Jeśli epagneul breton ma dostatecznie dużo ruchu, potrafi znieść kilka godzin samotności. Nieobecność nie powinna być jednak zbyt długa, bo z nudy lub frustracji pies może zniszczyć wszystko, co znajdzie na swojej drodze.
Spaniel bretoński jako wyjątkowo posłuszny, inteligentny i pojętny pies świetnie poddaje się szkoleniu. Wszelkie zadania wykonuje z entuzjazmem. Jak wiele psów pracujących, uwielbia się uczyć i spędzać czas ze swoim przewodnikiem, który zapewnia mu umysłową stymulację.
Czasem bywa uparty, trzeba więc znaleźć metody dostosowane do jego wrażliwości i charakteru. W żadnym wypadku podczas szkolenia nie powinniśmy okazywać brutalności, naukę należy oprzeć na wzmacnianiu pożądanych zachowań.
Szkolenie pozytywne to połączenie zdecydowania z łagodnością. By szczeniak nie nabrał złych nawyków, wychowanie trzeba rozpocząć, gdy tylko trafi do naszego domu.
Pies ten z natury nie jest szczekliwy. Potrafi ostrzec przed nadciągającym niebezpieczeństwem, ale jest tak towarzyski, że od potencjalnego intruza będzie oczekiwał… pieszczot!
Jedną z największych wad spaniela bretońskiego jest skłonność do ucieczek. Jego instynkt łowiecki jest tak duży, że gdy złapie trop, zupełnie zapomina o otoczeniu, w tym również o właścicielu.
Konieczne jest zatem zabezpieczenie otoczenia psa (solidne ogrodzenie działki), a podczas spacerów, dopóki zwierzę nie opanuje przychodzenia na przywołanie, powinniśmy zawsze używać smyczy.
Dobrze, by pies nosił zawieszkę z numerem telefonu właściciela, co ułatwi ewentualne poszukiwania uciekiniera.
Jeśli zadbamy o potrzeby spaniela bretońskiego, nie będzie on wykazywał skłonności do niszczenia. W przeciwnym razie może wyrazić swoje negatywne emocje, niszcząc różne sprzęty domowe.
Jak każdy szanujący się pies, epagneul breton nigdy nie odmówi posiłku czy przysmaku w nagrodę za dobre zachowanie. Jedzenie stanowi zresztą dla niego doskonałą motywację podczas szkolenia.
Dorosły epagneul breton może być psem stróżującym, ale nie jest to jego ulubione zajęcie. Potrafi przegonić intruza, jeśli uzna go za zagrożenie, nie bywa jednak agresywny.
Ten inteligentny, zrównoważony, posłuszny i łagodny pies to świetny towarzysz polowań i życia rodzinnego. Nadaje się dla wielu osób i potrafi dostosować się do niemal każdego trybu życia, o ile zaspokoimy jego potrzeby.