Reklama

Jakie rasy psów umieją najlepiej pływać?

pies pływa
© Pixabay

Teoretycznie wszystkie psy potrafią utrzymać się na wodzie, ale nie każdy czworonóg jest dobrym pływakiem. Niektóre zwierzaki nawet nie chcą zbliżyć się do jeziora czy basenu. Jednak oglądanie pływających psów ras wyszkolonych do pracy to sama przyjemność!

Redakcja

aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:57

Oto rasy psów, które najlepiej pływają: 

Labrador Retriever

©Shutterstock

Te psy po prostu KOCHAJĄ wodę! Mają błony pławne między palcami łap, podobne do tych, jakie możemy zobaczyć u wydr czy bobrów. Dzięki nim pływające psy tej rasy przemieszczają się szybko i sprawnie. Ich podszerstek jest wodoodporny, chroni przed przedostaniem się wody do skóry i utratą ciepła, umożliwiając długie przebywanie w zimnej wodzie. Labradory dobrze tolerują nawet trudne warunki pogodowe. Rasa ta powstała w Kanadzie i służyła do wyciągania ryb z sieci, łapania ptaków wodnych i przenoszenia lin między łodziami. Obecnie labrador jest wspaniałym towarzyszem zabaw.

Nowofundland

©Shutterstock

To najlepsi pływacy na długich dystansach. Grube futro chroni je przed zimną wodą, a duże, okrągłe łapy o palcach połączonych błoną czynią z nowofunlandów doskonale pływające psy. Mimo masywnego wyglądu, nowofundlandy to zwierzaki o miłym charakterze, zrównoważone, opiekuńcze i oddane. Obdarzone dużą inteligencją, szybko się uczą i są wspaniałymi towarzyszami człowieka.

Portugalski pies dowodny

©Shutterstock

Psy tej rasy lubią robić to, do czego zostały stworzone, czyli do aktywności w wodzie. Już pięćset lat temu towarzyszyły Portugalczykom na morzu. Zaganiały ryby w sieci, a także służyły jako czworonożni kurierzy między statkami. Rasa ta jest mało popularna poza ojczyzną, hodowana jedynie przez niewielkie grono miłośników. W Polsce żyje tylko kilku przedstawicieli tych pływających psów.

Seter irlandzki

©Shutterstock

Seter irlandzki to świetny łowca nie tylko na lądzie, ale również doskonale pływający pies myśliwski. Gdy znajdzie się w pobliżu rzeki czy jeziora, może bawić się przez długie godziny. Seter jest też bardzo energiczny, a pływanie to jedna z czynności, która pomaga mu się wyszaleć i wyciszyć. Jest dobrym psem rodzinnym, lubiącym kontakt z człowiekiem. To wierny towarzysz zabaw i bardzo cierpliwy opiekun dzieci.

Cocker spaniel

©Shutterstock

Spaniele wyróżniają się wodoodporną sierścią, która sprawia, że te pływające psy są jednymi z lepszych łowców na podmokłych terenach. Są bardzo inteligentne, a nawet nieco uparte. Będą dobrymi towarzyszami osób lubiących ruch. Jednak futro często pławionego spaniela jest podatne na kołtunienie, zwłaszcza w okolicach uszu i brzucha, dlatego wymaga codziennego szczotkowania.

Lagotto romagnolo

©Shutterstock

Lagotto romagnolo nie należy do psów szczególnie znanych, a szkoda, bo ma wiele do zaoferowania. Już sama nazwa rasy wskazuje na charakterystyczny wygląd i jej pierwotne przeznaczenie, bowiem oznacza „włochatego psa wodnego”. Lagotto jest jednym z najstarszych psów dowodnych. Doskonale pływa i uwielbia wszelkiego rodzaju aktywności związane z wodą. Ponadto posiada jeszcze jedną bardzo praktyczną zaletę – jest jedynym psem na świecie wyspecjalizowanym w… poszukiwaniu trufli.

Lagotto romagnolo jest czworonogiem wyjątkowo przyjaznym i nastawionym na współpracę z człowiekiem. Świetnie zatem sprawdzi się m.in. jako pies rodzinny, jednak wymaga on aktywnego przewodnika. To także doskonały wybór dla miłośników różnego rodzaju sportów kynologicznych.
 

Jak oswoić psa z wodą?

Nie oczekujmy, że zabierzemy przedstawiciela jednej z wyżej wymienionych ras nad rzekę, a on sam do niej wskoczy. Za pierwszym razem pies może bać się stracić grunt pod łapami i trzeba go najpierw oswoić z wodą. Podstawą jest zaufanie psa do opiekuna. Dzięki niemu nasz czworonożny przyjaciel będzie chętnie z nami współpracował i będzie posłuszny zarówno na lądzie, jak i w wodzie.

Na początku do wody wchodzimy razem z naszym pupilem. Robimy to powoli, by pies miał czas przyzwyczaić się do jej temperatury. W początkowym szkoleniu pomocna może być kamizelka asekuracyjna. Następnie wprowadzamy elementy zabawy – aportowanie ulubionej zabawki itp. Reszta ćwiczeń zależy od wieku i stopnia wyszkolenia psa. Z czasem można zacząć trenować skoki do wody z niewysokiego pomostu. Więcej o nauce pływania psów, dowiesz się z tego artykułu.