Spaniel francuski

Spaniel francuski
Spaniel francuski

Spaniel francuski jest mądrym psem, co można u niego zaobserwować wyjątkowo wcześnie : niektóre osobniki potrafią wystawiać zwierzynę już od trzeciego miesiąca życia! To bardzo łagodny pies do towarzystwa, który szybko się uczy, przyjaźnie podchodzi do innych psów i uwielbia dzieci. Jest zarówno wspaniałym psem pracującym, jak i idealnym towarzyszem życia dla całej rodziny.

Podstawowe informacje o spanielu francuskim

Długość życia :

7

19

12

14

Charakter :

Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Spaniel francuski w linii prostej pochodzi od psa z Oysel, o którym pisał już Gaston Febus w swojej « Księdze łowów », można więc zakładać, że początki tej rasy sięgają przynajmniej XIII w. Rasa ta była wówczas szczególnie ceniona na polowaniach na dzikie ptactwo. Dziś wykorzystuje się tu częściej setera angielskiego, który jest szybszy od spaniela. W minionym stuleciu linia spanieli francuskich była bliska wyginięcia, przed czym uchronił ją opat Fournier. Rasa ta została oficjalnie uznana przez FCI w 1955 r. 

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 7 - Wyżły

Sekcja

Sekcja 1 : wyżły kontynentalne

Wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Suka : pomiędzy 54 i 61 cm

Pies : pomiędzy 55 i 63 cm

Waga

Suka : pomiędzy 24 i 26 kg

Pies : pomiędzy 24 i 26 kg

Maść

Rodzaj szaty

Kolor oczu

Brązowe

Opis

Spaniel francuski przypomina trochę spaniela bretońskiego, lecz jest wyższy (czasem nawet o 10 cm). Silny i krzepki, nie sprawia jednak wrażenia ociężałego. Ma dobrze wysklepioną czaszkę o harmonijnych proporcjach, niezbyt mocno zarysowaną, ale też nie nadmiernie słabą. Oczy o łagodnym wyrazie, mają kształt owalny. Uszy, które dobrze przylegają do głowy, są osadzone lekko z tyłu. Kończyny są proste. Ogon sięga stawu skokowego.

Ciekawostki

Spaniel francuski jest mało znany poza granicami Francji, a nawet tam ciężko znaleźć jego szczeniaki. Jest to jednak wspaniała rasa, która zasługuje na odkrycie.

Charakter

 • 66%

  Czuły

  Spaniel francuski jest wyjątkowo sympatycznym psem do towarzystwa, który z łatwością nawiązuje bliską relację ze wszystkimi członkami swojej rodziny.

 • 66%

  Lubi zabawę

  Zaproszony do zabawy, chętnie w niej uczestniczy. Nie należy jednak proponować mu zabaw opartych o aportowanie, gdyż mogą one wzmocnić jego instynkt łowiecki.

 • 66%

  Spokojny

  Raczej wyważony, o charakterze dość łagodnym, spaniel ten w domu jest zazwyczaj spokojny, o ile zaspokojone są jego potrzeby.

 • 66%

  Inteligentny

  Spaniel francuski jest psem łagodnym, który szybko rozumie, czego się od niego oczekuje.

 • 100%

  Łowca

  Spaniel francuski to pełen zapału pies myśliwski o niezwykle wyczulonym węchu, który równie dobrze czuje się polując w zaroślach, jak i pracując w wodzie. Nie jest jednak tak szybki jak jego krewniacy z grupy wyżłów.

 • 33%

  Strachliwy/nieufny wobec obcych

  Spaniel francuski jest bardzo towarzyski i zawsze przyjacielski w stosunku do gości, nawet tych, których nie zna.

 • 66%

  Niezależny

  Choć jest bardzo przyjemnym towarzyszem życia, pozostaje typowym psem myśliwskim, który potrafi przejąć inicjatywę i oddawać się swoim zajęciom, do czego jego pan nie jest mu potrzebny.

  Zachowanie

  • 66%

   Znoszenie samotności

   Spaniel francuski niezbyt lubi zostawać sam w domu, może jednak zaakceptować powtarzające się nieobecności pana, jeśli jest do nich przyzwyczajany od szczenięctwa.

  • 100%

   Posłuszny / łatwo się uczy

   Praca z tym bardzo dobrodusznym i wrażliwym psem jest przyjemna i nie przysparza trudności, niezależnie od tego, czy jest wychowywany na psa do towarzystwa, czy szkolony do udziału w polowaniach. Jego przewodnik powinien być wobec niego jednocześnie łagodny i stanowczy. Spaniel ten nie toleruje przemocy.

  • 33%

   Szczekliwy

   To pies raczej cichy.

  • 100%

   Skłonność do ucieczek

   Jeśli wyczuje interesujący trop, a miejsce, w którym przebywa, nie będzie odpowiednio zabezpieczone, spaniel ten może uciec, nie zwracając uwagi na to, że zostawia swojego pana daleko w tyle.

  • 66%