Zadaj pytanie na forum Wamiz

Cocker spaniel angielski

Inne nazwy: Cocker Spaniel, English Cocker Spaniel

Cocker spaniel angielski
Cocker spaniel angielski © Shutterstock
Cocker spaniel angielski
Cocker spaniel angielski szczeniak © Shutterstock

Wesoły i skory do zabawy cocker spaniel powinien być traktowany jako pies myśliwski, nigdy jako maskotka. W przeciwnym razie zniszczymy jego charakter. Jako płochacz i pies aportujący jest doskonałym pomocnikiem myśliwego. Potrafi zmylić zwierzynę i zmusić ptactwo do odlotu. Często pełni funkcję psa do towarzystwa, ale w tej roli będzie czuł się szczęśliwy jedynie wówczas, gdy zaspokoimy jego potrzeby (dużo ruchu i pobytu na świeżym powietrzu). W przeciwnym razie może stać się otyłym, neurotycznym psem.

dna

Najważniejsze informacje o Cocker spaniel angielski

  • Długość życia : pomiędzy 12 i 14 lat
  • Charakter : Pieszczoch, Lubiący zabawę, Inteligentny, Łowca
  • Rozmiar : średni
  • Rodzaj szaty : Długa

Klasyfikacja FCI

Klasyfikacja FCI

Grupa 8 - Aportery, płochacze i psy dowodne

Sekcja

Sekcja 3 : psy wodne

Wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Suka pomiędzy 38 i 39 cm
Pies pomiędzy 39 i 41 cm

Waga

Suka pomiędzy 13 i 14 kg
Pies pomiędzy 13 i 14 kg

Maść

Spaniel może być jednolity (czarny, rudy, złoty, czekoladowy, ale nie biały), dwubarwny (biało-czarny, biało-pomarańczowy, biało-czekoladowy, biało-cytrynowy) z nakrapianiem lub bez, trójbarwny (biało-czarny i biało-czekoladowy z podpalaniem) lub przesiany (niebieski, pomarańczowy, cytrynowy, czekoladowy, niebieski z podpalaniem, czekoladowy z podpalaniem).

Rodzaj szaty

Cocker spaniel ma półdługą sierść. Włos przylega do ciała psa, jest jedwabisty, nigdy szorstki. Szata nie może być falista, skręcona ani zbyt obfita.

Kolor oczu

 Oczy są ciemnobrązowe lub brązowe, nigdy jasne.

Opis

Cocker spaniel to wesoły pies o mocnej, zwartej budowie. Długość tułowia jest mniej więcej równa wysokości w kłębie. Głowa czysto wyrzeźbiona, z dobrze rozwiniętą czaszką, kufa kwadratowa, dobrze zaznaczony stop. Oczy są duże, ale nie wyłupiaste. Przybierają inteligentny i łagodny wyraz. Uszy osadzone nisko, płatowate, wiszące. Wyciągnięte do przodu, sięgają krawędzią do wierzchołka nosa. Sylwetka jest mocna i zwarta, kończyny proste, o mocnym kośćcu. Osadzony nieco poniżej linii grzbietu ogon ciągle się porusza.

Cocker spaniel - charakter

Czuły

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Ten czuły, łagodny i uczuciowy pies myśliwski jest świetnym towarzyszem myśliwego i nie tylko. Dzięki swojej serdeczności i komunikatywności zjedna sobie każdego.

Lubi zabawę

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Cocker spaniel angielski to bardzo wesoły i żywiołowy pies. Potrafi bawić się bez końca i uwielbia spędzać czas z dziećmi.

Spokojny

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Szczeniaki tej rasy mają problemy z zachowaniem spokoju ze względu na ogromną energię i entuzjazm. Uspokajają się dopiero w z wiekiem, przy odpowiednim wychowaniu.

Inteligentny

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Cocker spaniel angielski jest bardzo inteligentny. Szybko rozumie, czego od niego oczekujemy, i potrafi bez problemu dostosować się do przeróżnych sytuacji. Dzięki temu to świetny pies myśliwski i idealny towarzysz życia dla wielu osób.

Łowca

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Cocker spaniel angielski często traktowany jest wyłącznie jako pies do towarzystwa, a przecież to doskonały myśliwy. Początkowo selekcjonowano go do polowań na bekasy, okazał się jednak niezwykle wszechstronny – świetnie sprawdza się także w polowaniu na króliki, bażanty oraz inną drobną zwierzynę i ptactwo. 

Strachliwy/nieufny wobec obcych

yellow-paw grey-paw grey-paw

Poszczególne odmiany nieco inaczej zachowują się w stosunku do obcych. Wielobarwny cocker spaniel angielski jest przyjaźnie nastawiony do każdego, z entuzjazmem i radością wita gości. Natomiast osobniki jednolite są bardziej zaborcze w stosunku do członków swojej rodziny i okazują dystans wobec obcych.

Niezależny

yellow-paw grey-paw grey-paw

Cocker spaniel angielski to świetny towarzysz i doskonały pomocnik w pracy. Zawsze jest blisko swojego pana i nie ma specjalnej tendencji do ucieczek.

Zachowanie

Znoszenie samotności

yellow-paw grey-paw grey-paw

Pies ten czuje się szczęśliwy wyłącznie w otoczeniu najbliższych. Bardzo źle znosi nieobecność właścicieli, zwłaszcza przez dłuższy czas (nie powinna ona przekraczać kilku godzin).

Posłuszny / łatwo się uczy

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Uważa się, że wielobarwne osobniki gorzej się koncentrują niż osobniki jednolite, ale mniej kwestionują komendy właściciela. Osobniki jednolite natomiast są bardziej uważne, ale nieco uparte. 

Szkolenie należy zacząć jak najwcześniej, gdy cocker spaniel jest jeszcze młodziutkim szczeniakiem. Gdy pupil trafi do naszego domu, powinniśmy ustalić granice, by nie nabrał on złych nawyków.

We współpracy z psem wymagane są: stanowczość, łagodność, konsekwencja i sprawiedliwość.

Szczekliwy

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Pies ten szczeka głównie wtedy, gdy domaga się uwagi. W ten sposób sygnalizuje, że potrzebuje kontaktu z opiekunem. W żadnym wypadku nie wolno wzmacniać tego zachowania, by pies nie stał się nadmiernie szczekliwy.

Skłonność do ucieczek

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Wśród psów myśliwskich jest to jedna z ras o najmniejszej skłonności do ucieczki. Cocker spaniel angielski jest bardzo oddany właścicielowi i tylko naprawdę interesujący trop może go od niego oderwać.

Skłonność do niszczenia

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Pies ten jest tak przywiązany do swojego pana, że zostawiony sam na długi czas, może niszczyć otoczenie. Konieczne jest stopniowe przyzwyczajanie zwierzaka do samotności.

Spaniel może też niszczyć kapcie i buty wyłącznie dla rozrywki lub żeby zwrócić na siebie uwagę. Warto zatem poświęcać mu odpowiednią do potrzeb ilość czasu i zapewnić rozmaite zabawki, gryzaki, itp.

Łakomczuch

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Cocker spaniel angielski jest łakomy. Nie powinniśmy ulegać jego kaprysom, bo szybko przybierze na wadze.

Pies stróżujący

yellow-paw grey-paw grey-paw

Ten towarzyski i przyjacielski pies w żadnym wypadku nie nadaje się na stróża. Witanie się z intruzem i domaganie się od niego pieszczot nie jest bowiem najlepszym sposobem na jego odstraszenie. 

Pierwszy pies

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Cocker spaniel angielski to świetny towarzysz dla wielu ludzi: osób samotnych, rodzin z dziećmi i sportowców. Zachwyci każdego i bez problemu dostosuje się do nastroju właściciela.

Tryb życia

Cocker spaniel angielski w mieszkaniu

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Pies ten może żyć w mieszkaniu, ale potrzebuje kilku wyjść dziennie w celu spożytkowania swojej ogromnej energii. 

Bez względu na to, czy żyje w mieszkaniu, czy w domu z ogrodem, najbardziej pragnie przebywać w cieple u boku swojego opiekuna. Nie należy zostawiać go na stałe na zewnątrz – spowoduje to u psa poważne problemy z zachowaniem i psychiką.

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Pamiętajmy, że cocker spaniel angielski to przede wszystkim pies pracujący. Potrzebuje bodźców fizycznych, umysłowych (w tym węchowych) i społecznych, dzięki którym w pełni rozwinie swój potencjał. 

To nie tylko świetny towarzysz podczas polowań. Doskonale nadaje się też dla sportowców i świetnie pływa.

Podróże/łatwość przewożenia

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Ten średniej wielkości pies jest dość łatwy w transporcie. Żeby jednak mógł bezpiecznie towarzyszyć swojemu opiekunowi, potrzebuje odpowiedniego szkolenia i socjalizacji.

Współżycie z innymi

Cocker spaniel angielski i koty

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Kot z psem mogą się dogadać, zwłaszcza jeśli oba zwierzaki dorastają razem, a instynkt myśliwski cocker spaniela jest pod kontrolą.

Cocker spaniel angielski i psy

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Pies ten jest dość przyjaźnie nastawiony do swoich współbraci, wymaga jednak – jak każdy pies – odpowiedniej socjalizacji. Spotkania powinny być regularne, pozytywne i kontrolowane przez właścicieli.

Cocker spaniel angielski i dzieci

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Pies ten uwielbia zabawę i spędzanie czasu z dziećmi. Ma ogromną energię i jest niezmordowany, zwłaszcza podczas towarzyszenia dzieciom w domowych psotach.

Cocker spaniel angielski i osoby starsze

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Mimo sporych umiejętności przystosowawczych cocker spaniel nie jest pieskiem salonowym. Osoby prowadzące siedzący tryb życia, starsze i nieprzepadające za bieganiem z psem powinny wybrać raczej cocker spaniela amerykańskiego, dużo spokojniejszego i mniej podatnego na stres.

Cocker spaniel - cena

Cena cocker spaniela angielskiego zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Średnio wynosi 3800 zł za psa z hodowli zarejestrowanej w FCI. Cena za najlepsze osobniki może sięgać nawet 5500 zł. 

Średni miesięczny koszt utrzymania psa to 130 zł.

Pielęgnacja

W przypadku psów wystawowych pielęgnacja bywa skomplikowana – w takim wypadku przyda się pomoc profesjonalisty. Jeśli nie wystawiamy cocker spaniela, wystarczy regularne szczotkowanie w celu utrzymania sierści w dobrym stanie. 

Konieczne jest systematyczne kontrolowanie i czyszczenie uszu. 

Linienie

Pies traci sierść w umiarkowanej ilości przez cały rok. Wypadanie nasila się wiosną i jesienią w okresie linienia. W tym czasie konieczne jest codzienne szczotkowanie. 

Żywienie

Dieta tego łakomego psa nie jest skomplikowana. Wystarczy mu sucha karma wysokiej jakości, choć z pewnością wolałby dzielić talerz ze swoim panem.

Cocker spanielowi angielskiemu wystarczą dwa posiłki dziennie. Dobrze, żeby tak aktywny pies zachowywał się spokojnie godzinę przed i po posiłku. 

Zdrowie

Cocker spaniel - długość życia

Długość życia cocker spaniela angielskiego to około 13 lat.

Odporność/wytrzymałość

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Cocker spaniel angielski jest odporny i długowieczny. Wystarczy oczyszczać mu oczy i często sprawdzać długie uszy, zwłaszcza jeśli pies mieszka na wsi. W ten sposób upewnimy się, czy nie ma w nich ciał obcych mogących powodować zapalenie ucha.

Odporność na upały

yellow-paw yellow-paw grey-paw

To wytrzymały, pracujący pies, nie narażajmy go jednak na zbyt intensywny wysiłek podczas upałów.

Odporność na zimno

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Mimo swojej odporności cocker spaniel nie powinien nocować na zewnątrz podczas złej pogody.

Skłonność do tycia

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Jeśli cocker spaniel angielski ma wystarczająco dużo ruchu, nie powinien przybierać na wadze. Jest natomiast dość łakomy, nie wolno więc go przekarmiać.

Częste choroby

  • postępująca atrofia siatkówki,
  • nefropatia rodzinna (choroba nerek),
  • dysplazja stawu biodrowego.

Ciekawostki

Od lat 70. XX wieku cocker spaniel angielski ma opinię niegrzecznego psa. Stanowi to rezultat nieprawidłowej selekcji kiepskich hodowców, którzy wykorzystywali ogromną popularność tej rasy. Produkowano i sprzedawano ogromną liczbę psów, nie troszcząc się o skutki. Od lat 90. XX wieku uczciwi hodowcy walczą o to, by przywrócić temu obdarzonemu licznymi zaletami psu dobrą reputację.

Pochodzenie i historia

Skąd pochodzi ta odmiana spaniela? Bez wątpienia z Anglii. Rasa została wyselekcjonowana w Wielkiej Brytanii w 1879 roku, ale spaniele były tam wykorzystywane do polowań już od XVIII wieku. Korzeniami sięga prawdopodobnie Hiszpanii, o czym w 1570 roku pisał doktor Cajus w swoim dziele „De canibus britannicis”. Opisy spaniela angielskiego znajdziemy nawet w źródłach pochodzących z końca XIV wieku. Jego nazwa pochodzi od angielskiego słowa „woodcock”, oznaczającego bekasa. Cocker spaniel doskonale sprawdza się bowiem podczas polowania na tego ptaka.

Imiona

Pies: Rico, Floyd, Łoker
Suka: Aksa, Daksza, Emira

Wszystkie propozycje imion dla psa znajdziesz tutaj

dog-match

Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Wamiz pomoże Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.