Reklama

Pies drapie oczy entropium
© Shutterstock

Entropium i ektropium – co to za schorzenia?

Redakcja

aktualizacja dnia

Entropium i ektropium to często spotykane wady okulistyczne u psów i kotów. W większości przypadków są to wady wrodzone, jednak część z nich jest także nabyta – na przykład po urazie mechanicznym powieki, przewlekłym stanie zapalnym czy skurczu powieki. Jeśli zauważasz, że Twój pies ma częste stany zapalne rogówki lub spojówki, jego oczy intensywnie łzawią lub sam ociera głową o dywan albo łapą o oczy, koniecznie sprawdź, czy nie cierpi na entropium lub ektropium. Czym są te schorzenia i w jaki sposób je leczyć?

Czym jest entropium?

Entropium u psa polega na podwinięciu się jednej z powiek – górnej albo dolnej – lub obu powiek w stronę gałki ocznej (do wewnątrz). Częściej zdarza się wywinięcie powieki dolnej niż górnej. Ta wada sprawia, że rzęsy i sierść stale dotykają powierzchni oka, co powoduje jej ciągłe podrażnianie, a co za tym idzie – stan zapalny. Dotyka on kolejno rogówki, spojówki, a w przypadku nieleczonej wady przenosi się na głębsze struktury oka. Oko intensywnie łzawi, sprawia psu dyskomfort i ból, dlatego zwierzak zwykle próbuje je trzeć. Ocieranie łapą o oko, pyskiem o elementy otoczenia sprawia, że dodatkowo oko jest mechanicznie drażnione, co tylko pogłębia problem.

Shutterstock

Pies może nawet utracić wzrok, jeśli wywinięta powieka nie zostanie skorygowana. Uważa się, że choroba jest przenoszona genetycznie, ale często występuje u szczeniąt, których przodkowie nie cierpieli na podobne dolegliwości. Mimo wszystko zwierzęta, u których wykryto taką wadę, nie powinny być dalej używane w hodowli. Entropium częściej występuje u młodych zwierząt, jednak może pojawić się u dorosłych i starszych psiaków w charakterze wady nabytej.

Rasy, u których najczęściej występuje entropium to:

Jeśli schorzenie zostanie wykryte wcześnie, między drugim a trzecim miesiącem życia, jest szansa na wyleczenie bez interwencji chirurgicznej. Głowa szczeniaka jeszcze rośnie, pies dostaje tylko farmakologiczne wsparcie, dzięki któremu powieka wraca do swojego normalnego ułożenia.

Jeśli diagnoza zostanie postawiona w późniejszym wieku, istnieje znacznie mniejsza szansa na trwały efekt takiej terapii, konieczne jest więc leczenie operacyjne. W zależności od stopnia zaawansowania entropium, istnieje wiele technik chirurgicznych, które można zastosować. Interwencja chirurgiczna może uratować psu wzrok, zniwelować odczuwany dyskomfort, a wprawiony chirurg będzie potrafił wykonać zabieg w taki sposób, by oko i powieka były zupełnie sprawne. W niektórych, bardzo zaawansowanych sytuacjach, nie ma możliwości leczenia operacyjnego – a raczej nie przyniesie ono oczekiwanych rezultatów.

Zdarzają się również przypadki entropium trzeciej powieki (tzw. migotki). W tej sytuacji trzecia powieka również drażni oko i konieczna jest jej korekcja. Zazwyczaj przyczyną jest przerost podstawy, tzw. chrząstki „T”. Nieleczone entropium prowadzi do utraty wzroku, dlatego jeśli Twój pies często miewa zapalenia spojówek, łzawi, ociera oczy łapą – nie czekaj, udaj się do lekarza weterynarii. Entropium można wykryć już w pierwszych tygodniach życia, a wczesna diagnoza i rozpoczęcie leczenia dają większą szansę na wyleczenie bez interwencji chirurgicznej!

Czym jest ektropium?

Ektropium (inaczej ektropion) polega na wywinięciu powieki oka na zewnątrz, przez co powstaje odsłonięta przestrzeń spojówkowa. W przeważającej większości problem dotyczy dolnej powieki, jednak może się zdarzyć także w powiece górnej lub w obu jednocześnie. Na kontakt ze środowiskiem narażona jest spojówka dolnej powieki i dolna część gałki ocznej. Tworzy się kieszonka, w której zbierają się zanieczyszczenia.

Ta dolegliwość nie sprawia takiego dyskomfortu i bólu, jak entropium, jednak może przyczyniać się do częstszych infekcji i stanów zapalnych oka. Wada powstaje zwykle u ras, które mają bardzo luźną skórę na głowie. Są to na przykład:

Takie psy często mają wzrok, który określany jest jako „smutne spojrzenie”. Podobnie jak w entropium, występuje zwiększone wydzielanie łez – łzotok. W tej wadzie konieczne jest dbanie o bieżące leczenie wszelkich infekcji oczu, a także nawilżanie powierzchni oka przy pomocy specjalnych kropli lub soli fizjologicznej.

Najczęściej terapia polega na aplikowaniu odpowiednich leków, znacznie rzadziej w tej przypadłości stosuje się operacje w celu korekty powieki.

Podsumowując, entropium i ektropion to dość częste przypadłości, które dotyczą pewnej grupy ras psów. Te wady powodują nawracające zapalenia rogówki i spojówki, a nieleczone entropium może doprowadzić nawet do utraty wzroku przez czworonoga. Im wcześniej wada zostanie wykryta, tym lepiej, bo może to oszczędzić naszemu pupilowi operacji, a przede wszystkim stresu i bólu! Niestety, nie ma żadnej możliwości przeciwdziałania czy prewencji.

 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?