Cocker spaniel angielski

Inne nazwy: Cocker Spaniel, English Cocker Spaniel

Cocker spaniel angielski
Cocker spaniel angielski © Shutterstock

Wesoły i skory do zabawy cocker spaniel powinien być traktowany jako pies myśliwski, nigdy jako maskotka. W przeciwnym razie zniszczymy jego charakter. Jako płochacz i pies aportujący jest doskonałym pomocnikiem myśliwego. Potrafi zmylić zwierzynę i zmusić ptactwo do odlotu. Często pełni funkcję psa do towarzystwa, ale w tej roli będzie czuł się szczęśliwy jedynie wówczas, gdy zaspokoimy jego potrzeby (dużo ruchu i pobytu na świeżym powietrzu). W przeciwnym razie może stać się otyłym, neurotycznym psem.

Najważniejsze informacje o Cocker spaniel angielski

Długość życia :

7

19

12

14

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Inteligentny Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Skąd pochodzi ta odmiana spaniela? Bez wątpienia z Anglii. Rasa została wyselekcjonowana w Wielkiej Brytanii w 1879 roku, ale spaniele były tam wykorzystywane do polowań już od XVIII wieku. Korzeniami sięga prawdopodobnie Hiszpanii, o czym w 1570 roku pisał doktor Cajus w swoim dziele „De canibus britannicis”. Opisy spaniela angielskiego znajdziemy nawet w źródłach pochodzących z końca XIV wieku. Jego nazwa pochodzi od angielskiego słowa „woodcock”, oznaczającego bekasa. Cocker spaniel doskonale sprawdza się bowiem podczas polowania na tego ptaka.

Więcej o angielskich rasach psów dowiesz się z tego artykułu.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 8 - Aportery, płochacze i psy dowodne

Sekcja

Sekcja 3 : psy wodne

Wygląd

 • Cocker spaniel angielski
  Cocker spaniel angielski
 • Cocker spaniel angielski
  Cocker spaniel angielski
 • Cocker spaniel angielski
  Cocker spaniel angielski
 • Cocker spaniel angielski
  Cocker spaniel angielski
 • Cocker spaniel angielski
  Cocker spaniel angielski

  Wysokość w kłębie Cocker spaniel angielski

  Suka : pomiędzy 38 i 39 cm

  Pies : pomiędzy 39 i 41 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 13 i 14 kg

  Pies : pomiędzy 13 i 14 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Cocker spaniel to wesoły pies o mocnej, zwartej budowie. Długość tułowia jest mniej więcej równa wysokości w kłębie. Głowa czysto wyrzeźbiona, z dobrze rozwiniętą czaszką, kufa kwadratowa, dobrze zaznaczony stop. Oczy są duże, ale nie wyłupiaste. Przybierają inteligentny i łagodny wyraz. Uszy osadzone nisko, płatowate, wiszące. Wyciągnięte do przodu, sięgają krawędzią do wierzchołka nosa. Sylwetka jest mocna i zwarta, kończyny proste, o mocnym kośćcu. Osadzony nieco poniżej linii grzbietu ogon ciągle się porusza.

  Ciekawostki

  Od lat 70. XX wieku cocker spaniel angielski ma opinię niegrzecznego psa. Stanowi to rezultat nieprawidłowej selekcji kiepskich hodowców, którzy wykorzystywali ogromną popularność tej rasy. Produkowano i sprzedawano ogromną liczbę psów, nie troszcząc się o skutki. Od lat 90. XX wieku uczciwi hodowcy walczą o to, by przywrócić temu obdarzonemu licznymi zaletami psu dobrą reputację.

  Cocker spaniel - charakter

  • 100%

   Czuły

   Ten czuły, łagodny i uczuciowy pies myśliwski jest świetnym towarzyszem myśliwego i nie tylko. Dzięki swojej serdeczności i komunikatywności zjedna sobie każdego.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Cocker spaniel angielski to bardzo wesoły i żywiołowy pies. Potrafi bawić się bez końca i uwielbia spędzać czas z dziećmi.

  • 66%

   Spokojny

   Szczeniaki tej rasy mają problemy z zachowaniem spokoju ze względu na ogromną energię i entuzjazm. Uspokajają się dopiero w z wiekiem, przy odpowiednim wychowaniu.

  • 100%

   Inteligentny

   Cocker spaniel angielski jest bardzo inteligentny. Szybko rozumie, czego od niego oczekujemy, i potrafi bez problemu dostosować się do przeróżnych sytuacji. Dzięki temu to świetny pies myśliwski i idealny towarzysz życia dla wielu osób.

  • 100%

   Łowca

   Cocker spaniel angielski często traktowany jest wyłącznie jako pies do towarzystwa, a przecież to doskonały myśliwy. Początkowo selekcjonowano go do polowań na bekasy, okazał się jednak niezwykle wszechstronny – świetnie sprawdza się także w polowaniu na króliki, bażanty oraz inną drobną zwierzynę i ptactwo. 

  • 33%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Poszczególne odmiany nieco inaczej zachowują się w stosunku do obcych. Wielobarwny cocker spaniel angielski jest przyjaźnie nastawiony do każdego, z entuzjazmem i radością wita gości. Natomiast osobniki jednolite są bardziej zaborcze w stosunku do członków swojej rodziny i okazują dystans wobec obcych.

  • 33%

   Niezależny

   Cocker spaniel angielski to świetny towarzysz i doskonały pomocnik w pracy. Zawsze jest blisko swojego pana i nie ma specjalnej tendencji do ucieczek.

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Pies ten czuje się szczęśliwy wyłącznie w otoczeniu najbliższych. Bardzo źle znosi nieobecność właścicieli, zwłaszcza przez dłuższy czas (nie powinna ona przekraczać kilku godzin).

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Uważa się, że wielobarwne osobniki gorzej się koncentrują niż osobniki jednolite, ale mniej kwestionują komendy właściciela. Osobniki jednolite natomiast są bardziej uważne, ale nieco uparte. 

    Szkolenie należy zacząć jak najwcześniej, gdy cocker spaniel jest jeszcze młodziutkim szczeniakiem. Gdy pupil trafi do naszego domu, powinniśmy ustalić granice, by nie nabrał on złych nawyków.

    We współpracy z psem wymagane są: stanowczość, łagodność, konsekwencja i sprawiedliwość.

   • 66%

    Szczekliwy

    Pies ten szczeka głównie wtedy, gdy domaga się uwagi. W ten sposób sygnalizuje, że potrzebuje kontaktu z opiekunem. W żadnym wypadku nie wolno wzmacniać tego zachowania, by pies nie stał się nadmiernie szczekliwy.

   • 66%

    Skłonność do ucieczek

    Wśród psów myśliwskich jest to jedna z ras o najmniejszej skłonności do ucieczki. Cocker spaniel angielski jest bardzo oddany właścicielowi i tylko naprawdę interesujący trop może go od niego oderwać.

   • 100%

    Skłonność do niszczenia

    Pies ten jest tak przywiązany do swojego pana, że zostawiony sam na długi czas, może niszczyć otoczenie. Konieczne jest stopniowe przyzwyczajanie zwierzaka do samotności.

    Spaniel może też niszczyć kapcie i buty wyłącznie dla rozrywki lub żeby zwrócić na siebie uwagę. Warto zatem poświęcać mu odpowiednią do potrzeb ilość czasu i zapewnić rozmaite zabawki, gryzaki, itp.

   • 100%

    Łakomczuch

    Cocker spaniel angielski jest łakomy. Nie powinniśmy ulegać jego kaprysom, bo szybko przybierze na wadze.

   • 33%

    Pies stróżujący

    Ten towarzyski i przyjacielski pies w żadnym wypadku nie nadaje się na stróża. Witanie się z intruzem i domaganie się od niego pieszczot nie jest bowiem najlepszym sposobem na jego odstraszenie. 

   • 100%

    Pierwszy pies

    Cocker spaniel angielski to świetny towarzysz dla wielu ludzi: osób samotnych, rodzin z dziećmi i sportowców. Zachwyci każdego i bez problemu dostosuje się do nastroju właściciela.

    Cocker spaniel angielski do adopcji

    • Salvador, pies do adopcji
     11 lat
     Cocker spaniel angielski
     Warszawa

    Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Pomożemy Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.

    Tryb życia

    • 100%

     Cocker spaniel angielski w mieszkaniu

     Pies ten może żyć w mieszkaniu, ale potrzebuje kilku wyjść dziennie w celu spożytkowania swojej ogromnej energii. 

     Bez względu na to, czy żyje w mieszkaniu, czy w domu z ogrodem, najbardziej pragnie przebywać w cieple u boku swojego opiekuna. Nie należy zostawiać go na stałe na zewnątrz – spowoduje to u psa poważne problemy z zachowaniem i psychiką.

    • 100%

     Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

     Pamiętajmy, że cocker spaniel angielski to przede wszystkim pies pracujący. Potrzebuje bodźców fizycznych, umysłowych (w tym węchowych) i społecznych, dzięki którym w pełni rozwinie swój potencjał. 

     To nie tylko świetny towarzysz podczas polowań. Doskonale nadaje się też dla sportowców i świetnie pływa.

    • 66%

     Podróże/łatwość przewożenia

     Ten średniej wielkości pies jest dość łatwy w transporcie. Żeby jednak mógł bezpiecznie towarzyszyć swojemu opiekunowi, potrzebuje odpowiedniego szkolenia i socjalizacji.

     Współżycie z innymi

     • 66%

      Cocker spaniel angielski i koty

      Kot z psem mogą się dogadać, zwłaszcza jeśli oba zwierzaki dorastają razem, a instynkt myśliwski cocker spaniela jest pod kontrolą.

     • 100%

      Cocker spaniel angielski i psy

      Pies ten jest dość przyjaźnie nastawiony do swoich współbraci, wymaga jednak – jak każdy pies – odpowiedniej socjalizacji. Spotkania powinny być regularne, pozytywne i kontrolowane przez właścicieli.

     • 100%

      Cocker spaniel angielski i dzieci

      Pies ten uwielbia zabawę i spędzanie czasu z dziećmi. Ma ogromną energię i jest niezmordowany, zwłaszcza podczas towarzyszenia dzieciom w domowych psotach.

     • 66%

      Cocker spaniel angielski i osoby starsze

      Mimo sporych umiejętności przystosowawczych cocker spaniel nie jest pieskiem salonowym. Osoby prowadzące siedzący tryb życia, starsze i nieprzepadające za bieganiem z psem powinny wybrać raczej cocker spaniela amerykańskiego, dużo spokojniejszego i mniej podatnego na stres.

      %}

      Cocker spaniel - cena

      Cena cocker spaniela angielskiego zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Średnio wynosi 3800 zł za psa z hodowli zarejestrowanej w FCI. Cena za najlepsze osobniki może sięgać nawet 5500 zł. 

      Średni miesięczny koszt utrzymania psa to 130 zł.

      Pielęgnacja

      W przypadku psów wystawowych pielęgnacja bywa skomplikowana – w takim wypadku przyda się pomoc profesjonalisty. Jeśli nie wystawiamy cocker spaniela, wystarczy regularne szczotkowanie w celu utrzymania sierści w dobrym stanie. 

      Konieczne jest systematyczne kontrolowanie i czyszczenie uszu. 

      Linienie

      Pies traci sierść w umiarkowanej ilości przez cały rok. Wypadanie nasila się wiosną i jesienią w okresie linienia. W tym czasie konieczne jest codzienne szczotkowanie. 

      Żywienie

      Dieta tego łakomego psa nie jest skomplikowana. Wystarczy mu sucha karma wysokiej jakości, choć z pewnością wolałby dzielić talerz ze swoim panem.

      Cocker spanielowi angielskiemu wystarczą dwa posiłki dziennie. Dobrze, żeby tak aktywny pies zachowywał się spokojnie godzinę przed i po posiłku. 

      Zdrowie

      Cocker spaniel - długość życia

      Długość życia cocker spaniela angielskiego to około 13 lat.

      Odporność/wytrzymałość

      Cocker spaniel angielski jest odporny i długowieczny. Wystarczy oczyszczać mu oczy i często sprawdzać długie uszy, zwłaszcza jeśli pies mieszka na wsi. W ten sposób upewnimy się, czy nie ma w nich ciał obcych mogących powodować zapalenie ucha.

      Odporność na upały

      To wytrzymały, pracujący pies, nie narażajmy go jednak na zbyt intensywny wysiłek podczas upałów.

      Odporność na zimno

      Mimo swojej odporności cocker spaniel nie powinien nocować na zewnątrz podczas złej pogody.

      Skłonność do tycia

      Jeśli cocker spaniel angielski ma wystarczająco dużo ruchu, nie powinien przybierać na wadze. Jest natomiast dość łakomy, nie wolno więc go przekarmiać.

      Częste choroby

      • postępująca atrofia siatkówki,
      • nefropatia rodzinna (choroba nerek),
      • dysplazja stawu biodrowego.
      Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
      Dodaj komentarz