Labrador retriever

#4

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Labrador retriever
Labrador retriever to jedna z najpopularniejszych ras psów, głównie ze względu na wspaniały charakter tych psów. Zalety labradorów można wymieniać długo - są łagodne, przyjazne,  pogodne, pełne entuzjazmu i mądre.  Uroczy i inteligentny labrador może pełnić różne role – od towarzysza rodziny, przez aportera na polowaniach, po psa asystującego, pomagającego ludziom cierpiącym na różne choroby.

Jest psem bardzo wszechstronnym - potrafi dostosować się do każdej sytuacji i z entuzjazmem podchodzi do powierzanych mu zadań. Uwielbia najróżniejsze aktywności sportowe (a w szczególności sporty wodne), w których chętnie walczy o najwyższe laury – głównie dlatego, że z całego serca chce się przypodobać swojemu opiekunowi.  

Podstawowe informacje o labradorze

Długość życia :

5

19

10

14

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Inteligentny Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Historia labradora jest dość niejasna. Ma on tych samych przodków co nowofundland i ciężko jednoznacznie określić, kiedy rasy te zaczęły się wyodrębniać. W wielu dziewiętnastowiecznych tekstach, w których wspomina się o psach dowodnych występujących na kanadyjskich wybrzeżach, używa się wymiennie nazw „nowofundland” i „labrador”. Wydaje się, że labrador wywodzi się od psa św. Jana, będącego drobniejszą wersją nowofundlanda, która rozwijała się mniej więcej w tym samym czasie w Kanadzie. Do przodków labradora prawdopodobnie zalicza się również portugalski pies z Castro Laboreiro. 

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 8 - Aportery, płochacze i psy dowodne

Sekcja

Sekcja 1 : aportery

Wygląd

  Labrador - wzrost

  Suka : pomiędzy 54 i 56 cm

  Pies : pomiędzy 56 i 57 cm

  Labrador - waga

  Suka : pomiędzy 30 i 35 kg

  Pies : pomiędzy 35 i 40 kg

  Labrador - biszkoptowy, czekoladowy, czarny

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Labrador retriever jest silnym i krzepkim, ciężkim psem. Głowa powinna być proporcjonalna do tułowia, wyraźnie zarysowana, szeroka bez wydatnych policzków, z dobrze zaznaczonym stopem. Oczy są średniej wielkości, o przyjaznym i mądrym wyrazie. Uszy nie powinny być duże ani ciężkie, są osadzone raczej z tyłu i zwisają blisko głowy. Klatka piersiowa jest szeroka, z dobrze wysklepionymi żebrami. Linia kręgosłupa powinna być prosta od kłębu po zad. Ogon jest bardzo gruby u podstawy, zwęża się ku końcowi – pokryty jest krótkim i grubym włosem. Kończyny powinny być proste, o mocnym kośćcu. 

  Ciekawostki

  Labrador jest psem wspaniałym i godnym polecenia, co jednak nie oznacza, że absolutnie każdy może być jego opiekunem. Przed adopcją szczeniaka labradora przyszły właściciel powinien zdobyć jak najwięcej informacji o potrzebach psa tej rasy – głównie po to, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy przy trybie życia, jaki prowadzi, będzie w stanie je zaspokoić. Warto też odnotować, że według licznych hodowców, właścicieli i trenerów psów labradory czekoladowe mają bardziej żywiołowy temperament niż labradory czarne, białe i biszkoptowe.  

  Labrador - charakter

  • 100%

   Czuły

   Usposobienie labradora jest wyjątkowo łagodne. To pies bardzo serdeczny, nie tylko wobec członków swojej rodziny. Nad wyraz towarzyski, z łatwością nawiązuje bliższe relacje. Każdy (lub prawie każdy) może być jego przyjacielem, jeśli tylko okaże dość uwagi temu łasemu na czułości pieszczochowi.  

  • 100%

   Lubi zabawę

   Labrador uwielbia zabawę. Jest jednym z najbardziej radosnych i sympatycznych psów na świecie. Choć bardzo dobrze sprawdza się jako pies pracujący, tak naprawdę chce po prostu bawić się i być szczęśliwym. Dla osób w jego otoczeniu jest najwyższej jakości lekiem przeciwdepresyjnym, do tego w stu procentach naturalnym! 

  • 66%

   Spokojny

   Labrador ma duże zaufanie do osób z najbliższego otoczenia i potrafi dostosować się do ich nastroju, jeśli zostanie tego nauczony. Można powiedzieć, że jego temperament zależy od stopnia zaangażowania właściciela w pracę z pupilem.

   Jeśli jego pan jest osobą spokojną, godną zaufania, która w jasny i konsekwentny sposób podchodzi do wychowania psa oraz szanuje jego potrzeby, labrador będzie umiał zachować spokój, gdy sytuacja (lub jego pan) będzie tego wymagać. 

  • 100%

   Inteligentny

   Jak wszystkie retrievery, labrador jest łagodnym i wytrwałym psem pracującym oraz bardzo pojętnym uczniem. Jakiś czas temu zdobył ogromną popularność jako pies do towarzystwa, należy jednak pamiętać, że jako aporter jest wymarzonym towarzyszem każdego myśliwego i nie ma sobie równych, jeśli chodzi o psy asystujące pomagające ludziom cierpiącym na różne schorzenia.  

  • 100%

   Łowca

   Labrador jest mistrzem aportowania. Chętnie towarzyszy swojemu panu na polowaniu i bierze udział w zawodach sportowych, gdzie w pełni wykorzystuje swoje naturalne instynkty. Jeśli nie może uczestniczyć w takich aktywnościach, jego opiekun powinien przynajmniej bawić się z nim w aportowanie. 

  • 33%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Agresja zdecydowanie nie leży w charakterze labradora, który jest bardzo ufny i otwarty nawet w stosunku do nieznajomych. Zazwyczaj wita się z nimi przyjaźnie, co może być problematyczne, np. gdy przybyła osoba okazuje się nieproszonym gościem. 

  • 33%

   Niezależny

   Labrador retriever zrobi wszystko, byleby tylko przypodobać się swojemu panu. Jest mu niezwykle oddany.  

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Labrador jest blisko związany ze swoją rodziną, nie lubi więc zostawać sam w domu. Może tolerować samotność, jeśli od szczeniaka jest stopniowo przyzwyczajany do krótkich nieobecności pana i jeśli pozostawiony sam w domu ma jakieś zajęcie, które nie pozwoli mu na nudę i frustrację.  

   • 100%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Ciężko zapanować nad szczeniakiem labradora, ale gdy osiąga on dojrzałość, staje się psem, z którym praca jest przyjemnością. Podstawy wychowania muszą mu być wpojone we wczesnym okresie, ale nie jest to trudne zadanie.

    Pies uwielbia czuć się przydatnym, nie bez powodu jest wybierany m.in. na przewodnika niewidomych. Aby nauka przyniosła najlepsze efekty, powinna być oparta przede wszystkim na zabawie. 

   • 66%

    Szczekliwy

    Labrador szczeka, ale nigdy przesadnie dużo, chyba że zostanie przez dłuższy czas zamknięty w ogrodzie i pozbawiony spacerów.

   • 66%