Seter irlandzki

Inne nazwy: seter irlandzki mahoniowy, seter irlandzki czerwono-biały

Seter irlandzki
Seter irlandzki

Seter irlandzki to pies należący grupy wyżłów. Szybkością jest w stanie rywalizować nawet z pointerem. Ma doskonały węch i potrafi z takim samym zapałem pracować na różnego rodzaju terenie. Ze względu na jego urodę często wykorzystuje się go również jako psa do towarzystwa i wystawowego. Ze względu na ogromny zapał do pracy bywa nazywany „czerwonym diabłem”. Istnieją dwie odmiany kolorystyczne (mahoniowa i czerwono-biała), każda z nich podlega własnemu wzorcowi.

Podstawowe informacje o seterze irlandzkim

Długość życia :

7

19

12

14

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Pochodzenie setera irlandzkiego i angielskiego jest wspólne. Prawdopodobnie pies jest potomkiem płochacza pochodzącego od canis familiaris intermedius primitif. W XVIII wieku zaczęto rozróżniać dwie odmiany kolorystyczne. Seter irlandzki mahoniowy pochodzi od setera irlandzkiego czerwono-białego. W latach 60. XIX wieku odmiana czerwono-biała zanikła, ale odrodziła się jakiś czas później, dzięki utworzeniu irlandzkiego klubu rasy. Klub setera irlandzkiego mahoniowego założono natomiast w 1882 roku. FCI oficjalnie uznała rasę mahoniową w 1957 roku, a czerwono-białą w 1989 roku.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 7 - Wyżły

Sekcja

Sekcja 2 : wyżły brytyjskie i irlandzkie, setery

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 55 i 62 cm

  Pies : pomiędzy 58 i 67 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 18 i 23 kg

  Pies : pomiędzy 20 i 25 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Seter irlandzki to pies o mezomorficznym typie sylwetki, długich mięśniach i wrażliwym systemie nerwowym. Ma atletyczną budowę, ciało psa można wpisać w kwadrat. Ma on cienkie i silne kości. Głowa jest lekka, szczupła i długa. Stop słabo zaznaczony. Przylegające do policzków uszy są zwisające i cienkie. Szyja umiarkowanej długości, łagodnie wygięta, umięśniona, bez obwisłego podgardla. Klatka piersiowa jest wąska i opuszczona, kłąb bardzo wysoki. Kończyny są proste. Ogon jest nisko osadzony i noszony poziomo lub skierowany w dół.

  Ciekawostki

  Seter irlandzki to pies niezwykle ceniony w swoim kraju pochodzenia – znajduje się nawet w logotypie przedsiębiorstwa autobusowego. Według przedsiębiorstwa rasa ta doskonale oddaje ducha firmy: „przyjazny, niezawodny i szybki sposób obsługi naszych klientów”.

  Seter często jest też maskotką uniwersyteckich drużyn sportowych w Irlandii.

  O innych rasach pochodzących z Irlandii przeczytasz tutaj.

  Odmiany

  Irish Red Setter

  Irish Red and White Setter

  Charakter

  • 100%

   Czuły

   Seter irlandzki to bardzo czuły pies, który stale okazuje uczucia właścicielowi i wciąż usiłuje zwrócić na siebie uwagę.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Ten wesoły zwierzak uwielbia się bawić, dzięki czemu świetnie sprawdzi się jako towarzysz dla całej rodziny.

  • 33%

   Spokojny

   Szczeniak tej rasy jest stale w ruchu. Już w młodym wieku musi uczyć się rozładowywać energię w sposób konstruktywny, by jego naturalna porywczość nie stała się trudna do opanowania.

  • 66%

   Inteligentny

   Seter irlandzki jest bardzo bystry, jednak może unikać wykonywania poleceń właściciela, o ile ten nie zachowuje się życzliwie i konsekwentnie.

  • 100%

   Łowca

   Obydwie odmiany tej rasy to doskonałe psy myśliwskie specjalizujące się w polowaniu na ptactwo. Warto jednak pamiętać, że przy pracy zachowują się one w różny sposób. Seter irlandzki mahoniowy jest bardziej żywiołowy, natomiast seter irlandzki czerwono-biały bardziej się angażuje w wykonywane zadanie. 

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Ten z natury wesoły pies przeważnie jest przyjaźnie nastawiony do ludzi, ale ze względu na silne przywiązanie do bliskich może okazywać nieufność nieznajomym. Nie jest ona jednak nadmierna, jeżeli odpowiednio zapoznamy psa z nową osobą.

  • 66%

   Niezależny

   Mimo że seter irlandzki jest wyjątkowo czuły, potrzebuje własnej przestrzeni i możliwości samodzielnego podejmowania decyzji. Na spacerze lub w ogrodzie wykazuje dużą niezależność, bywa nawet, że udaje głuchego, by nie musieć wracać na polecenie pana.

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Jeśli szczeniak od młodego wieku przyzwyczajany jest stopniowo i w pozytywny sposób do samotności, bez problemu powinien znosić nieobecność właścicieli. Przed wyjściem koniecznie zapewnijmy mu odpowiednią dawkę ruchu.

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Seter irlandzki zachowuje się niespokojnie do momentu osiągnięcia dojrzałości, co ma miejsce dość późno. Jego szkolenie wymaga zatem cierpliwości i konsekwencji. W dorosłym wieku pies zachowuje się nieco stateczniej, ale ze względu na jego ogromną energię nie należy spodziewać się idealnego posłuszeństwa. 

    Podstawy wychowania, zwłaszcza polecenie przychodzenia na zawołanie, należy wprowadzić jak najwcześniej i wzmacniać przez całe życie naszego pupila. Niczego nie uczy się on bowiem raz na zawsze.

   • 66%

    Szczekliwy

    Seter irlandzki szczeka głównie wtedy, gdy się nudzi lub gdy chce zwrócić na siebie uwagę swojego opiekuna.

   • 100%