Shar pei

Shar pei

Pies rasy shar pei to zwierzę nietypowe, z powodu swoich charakterystycznych marszczeń i niebieskiego języka, które stanowią najbardziej cenione cechy charakterystyczne pośród amatorów tej rasy. Shar pei to zwierzę o zrównoważonym temperamencie i niezależnej naturze. Wychowanie tych chińskich psów walki, może okazać się skomplikowane, jeśli stosuje się brutalne metody. Shar pei to rasa psów inteligentnych, które szybko pojmują, czego się od nich oczekuje, jeśli okaże się im cierpliwość i konsekwencję. Ten opiekuńczy, spokojny i czuły, ale nie natrętny pies jest doskonałym towarzyszem dla rodzin z dziećmi.

Najważniejsze informacje o Shar pei

Długość życia :

5

18

10

13

Charakter :

Spokojny Inteligentny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Rasa psa shar pei powstała przed wieloma laty, choć nie dysponujemy dokładnymi informacjami na temat jego dokładnego pochodzenia, albowiem ostatnie dane sięgają dynastii Han, a konkretnie od 206 roku p.n.e. nawet do 220 roku p.n.e. Pies shar pei cieszył się szczególną popularnością w prowincjach leżących nad Morzem Wschodniochińskim, gdzie wykorzystywano go jako psa do walk, jak też myśliwskiego i stróżującego. Dziś posiadanie psa shar pei jest bardzo modne. Jest on bardzo poszukiwany jako pies do towarzystwa szczególnie w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 44 i 51 cm

  Pies : pomiędzy 44 i 51 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 18 i 25 kg

  Pies : pomiędzy 18 i 25 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Shar pei to pies silny, postawny i zwarty, o krótkim włosie. Pies rasy Shar pei ma dość dużą głowę w stosunku do ciała. Jego czaszka jest szeroka i płaska, a stop słabo zaznaczony. Liczne i delikatne zmarszczki, które pokrywają czoło i rejon oczodołów rozciągają się na plecy, gdzie tworzą większe fałdy. Oczy są małe i głęboko osadzone. Małe uszy w formie trójkąta równobocznego są osadzone wysoko i powyżej oczu. Skóra tworzy fałdy na całym ciele, co jest cechą charakterystyczną tej rasy. Ogon jest osadzony bardzo wysoko i zwinięty na grzbiecie, ale go nie dotyka. Inną cechą psa Shar pei jest niebieski język, podobnie jak u jego kuzyna, psa Chow-chow.

  Ciekawostki

  Psy rasy „Shar pei” - w dosłownym tłumaczeniu „piaszczysta skóra” – to prawdziwi indywidualiści. Ich cechą charakterystyczną między innymi jest dbałość o czystość – shar pei nie lubi błota i brudu, dlatego w czasie brzydkiej pogody może stawiać opór przed wyjściem na spacer. 

  W czasie komunizmu w Chinach psy shar pei uznano za luksus i na właścicieli nałożono tak wysokie podatki, że rasa niemal wyginęła. W 1971 r w amerykańskim magazynie „Dogs” ukazał się artykuł o tej rzadkiej rasie. Jeden z hodowców zainteresował się nią i doprowadził do rozpowszechnienia jej w Stanach.

  Charakter

  • 66%

   Czuły

   Shar pei jest istotą ujmującą i czułą dla swojej grupy społecznej, domagającą się uwagi i pieszczot. Niektóre psy mają bardziej zdystansowany charakter i zachowują się z większą rezerwą, choć nie umniejsza to uczuć, jakie mają dla swojego pana.

  • 66%

   Lubi zabawę

   Shar pei potrafią być skore do zabaw i pełne entuzjazmu, choć nie jest to cecha charakterystyczna ich osobowości. Niemniej powinno im się proponować zabawy – z jednej strony pomagą one edukować psa, a z drugiej wzmocnią waszą wspólną węź.

  • 100%

   Spokojny

   Siła spokoju – tak można w skrócie scharakteryzować tego pomarszczonego pieska. Shar pei jest bardzo spokojnym psem dobrze czującym się w zaciszu domowym, co pozwala mu doskonale wpasować się w życie rodzinne.

  • 100%

   Inteligentny

   Posiadający piaskową skórę pies Shar pei to zwierzak rozważny, który doskonale dostosowuje się do stylu życia członków swojej grupy społecznej. Jeśli właściciel jest aktywny i uprawia sporty, pies będzie mu towarzyszył, pomimo swojej spokojnej natury. Niemniej, jeśli opiekun shar pei to typ domatora, pies ten z przyjemnością również dostosuje się do takiego trybu życia.

   Ta umiejętność adaptacji do różnych warunków i sytuacji świadczy o inteligencji shar pei, co z kolei sprawia, że obcowanie z nim na co dzień jest niezwykle przyjemne.

  • 66%

   Łowca

   Niegdyś psy rasy shar pei hodowano na potrzeby chińskich chłopów. Psy te były znane ze swoich zalet i zdolności sprawdzających się podczas polowań. Dziś częściej wybiera się tego psa z uwagi na jego temperament i niepowtarzalny wygląd, a nie instynkt myśliwski.

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Ten pomarszczony pies jest zazwyczaj osobnikiem zachowującym dystans i rzadko podchodzi sam z siebie do osób, których nie zna. W żadnym wypadku nie okaże jednak w stosunku do nich agresji, co najwyżej nieufność. 

   Jeśli właściciel psa shar pei nie chce, by ta cecha charakteru uwydatniała się z wiekiem, potrzebna jest dobra socjalizacja psa.

  • 66%

   Niezależny

   W zależności od danego osobnika, może być to pies o bardziej lub mniej niezależny charakterze, ale w każdym wypadku shar pei będzie chciał zachować pewną dozę wolności.

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Dorosły pies shar pei o spokojnym temperamencie, bez problemu może pozostawać sam w domu przez kilka godzin dziennie bez wyrządzania większych psot. Aby jednak dobrze znosić samotność, powinien być do niej przyzwyczajany stopniowo od najmłodszych lat.

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Ten pomarszczony piesek niezasłużenie ma złą reputację uparciucha, jednak jest to wyssane z palca. Oczywiście, jego szkolenie wymaga konsekwencji i stanowczości, ale upór nie utrudnia układania psa shar pei. 

    Prawdą jest, że shar pei posiada silny charakter. Jeśli nie rozumie, czego od niego wymagamy lub jeśli jesteśmy zbyt ostrzy, może łatwo się poddać. Dodatkowo, motywowanie psów tej rasy nie zawsze jest łatwe. Niemniej, jeśli pies rozumie polecenia, a ćwiczenia powtarzane są regularnie, z cierpliwością i konsekwencją, ten chętnie pójdzie na ustępstwa. 

    Układanie psa należy wdrażać od 2. miesiąca życia. Powinno się je łączyć z wysokiej jakości socjalizacją, czego w żadnym wypadku nie wolno zaniedbywać. Dzięki temu unikniemy problemów późniejszym wieku.

    Należy zdecydowanie stosować metody pozytywnej edukacji, gdyż ten chiński pies do walk nie toleruje niesprawiedliwego traktowania. Niekiedy trudno go zmotywować, dlatego brutalne metody jedynie go zablokują.

   • 66%

    Szczekliwy

    Ten pies z fałdami o sympatycznej powierzchowności, ma naturę psa obronnego, toteż może szczekać w celu zniechęcenia intruzów do podchodzenia do siebie. Stosowne szkolenie pozwoli złagodzić lub przeciwnie – wzmocnić tę cechę – w zależności od potrzeb właściciela.

   • 33%