Czeski fousek

Inne nazwy: Cesky Fousek, Rough-coated Bohemian Fousek, Barbu tcheque

Choć w Polsce nie jest popularny (poza kręgami myśliwskimi), w kraju swojego pochodzenia jest jednym z najchętniej i najczęściej wykorzystywanych psów myśliwskich. Wyżeł czeski szorstkowłosy, znany też jako czeski fousek, to wyjątkowy czworonóg. Jest bardzo oddany swojej rodzinie, przyjazny i energiczny. Warto też nadmienić, że jest on psem bardzo łatwym w szkoleniu, nastawionym na współpracę z człowiekiem.

Czeski fousek

Podstawowe informacje o czeskim fousku

Długość życia :

6

18

11

13

Charakter :

Inteligentny Łowca

Rozmiar :

icon dog-gauge
icon dog-gauge
icon dog-gauge
icon dog-gauge

icon breed/origins
Pochodzenie i historia

Czeski fousek to stara rasa. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą już z XIV wieku, natomiast wizerunki z jego podobizną pochodzą z XVI wieku. Rasa powstała w dawnej Czechosłowacji, na terenach obecnej Republiki Czeskiej. W czasach pierwszej wojny światowej rasie groziło wyginięcie. Klub Hodowców Czeskiego Fouska powstał w 1924 roku, zaś FCI uznało rasę oficjalnie w 1963 roku.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 7 - Wyżły

Sekcja

Sekcja 1 : wyżły kontynentalne

icon breed/physic
Wygląd

  Wysokość w kłębie Czeski fousek

  Suka : pomiędzy 58 i 62 cm

  Pies : pomiędzy 60 i 66 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 22 i 28 kg

  Pies : pomiędzy 28 i 34 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  icon breed/brown-eye
  Brązowe

  Opis

  Wyżeł czeski szorstkowłosy to pies średnich rozmiarów. Jego budowa wskazuje na siłę i wytrzymałość. Cechą charakterystyczną są wspomniane już brwi, broda, a także szorstka i prosta sierść. Oczy tego wyżła mają bystry i bardzo przyjazny wyraz, są głęboko osadzone, w kształcie migdałowatym. Wysoko osadzone uszy zwężają się ku końcom. Ogon ma średnią grubość.

  icon idea
  Ciekawostki

  Wyżeł czeski szorstkowłosy ma większe niż inne psy skłonności do niszczenia. Poza tym jest psem wyjątkowo łatwym w szkoleniu i niezwykle oddanym. Jego cudowny charakter z pewnością wynagrodzi drobne szkody materialne.

  icon breed/personality
  Czeski fousek - charakter

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-affectionate

   Czuły

   Wyżeł czeski szorstkowłosy to pies, który bardzo przywiązuje się do swojego opiekuna. Z pewnością też będzie potrafił okazać mu czułość. Nie należy jednak spodziewać się, że zechce całymi dniami wylegiwać się na kolanach właściciela, bo jest to pies myśliwski z krwi i kości, który bardziej niż leżenie i drapanie za uchem ceni sobie możliwość uprawiania aktywności na zewnątrz.

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-playful

   Lubi zabawę

   Czeski fousek to pies energiczny, który uwielbia spędzać czas aktywnie. Chętnie więc weźmie udział w zabawie zaproponowanej przez właściciela.

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-calmness

   Spokojny

   Wyżeł ten to rasa psów myśliwskich, żywiołowa i zaangażowana w aktywności różnego rodzaju. Jeśli jego potrzeby zostaną zaspokojone, w warunkach domowych może zachowywać się stosunkowo spokojnie. Na pewno jednak nie będzie szczęśliwy u boku domatora, gdy będzie skazany na wielogodzinne leżenie.

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-cleverness

   Inteligentny

   Czeski fousek to pies inteligentny. Jego szkolenie jest dość proste, ponieważ czworonóg ten szybko rozumie, czego się od niego oczekuje i chętnie współpracuje z człowiekiem.

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-hunter

   Łowca

   Czeski fousek jest typowym psem myśliwskim. Należy do psów wszechstronnie użytkowych, doskonale sprawdza się w pracy zarówno w lesie, wodzie i polu.  

  • 33%

   icon breed/temperament/dog-wariness

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Wyżeł czeski szorstkowłosy może wykazywać nieufność wobec obcych. Jest to jednak pies bardzo zrównoważony i przyjazny.

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-independence

   Niezależny

   Podczas pracy czeski fousek jest niezwykle wytrwały, zacięty i niezależny, natomiast mocno przywiązuje się do opiekuna. W związku z tym bardziej niż niezależność ceni sobie możliwość kontaktu z przewodnikiem.

   icon breed/personality
   Zachowanie

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-loneliness-standing

    Znoszenie samotności

    Jak każdego psa, także tego wyżła można nauczyć samodzielnego pozostawania w domu. Cechą charakterystyczną tej rasy jest jednak skłonność do niszczenia, dlatego nieobecność właściciela nie powinna trwać długo. Poza tym bardzo istotne jest stopniowe przygotowanie psa do przebywania w domu samemu, by w tym czasie nie narobił szkód.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-obedience

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Czeski fousek jest psem wyjątkowo podatnym na szkolenie. Uczy się łatwo i chętnie. Ceni sobie współpracę z człowiekiem, jeśli ta jest oparta na szacunku i wychodzi naprzeciw potrzebom oraz możliwościom psa.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-talkative

    Szczekliwy

    Wyżeł czeski szorstkowłosy nie jest psem szczególnie szczekliwym. Jeśli natomiast uzna, że jest taka potrzeba, da o sobie znać szczekaniem.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-runaway

    Skłonność do ucieczek

    Czeski fousek jest psem energicznym, myśliwskim, dlatego może podążyć za tropem, nie zważając na przywołanie właściciela. Niemniej nie należy on do największych uciekinierów wśród psiego gatunku.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-destroyer

    Skłonność do niszczenia

    Tutaj trzeba jasno zaznaczyć, że czeski fousek ma bardzo duże skłonności do niszczenia. Przede wszystkim w okresie szczenięcym, ale mogą się one ujawniać także u osobników dorosłych.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-gluttony

    Łakomczuch

    Pies ten nie należy do ogromnych łakomczuchów, choć na pewno nie odmówi interesującego smakołyka.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-watchdog

    Pies stróżujący

    Wyżeł czeski szorstkowłosy raczej nie jest typem stróża. Oczywiście może zaalarmować, jeśli w jego otoczeniu zajdą niepokojące zmiany.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-first-dog

    Pierwszy pies

    Wyżeł czeski szorstkowłosy teoretycznie jest dość dobrym kandydatem na pierwszego psa. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jest to pies myśliwski, dlatego w żadnym wypadku nie należy go traktować jak psa do towarzystwa. Potrzebuje on dużo ruchu i stymulacji umysłowej. Jest łatwy w prowadzeniu, co jest niewątpliwą zaletą rasy, ale wymaga konsekwencji i zaangażowania.

    Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Pomożemy Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.

    Tryb życia

    • 33%

     icon breed/lifestyle/dog-apartment-living

     Czeski fousek w mieszkaniu

     Czeski fousek nie jest dobrym kandydatem na psa dla osoby nieposiadającej domu prywatnego. Najlepiej będzie on czuł się w domu z dala od gwaru miasta – gdzieś, gdzie jest łatwy dostęp do pól, lasów i zbiorników wodnych (pies ten uwielbia pływać).

    • 100%

     icon breed/lifestyle/dog-sporty

     Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

     Pies ten zdecydowanie potrzebuje sporo ruchu na otwartej przestrzeni każdego dnia. Najlepiej będzie czuł się pod opieką myśliwego lub osoby bardzo aktywnej, która ceni sobie aktywność na zewnątrz niezależnie od pogody.

    • 66%

     icon breed/lifestyle/dog-travelling

     Podróże/łatwość przewożenia

     Czeski fousek jest średniej wielkości psem, dlatego podróżowanie z nim nie powinno przysparzać trudności. Oczywiście należy go stopniowo przyzwyczajać do danego środka transportu.

     Współżycie z innymi

     • 100%

      icon breed/compatibility/dog-cats-sociability

      Czeski fousek i koty

      Jako że czeski fousek jest psem myśliwskim, jego relacje z innymi zwierzętami mogą być dość trudne. Jeżeli kot będzie mieszkał z psem od małego, istnieją pewne szanse, że będą żyć w zgodzie.

     • 100%

      icon breed/compatibility/dogs-sociability

      Czeski fousek i psy

      Czeski fousek, odpowiednio socjalizowany, powinien żyć w zgodzie z innymi czworonogami.

     • 100%

      icon breed/compatibility/dog-children-sociability

      Czeski fousek i dzieci

      Wyżeł czeski szorstkowłosy mocno przywiązuje się do osób ze swojego najbliższego otoczenia, w tym do dzieci. Jest on w stosunku do nich cierpliwy i wyrozumiały, ale dzieci muszą go traktować z szacunkiem i nie narzucać się, jeśli pies potrzebuje przestrzeni.

     • 33%

      icon breed/compatibility/dog-elderly-persons-sociability

      Czeski fousek i osoby starsze

      Nie jest to rasa dedykowana osobom starszym, w szczególności tym, które prowadzą raczej siedzący tryb życia. To pies, który potrzebuje sporej aktywności każdego dnia. Jeśli jego potrzeby nie zostaną zaspokojone, mogą pojawić się zachowania destrukcyjne.

      %}

      icon breed/price
      Czeski fousek - cena

      Wyżeł czeski szorstkowłosy nie jest w Polsce rasą popularną, dlatego ogłoszenia o szczeniętach pojawiają się dość sporadycznie. Cena szczeniaka uzależniona jest od różnych czynników, między innymi pochodzenia rodziców, renomy hodowli, przeznaczenia psa i waha się w granicach 1000-3000 zł.

      Pielęgnacja

      Pielęgnacja wyżła czeskiego nie jest szczególnie wymagająca i skomplikowana, ale musi być regularna. Należy go szczotkować codziennie. Jeśli pies spędza czas na polowaniach w lesie lub innych tego typu aktywnościach, po każdym powrocie do domu należy go dokładnie obejrzeć pod kątem ewentualnych urazów i wyczesać zanieczyszczenia z sierści. Regularnie należy też sprawdzać stan oczu, uszu i pazurów (jeśli pies nie ma możliwości ścierać ich samodzielnie, trzeba je przycinać raz na jakiś czas).

      Linienie

      icon breed/grooming
      icon breed/grooming
      icon breed/grooming

      Pies ten linieje umiarkowanie. Im bardziej regularna będzie jego pielęgnacja, tym łatwiej będzie można zapanować nad gubioną sierścią w okresie linienia.

      Żywienie

      Czeski fousek powinien otrzymywać karmę wysokiej jakości. Jej ilość i kaloryczność należy dostosować do codziennej aktywności psa.

      icon breed/care
      Zdrowie

      Długość życia

      Czeski fousek żyje średnio 8-10 lat.

      Odporność/wytrzymałość

      Jak na prawdziwego myśliwego przystało, czeski fousek jest psem odpornym i wytrzymałym. Dobrze znosi trudne warunki pogodowe. Jest to też rasa bardzo zdrowa, która nie jest podatna na żadne konkretne choroby genetyczne.

      Odporność na upały

      Wyżeł czeski szorstkowłosy umiarkowanie znosi upały. Nie należy go jednak narażać na długotrwałe przebywanie na słońcu.

      Odporność na zimno

      Czeski fousek nie jest psem bardzo wrażliwym na zimno, ale nie powinien mieszkać na zewnątrz w czasie silnych mrozów.

      Skłonność do tycia

      Wyżeł ten jest psem aktywnym i niezbyt łakomym, dlatego jeśli tylko będzie miał możliwość codziennie zażyć odpowiedniej dawki ruchu, nie powinien nadmiernie tyć.

      Częste choroby

      Czeski fousek cieszy się dobrym zdrowiem. Nie jest narażony na żadne konkretne choroby genetyczne. Oczywiście – jak każdy pies – może podupaść na zdrowiu, jeśli jego opiekun nie będzie o niego należycie dbać.

      Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
      0 komentarzy
      Potwierdź usunięcie

      Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

      Dodaj komentarz