Seter angielski – opis, pielęgnacja i wymagania

Inne nazwy: English setter, Laverack, lawerak

Seter angielski – opis, pielęgnacja i wymagania
Seter angielski

Seter angielski to średniej wielkości pies myśliwski z grupy wyżłów, który z wielu powodów może być uważany za psa doskonałego.  To wyśmienity myśliwy, a zarazem wspaniały pies do towarzystwa dla całej rodziny.

Ciepły, przyjacielski, posłuszny i serdeczny zachwyca dzieci i dorosłych łagodnością i zaangażowaniem w relacji z człowiekiem. Jako pies bardzo aktywny jest odpowiedni dla ludzi dysponujących czasem i preferujących sportowy tryb życia, by mogli sprostać jego dużym potrzebom ruchowym.

Seter angielski – opis

Długość życia :

5

19

10

14

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Łowca

Rozmiar :

Seter angielski – historia rasy

Seter angielski jest psem o bardzo starym rodowodzie. Prawdopodobnie wywodzi sie od znanego w dawnej Hiszpanii psa nazywanego "łowcą przepiórek" lub "psem Oysel", który był jednym z potomków pierwotnego Canis familiaris intermedius. Rasa została zdefiniowana w 1860 r. przez Edwarda Laveracka, a od nazwiska hodowcy psy te były początkowo nazywane "laverackami". Kiedy para  psów  z jego hodowli trafiła w ręce innego hodowcy-Llewelina powstał początek linii psów zwanych "llewelinami". Pierwsze setery angielskie trafiły do Polski pod koniec XIX wiek i szybko zyskały popularność wśród ziemiaństwa. Obecnie, ta piękna rasa psów w Polsce nie jest zbyt popularna.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 7 - Wyżły

Sekcja

Sekcja 2 : wyżły brytyjskie i irlandzkie, setery

Wzorzec

  • Seter angielski – opis, pielęgnacja i wymagania
    Seter angielski – opis, pielęgnacja i wymagania
  • Seter angielski – opis, pielęgnacja i wymagania
    Seter angielski – opis, pielęgnacja i wymagania
  • Seter angielski – opis, pielęgnacja i wymagania
    Seter angielski – opis, pielęgnacja i wymagania
  • Seter angielski – opis, pielęgnacja i wymagania
    Seter angielski – opis, pielęgnacja i wymagania
  • Seter angielski – opis, pielęgnacja i wymagania
    Seter angielski – opis, pielęgnacja i wymagania
  • Seter angielski – opis, pielęgnacja i wymagania
    Seter angielski – opis, pielęgnacja i wymagania

    Wysokość w kłębie Seter angielski – opis, pielęgnacja i wymagania

    Suka : pomiędzy 61 i 65 cm

    Pies : pomiędzy 65 i 68 cm

    Waga

    Suka : pomiędzy 20 i 25 kg

    Pies : pomiędzy 20 i 25 kg

    Umaszczenie

    Rodzaj szaty

    Kolor oczu

    Brązowe

    Opis

    Seter angielski to najpiękniejszy z wyżłów. Delikatnie umięśniony tułów wpisuje się w kształt prostokąta. Głowa jest długa, wąska i lekka. Czaszka i kufa są tej samej długości. Sklepienie czaszki jest nieznacznie uwypuklone. Stop jest wyraźny, lecz nie spadzisty. Oczy są duże i pełne ekspresji. Uszy są nisko osadzone, zwisają blisko policzków. Grzbiet jest prosty, lędźwie umięśnione i wygięte. Kończyny są idealnie proste. Ogon jest osadzony wysoko – gruby i mocny u nasady, zwęża się w kierunku końca. Jest noszony raczej nisko, lekko wykrzywiony w kształcie odwróconej szabli.

    Ciekawostki

    Jako że setery angielskie są zarówno piękne, jak i poszukiwane w charakterze psów do towarzystwa, hodowcy mniej skrupulatni zadowalają sie utrwalaniem cech estetycznych swoich podopiecznych, nie poświęcając uwagi na rozwój ich charakteru i pasji łowieckiej. W Anglii prowadzone są  nawet oddzielne hodowle seterów w celach wystawowych oraz łowieckich, jak gdyby chodziło o dwie różne rasy, co jest dużym błędem.

    Seter angielski — charakter i temperament

    • 100%

      Czuły

      Ciepły, wesoły, posłuszny, wierny i bardzo przyjacielski zarówno wobec ludzi z najbliższego otoczenia jak i innych psów, seter angielski to pies, którego można uznać za doskonałego ze względu na jego wspaniały charakter. 

    • 100%

      Lubi zabawę

      Dla tego aktywnego i pełnego entuzjazmu psa prawdziwym szczęściem będzie czas spędzany na zabawie, gdyż uwielbia przebywać z ludźmi ze swojego najbliższego otoczenia, w szczególności z dziećmi. Należy jednak uważać z zabawami w aportowanie, aby nie wzmacniać jego instynktu łowieckiego, szczególnie jeśli jego rola ogranicza się do towarzysza rodziny i nie obejmuje uczestnictwa w polowaniach.

    • 33%

      Spokojny

      Z wyglądu łagodny seter angielski jest w rzeczywistości psem aktywnym i lubiącym wysiłek, który do szczęścia i prawidłowego rozwoju potrzebuje ćwiczeń i uwagi ze strony właściciela.

    • 66%

      Inteligentny

      Seter angielski jest mądrym psem, czego dowód daje zarówno wykorzystywany w polowaniach, jak i podczas nauki. Z łatwością rozumie, czego się od niego oczekuje i z całego serca pragnie przypodobać się swojemu panu.

    • 100%

      Łowca

      Seter angielski ma silny instynkt pogoni, jest wyśmienitym psem łowieckim i cennym towarzyszem dla swojego przewodnika.

      Psy tej rasy pochodzą w prostej linii od średniowiecznych psów wykorzystywanych do polowań na ptactwo, ale są to wszechstronnie utalentowane psy myśliwskie - szybkie, samodzielne i o doskonałym węchu.

    • 66%

      Strachliwy/nieufny wobec obcych

      Seter angielski jest psem towarzyskim i zrównoważonym, co pozwala mu odróżnić niepożądanego intruza od mile widzianego gościa. Nigdy nie jest agresywny. Jeśli nie poznaje danej osoby po zapachu, ignoruje ją i unika konfrontacji.

      Jednocześnie znany jest z tego, że gdy już nabierze zaufania, z łatwością nawiązuje kontakt. Należy dodać, że niektóre nierzetelne hodowle produkują okazy bojaźliwe - jest to oczywiście niepożądana cecha ich charakteru.

    • 33%

      Niezależny

      Ten pies jest całkowicie oddany swojemu panu i swojej rodzinie. Aby dobrze się czuć i prawidłowo rozwijać, potrzebuje dużo uwagi i zaangażowania. Seter Laverack (od imienia swojego twórcy) będzie psem nieszczęśliwym, jeśli nie będzie mógł uczestniczyć w życiu rodzinnym swojej grupy.

      Zachowanie

      • 33%

        Znoszenie samotności

        Zazwyczaj wrażliwy i bardzo przywiązany do swojej grupy społecznej, seter nie jest samotnikiem i może źle znosić nieobecności pana. Od szczeniaka należy go stopniowo pozytywnie usposabiać do pozostawania samemu w domu. Nie powinno się nigdy przedłużać nieobecności, gdyż ten bardzo aktywny pies może być bardzo ekspresywny w wyrażaniu swojego niezadowolenia wobec takiej sytuacji (szczekanie, zniszczenia w domu itp.)  

        Ze względu na to przed i po każdej dłuższej nieobecności pana, seter angielski powinien mieć możliwość wybiegania się na spacerze, aby dać ujście nagromadzonej energii. Podobnie, pozostawiony sam w domu powinien mieć do dyspozycji zabawki, dzięki którym nie będzie się nudził.

      • 66%

        Posłuszny / łatwo się uczy

        Jak w przypadku każdego solidnego psa pracującego, nauczanie go jest przyjemnością, jeśli będzie prowadzone spójnie i metodycznie oraz jeśli zostanie rozpoczęte odpowiednio wcześnie, by zapobiec rozwojowi złych nawyków. 
        Szczególnie ważne w przypadku tak wrażliwego psa jak seter angielski, jest wzmacnianie pozytywne, gdyż kary cielesne lub niezasłużone jedynie wpłyną negatywnie na relację między psem a jego panem.
        Oprócz tego, że nauczanie psa trzeba wdrożyć wcześnie i prowadzić w sprawiedliwy, spójny sposób, do osiągnięcia pożądanych efektów należy je również prowadzić stanowczo, ale jednocześnie łagodnie, odpowiednio do charakteru psa. 
        Główny nacisk należy położyć na skutecznie przywoływanie, co wbrew pozorom nie powinno być trudne. W istocie psy z rodziny wyżłów są zazwyczaj lepszymi i bardziej potulnymi uczniami w tym zakresie niż np. psy gończe.

      • 66%

        Szczekliwy

        Seter angielski z pewnością potrafi zademonstrować swoje umiejętności wokalne, jednak nie robi tego w nadmierny sposób, a w razie konieczności problem jego szczekania można stosunkowo łatwo rozwiązać.  

        Pies może być hałaśliwy w sytuacji, gdy czuje się zagrożony, gdy jest wyjątkowo podekscytowany, gdy nie poświęcamy mu wystarczająco dużo uwagi, albo kiedy jest pozostawiony sam przez dłuższy okres czasu.  Są to sytuacje, które właściciel może opanować swoją spójną i jednoznaczną postawą oraz umiejętnością zaspokojenia potrzeb psa.

      • 100%

        Skłonność do ucieczek

        Seter angielski to niezrównany tropiciel i przez to, gdy podchwyci interesujący trop, może puścić się w pogoń, nie zwracając uwagi na swego pana. Ze względu na to, bardzo ważne jest zarówno nauczenie psa reagowania na przywoływanie, jak również  umiejętności rezygnacji ze zdobyczy. 

        Ponadto, jeśli pies trzymany jest w ogrodzie, powinien on mieć szczelne i stabilne ogrodzenie, aby zapewnić mu bezpieczeństwo i przeszkodzić mu w ewentualnej ucieczce. Psy łowieckie, które uciekają, znajdują się często w dużym niebezpieczeństwie, gdyż podążając za tropem, pozostają nieczułe na inne bodźce i mogą nie zwracać uwagi na otoczenie (drogi, samochody itp.). Warto pamiętać o wyposażeniu psa w obrożę z danymi kontaktowymi pana, co bardzo ułatwi jego odnalezienie w razie potrzeby.

      • 66%

        Skłonność do niszczenia

        Seter angielski, pomimo swojego bardzo dobrego charakteru, nie może być zaliczony do psów spokojnych. Jest bardzo aktywny, zwłaszcza jako szczenię oraz w sytuacjach, kiedy brakuje mu ruchu.

        Pies może więc powodować w domu zniszczenia, szczególnie gdy się nudzi, gdy nie toleruje samotności lub gdy jest pozostawiony sam sobie przez zbyt długi czas. 
        Uspokoi się, jeśli jego potrzeby będą zaspokajane, jeśli postawa pana wobec psa będzie spójna i jednoznaczna i jeśli nauczy się go panowania nad jego niezadowoleniem.

      • 66%

        Łakomczuch

        Ten angielski pies nie jest wielkim łakomczuchem, ale nigdy nie odmówi łakoci wręczanych mu np. jako nagroda za prawidłowe zachowanie. Jest to bardzo pomocne przy nauczaniu psa, choć należy też pamiętać, że i bez przysmaków pies ten chętnie współpracuje z panem, jeśli ten szanuje jego potrzeby.

      • 33%

        Pies stróżujący

        Ze względu na łatwość nawiązywania relacji i otwartość, pies ten nie nadaje się na stróża. Ponadto jest wrażliwy i może uciekać w sytuacji, które budzą jego lęk. Nie należy do śmiałków, którzy jako pierwsi rzucają się do walki, by bronić swoich.

      • 100%

        Pierwszy pies

        Oprócz tego, że jest świetnym psem łowieckim, seter angielski jest wspaniałym towarzyszem w codziennym życiu. Jest źródłem radości dla rodzin, a zabawy z nim dają dużo przyjemności. Nawet debiutanci w roli właścicieli psa sprawdzają się jako jego nauczyciele i łatwo sami się przy nim rozwijają, gdyż pies ten daje z siebie bardzo dużo, często więcej, niż sam otrzymuje.

        Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Pomożemy Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.

        Tryb życia

        • 33%

          Seter angielski – opis, pielęgnacja i wymagania w mieszkaniu

          Pomimo tego, że seter angielski potrafi przystosować się do życia w mieście, nie jest to pies, który może pozostawać zamknięty w mieszkaniu. Potrzebuje przestrzeni i życia na wsi, najlepiej w domu z zamkniętym ogrodem. 
          Niezależnie od miejsca, w którym żyje, to pies łowiecki, który, aby czuć się dobrze, potrzebuje codziennych spacerów poza domem.

          Docenia mieszkanie pod wspólnym dachem ze swoim panem, ale może również mieszkać na zewnątrz za wyjątkiem skrajnych warunków klimatycznych.

        • 100%

          Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

          Seter angielski jest psem aktywnym i dynamicznym, więc aby nie spowodować negatywnych zmian w zachowaniu psa, należy umieć znaleźć ujście dla jego wielkiej energii. Jest to oczywiście związane z regularnym zaspokajaniem jego potrzeb ruchowych. 

          Codziennym źródłem szczęścia dla tego psa łowieckiego są spacery po dużych obszarach, które pozwalają mu nie tylko na wybieganie się, ale również stymulują jego mocno rozwinięty zmysł węchu.

          Właściciele setera angielskiego powinni zarówno prowadzić sportowy tryb życia, jak i dysponować czasem, aby móc w całości zaspokoić potrzeby swojego psa. Do najbardziej pożądanych aktywności należą wycieczki rowerowe, czy wspólne bieganie (cani-cross).

        • 66%

          Podróże/łatwość przewożenia

          Pewnym ułatwieniem w transporcie psa jest jego wielkość określana jako średnia, lecz aby znosił on w spokoju zmienne warunki podróży, konieczne jest odpowiednie jego przygotowanie, w szczególności rozwinięcie umiejętności adaptacji.

          W podróży samochodem należy się wyposażyć w odpowiednią klatkę do transportu. W samolocie seter angielski będzie musiał podróżować w luku bagażowym, zaś w pociągu – koniecznie na smyczy oraz w kagańcu (podobnie do wszystkich psów jego wielkości).

          Współżycie z innymi

          • 66%

            Seter angielski – opis, pielęgnacja i wymagania i koty

            Seter angielski może żyć w zgodzie z kotami, zwłaszcza jeśli jest do tego przyzwyczajany od najmłodszych lat. Należy jednak pamiętać o jego wrodzonym instynkcie łowieckim, który w niektórych sytuacjach może okazać się silniejszy. 
            Jest wyżłem, a te często mają skłonność do zastygania w bezruchu na widok kota. Jest to zachowanie, którego w żadnym wypadku nie należy wzmacniać i którego powinno się psa oduczać, zwłaszcza jeśli zachowuje się tak wobec kota na stałe obecnego w domu.

          • 100%

            Seter angielski – opis, pielęgnacja i wymagania i psy

            Seter angielski jest psem bardzo towarzyskim i co do zasady dobrze odnajduje się w towarzystwie innych psów niezależnie od ich rasy, płci czy wielkości. Jednakże ta cecha nie powinna usprawiedliwiać niewłaściwej socjalizacji podczas okresu wzrostu szczeniaka setera angielskiego. Należy aranżować regularne i kontrolowane spotkania z innymi psami, niezbędne do rozwoju psa oraz do wzmocnienia jego naturalnej umiejętności komunikowania się z innymi przedstawicielami tego gatunku.

          • 100%

            Seter angielski – opis, pielęgnacja i wymagania i dzieci

            Ze względu na swoje liczne pozytywne cechy takie jak delikatność, czułość, serdeczność i przywiązanie do grupy, do której należy, seter angielski jest w sposób szczególny przystosowany do życia w rodzinie z dziećmi. Mimo to należy pamiętać o wdrożeniu reguł wspólnego życia, aby było ono przyjemne i bezpieczne dla wszystkich członków rodziny.

          • 33%

            Seter angielski – opis, pielęgnacja i wymagania i osoby starsze

            Ze względu na wielką energię i potrzebę ruchu oraz stymulacji zarówno fizycznej jak i umysłowej, psy te nie nadają się na towarzyszy życia osób starszych, jeśli prowadzą one spokojny tryb życia z małą ilością ruchu.

            %}

            Seter angielski – cena

            Cena setera angielskiego zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Należy liczyć się z wydatkiem rzędu 3500 zł za psa z rodowodem FCI. Miesięczny budżet na utrzymanie psa tej wielkości to około 150 zł. Pozwala on na zaspokojenie potrzeb żywieniowych i podstawowych zabiegów zdrowotnych w trakcie roku (szczepienia, odrobaczanie itp.).

            Pielęgnacja i wymagania

            Pielęgnacja tego psa może wydawać się skomplikowana ze względu na jego długą sierść i frędzle, ale w rzeczywistości jest dość prosta. Konieczne jest wyczesywanie psa co tydzień lub co dwa tygodnie.
            Frędzle powinny być regularnie przycinane, aby uniemożliwić pasożytom i roztoczom wniknięcie w sierść psa. 

            Po kąpieli należy zadbać o dokładne wysuszenie psa, jak również zachować wyjątkową dbałość o uszy, które ze względu na to, że są długie i wiszące, mogą być podatne na różne zakażenia. 

            Linienie

            W okresie linienia seter angielski traci dużo sierści i z tego powodu na jesieni oraz na wiosnę wskazane jest częstsze szczotkowanie, najlepiej robić to nawet codziennie, aby usunąć martwe włosie.

            Żywienie

            Seter angielski nie jest kłopotliwy jeśli chodzi o preferencje żywnościowe. Oczywiście docenia posiłki przygotowane w domu (mięso, dodatek skrobiowy i warzywa), ale zadowoli się również suchą karmą dobrej jakości, którą można zakupić w specjalistycznych sklepach.

            Dzienne racje żywnościowe powinny być dostosowane do codziennych aktywności tego sportowego psa, jak również do jego kondycji fizycznej, wieku i stanu zdrowia. Wskazany jest nadzór weterynaryjny nad rozwojem szczeniaka. 
            Zalecane są dwa posiłki w ciągu dnia, lekki rano i bardziej obfity wieczorem. U tak aktywnego psa należy uważać na wymioty! Powinien wyciszyć się przynajmniej na godzinę przed posiłkiem i wypoczywać godzinę po każdym posiłku. W związku z tym należy unikać „samoobsługi” w postaci ciągłego dostępu do jedzenia w misce.

            Zdrowie

            Ile żyje seter angielski?

            Długość życia setera angielskiego szacuje się na 12 lat.

            Odporność/wytrzymałość

            Jak każdy szanujący się pies sportowy seter angielski ma mocne zdrowie, jest jednak bardziej wrażliwy niż psy, które potrzebują mniej ruchu.

            Odporność na upały

            Toleruje upały, ale nie należy zachęcać psa do intensywnej aktywności fizycznej w ich czasie, ponieważ jest zdeterminowany w dążeniu do celu i może nie dostrzegać związanych z tym zagrożeń. W czasie upałów należy zapewnić psu świeżą wodę i dostęp do zacienionego miejsca.

            Odporność na zimno

            W zimę, gdy temperatury spadają, u setera angielskiego pojawia się podszerstek, który chroni od zimna. Należy jednak pamiętać, że ten pies hodowany głównie w Europie, nie lubi skrajnych warunków klimatycznych.

            Skłonność do tycia

            Dzięki swojej dużej aktywności i przy dobrej jakości diecie, seter angielski nie jest podatny na nadmierne przybieranie na wadze. Jeśli ma zapewniony wysiłek fizyczny odpowiedni do swoich potrzeb, nie powinien cierpieć z powodu otyłości.

            Częste choroby

            Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
            Dodaj komentarz