Labrador retriever
#4
Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Jest psem bardzo wszechstronnym - potrafi dostosować się do każdej sytuacji i z entuzjazmem podchodzi do powierzanych mu zadań. Uwielbia najróżniejsze aktywności sportowe (a w szczególności sporty wodne), w których chętnie walczy o najwyższe laury – głównie dlatego, że z całego serca chce się przypodobać swojemu opiekunowi.
Podstawowe informacje o labradorze
Pochodzenie i historia
Historia labradora jest dość niejasna. Ma on tych samych przodków co nowofundland i ciężko jednoznacznie określić, kiedy rasy te zaczęły się wyodrębniać. W wielu dziewiętnastowiecznych tekstach, w których wspomina się o psach dowodnych występujących na kanadyjskich wybrzeżach, używa się wymiennie nazw „nowofundland” i „labrador”. Wydaje się, że labrador wywodzi się od psa św. Jana, będącego drobniejszą wersją nowofundlanda, która rozwijała się mniej więcej w tym samym czasie w Kanadzie. Do przodków labradora prawdopodobnie zalicza się również portugalski pies z Castro Laboreiro.
Klasyfikacja FCI
Grupa FCI
Grupa 8 - Aportery, płochacze i psy dowodne
Sekcja
Sekcja 1 : aportery
Wygląd
Labrador - wzrost
Suka : pomiędzy 54 i 56 cm
Pies : pomiędzy 56 i 57 cm
Labrador - waga
Suka : pomiędzy 30 i 35 kg
Pies : pomiędzy 35 i 40 kg
Labrador - biszkoptowy, czekoladowy, czarny
Umaszczenie jest jednobarwne : czarne, żółte (od jasnokremowego po rude) lub czekoladowe.
Rodzaj szaty
Sierść labradora jest gęsta, w dotyku nieznacznie szorstka, bez fali lub frędzli. Gęsty podszerstek dobrze chroni psa przed trudnymi warunkami pogodowymi.
Kolor oczu
Oczy są brązowe lub orzechowe.
Opis
Labrador retriever jest silnym i krzepkim, ciężkim psem. Głowa powinna być proporcjonalna do tułowia, wyraźnie zarysowana, szeroka bez wydatnych policzków, z dobrze zaznaczonym stopem. Oczy są średniej wielkości, o przyjaznym i mądrym wyrazie. Uszy nie powinny być duże ani ciężkie, są osadzone raczej z tyłu i zwisają blisko głowy. Klatka piersiowa jest szeroka, z dobrze wysklepionymi żebrami. Linia kręgosłupa powinna być prosta od kłębu po zad. Ogon jest bardzo gruby u podstawy, zwęża się ku końcowi – pokryty jest krótkim i grubym włosem. Kończyny powinny być proste, o mocnym kośćcu.
Ciekawostki
Labrador jest psem wspaniałym i godnym polecenia, co jednak nie oznacza, że absolutnie każdy może być jego opiekunem. Przed adopcją szczeniaka labradora przyszły właściciel powinien zdobyć jak najwięcej informacji o potrzebach psa tej rasy – głównie po to, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy przy trybie życia, jaki prowadzi, będzie w stanie je zaspokoić. Warto też odnotować, że według licznych hodowców, właścicieli i trenerów psów labradory czekoladowe mają bardziej żywiołowy temperament niż labradory czarne, białe i biszkoptowe.