Czeski fousek

Inne nazwy: Cesky Fousek, Rough-coated Bohemian Fousek, Barbu tcheque

Czeski fousek

Choć w Polsce nie jest popularny (poza kręgami myśliwskimi), w kraju swojego pochodzenia jest jednym z najchętniej i najczęściej wykorzystywanych psów myśliwskich. Wyżeł czeski szorstkowłosy, znany też jako czeski fousek, to wyjątkowy czworonóg. Jest bardzo oddany swojej rodzinie, przyjazny i energiczny. Warto też nadmienić, że jest on psem bardzo łatwym w szkoleniu, nastawionym na współpracę z człowiekiem.

Podstawowe informacje o czeskim fousku

Długość życia :

6

18

11

13

Charakter :

Inteligentny Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Czeski fousek to stara rasa. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą już z XIV wieku, natomiast wizerunki z jego podobizną pochodzą z XVI wieku. Rasa powstała w dawnej Czechosłowacji, na terenach obecnej Republiki Czeskiej. W czasach pierwszej wojny światowej rasie groziło wyginięcie. Klub Hodowców Czeskiego Fouska powstał w 1924 roku, zaś FCI uznało rasę oficjalnie w 1963 roku.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 7 - Wyżły

Sekcja

Sekcja 1 : wyżły kontynentalne

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 58 i 62 cm

  Pies : pomiędzy 60 i 66 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 22 i 28 kg

  Pies : pomiędzy 28 i 34 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Wyżeł czeski szorstkowłosy to pies średnich rozmiarów. Jego budowa wskazuje na siłę i wytrzymałość. Cechą charakterystyczną są wspomniane już brwi, broda, a także szorstka i prosta sierść. Oczy tego wyżła mają bystry i bardzo przyjazny wyraz, są głęboko osadzone, w kształcie migdałowatym. Wysoko osadzone uszy zwężają się ku końcom. Ogon ma średnią grubość.

  Ciekawostki

  Wyżeł czeski szorstkowłosy ma większe niż inne psy skłonności do niszczenia. Poza tym jest psem wyjątkowo łatwym w szkoleniu i niezwykle oddanym. Jego cudowny charakter z pewnością wynagrodzi drobne szkody materialne.

  Czeski fousek - charakter

  • 66%

   Czuły

   Wyżeł czeski szorstkowłosy to pies, który bardzo przywiązuje się do swojego opiekuna. Z pewnością też będzie potrafił okazać mu czułość. Nie należy jednak spodziewać się, że zechce całymi dniami wylegiwać się na kolanach właściciela, bo jest to pies myśliwski z krwi i kości, który bardziej niż leżenie i drapanie za uchem ceni sobie możliwość uprawiania aktywności na zewnątrz.

  • 66%

   Lubi zabawę

   Czeski fousek to pies energiczny, który uwielbia spędzać czas aktywnie. Chętnie więc weźmie udział w zabawie zaproponowanej przez właściciela.

  • 66%

   Spokojny

   Wyżeł ten to rasa psów myśliwskich, żywiołowa i zaangażowana w aktywności różnego rodzaju. Jeśli jego potrzeby zostaną zaspokojone, w warunkach domowych może zachowywać się stosunkowo spokojnie. Na pewno jednak nie będzie szczęśliwy u boku domatora, gdy będzie skazany na wielogodzinne leżenie.

  • 100%

   Inteligentny

   Czeski fousek to pies inteligentny. Jego szkolenie jest dość proste, ponieważ czworonóg ten szybko rozumie, czego się od niego oczekuje i chętnie współpracuje z człowiekiem.

  • 100%

   Łowca

   Czeski fousek jest typowym psem myśliwskim. Należy do psów wszechstronnie użytkowych, doskonale sprawdza się w pracy zarówno w lesie, wodzie i polu.  

  • 33%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Wyżeł czeski szorstkowłosy może wykazywać nieufność wobec obcych. Jest to jednak pies bardzo zrównoważony i przyjazny.

  • 66%

   Niezależny

   Podczas pracy czeski fousek jest niezwykle wytrwały, zacięty i niezależny, natomiast mocno przywiązuje się do opiekuna. W związku z tym bardziej niż niezależność ceni sobie możliwość kontaktu z przewodnikiem.

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Jak każdego psa, także tego wyżła można nauczyć samodzielnego pozostawania w domu. Cechą charakterystyczną tej rasy jest jednak skłonność do niszczenia, dlatego nieobecność właściciela nie powinna trwać długo. Poza tym bardzo istotne jest stopniowe przygotowanie psa do przebywania w domu samemu, by w tym czasie nie narobił szkód.

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Czeski fousek jest psem wyjątkowo podatnym na szkolenie. Uczy się łatwo i chętnie. Ceni sobie współpracę z człowiekiem, jeśli ta jest oparta na szacunku i wychodzi naprzeciw potrzebom oraz możliwościom psa.

   • 66%

    Szczekliwy

    Wyżeł czeski szorstkowłosy nie jest psem szczególnie szczekliwym. Jeśli natomiast uzna, że jest taka potrzeba, da o sobie znać szczekaniem.

   • 66%