosta.
Kolor oczu
Oczy są orzechowe lub ciemnobrązowe.
Opis
Seter irlandzki czerwono-biały to silny, ale nie ociężały pies. Jest harmonijnie i proporcjonalnie zbudowany, ma atletyczną sylwetkę. Czaszka jest wysklepiona, z wyraźnym guzem potylicznym i zaznaczonym stopem. Uszy są osadzone na poziomie oczu, z tyłu głowy, ściśle do niej przylegające. Ogon jest umiarkowanej długości, nie sięga poniżej stawu skokowego. Mocny u nasady, stopniowo zwęża się ku końcowi. Noszony jest na poziomie grzbietu lub tuż pod nim.
Ciekawostki
Irlandzcy myśliwi cenią tę rasę bardziej niż setera irlandzkiego ze względu na spokojniejsze usposobienie i kolor szaty wyróżniający się w jesiennym pejzażu.