Spaniel bretoński

Spaniel bretoński
Spaniel bretoński

Spaniel bretoński (epagneul breton) to francuska rasa, która jest bardzo popularna na całym świecie dzięki umiejętnościom myśliwskim i cechom psa do towarzystwa. Ten inteligentny, posłuszny, energiczny i towarzyski pies łatwo dostosowuje się do trybu życia właściciela. Równie dobrze może towarzyszyć swojemu panu w całodziennym polowaniu, jak i spędzać czas z bliskimi w ciepłym domu. Jednak bez względu na tryb życia opiekuna, ten dynamiczny z natury pies potrzebuje systematycznego, intensywnego wysiłku.

Najważniejsze informacje o Spaniel bretoński

Długość życia :

7

19

12

14

Charakter :

Lubiący zabawę Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Epagneul breton pochodzi z Francji, a dokładniej z Półwyspu Bretońskiego, jak wskazuje jego nazwa. Pierwszy oficjalny wzorzec rasy zaprezentowano w 1907 r. i przyjęto w 1908 r., ale prawie na pewno rasa jest o wiele starsza – to jeden z najstarszych spanieli. Przodek spaniela bretońskiego to płochacz niemiecki. Epagneula bretona zarówno celowo, jak i przypadkowo krzyżowano z poszczególnymi rasami seterów i springerów.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 7 - Wyżły

Sekcja

Sekcja 1 : wyżły kontynentalne

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 46 i 51 cm

  Pies : pomiędzy 47 i 52 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 13 i 18 kg

  Pies : pomiędzy 13 i 18 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Epagneul breton to solidny, mocno zbudowany pies. Ma niewielką i elegancką sylwetkę, jego ruchy są energiczne, a wygląd inteligentny. Całe ciało psa można wpisać w kwadrat. Głowa jest średniej wielkości, czaszka średniej długości, a kufa krótsza niż czaszka, w proporcji 2/3. Krawędź czołowa dobrze zaznaczona. Linie czaszkowo-przednie są równoległe. Uszy przyczepione wysoko, zwisające, raczej krótkie, lekko zaokrąglone, częściowo pokryte falistą sierścią. Grzbiet jest krótki, ogon również, kończy się kępką sierści. Kończyny są proste.

  Ciekawostki

  Epagneul breton jest szczególnie popularny we Francji, gdzie można znaleźć doskonałe szczenięta. Należy jednak uważać, bo niektórzy hodowcy, bardzo przywiązani do wyników w pracy, nie zwracają dostatecznej uwagi na wygląd osobników. Efektem tego błędu może być rozpad rasy na dwie odrębne – pracującą i „wystawową”.

  Pies może urodzić się bez ogona lub z bardzo krótkim ogonem.

  Charakter

  • 66%

   Czuły

   Epagneul breton jest czuły i wierny swojemu opiekunowi, ale też przyjaźnie nastawiony do obcych. Jeśli jednak poczuje, że moment nie jest właściwy, nie będzie nalegał na kontakt i nieco się wycofa.

  • 100%

   Lubi zabawę

   To dynamiczny pies, uwielbiający spędzać czas z członkami swojej grupy społecznej. Zabawa umożliwia wzmocnienie relacji na linii pies – opiekun, zaspokojenie potrzeb fizycznych zwierzaka i jego szkolenie.

  • 66%

   Spokojny

   Spaniel bretoński potrafi spędzić cały dzień na polowaniu u boku swojego pana, wykazując niesłychaną energię. Może też spać długie godziny w cieple, relaksując się z bliskimi. 

   Jest to niezwykle aktywny pies, który jednak potrafi zachować spokój, gdy jego potrzeby są zaspokojone. Z tego względu to bardzo zrównoważony zwierzak.

  • 66%

   Inteligentny

   Zdolność przystosowania tej rasy do różnych warunków życia świadczy o jej wielkiej inteligencji. To doskonały pies pracujący i do towarzystwa. Jest zrównoważony, niezawodny i posłuszny.

  • 100%

   Łowca

   Spaniel bretoński specjalizuje się w polowaniach na kaczki, chociaż wykorzystuje się go również do polowań na inną zwierzynę. To jeden z najszybszych wyżłów. Wykazuje również doskonałe predyspozycje do aportowania.

   Dzięki tym umiejętnościom jest najpopularniejszym na świecie wyżłem francuskim.

  • 33%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Spaniel bretoński zaprzyjaźni się z każdym, o ile będzie traktowany z szacunkiem.

  • 66%

   Niezależny

   Podczas pracy potrafi wykazać się samodzielnością i podejmować decyzje. Po powrocie do domu jest raczej posłuszny. Trudno jednak nazwać go przylepą. 

   Potrafi nieustannie zabiegać o uwagę, ale też wycofać się i pozwolić właścicielowi zająć się innymi sprawami.

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Jeśli epagneul breton ma dostatecznie dużo ruchu, potrafi znieść kilka godzin samotności. Nieobecność nie powinna być jednak zbyt długa, bo z nudy lub frustracji pies może zniszczyć wszystko, co znajdzie na swojej drodze.

   • 100%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Spaniel bretoński jako wyjątkowo posłuszny, inteligentny i pojętny pies świetnie poddaje się szkoleniu. Wszelkie zadania wykonuje z entuzjazmem. Jak wiele psów pracujących, uwielbia się uczyć i spędzać czas ze swoim przewodnikiem, który zapewnia mu umysłową stymulację. 

    Czasem bywa uparty, trzeba więc znaleźć metody dostosowane do jego wrażliwości i charakteru. W żadnym wypadku podczas szkolenia nie powinniśmy okazywać brutalności, naukę należy oprzeć na wzmacnianiu pożądanych zachowań.

    Szkolenie pozytywne to połączenie zdecydowania z łagodnością. By szczeniak nie nabrał złych nawyków, wychowanie trzeba rozpocząć, gdy tylko trafi do naszego domu.

   • 33%

    Szczekliwy

    Pies ten z natury nie jest szczekliwy. Potrafi ostrzec przed nadciągającym niebezpieczeństwem, ale jest tak towarzyski, że od potencjalnego intruza będzie oczekiwał… pieszczot! 

   • 100%