Jakie rasy psów lubią pływać?
Kochasz wodę i szukasz pupila, który będzie podzielał twoją pasję?
Wiele zależy od indywidualnych preferencji i doświadczeń. Jeśli pies od młodego wieku był przyzwyczajany w pozytywny sposób do kontaktu z wodą, istnieje duża szansa, że będzie lubił wodne kąpiele.
Niemniej jednak istnieją pewne rasy, które są znane z miłości do wody i doskonałych umiejętności pływackich. Oto niektóre z nich.
Labrador retriever - pies urodzony, by pływać
Te psy po prostu KOCHAJĄ wodę! Mają błony pławne między palcami łap, podobne do tych, jakie możemy zobaczyć u wydr czy bobrów.
Dzięki nim pływające psy tej rasy przemieszczają się szybko i sprawnie. Ich podszerstek jest wodoodporny, chroni przed przedostaniem się wody do skóry i utratą ciepła, umożliwiając długie przebywanie w zimnej wodzie.
Labradory dobrze tolerują nawet trudne warunki pogodowe. Rasa ta powstała w Kanadzie i służyła do wyciągania ryb z sieci, łapania ptaków wodnych i przenoszenia lin między łodziami. Obecnie labrador jest wspaniałym towarzyszem zabaw.
Podobnie jak labradory, również golden retrievery są chętne do pływania i są zazwyczaj bardzo zręczne w wodzie.
Nowofundland - pływak długodystansowy
To najlepsi pływacy na długich dystansach. Grube futro chroni je przed zimną wodą, a duże, okrągłe łapy o palcach połączonych błoną czynią z nowofunlandów doskonale pływające psy.
Mimo masywnego wyglądu, nowofundlandy to zwierzaki o miłym charakterze, zrównoważone, opiekuńcze i oddane. Obdarzone dużą inteligencją, szybko się uczą i są wspaniałymi towarzyszami człowieka.
Portugalski pies dowodny
Portugalskie psy dowodne lubią robić to, do czego zostały stworzone, czyli do aktywności w wodzie. Już pięćset lat temu towarzyszyły Portugalczykom na morzu.
Zaganiały ryby w sieci, a także służyły jako czworonożni kurierzy między statkami. Rasa ta jest mało popularna poza ojczyzną, hodowana jedynie przez niewielkie grono miłośników, jednak w ostatnich latach zyskuje na popularności.
Seter irlandzki
Seter irlandzki to świetny łowca nie tylko na lądzie, ale również doskonale pływający pies myśliwski. Gdy znajdzie się w pobliżu rzeki czy jeziora, może bawić się przez długie godziny.
Seter jest też bardzo energiczny, a pływanie to jedna z czynności, która pomaga mu się wyszaleć i wyciszyć. Jest dobrym psem rodzinnym, lubiącym kontakt z człowiekiem. To wierny towarzysz zabaw i bardzo cierpliwy opiekun dzieci.
Cocker spaniel
Spaniele wyróżniają się wodoodporną sierścią, która sprawia, że te pływające psy są jednymi z lepszych łowców na podmokłych terenach. Są bardzo inteligentne, a nawet nieco uparte.
Będą dobrymi towarzyszami osób lubiących ruch. Jednak futro często pławionego spaniela jest podatne na kołtunienie, zwłaszcza w okolicach uszu i brzucha, dlatego wymaga codziennego szczotkowania.
Lagotto romagnolo
Lagotto romagnolo nie należy do psów szczególnie znanych, a szkoda, bo ma wiele do zaoferowania. Już sama nazwa rasy wskazuje na charakterystyczny wygląd i jej pierwotne przeznaczenie, bowiem oznacza „włochatego psa wodnego”. Lagotto jest jednym z najstarszych psów dowodnych. Doskonale pływa i uwielbia wszelkiego rodzaju aktywności związane z wodą. Ponadto posiada jeszcze jedną bardzo praktyczną zaletę – jest jedynym psem na świecie wyspecjalizowanym w… poszukiwaniu trufli.
Lagotto romagnolo jest czworonogiem wyjątkowo przyjaznym i nastawionym na współpracę z człowiekiem. Świetnie zatem sprawdzi się m.in. jako pies rodzinny, jednak wymaga on aktywnego przewodnika. To także doskonały wybór dla miłośników różnego rodzaju sportów kynologicznych.
Jak oswoić psa z wodą?
Nie oczekujmy, że zabierzemy przedstawiciela jednej z wyżej wymienionych ras nad rzekę, a on sam do niej wskoczy. Za pierwszym razem pies może bać się stracić grunt pod łapami i trzeba go najpierw oswoić z wodą. Podstawą jest zaufanie psa do opiekuna. Dzięki niemu nasz czworonożny przyjaciel będzie chętnie z nami współpracował i będzie posłuszny zarówno na lądzie, jak i w wodzie.
Na początku do wody wchodzimy razem z naszym pupilem. Robimy to powoli, by pies miał czas przyzwyczaić się do jej temperatury. W początkowym szkoleniu pomocna może być kamizelka asekuracyjna. Następnie wprowadzamy elementy zabawy – aportowanie ulubionej zabawki itp.
Reszta ćwiczeń zależy od wieku i stopnia wyszkolenia psa. Z czasem można zacząć trenować skoki do wody z niewysokiego pomostu. Więcej o nauce pływania psów, dowiesz się z tego artykułu.