Seter angielski

Inne nazwy: English setter, Laverack, lawerak

Seter angielski
Seter angielski

Seter angielski to średniej wielkości wyżeł, który z wielu powodów może być uważany za psa doskonałego.  To wyśmienity myśliwy, a zarazem wspaniały pies do towarzystwa dla całej rodziny. Ciepły, przyjacielski, posłuszny i serdeczny zachwyca dzieci i dorosłych łagodnością i zaangażowaniem w relacji z człowiekiem. Jako pies bardzo aktywny jest odpowiedni dla ludzi dysponujących czasem i preferujących sportowy tryb życia, by mogli sprostać jego dużym potrzebom ruchowym.

Podstawowe informacje o seterze angielskim

Długość życia :

5

19

10

14

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Seter angielski jest psem o bardzo starym rodowodzie. Prawdopodobnie wywodzi sie od znanego w dawnej Hiszpanii psa nazywanego « łowcą przepiórek » lub « psem Oysel », który był jednym z potomków pierwotnego Canis familiaris intermedius. Rasa została zdefiniowana w 1860 r. przez Edwarda Laveracka, a od nazwiska hodowcy psy te były początkowo nazywane "laverackami". Kiedy para  psów  z jego hodowli trafiła w ręce innego hodowcy - Llewelina powstał początek linii psów zwanych "llewelinami". Pierwsze setery angielskie trafiły do Polski pod koniec XIX wiek i szybko zyskały popularność wśród ziemiaństwa. Obecnie, ta piękna rasa psów w Polsce nie jest zbyt popularna.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 7 - Wyżły

Sekcja

Sekcja 2 : wyżły brytyjskie i irlandzkie, setery

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 61 i 65 cm

  Pies : pomiędzy 65 i 68 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 20 i 25 kg

  Pies : pomiędzy 20 i 25 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Seter angielski to najpiękniejszy z wyżłów. Delikatnie umięśniony tułów wpisuje się w kształt prostokąta. Głowa jest długa, wąska i lekka. Czaszka i kufa są tej samej długości. Sklepienie czaszki jest nieznacznie uwypuklone. Stop jest wyraźny, lecz nie spadzisty. Oczy są duże i pełne ekspresji. Uszy są nisko osadzone, zwisają blisko policzków. Grzbiet jest prosty, lędźwie umięśnione i wygięte. Kończyny są idealnie proste. Ogon jest osadzony wysoko – gruby i mocny u nasady, zwęża się w kierunku końca. Jest noszony raczej nisko, lekko wykrzywiony w kształcie odwróconej szabli.

  Ciekawostki

  Jako że setery angielskie są zarówno piękne, jak i poszukiwane w charakterze psów do towarzystwa, hodowcy mniej skrupulatni zadowalają sie utrwalaniem cech estetycznych swoich podopiecznych, nie poświęcając uwagi na rozwój ich charakteru i pasji łowieckiej. W Anglii prowadzone są  nawet oddzielne hodowle seterów w celach wystawowych oraz łowieckich, jak gdyby chodziło o dwie różne rasy, co jest dużym błędem.

  Seter angielski - charakter

  • 100%

   Czuły

   Ciepły, wesoły, posłuszny, wierny i bardzo przyjacielski zarówno wobec ludzi z najbliższego otoczenia jak i innych psów, seter angielski to pies, którego można uznać za doskonałego ze względu na jego wspaniały charakter. 

  • 100%

   Lubi zabawę

   Dla tego aktywnego i pełnego entuzjazmu psa prawdziwym szczęściem będzie czas spędzany na zabawie, gdyż uwielbia przebywać z ludźmi ze swojego najbliższego otoczenia, w szczególności z dziećmi. Należy jednak uważać z zabawami w aportowanie, aby nie wzmacniać jego instynktu łowieckiego, szczególnie jeśli jego rola ogranicza się do towarzysza rodziny i nie obejmuje uczestnictwa w polowaniach.

  • 33%

   Spokojny

   Z wyglądu łagodny seter angielski jest w rzeczywistości psem aktywnym i lubiącym wysiłek, który do szczęścia i prawidłowego rozwoju potrzebuje ćwiczeń i uwagi ze strony właściciela.

  • 66%

   Inteligentny

   Seter angielski jest mądrym psem, czego dowód daje zarówno wykorzystywany w polowaniach, jak i podczas nauki. Z łatwością rozumie, czego się od niego oczekuje i z całego serca pragnie przypodobać się swojemu panu.

  • 100%

   Łowca

   Seter angielski ma mocno rozwinięty instynkt pogoni, jest wyśmienitym psem łowieckim i cennym towarzyszem dla swojego przewodnika. Setery pochodzą w prostej linii od średniowiecznych psów wykorzystywanych do polowań na ptactwo, ale są to wszechstronnie utalentowane psy myśliwskie - szybkie, samodzielne i o doskonałym węchu.

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Seter angielski jest psem towarzyskim i zrównoważonym, co pozwala mu odróżnić niepożądanego intruza od mile widzianego gościa. Nigdy nie jest agresywny. Jeśli nie poznaje danej osoby po zapachu, ignoruje ją i unika konfrontacji. Jednocześnie znany jest z tego, że gdy już nabierze zaufania, z łatwością nawiązuje kontakt. 
   Należy dodać, że niektóre nierzetelne hodowle produkują okazy bojaźliwe - jest to oczywiście niepożądana cecha ich charakteru.

  • 33%

   Niezależny

   Ten pies jest całkowicie oddany swojemu panu i swojej rodzinie. Aby dobrze się czuć i prawidłowo rozwijać, potrzebuje dużo uwagi i zaangażowania. Seter Laverack (od imienia swojego twórcy) będzie psem nieszczęśliwym, jeśli nie będzie mógł uczestniczyć w życiu rodzinnym swojej grupy.

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Zazwyczaj wrażliwy i bardzo przywiązany do swojej grupy społecznej, seter nie jest samotnikiem i może źle znosić nieobecności pana. Od szczeniaka należy go stopniowo pozytywnie usposabiać do pozostawania samemu w domu. Nie powinno się nigdy przedłużać nieobecności, gdyż ten bardzo aktywny pies może być bardzo ekspresywny w wyrażaniu swojego niezadowolenia wobec takiej sytuacji (szczekanie, zniszczenia w domu itp.)  

    Ze względu na to przed i po każdej dłuższej nieobecności pana, seter angielski powinien mieć możliwość wybiegania się na spacerze, aby dać ujście nagromadzonej energii. Podobnie, pozostawiony sam w domu powinien mieć do dyspozycji zabawki, dzięki którym nie będzie się nudził.

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Jak w przypadku każdego solidnego psa pracującego, nauczanie go jest przyjemnością, jeśli będzie prowadzone spójnie i metodycznie oraz jeśli zostanie rozpoczęte odpowiednio wcześnie, by zapobiec rozwojowi złych nawyków. 
    Szczególnie ważne w przypadku tak wrażliwego psa jak seter angielski, jest wzmacnianie pozytywne, gdyż kary cielesne lub niezasłużone jedynie wpłyną negatywnie na relację między psem a jego panem.
    Oprócz tego, że nauczanie psa trzeba wdrożyć wcześnie i prowadzić w sprawiedliwy, spójny sposób, do osiągnięcia pożądanych efektów należy je również prowadzić stanowczo, ale jednocześnie łagodnie, odpowiednio do charakteru psa. 
    Główny nacisk należy położyć na skutecznie przywoływanie, co wbrew pozorom nie powinno być trudne. W istocie psy z rodziny wyżłów są zazwyczaj lepszymi i bardziej potulnymi uczniami w tym zakresie niż np. psy gończe.

   • 66%

    Szczekliwy

    Seter angielski z pewnością potrafi zademonstrować swoje umiejętności wokalne, jednak nie robi tego w nadmierny sposób, a w razie konieczności problem jego szczekania można stosunkowo łatwo rozwiązać.  

    Pies może być hałaśliwy w sytuacji, gdy czuje się zagrożony, gdy jest wyjątkowo podekscytowany, gdy nie poświęcamy mu wystarczająco dużo uwagi, albo kiedy jest pozostawiony sam przez dłuższy okres czasu.  Są to sytuacje, które właściciel może opanować swoją spójną i jednoznaczną postawą oraz umiejętnością zaspokojenia potrzeb psa.

   • 100%