Shar pei

Shar pei

Pies rasy shar pei to zwierzę nietypowe, z powodu swoich charakterystycznych marszczeń i niebieskiego języka, które stanowią najbardziej cenione cechy charakterystyczne pośród amatorów tej rasy. Shar pei to zwierzę o zrównoważonym temperamencie i niezależnej naturze. Wychowanie tych chińskich psów walki, może okazać się skomplikowane, jeśli stosuje się brutalne metody. Shar pei to rasa psów inteligentnych, które szybko pojmują, czego się od nich oczekuje, jeśli okaże się im cierpliwość i konsekwencję. Ten opiekuńczy, spokojny i czuły, ale nie natrętny pies jest doskonałym towarzyszem dla rodzin z dziećmi.

Najważniejsze informacje o Shar pei

Długość życia :

5

18

10

13

Charakter :

Spokojny Inteligentny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Rasa psa shar pei powstała przed wieloma laty, choć nie dysponujemy dokładnymi informacjami na temat jego dokładnego pochodzenia, albowiem ostatnie dane sięgają dynastii Han, a konkretnie od 206 roku p.n.e. nawet do 220 roku p.n.e. Pies shar pei cieszył się szczególną popularnością w prowincjach leżących nad Morzem Wschodniochińskim, gdzie wykorzystywano go jako psa do walk, jak też myśliwskiego i stróżującego. Dziś posiadanie psa shar pei jest bardzo modne. Jest on bardzo poszukiwany jako pies do towarzystwa szczególnie w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Wygląd

 • Shar pei
  Shar pei

  Wysokość w kłębie Shar pei

  Suka : pomiędzy 44 i 51 cm

  Pies : pomiędzy 44 i 51 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 18 i 25 kg

  Pies : pomiędzy 18 i 25 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Shar pei to pies silny, postawny i zwarty, o krótkim włosie. Pies rasy Shar pei ma dość dużą głowę w stosunku do ciała. Jego czaszka jest szeroka i płaska, a stop słabo zaznaczony. Liczne i delikatne zmarszczki, które pokrywają czoło i rejon oczodołów rozciągają się na plecy, gdzie tworzą większe fałdy. Oczy są małe i głęboko osadzone. Małe uszy w formie trójkąta równobocznego są osadzone wysoko i powyżej oczu. Skóra tworzy fałdy na całym ciele, co jest cechą charakterystyczną tej rasy. Ogon jest osadzony bardzo wysoko i zwinięty na grzbiecie, ale go nie dotyka. Inną cechą psa Shar pei jest niebieski język, podobnie jak u jego kuzyna, psa Chow-chow.

  Ciekawostki

  Psy rasy „Shar pei” - w dosłownym tłumaczeniu „piaszczysta skóra” – to prawdziwi indywidualiści. Ich cechą charakterystyczną między innymi jest dbałość o czystość – shar pei nie lubi błota i brudu, dlatego w czasie brzydkiej pogody może stawiać opór przed wyjściem na spacer. 

  W czasie komunizmu w Chinach psy shar pei uznano za luksus i na właścicieli nałożono tak wysokie podatki, że rasa niemal wyginęła. W 1971 r w amerykańskim magazynie „Dogs” ukazał się artykuł o tej rzadkiej rasie. Jeden z hodowców zainteresował się nią i doprowadził do rozpowszechnienia jej w Stanach.

  Charakter

  • 66%

   Czuły

   Shar pei jest istotą ujmującą i czułą dla swojej grupy społecznej, domagającą się uwagi i pieszczot. Niektóre psy mają bardziej zdystansowany charakter i zachowują się z większą rezerwą, choć nie umniejsza to uczuć, jakie mają dla swojego pana.

  • 66%

   Lubi zabawę

   Shar pei potrafią być skore do zabaw i pełne entuzjazmu, choć nie jest to cecha charakterystyczna ich osobowości. Niemniej powinno im się proponować zabawy – z jednej strony pomagą one edukować psa, a z drugiej wzmocnią waszą wspólną węź.

  • 100%

   Spokojny

   Siła spokoju – tak można w skrócie scharakteryzować tego pomarszczonego pieska. Shar pei jest bardzo spokojnym psem dobrze czującym się w zaciszu domowym, co pozwala mu doskonale wpasować się w życie rodzinne.

  • 100%

   Inteligentny

   Posiadający piaskową skórę pies Shar pei to zwierzak rozważny, który doskonale dostosowuje się do stylu życia członków swojej grupy społecznej. Jeśli właściciel jest aktywny i uprawia sporty, pies będzie mu towarzyszył, pomimo swojej spokojnej natury. Niemniej, jeśli opiekun shar pei to typ domatora, pies ten z przyjemnością również dostosuje się do takiego trybu życia.

   Ta umiejętność adaptacji do różnych warunków i sytuacji świadczy o inteligencji shar pei, co z kolei sprawia, że obcowanie z nim na co dzień jest niezwykle przyjemne.

  • 66%

   Łowca

   Niegdyś psy rasy shar pei hodowano na potrzeby chińskich chłopów. Psy te były znane ze swoich zalet i zdolności sprawdzających się podczas polowań. Dziś częściej wybiera się tego psa z uwagi na jego temperament i niepowtarzalny wygląd, a nie instynkt myśliwski.

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Ten pomarszczony pies jest zazwyczaj osobnikiem zachowującym dystans i rzadko podchodzi sam z siebie do osób, których nie zna. W żadnym wypadku nie okaże jednak w stosunku do nich agresji, co najwyżej nieufność. 

   Jeśli właściciel psa shar pei nie chce, by ta cecha charakteru uwydatniała się z wiekiem, potrzebna jest dobra socjalizacja psa.

  • 66%

   Niezależny

   W zależności od danego osobnika, może być to pies o bardziej lub mniej niezależny charakterze, ale w każdym wypadku shar pei będzie chciał zachować pewną dozę wolności.

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Dorosły pies shar pei o spokojnym temperamencie, bez problemu może pozostawać sam w domu przez kilka godzin dziennie bez wyrządzania większych psot. Aby jednak dobrze znosić samotność, powinien być do niej przyzwyczajany stopniowo od najmłodszych lat.

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Ten pomarszczony piesek niezasłużenie ma złą reputację uparciucha, jednak jest to wyssane z palca. Oczywiście, jego szkolenie wymaga konsekwencji i stanowczości, ale upór nie utrudnia układania psa shar pei. 

    Prawdą jest, że shar pei posiada silny charakter. Jeśli nie rozumie, czego od niego wymagamy lub jeśli jesteśmy zbyt ostrzy, może łatwo się poddać. Dodatkowo, motywowanie psów tej rasy nie zawsze jest łatwe. Niemniej, jeśli pies rozumie polecenia, a ćwiczenia powtarzane są regularnie, z cierpliwością i konsekwencją, ten chętnie pójdzie na ustępstwa. 

    Układanie psa należy wdrażać od 2. miesiąca życia. Powinno się je łączyć z wysokiej jakości socjalizacją, czego w żadnym wypadku nie wolno zaniedbywać. Dzięki temu unikniemy problemów późniejszym wieku.

    Należy zdecydowanie stosować metody pozytywnej edukacji, gdyż ten chiński pies do walk nie toleruje niesprawiedliwego traktowania. Niekiedy trudno go zmotywować, dlatego brutalne metody jedynie go zablokują.

   • 66%

    Szczekliwy

    Ten pies z fałdami o sympatycznej powierzchowności, ma naturę psa obronnego, toteż może szczekać w celu zniechęcenia intruzów do podchodzenia do siebie. Stosowne szkolenie pozwoli złagodzić lub przeciwnie – wzmocnić tę cechę – w zależności od potrzeb właściciela.

   • 33%

    Skłonność do ucieczek

    Shar pei jest zbyt opiekuńczy, by uciekać. Co więcej, szczególnie ceni sobie przytulną wygodę i ciepło wewnątrz domu.

   • 66%

    Skłonność do niszczenia

    Szczególnie w okresie szczenięctwa, shar pei może wykazywać cechy psa niszczącego różne przedmioty, ale jego spokojny temperament przeważa z wiekiem. 

   • 66%

    Łakomczuch

    Psy tej rasy bardzo rzadko odmawiają skosztowania smakołyku, ale uwaga – szybko mogą zacząć cierpieć z powodu otyłości. 

    Przysmaki powinno się stosować w celu wspomagania szkolenia i motywowania, ale bez przesady.

   • 100%

    Pies stróżujący

    Ten pies z niebieskim językiem to świetny stróż, gdyż ma dosyć rozwinięte poczucie własności. W konsekwencji shar pei niełatwo dopuszcza osoby nieznane, jak i tych, którzy nie budzą w nim zaufania. 

    Nigdy nie wykazuje agresji, ale potrafi odstraszyć intruzów, przyjmując odpowiednią posturę i intensywnie szczekając.

   • 33%

    Pierwszy pies

    Ten pomarszczony pies bardzo często jest wybierany ze względu na swoją nietypową powierzchowność. Niemniej, jest to pies wymagający stanowczego i wczesnego układania. Niedoświadczeni właściciele mogą szybko przestać sobie radzić. 

    W przypadku braku odpowiedniego szkolenia i socjalizacji, może stać się psem niebezpiecznym z uwagi na swoją przeszłość jako pies do walk. 

    Ważne więc, aby przed podjęciem decyzji o zakupie wziąć pod uwagę również charakter psów rasy shar pei, nie tylko jej cechy fizyczne.

    Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Pomożemy Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.

    Tryb życia

    • 66%

     Shar pei w mieszkaniu

     Życie w mieszkaniu, w miejskim otoczeniu, jest jak najbardziej możliwe w przypadku tego spokojnego psa. Należy jednak zwrócić uwagę na jego instynkt stróża, który, jeśli wymknie się spod naszej kontroli, może przeszkadzać sąsiadom.

     Pies shar pei ceni sobie komfort życia wewnątrz i ciężko byłoby mu znieść życie na dworze, zarówno ze względów fizycznych (z powodu braku podszerstka), jak i emocjonalnych. 

     Bez względu na to, czy zamieszkuje dom z regularnym dostępem do ogródka, czy mieszkanie, zawsze będzie wymagać częstego wyprowadzania w ciągu dnia.

    • 66%

     Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

     Potrzeba ruchu tego chińskiego psa jest dosyć umiarkowana. Shar pei nie należy do psów bardzo aktywnych, choć bardzo docenia długie spacery.

     Zadowoli się trzema spacerami dziennie – rano, popołudniu i wieczorem, byle nie były zbyt forsujące. Spacery powinny dostarczać stymulacji umysłowej, zapachowej i społecznej.

    • 66%

     Podróże/łatwość przewożenia

     Transport tego średnich rozmiarów psa nie jest skomplikowany, ale aby wszystko poszło dobrze, należy zadbać o jego socjalizację od najmłodszych miesięcy, w różnym środowisku i z różnymi bodźcami. 

     W przypadku transportu środkami komunikacji publicznej, jak pociąg, konieczne jest założenie kagańca, tak jak w przypadku wszystkich psów jego rozmiarów lub większych. Zarówno w samochodzie, jak i w samolocie, pies ten powinien podróżować w transporterze odpowiednim do jego rozmiaru. W przypadku poruszania środkami komunikacji miejskiej takimi jak autobus czy metro, w których właściciele powinni szczególnie czuwać nad zachowaniem swoich czworonogów, niezbędne jest  bardziej rozwinięte szkolenie z zakresu różnych komend.

     Współżycie z innymi

     • 33%

      Shar pei i koty

      Aby pies shar pei i kot mogli razem mieszkać, warto, by zwierzaki razem dorastały – w przeciwnym wypadku ich stosunki mogą nie być najlepsze. 

      Ten pomarszczony pies nigdy nie będzie wielkim przyjacielem kota. Celem socjalizacji i układania psa jest wytworzenie relacji opartej na tolerancji, a nie wielkiej przyjaźni. 

      Komendy typu "zostaw” i „siad” będą niezbędne i należy stosować je najczęściej to możliwe. Zawsze też należy pozostawić kotu sposobność ucieczki czy schronienia się w niedostępnym dla psa miejscu.

     • 33%

      Shar pei i psy

      Ten pies do walk nie jest najbardziej towarzyskim przedstawicielem swojego gatunku. Aby uniknąć problemów z jego zachowaniem, należy zastosować odpowiednią socjalizację. Jest to jeden z najważniejszych punktów jego szkolenia i nie wolno w żadnym wypadku go zaniedbywać.

      Szczeniak shar pei powinien regularnie przebywać z innymi psami - zawsze w pozytywnych warunkach i okolicznościach, by gromadzić pozytywne doświadczenia i w przyszłości zachowywać się spokojnie w towarzystwie innych psiaków.

     • 66%

      Shar pei i dzieci

      Rodzina z dziećmi nie będzie miała żadnych problemów z shar pei, o ile maluchy szanują psa, a zasady życia w domu są przestrzegane.

     • 33%

      Shar pei i osoby starsze

      Pomimo spokojnego temperamentu tego zwierzaka, jest to pies o silnym charakterze, który nie pozwoli panować nad sobą tak, jak inne rasy, które potrafią się podporządkować i tym samym bardziej odpowiadają osobom uznawanym za delikatne. Niemniej, w przypadku właścicieli aktywnych i takich, którzy mogą zaoferować psu shar pei bardzo dobrą socjalizację, jest on jak najbardziej polecany.

      %}

      Cena

      Cena psa shar pei waha się w zależności od jego pochodzenia, wieku i płci. Za psa zarejestrowanego w związku kynologicznym należy zapłacić średnio od 2000 do 3000 zł. 
      W odniesieniu do budżetu miesięcznego, aby zaspokoić potrzeby fizjologiczne tego chińskiego psa do walk należy wydać ok. 150 zł miesięcznie.

      Pielęgnacja

      Pielęgnacja krótkiego włosa tego psa z pomarszczoną skórą nie jest skomplikowana, choć wymaga dyscypliny i uważności, z uwagi na możliwe problemy ze skórą.

      Uwaga, czasem mówi się, że pomiędzy fałdy skóry Shar pei należy sypać talk, co absolutnie mija się z prawdą – nie wolno tego robić. Zwykłe, regularne czesanie i kąpiele z użyciem szamponu o neutralnym odczynie pH wystarczą, aby zadbać o nietypową szatę tego psa.

      Linienie

      Coroczne linienie nie jest znaczące, w tym okresie shar pei wymaga po prostu bardziej regularnego szczotkowania.

      Żywienie

      Żywienie shar pei, tak jak w przypadku wszystkich psów, powinno być oparte na najlepszej jakości karmie. Jeśli dawkuje się ją odpowiednio do potrzeb i trybu życia danego psa,  nie powinien on cierpieć z powodu nadwagi. 

      Dzienna porcja żywieniowa powinna być proporcjonalna do aktywności fizycznej psa, a także brać pod uwagę jego wiek, wagę, rozmiar i stan zdrowia. Psom tej rasy wystarczą dwa, lub nawet jeden posiłek dziennie, raczej wieczorem, serwowany w spokojnym miejscu. Należy unikać okazji, w których pies sam normuje ilość spożytego pokarmu. Nie powinno się również karmić psa shar pei resztkami ze stołu, które są dla niego zbyt tłuste.

      Zdrowie

      Długość życia

      Długość życia psa shar pei szacuje się na w przybliżeniu 12 lat.

      Odporność/wytrzymałość

      Choć to silnie zbudowany pies, wykazuje on jednak pewne predyspozycje do problemów zdrowotnych, w szczególności problemów skórnych, z powodu licznych fałd.

      Odporność na upały

      Podobnie jak wiele innych psów,  shar pei kiepsko znosi upały. Podstawą w takich okresach jest nieograniczony i stały dostęp do świeżej wody oraz możliwość odpoczynku w cieniu.

      Odporność na zimno

      Pozbawione podszerstka psy tej rasy nie znoszą dobrze wielkich mrozów i tym samym nie mogą przebywać na nich przez długi czas. Nie jest rzadkością widok psów ubranych w kubraczki w czasie zimowych spacerów.

      Skłonność do tycia

      W przypadku niezrównoważonego żywienia, gdy czynione są odstępstwa w posiłkach, a pies zbyt mało czasu spędza na spacerach, shar pei będzie wykazywał tendencję do tycia.

      Częste choroby

      • Entropium/ektropium (choroba oczu)
      • Wrodzona achalazja przełyku (choroba układu pokarmowego)
      • Rodzinna gorączka Shar pei (wystąpienie gorączki niewyjaśnionej przyczyny)
      • Dysplazja stawu biodrowego i stawu łokciowego
      • Choroby skóry wynikające z licznych fałd (pioderma, mucinose, nużyca, atopowe zapalenie skóry u psów, itp.)
      • Mastocytoma (guz skóry)
      • Alergie
      • Komplikacje okołoporodowe
      Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
      Dodaj komentarz