Biała Panieńska (62-570)
Seter irlandzki
Inne nazwy : seter irlandzki mahoniowy, seter irlandzki czerwono-biały
Seter irlandzki to pies należący grupy wyżłów. Szybkością jest w stanie rywalizować nawet z pointerem. Ma doskonały węch i potrafi z takim samym zapałem pracować na różnego rodzaju terenie. Ze względu na jego urodę często wykorzystuje się go również jako psa do towarzystwa i wystawowego. Ze względu na ogromny zapał do pracy bywa nazywany „czerwonym diabłem”. Istnieją dwie odmiany kolorystyczne (mahoniowa i czerwono-biała), każda z nich podlega własnemu wzorcowi.
Długość życia |
Seter irlandzki średnio żyje od 12 do 14 lat |
Charakter |
|
Rozmiar |
średni
|
Wielkość dorosłego osobnika |
Suka
pomiędzy 55 i 62 cm
Pies
pomiędzy 58 i 67 cm
|
Waga dorosłego osobnika |
Suka
pomiędzy 18 i 23 kg
Pies
pomiędzy 20 i 25 kg
|
Kolor umaszczenia
Seter irlandzki mahoniowy ma jednolicie kasztanową sierść, natomiast seter irlandzki czerwono-biały jest biały z jednolicie czerwonymi łatami. Nie istnieje czarna odmiana setera irlandzkiego. Często myli się go z seterem szkockim, który jest ciemniejszy. |
Rude Białe |
Rodzaj szaty
Długa w przypadku odmiany dwukolorowej i półdługa w przypadku odmiany jednolitej. Sierść jest jedwabista, przylegająca do ciała. Nie może być kędzierzawa, choć w przypadku osobników dwukolorowych dopuszcza się lekko falistą sierść. Widoczne są cienkie, proste i przylegające frędzle. |
Długa |
Kolor oczu
Oczy są orzechowe lub ciemnobrązowe. |
Brązowe
|
Cena zakupu |
Seter irlandzki kosztuje pomiędzy 3500zł a 4500zł |
Seter irlandzki to pies niezwykle ceniony w swoim kraju pochodzenia – znajduje się nawet w logotypie przedsiębiorstwa autobusowego. Według przedsiębiorstwa rasa ta doskonale oddaje ducha firmy: „przyjazny, niezawodny i szybki sposób obsługi naszych klientów”.
Seter często jest też maskotką uniwersyteckich drużyn sportowych w Irlandii.
Więcej informacji na temat rasy Seter irlandzki
Pochodzenie i historia rasy Seter irlandzki
Pochodzenie setera irlandzkiego i angielskiego jest wspólne. Prawdopodobnie pies jest potomkiem płochacza pochodzącego od canis familiaris intermedius primitif. W XVIII wieku zaczęto rozróżniać dwie odmiany kolorystyczne. Seter irlandzki mahoniowy pochodzi od setera irlandzkiego czerwono-białego. W latach 60. XIX wieku odmiana czerwono-biała zanikła, ale odrodziła się jakiś czas później, dzięki utworzeniu irlandzkiego klubu rasy. Klub setera irlandzkiego mahoniowego założono natomiast w 1882 roku. FCI oficjalnie uznała rasę mahoniową w 1957 roku, a czerwono-białą w 1989 roku.
Grupa i sekcja FCI Seter irlandzki
-
Grupa 7 - Wyżły
-
Sekcja 2 : wyżły brytyjskie i irlandzkie, setery
Odmiany rasy Seter irlandzki
- Irish Red Setter
- Irish Red and White Setter
Charakterystyka rasy Seter irlandzki
Zachowanie rasy Seter irlandzki
Szkolenie psa rasy Seter irlandzki
Seter irlandzki zachowuje się niespokojnie do momentu osiągnięcia dojrzałości, co ma miejsce dość późno. Jego szkolenie wymaga zatem cierpliwości i konsekwencji. W dorosłym wieku pies zachowuje się nieco stateczniej, ale ze względu na jego ogromną energię nie należy spodziewać się idealnego posłuszeństwa.
Podstawy wychowania, zwłaszcza polecenie przychodzenia na zawołanie, należy wprowadzić jak najwcześniej i wzmacniać przez całe życie naszego pupila. Niczego nie uczy się on bowiem raz na zawsze.
Styl życia rasy Seter irlandzki
Dla kogo rasa Seter irlandzki ?
Seter irlandzki - cena
Cena setera irlandzkiego zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Średnio wynosi 3500 PLN za szczeniaka setera irlandzkiego z hodowli zarejestrowanej w FCI. Cena za najlepsze osobniki może sięgać nawet 4500 PLN.
Średni miesięczny koszt utrzymania psa to 150-200 PLN.
Seter irlandzki - linienie
Średnie
Utrata sierści jest umiarkowana, nasila się w okresie sezonowego linienia, kiedy to wymagane jest częstsze szczotkowanie (około 3 razy w tygodniu).
Seter irlandzki - pielęgnacja
Pielęgnacja psa tej rasy nie jest skomplikowana, ale koniecznie należy sprawdzać go po powrocie z każdego spaceru, by usunąć to, co wplątało się w jego długą sierść.
Poza tym wystarczy cotygodniowe szczotkowanie i regularna pielęgnacja zwisających uszu, która pomoże uniknąć infekcji.
Zdrowie rasy Seter irlandzki
Długość życia setera irlandzkiego to około 13 lat.
To pies cieszący się zasadniczo dobrym zdrowiem.
W przypadku tak żywiołowych i zdeterminowanych psów pracujących należy uważać, bo zazwyczaj nie zwracają one uwagi na upał. Dla bezpieczeństwa w czasie największych upałów należy ograniczyć ich aktywność.
Seter irlandzki bez problemu może żyć na zewnątrz, choć zimą zdecydowanie woli ciepło domu.
Ten aktywny pies nie ma specjalnych skłonności do tycia. Jego prawidłową wagę można dość łatwo utrzymywać za pomocą regularnych ćwiczeń fizycznych i zrównoważonej diety.
Jeśli seter irlandzki jest prawidłowo szczepiony i odrobaczany, nie miewa specjalnych problemów ze zdrowiem. Jest jednak podatny na zespół skręcenia/rozszerzenia żołądka.
Planujesz zakup psa rasy Seter irlandzki?
Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Seter irlandzki ...