Cocker spaniel angielski

Inne nazwy: Cocker Spaniel, English Cocker Spaniel

#49

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Cocker spaniel angielski
Cocker spaniel angielski © Shutterstock

Wesoły i skory do zabawy cocker spaniel powinien być traktowany jako pies myśliwski, nigdy jako maskotka. W przeciwnym razie zniszczymy jego charakter. Jako płochacz i pies aportujący jest doskonałym pomocnikiem myśliwego. Potrafi zmylić zwierzynę i zmusić ptactwo do odlotu. Często pełni funkcję psa do towarzystwa, ale w tej roli będzie czuł się szczęśliwy jedynie wówczas, gdy zaspokoimy jego potrzeby (dużo ruchu i pobytu na świeżym powietrzu). W przeciwnym razie może stać się otyłym, neurotycznym psem.

Najważniejsze informacje o Cocker spaniel angielski

Długość życia :

7

19

12

14

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Inteligentny Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Skąd pochodzi ta odmiana spaniela? Bez wątpienia z Anglii. Rasa została wyselekcjonowana w Wielkiej Brytanii w 1879 roku, ale spaniele były tam wykorzystywane do polowań już od XVIII wieku. Korzeniami sięga prawdopodobnie Hiszpanii, o czym w 1570 roku pisał doktor Cajus w swoim dziele „De canibus britannicis”. Opisy spaniela angielskiego znajdziemy nawet w źródłach pochodzących z końca XIV wieku. Jego nazwa pochodzi od angielskiego słowa „woodcock”, oznaczającego bekasa. Cocker spaniel doskonale sprawdza się bowiem podczas polowania na tego ptaka.

Więcej o angielskich rasach psów dowiesz się z tego artykułu.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 8 - Aportery, płochacze i psy dowodne

Sekcja

Sekcja 3 : psy wodne

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 38 i 39 cm

  Pies : pomiędzy 39 i 41 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 13 i 14 kg

  Pies : pomiędzy 13 i 14 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Cocker spaniel to wesoły pies o mocnej, zwartej budowie. Długość tułowia jest mniej więcej równa wysokości w kłębie. Głowa czysto wyrzeźbiona, z dobrze rozwiniętą czaszką, kufa kwadratowa, dobrze zaznaczony stop. Oczy są duże, ale nie wyłupiaste. Przybierają inteligentny i łagodny wyraz. Uszy osadzone nisko, płatowate, wiszące. Wyciągnięte do przodu, sięgają krawędzią do wierzchołka nosa. Sylwetka jest mocna i zwarta, kończyny proste, o mocnym kośćcu. Osadzony nieco poniżej linii grzbietu ogon ciągle się porusza.

  Ciekawostki

  Od lat 70. XX wieku cocker spaniel angielski ma opinię niegrzecznego psa. Stanowi to rezultat nieprawidłowej selekcji kiepskich hodowców, którzy wykorzystywali ogromną popularność tej rasy. Produkowano i sprzedawano ogromną liczbę psów, nie troszcząc się o skutki. Od lat 90. XX wieku uczciwi hodowcy walczą o to, by przywrócić temu obdarzonemu licznymi zaletami psu dobrą reputację.

  Cocker spaniel - charakter

  • 100%

   Czuły

   Ten czuły, łagodny i uczuciowy pies myśliwski jest świetnym towarzyszem myśliwego i nie tylko. Dzięki swojej serdeczności i komunikatywności zjedna sobie każdego.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Cocker spaniel angielski to bardzo wesoły i żywiołowy pies. Potrafi bawić się bez końca i uwielbia spędzać czas z dziećmi.

  • 66%

   Spokojny

   Szczeniaki tej rasy mają problemy z zachowaniem spokoju ze względu na ogromną energię i entuzjazm. Uspokajają się dopiero w z wiekiem, przy odpowiednim wychowaniu.

  • 100%

   Inteligentny

   Cocker spaniel angielski jest bardzo inteligentny. Szybko rozumie, czego od niego oczekujemy, i potrafi bez problemu dostosować się do przeróżnych sytuacji. Dzięki temu to świetny pies myśliwski i idealny towarzysz życia dla wielu osób.

  • 100%

   Łowca

   Cocker spaniel angielski często traktowany jest wyłącznie jako pies do towarzystwa, a przecież to doskonały myśliwy. Początkowo selekcjonowano go do polowań na bekasy, okazał się jednak niezwykle wszechstronny – świetnie sprawdza się także w polowaniu na króliki, bażanty oraz inną drobną zwierzynę i ptactwo. 

  • 33%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Poszczególne odmiany nieco inaczej zachowują się w stosunku do obcych. Wielobarwny cocker spaniel angielski jest przyjaźnie nastawiony do każdego, z entuzjazmem i radością wita gości. Natomiast osobniki jednolite są bardziej zaborcze w stosunku do członków swojej rodziny i okazują dystans wobec obcych.

  • 33%

   Niezależny

   Cocker spaniel angielski to świetny towarzysz i doskonały pomocnik w pracy. Zawsze jest blisko swojego pana i nie ma specjalnej tendencji do ucieczek.

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Pies ten czuje się szczęśliwy wyłącznie w otoczeniu najbliższych. Bardzo źle znosi nieobecność właścicieli, zwłaszcza przez dłuższy czas (nie powinna ona przekraczać kilku godzin).

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Uważa się, że wielobarwne osobniki gorzej się koncentrują niż osobniki jednolite, ale mniej kwestionują komendy właściciela. Osobniki jednolite natomiast są bardziej uważne, ale nieco uparte. 

    Szkolenie należy zacząć jak najwcześniej, gdy cocker spaniel jest jeszcze młodziutkim szczeniakiem. Gdy pupil trafi do naszego domu, powinniśmy ustalić granice, by nie nabrał on złych nawyków.

    We współpracy z psem wymagane są: stanowczość, łagodność, konsekwencja i sprawiedliwość.

   • 66%

    Szczekliwy

    Pies ten szczeka głównie wtedy, gdy domaga się uwagi. W ten sposób sygnalizuje, że potrzebuje kontaktu z opiekunem. W żadnym wypadku nie wolno wzmacniać tego zachowania, by pies nie stał się nadmiernie szczekliwy.

   • 66%