Hiszpański pies dowodny

Inne nazwy: perro de aqua espanol

Hiszpański pies dowodny wykorzystywany jest jako pies pasterski, myśliwski lub rybacki. Ten posłuszny, wesoły, pracowity i zrównoważony pies łatwo i szybko się uczy. Potrafi dostosować się do każdej sytuacji i warunków. To świetny pies użytkowy, który doskonale sprawdzi się również jako towarzysz. 

Hiszpański pies dowodny
Hiszpański pies dowodny

Podstawowe informacje o hiszpańskim psie dowodnym

Długość życia :

5

19

10

14

Charakter :

Lubiący zabawę Inteligentny Łowca

Rozmiar :

icon dog-gauge
icon dog-gauge
icon dog-gauge
icon dog-gauge

icon breed/origins
Pochodzenie i historia

Hiszpański pies dowodny żyje na Półwyspie Iberyjskim od bardzo dawna, choć nieznane jest dokładne pochodzenie rasy. Wiele osobników znajduje się w Andaluzji, gdzie od wieków rasa ta znana jest jako „pies turecki” i wykorzystywana do pilnowania stad. W przeszłości były również wykorzystywane jako psy aportujące i pomagały rybakom przy wyciąganiu sieci. 

Cechy genetyczne psa zostały w bardzo niewielkim stopniu zmodyfikowane przez selekcję, dzięki czemu psy tej rasy zachowały swoje ogromne zdolności do pracy w różnych warunkach. 

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 8 - Aportery, płochacze i psy dowodne

Sekcja

Section 3 : Water Dogs

icon breed/physic
Wygląd

  Wysokość w kłębie Hiszpański pies dowodny

  Suka : pomiędzy 40 i 46 cm

  Pies : pomiędzy 44 i 50 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 14 i 18 kg

  Pies : pomiędzy 28 i 22 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  icon breed/brown-eye
  Brązowe

  Opis

  Hiszpański pies dowodny to krzepki, proporcjonalny pies o średniej masie i długiej głowie. Ma atletyczną sylwetkę i dobrze rozwiniętą muskulaturę. Oczy są lekko ukośne i bardzo wyraziste. Uszy osadzone na średniej wysokości, trójkątne i opadające. Ogon osadzony na średniej wysokości.

  icon idea
  Ciekawostki

  W swojej ojczyźnie psy tej rasy służą jako pomocnicy strażaków (szukanie zagubionych osób) i policji (szukanie narkotyków i innych substancji na lotnisku).

  Również w innych krajach, psy tej rasy są wykorzystywane do poszukiwania zaginionych i zmarłych osób. 

  W Hiszpanii dzięki projektowi edukacyjnemu prowadzonemu przez ministra edukacji narodowej i prezesa hiszpańskiego klubu rasy, psy te wykorzystywane są również w terapii osób starszych i niepełnosprawnych dzieci.

  icon breed/personality
  Hiszpański pies dowodny - charakter

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-affectionate

   Czuły

   Ten wesoły i zrównoważony zwierzak jest przywiązany do swojej grupy społecznej, ale nie nadmiernie. Potrafi każdego zachwycić swoją sympatyczną naturą i dobrotliwością.

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-playful

   Lubi zabawę

   Hiszpański pies dowodny jest bardzo aktywny i żywy, chętnie weźmie udział w zabawie z właścicielem. Należy proponować mu edukacyjne i zabawne zajęcia, dzięki którym zachowa czujność, zmęczy się fizycznie i umysłowo, wzmocni relację z właścicielem i utrwali umiejętności.

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-calmness

   Spokojny

   Pies tej rasy może zachowywać się spokojnie, o ile jego potrzeby są zaspokojone. Nuda sprawia, że jest bardzo pobudzony.

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-cleverness

   Inteligentny

   Hiszpański pies dowodny jest bardzo inteligentny i wszechstronny. Szybko adaptuje się do powierzonych mu zadań. Sprawdzi się jako pies pasterski, pies myśliwski (aportujący, płochacz zwierzyny na bagnach), pomocnik rybaków, a także jako pies do towarzystwa, o ile ma wystarczająco dużo ruchu.

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-hunter

   Łowca

   To świetny pomocnik myśliwych. Dzięki swym ogromnym zdolnościom adaptacyjnym może polować na różnym terenie, zarówno bagnistym, jak i suchym.

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-wariness

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Hiszpański pies dowodny jest przyjaźnie nastawiony wobec ludzi, a dzięki swojej inteligencji i instynktowi stróża potrafi szybko wykryć, czy dana osoba nie ma złych zamiarów.

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-independence

   Niezależny

   Pies ten nie jest podległy właścicielowi mimo swego niezaprzeczalnego przywiązania. Może bez problemu poruszać się samodzielnie po podwórku lub po domu, nie potrzebuje ciągłego kontaktu z człowiekiem.

   icon breed/personality
   Zachowanie

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-loneliness-standing

    Znoszenie samotności

    Jeśli przyzwyczaimy szczeniaka do samotności, gdy tylko trafi do naszego domu, będzie spokojnie znosił naszą nieobecność. Ne powinna być ona jednak zbyt długa, w przeciwnym razie pies się znudzi.

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-obedience

    Posłuszny / łatwo się uczy

    To wyjątkowo posłuszny zwierzak o niemal nieograniczonych zdolnościach do nauki. Często mówi się, że posiada umiejętności trzech lub czterech psów.

    Hiszpańskiego psa dowodnego łatwo się szkoli, ponieważ bardzo szybko rozumie on, czego od niego oczekujemy. Konieczne jest stosowanie przyjaznych metod i szacunek do naszego pupila. 

    Pies szybko opanowuje podstawy dobrego zachowania, ale potrzebna jest ciężka, regularna praca, jeśli chcemy wykorzystać potencjał zwierzęcia.

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-talkative

    Szczekliwy

    Hiszpański pies dowodny szczeka przy najmniejszym hałasie, dzięki czemu sprawdzi się jako pies alarmujący. 

    Odpowiednie szkolenie pomoże zapanować nad tą cechą.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-runaway

    Skłonność do ucieczek

    Jeśli zignorujemy instynkt myśliwski naszego pupila, nie zaproponujemy mu zabaw związanych z tropieniem ani spacerów poza przydomowy teren, wykorzysta on każdą okazję, by uciec.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-destroyer

    Skłonność do niszczenia

    Jak każdy pies pracujący, ten również wymaga odpowiedniej stymulacji, w przeciwnym razie będzie zachowywał się destrukcyjnie, by wyrazić swój dyskomfort.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-gluttony

    Łakomczuch

    Hiszpański pies dowodny lubi zjeść, zwłaszcza po przepracowanym dniu, nie jest jednak żarłoczny.

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-watchdog

    Pies stróżujący

    To nie tylko pies pasterski, myśliwski i rybacki. Sprawdzi się również jako pies stróżujący. 

    Ma on naturalny instynkt obronny i szczekaniem ostrzega o każdym zagrożeniu w pobliżu.

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-first-dog

    Pierwszy pies

    Hiszpański pies dowodny nadaje się na towarzysza dla każdego, również dla nowicjuszy, ponieważ posiada ogromne umiejętności słuchania i rozumienia. Konieczne jest jednak zaspokojenie jego potrzeb i wykorzystanie potencjału.

    Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Pomożemy Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.

    Tryb życia

    • 66%

     icon breed/lifestyle/dog-apartment-living

     Hiszpański pies dowodny w mieszkaniu

     Dzięki inteligencji i wszechstronności zwierzak ten potrafi przystosować się do różnych warunków, więc życie w mieszkaniu nie stanowi dla niego szczególnego problemu. Taki tryb życia sprawdzi się jednak wyłącznie wówczas, gdy właściciele zwierzęcia mają dużo czasu, by zaspokoić jego liczne potrzeby, a w pobliżu znajduje się otwarta przestrzeń na spacery. 

     Najlepszym środowiskiem dla hiszpańskiego psa dowodnego jest wieś, gdzie możliwa jest częstsza stymulacja fizyczna, umysłowa i zmysłowa. Zaleca się, by w pobliżu domu znajdował się zbiornik wodny.

    • 100%

     icon breed/lifestyle/dog-sporty

     Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

     Ten żywy pies potrzebuje codziennych bodźców. Z entuzjazmem będzie towarzyszył właścicielowi w zajęciach sportowych. Nie może zostawać sam w domu na cały dzień. 

     Szkoda byłoby również nie wykorzystać jego licznych zdolności. Świetnie sprawdzą się dyscypliny takie jak agility, flyball, canicross, szukanie trufli, tropienie i oczywiście wszelka aktywność związana z wodą.

    • 66%

     icon breed/lifestyle/dog-travelling

     Podróże/łatwość przewożenia

     By hiszpański pies dowodny spokojnie znosił różne bodźce, na przykład w środkach publicznego transportu, konieczna jest odpowiednia socjalizacja.

     Współżycie z innymi

     • 66%

      icon breed/compatibility/dog-cats-sociability

      Hiszpański pies dowodny i koty

      Jeśli szczeniak dorasta z kotem, powinien się z nim dogadać. W przeciwnym razie górę może wziąć instynkt myśliwski. Choć w stosunku do zwierząt innych niż ptactwo ma on raczej instynkty pasterskie.

     • 100%

      icon breed/compatibility/dogs-sociability

      Hiszpański pies dowodny i psy

      Ten zrównoważony zwierzak zasadniczo dobrze dogaduje się ze swoimi współbraćmi, ale konieczna będzie wczesna socjalizacja, by przyswoił sobie psie kody komunikacyjne.

     • 66%

      icon breed/compatibility/dog-children-sociability

      Hiszpański pies dowodny i dzieci

      To wesoły, łagodny i skory do zabawy pies, który sprawdzi się jako towarzysz dzieci, o ile będą go one szanować. Jeśli jednak zachowują się gwałtownie, należy uważać, bo cierpliwość psa ma swoje granice.

     • 33%

      icon breed/compatibility/dog-elderly-persons-sociability

      Hiszpański pies dowodny i osoby starsze

      Ten pełen energii zwierzak nie nadaje się do siedzącego trybu życia. Potrafi dostosować się do różnych warunków, ale w takim otoczeniu nie będzie czuł się on dobrze ani fizycznie, ani psychicznie.

      %}

      icon breed/price
      Hiszpański pies dowodny - cena

      Cena hiszpańskiego psa dowodnego zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Cena szczeniaka z hodowli zarejestrowanej w FCI może wynosić od 3500 do 5000 zł. 

      Średni miesięczny koszt utrzymania psa to około 200 zł. 

      Pielęgnacja

      Wbrew pozorom pielęgnacja psa tej rasy nie jest trudna, bo nie potrzebuje on szczotkowania. Niektóre osobniki się strzyże (zaleca się robić to co najmniej 2 razy w roku), ale zgodnie z oficjalnym wzorcem nie powinno zmieniać to naturalnego wyglądu psa. 

      Opadające uszy należy regularnie czyścić, w szczególności po kąpieli, ponieważ są one podatne na zapalenia.

      Linienie

      icon breed/grooming
      icon breed/grooming
      icon breed/grooming

      Utrata sierści jest umiarkowana, zwiększa się podczas sezonowego linienia dwa razy w roku.

      Żywienie

      Żywienie psa tej rasy nie jest trudne, ale konieczny będzie nadzór weterynarza w przypadku osobników pracujących lub uprawiających bardzo intensywną aktywność fizyczną. 

      Sprawdzi się sucha karma wysokiej jakości dostosowana do psów uprawiających sport, ale najlepszym wyborem będzie tradycyjna dieta, o ile mamy na tyle dużo czasu i wiedzy, by móc przygotowywać zbilansowane i odpowiednie posiłki. 

      By zapobiec skrętom żołądka, często spotykanym u aktywnych psów, najlepiej podawać dwa posiłki dziennie, rano i wieczorem, a także zapewnić naszemu pupilowi godzinę spokoju po jedzeniu.

      icon breed/care
      Zdrowie

      Długość życia

      Długość życia hiszpańskiego psa dowodnego to około 12 lat.

      Odporność/wytrzymałość

      Pies tej rasy cieszy się doskonałym zdrowiem.

      Odporność na upały

      Hiszpański pies dowodny nie boi się upałów, ale należy wtedy ograniczyć jego aktywność.

      Odporność na zimno

      Sierść zapewnia mu dobrą odporność, zwłaszcza na zmiany wilgotności. Może on zatem żyć na zewnątrz.

      Skłonność do tycia

      Hiszpański pies dowodny jest pełen energii i rzadko miewa problemy z wagą. Jeśli nadmiernie tyje, powinniśmy zwiększyć jego aktywność fizyczną.

      Częste choroby

      Hiszpański pies dowodny nie jest podatny na żadne choroby wrodzone. Należy uważać na jego uszy ze względu na częste stany zapalne.

      Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
      0 komentarzy
      Potwierdź usunięcie

      Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

      Dodaj komentarz