Seter angielski
Inne nazwy : English setter, Laverack, lawerak
Seter angielski to średniej wielkości pies myśliwski z grupy wyżłów, który z wielu powodów może być uważany za psa doskonałego. To wyśmienity myśliwy, a zarazem wspaniały pies do towarzystwa dla całej rodziny.
Ciepły, przyjacielski, posłuszny i serdeczny zachwyca dzieci i dorosłych łagodnością i zaangażowaniem w relacji z człowiekiem. Jako pies bardzo aktywny jest odpowiedni dla ludzi dysponujących czasem i preferujących sportowy tryb życia, by mogli sprostać jego dużym potrzebom ruchowym.
Długość życia |
Seter angielski średnio żyje od 10 do 14 lat |
Charakter |
|
Rozmiar |
średni
|
Wielkość dorosłego osobnika |
Suka
pomiędzy 61 i 65 cm
Pies
pomiędzy 65 i 68 cm
|
Waga dorosłego osobnika |
Suka
pomiędzy 20 i 25 kg
Pies
pomiędzy 20 i 25 kg
|
Kolor umaszczenia
Występują różne rodzaje umaszczenia :
|
Czarne Białe Czekoladowe/ brązowe |
Rodzaj szaty
Sierść jest długa i nieznacznie falowana, nigdy kędzierzawa. Na całej powierzchni długa (5-6 cm) i jedwabista. Frędzle obecne są na szyi, mostku, tylnej części kończyn, zadzie i ogonie. Podszerstek jest gęsty jedynie w okresie zimowym. |
Długa Kręcony |
Kolor oczu
Oczy w kolorze orzechowym możliwie najciemniejszym (nieznacznie jaśniejsze u seterów pomarańczowo-białych). |
Brązowe
|
Cena zakupu |
Seter angielski kosztuje pomiędzy 2500zł a 3000zł |
Jako że setery angielskie są zarówno piękne, jak i poszukiwane w charakterze psów do towarzystwa, hodowcy mniej skrupulatni zadowalają sie utrwalaniem cech estetycznych swoich podopiecznych, nie poświęcając uwagi na rozwój ich charakteru i pasji łowieckiej. W Anglii prowadzone są nawet oddzielne hodowle seterów w celach wystawowych oraz łowieckich, jak gdyby chodziło o dwie różne rasy, co jest dużym błędem.
Więcej informacji na temat rasy Seter angielski
Seter angielski – historia rasy
Seter angielski jest psem o bardzo starym rodowodzie. Prawdopodobnie wywodzi sie od znanego w dawnej Hiszpanii psa nazywanego "łowcą przepiórek" lub "psem Oysel", który był jednym z potomków pierwotnego Canis familiaris intermedius. Rasa została zdefiniowana w 1860 r. przez Edwarda Laveracka, a od nazwiska hodowcy psy te były początkowo nazywane "laverackami". Kiedy para psów z jego hodowli trafiła w ręce innego hodowcy-Llewelina powstał początek linii psów zwanych "llewelinami". Pierwsze setery angielskie trafiły do Polski pod koniec XIX wiek i szybko zyskały popularność wśród ziemiaństwa. Obecnie, ta piękna rasa psów w Polsce nie jest zbyt popularna.
Grupa i sekcja FCI Seter angielski
-
Grupa 7 - Wyżły
-
Sekcja 2 : wyżły brytyjskie i irlandzkie, setery
Seter angielski — charakter i temperament
Zachowanie rasy Seter angielski
Szkolenie psa rasy Seter angielski
Jak w przypadku każdego solidnego psa pracującego, nauczanie go jest przyjemnością, jeśli będzie prowadzone spójnie i metodycznie oraz jeśli zostanie rozpoczęte odpowiednio wcześnie, by zapobiec rozwojowi złych nawyków.
Szczególnie ważne w przypadku tak wrażliwego psa jak seter angielski, jest wzmacnianie pozytywne, gdyż kary cielesne lub niezasłużone jedynie wpłyną negatywnie na relację między psem a jego panem.
Oprócz tego, że nauczanie psa trzeba wdrożyć wcześnie i prowadzić w sprawiedliwy, spójny sposób, do osiągnięcia pożądanych efektów należy je również prowadzić stanowczo, ale jednocześnie łagodnie, odpowiednio do charakteru psa.
Główny nacisk należy położyć na skutecznie przywoływanie, co wbrew pozorom nie powinno być trudne. W istocie psy z rodziny wyżłów są zazwyczaj lepszymi i bardziej potulnymi uczniami w tym zakresie niż np. psy gończe.
Styl życia rasy Seter angielski
Dla kogo rasa Seter angielski ?
Seter angielski – cena
Cena setera angielskiego zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Należy liczyć się z wydatkiem rzędu 3500 zł za psa z rodowodem FCI. Miesięczny budżet na utrzymanie psa tej wielkości to około 150 zł. Pozwala on na zaspokojenie potrzeb żywieniowych i podstawowych zabiegów zdrowotnych w trakcie roku (szczepienia, odrobaczanie itp.).
Seter angielski - linienie
Obfite
W okresie linienia seter angielski traci dużo sierści i z tego powodu na jesieni oraz na wiosnę wskazane jest częstsze szczotkowanie, najlepiej robić to nawet codziennie, aby usunąć martwe włosie.
Pielęgnacja i wymagania
Pielęgnacja tego psa może wydawać się skomplikowana ze względu na jego długą sierść i frędzle, ale w rzeczywistości jest dość prosta. Konieczne jest wyczesywanie psa co tydzień lub co dwa tygodnie.
Frędzle powinny być regularnie przycinane, aby uniemożliwić pasożytom i roztoczom wniknięcie w sierść psa.
Po kąpieli należy zadbać o dokładne wysuszenie psa, jak również zachować wyjątkową dbałość o uszy, które ze względu na to, że są długie i wiszące, mogą być podatne na różne zakażenia.
Zdrowie rasy Seter angielski
Długość życia setera angielskiego szacuje się na 12 lat.
Jak każdy szanujący się pies sportowy seter angielski ma mocne zdrowie, jest jednak bardziej wrażliwy niż psy, które potrzebują mniej ruchu.
Toleruje upały, ale nie należy zachęcać psa do intensywnej aktywności fizycznej w ich czasie, ponieważ jest zdeterminowany w dążeniu do celu i może nie dostrzegać związanych z tym zagrożeń. W czasie upałów należy zapewnić psu świeżą wodę i dostęp do zacienionego miejsca.
W zimę, gdy temperatury spadają, u setera angielskiego pojawia się podszerstek, który chroni od zimna. Należy jednak pamiętać, że ten pies hodowany głównie w Europie, nie lubi skrajnych warunków klimatycznych.
Dzięki swojej dużej aktywności i przy dobrej jakości diecie, seter angielski nie jest podatny na nadmierne przybieranie na wadze. Jeśli ma zapewniony wysiłek fizyczny odpowiedni do swoich potrzeb, nie powinien cierpieć z powodu otyłości.
- Rak
- Dysplazja stawów biodrowych lub łokciowych
- Wrodzona głuchota
- Zapalenie ucha
- Atopowe zapalenie skóry (schorzenie dermatologiczne)
Planujesz zakup psa rasy Seter angielski?
Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Seter angielski ...
Niestety... W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Seter angielski ...