Hiszpański pies dowodny

Inne nazwy: perro de aqua espanol

Hiszpański pies dowodny
Hiszpański pies dowodny

Hiszpański pies dowodny wykorzystywany jest jako pies pasterski, myśliwski lub rybacki. Ten posłuszny, wesoły, pracowity i zrównoważony pies łatwo i szybko się uczy. Potrafi dostosować się do każdej sytuacji i warunków. To świetny pies użytkowy, który doskonale sprawdzi się również jako towarzysz. 

Podstawowe informacje o hiszpańskim psie dowodnym

Długość życia :

5

19

10

14

Charakter :

Lubiący zabawę Inteligentny Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Hiszpański pies dowodny żyje na Półwyspie Iberyjskim od bardzo dawna, choć nieznane jest dokładne pochodzenie rasy. Wiele osobników znajduje się w Andaluzji, gdzie od wieków rasa ta znana jest jako „pies turecki” i wykorzystywana do pilnowania stad. W przeszłości były również wykorzystywane jako psy aportujące i pomagały rybakom przy wyciąganiu sieci. 

Cechy genetyczne psa zostały w bardzo niewielkim stopniu zmodyfikowane przez selekcję, dzięki czemu psy tej rasy zachowały swoje ogromne zdolności do pracy w różnych warunkach. 

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 8 - Aportery, płochacze i psy dowodne

Sekcja

Section 3 : Water Dogs

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 40 i 46 cm

  Pies : pomiędzy 44 i 50 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 14 i 18 kg

  Pies : pomiędzy 28 i 22 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Hiszpański pies dowodny to krzepki, proporcjonalny pies o średniej masie i długiej głowie. Ma atletyczną sylwetkę i dobrze rozwiniętą muskulaturę. Oczy są lekko ukośne i bardzo wyraziste. Uszy osadzone na średniej wysokości, trójkątne i opadające. Ogon osadzony na średniej wysokości.

  Ciekawostki

  W swojej ojczyźnie psy tej rasy służą jako pomocnicy strażaków (szukanie zagubionych osób) i policji (szukanie narkotyków i innych substancji na lotnisku).

  Również w innych krajach, psy tej rasy są wykorzystywane do poszukiwania zaginionych i zmarłych osób. 

  W Hiszpanii dzięki projektowi edukacyjnemu prowadzonemu przez ministra edukacji narodowej i prezesa hiszpańskiego klubu rasy, psy te wykorzystywane są również w terapii osób starszych i niepełnosprawnych dzieci.

  Hiszpański pies dowodny - charakter

  • 66%

   Czuły

   Ten wesoły i zrównoważony zwierzak jest przywiązany do swojej grupy społecznej, ale nie nadmiernie. Potrafi każdego zachwycić swoją sympatyczną naturą i dobrotliwością.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Hiszpański pies dowodny jest bardzo aktywny i żywy, chętnie weźmie udział w zabawie z właścicielem. Należy proponować mu edukacyjne i zabawne zajęcia, dzięki którym zachowa czujność, zmęczy się fizycznie i umysłowo, wzmocni relację z właścicielem i utrwali umiejętności.

  • 66%

   Spokojny

   Pies tej rasy może zachowywać się spokojnie, o ile jego potrzeby są zaspokojone. Nuda sprawia, że jest bardzo pobudzony.

  • 100%

   Inteligentny

   Hiszpański pies dowodny jest bardzo inteligentny i wszechstronny. Szybko adaptuje się do powierzonych mu zadań. Sprawdzi się jako pies pasterski, pies myśliwski (aportujący, płochacz zwierzyny na bagnach), pomocnik rybaków, a także jako pies do towarzystwa, o ile ma wystarczająco dużo ruchu.

  • 100%

   Łowca

   To świetny pomocnik myśliwych. Dzięki swym ogromnym zdolnościom adaptacyjnym może polować na różnym terenie, zarówno bagnistym, jak i suchym.

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Hiszpański pies dowodny jest przyjaźnie nastawiony wobec ludzi, a dzięki swojej inteligencji i instynktowi stróża potrafi szybko wykryć, czy dana osoba nie ma złych zamiarów.

  • 66%

   Niezależny

   Pies ten nie jest podległy właścicielowi mimo swego niezaprzeczalnego przywiązania. Może bez problemu poruszać się samodzielnie po podwórku lub po domu, nie potrzebuje ciągłego kontaktu z człowiekiem.

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Jeśli przyzwyczaimy szczeniaka do samotności, gdy tylko trafi do naszego domu, będzie spokojnie znosił naszą nieobecność. Ne powinna być ona jednak zbyt długa, w przeciwnym razie pies się znudzi.

   • 100%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    To wyjątkowo posłuszny zwierzak o niemal nieograniczonych zdolnościach do nauki. Często mówi się, że posiada umiejętności trzech lub czterech psów.

    Hiszpańskiego psa dowodnego łatwo się szkoli, ponieważ bardzo szybko rozumie on, czego od niego oczekujemy. Konieczne jest stosowanie przyjaznych metod i szacunek do naszego pupila. 

    Pies szybko opanowuje podstawy dobrego zachowania, ale potrzebna jest ciężka, regularna praca, jeśli chcemy wykorzystać potencjał zwierzęcia.

   • 100%

    Szczekliwy

    Hiszpański pies dowodny szczeka przy najmniejszym hałasie, dzięki czemu sprawdzi się jako pies alarmujący. 

    Odpowiednie szkolenie pomoże zapanować nad tą cechą.

   • 66%