Seter irlandzki
Inne nazwy: seter irlandzki mahoniowy, seter irlandzki czerwono-biały

Seter irlandzki to pies należący grupy wyżłów. Szybkością jest w stanie rywalizować nawet z pointerem. Ma doskonały węch i potrafi z takim samym zapałem pracować na różnego rodzaju terenie. Ze względu na jego urodę często wykorzystuje się go również jako psa do towarzystwa i wystawowego. Ze względu na ogromny zapał do pracy bywa nazywany „czerwonym diabłem”. Istnieją dwie odmiany kolorystyczne (mahoniowa i czerwono-biała), każda z nich podlega własnemu wzorcowi.
Podstawowe informacje o seterze irlandzkim
Pochodzenie i historia
Pochodzenie setera irlandzkiego i angielskiego jest wspólne. Prawdopodobnie pies jest potomkiem płochacza pochodzącego od canis familiaris intermedius primitif. W XVIII wieku zaczęto rozróżniać dwie odmiany kolorystyczne. Seter irlandzki mahoniowy pochodzi od setera irlandzkiego czerwono-białego. W latach 60. XIX wieku odmiana czerwono-biała zanikła, ale odrodziła się jakiś czas później, dzięki utworzeniu irlandzkiego klubu rasy. Klub setera irlandzkiego mahoniowego założono natomiast w 1882 roku. FCI oficjalnie uznała rasę mahoniową w 1957 roku, a czerwono-białą w 1989 roku.
Klasyfikacja FCI
Grupa FCI
Grupa 7 - Wyżły
Sekcja
Sekcja 2 : wyżły brytyjskie i irlandzkie, setery
Wygląd
Wielkość dorosłego osobnika
Suka : pomiędzy 55 i 62 cm
Pies : pomiędzy 58 i 67 cm
Waga
Suka : pomiędzy 18 i 23 kg
Pies : pomiędzy 20 i 25 kg
Maść
Seter irlandzki mahoniowy ma jednolicie kasztanową sierść, natomiast seter irlandzki czerwono-biały jest biały z jednolicie czerwonymi łatami. Nie istnieje czarna odmiana setera irlandzkiego. Często myli się go z seterem szkockim, który jest ciemniejszy.
Rodzaj szaty
Długa w przypadku odmiany dwukolorowej i półdługa w przypadku odmiany jednolitej. Sierść jest jedwabista, przylegająca do ciała. Nie może być kędzierzawa, choć w przypadku osobników dwukolorowych dopuszcza się lekko falistą sierść. Widoczne są cienkie, proste i przylegające frędzle.
Kolor oczu
Oczy są orzechowe lub ciemnobrązowe.
Opis
Seter irlandzki to pies o mezomorficznym typie sylwetki, długich mięśniach i wrażliwym systemie nerwowym. Ma atletyczną budowę, ciało psa można wpisać w kwadrat. Ma on cienkie i silne kości. Głowa jest lekka, szczupła i długa. Stop słabo zaznaczony. Przylegające do policzków uszy są zwisające i cienkie. Szyja umiarkowanej długości, łagodnie wygięta, umięśniona, bez obwisłego podgardla. Klatka piersiowa jest wąska i opuszczona, kłąb bardzo wysoki. Kończyny są proste. Ogon jest nisko osadzony i noszony poziomo lub skierowany w dół.
Ciekawostki
Seter irlandzki to pies niezwykle ceniony w swoim kraju pochodzenia – znajduje się nawet w logotypie przedsiębiorstwa autobusowego. Według przedsiębiorstwa rasa ta doskonale oddaje ducha firmy: „przyjazny, niezawodny i szybki sposób obsługi naszych klientów”.
Seter często jest też maskotką uniwersyteckich drużyn sportowych w Irlandii.