Reklama

Jak często wyprowadzać psa na spacer?

wyprowadzać psa na spacer © Shutterstock

Każdy, kto decyduje się na posiadanie psa, powinien wiedzieć, iż wiąże się to z pewnymi stałymi obowiązkami. Wśród nich są codzienne spacery. Jak często wyprowadzać psa na spacer? Czy częstotliwość spacerów zmienia się w ciągu życia psa? Co wpływa na ilość i długość spacerów z pupilem?

Przez Katarzyna Udalska

aktualizacja dnia

Jak często wyprowadzać na spacer szczeniaka?

Szczenię trzeba nauczyć czystości. Mały piesek nie wie, że siusianie w domu jest złe i nie potrafi jasno zakomunikować nam swoich potrzeb. Nie ma też zbyt pojemnego pęcherza ani umiejętności wstrzymywania moczu w oczekiwaniu na bardziej dogodne miejsce do załatwienia się.

Dlatego odpowiedź na pytanie, jak często wyprowadzać szczeniaka na spacer brzmi: jak najczęściej to możliwe!

Na początku nauki czystości może się okazać, że wyjście na siusiu będzie niezbędne nawet co godzinę. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na tak częste wychodzenie z pieskiem, pod drzwiami wejściowymi możemy ułożyć gazety czy specjalne maty, na które pozwolimy załatwiać się pupilowi. 

Z takiego rozwiązania nie wolno korzystać zbyt długo, ponieważ może doprowadzić do sytuacji, w której pies tak przyzwyczai się do załatwiania potrzeb fizjologicznych w domu, że nie będzie chciał robić tego w żadnym innym miejscu na zewnątrz.

Z tego samego powodu nie powinno się pozwalać szczeniakowi siusiać na gazety, gdy jesteśmy w pobliżu – jeśli tylko mamy taką możliwość i odpowiednio wcześnie wyłapiemy sygnały sugerujące, że zwierzak będzie się za chwilkę załatwiać, szybko (lecz ze spokojem) wynieśmy pieska na podwórko.

Małego pieska należy wyprowadzić na siku zaraz po przebudzeniu, po zabawie, a także po posiłku.

Nie można też zapominać, że spacer to dla psa nie tylko możliwość załatwienia potrzeb fizjologicznych. Już od szczenięcia warto zadbać o dobre samopoczucie pupila, zapewniając mu odpowiednią dawkę ruchu, zabawy i umożliwiając mu odkrywanie fascynującego świata.

Szczenię należy dwa-trzy razy w ciągu doby wyprowadzić na spacer, który nie będzie związany z nauką czystości.

Podczas tego spaceru można ze szczeniakiem pobawić się piłką, pobiegać po trawie, czy pozwolić mu na pierwszy, ostrożny kontakt z innymi psami.

Pamiętajmy jednak, że szczenię męczy się szybciej i śpi więcej niż dorosły pies, jeśli więc zauważymy u pupila pierwsze oznaki zmęczenia, nie przedłużajmy spaceru, tylko zabierzmy go do domu.

©Shutterstock

Jak często wyprowadzać na spacer dorosłego psa?

Odpowiedź na pytanie, jak często wyprowadzać psa na spacer zależy w dużej mierze od jego temperamentu oraz trybu życia. Ogólne zasady mówią, że przerwa pomiędzy kolejnymi spacerami nie powinna przekraczać 10 godzin, a najlepiej, jeśli wynosi maksymalnie 8 godzin.

Układając plan dnia, właściciele czworonoga powinni mieć na uwadze, iż idealna sytuacja to taka, w której przerwy pomiędzy spacerami są podobnej długości.

Każdy dorosły, zdrowy pies potrzebuje minimum trzech spacerów w ciągu doby.

Jeden z nich powinien być spacerem długim, pełnym różnorakich aktywności, kontaktów społecznych, nauki i zabawy.

Pozostałe dwa – a jeśli możemy sobie na to pozwolić, to trzy lub nawet cztery – spacery mogą być krótsze. W dziennym planie spacerów z psem należy uwzględnić potrzebę wypoczynku – przeciętnie pies potrzebuje około 16 godzin w ciągu doby na sen i odpoczynek.

Poranny spacer z psem

Długi spacer z psem najłatwiej zorganizować w godzinach porannych, zwłaszcza jeśli opiekunowie zwierzęcia są osobami pracującymi. Taki wczesny spacer niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla psa, jak i dla właścicieli.

Zwierzę zaspokoi na długie godziny swoje naturalne potrzeby (nie tylko te fizjologiczne) i pozostawione samotnie w domu, będzie spokojne. Na aktywny, poranny spacer warto przeznaczyć minimum 30 minut, a najlepiej godzinę.

Ale uwaga, istnieją rasy bardziej wymagające aktywnego trybu życia, jak np. owczarki niemieckie czy siberian husky, i z takim psem powinniśmy spacerować przez około 1-2 godziny, jeśli później zamierzamy zostawić psa samego na 8 godzin. W przeciwnym razie znudzony i sfrustrowany pupil może zdemolować mieszkanie lub głośno szczekać przez cały czas naszej nieobecności.

Najdłuższy w ciągu dnia spacer z psem musi być wypełniony rozmaitymi aktywnościami, które umożliwią pupilowi zaspokojenie wszystkich potrzeb. Niezbędne elementy takiego spaceru to: eksploracja terenu, kontakt z innymi psami, zabawa. Możemy także poćwiczyć z psem wykonywanie znanych mu komend lub uczyć czegoś nowego. 

©Shutterstock

Popołudniowy spacer z psem

Popołudniowy spacer z dorosłym psem to zwykle ten najkrótszy. Jeśli więc zastanawiamy się, jak często wyprowadzać psa, to musimy mieć świadomość, że spacer nie zawsze oznacza to samo. Po powrocie z pracy czy szkoły zabieramy pupila na zewnątrz przede wszystkim po to, by załatwił swoje potrzeby fizjologiczne.

W związku z tym popołudniowa przechadzka może trwać zaledwie np. 15 minut – tyle, ile pies potrzebuje, aby się wypróżnić.

Wieczorny spacer z psem

Spacer wieczorny ma na celu odprężyć psa i przygotować go do nocnego spoczynku. Nie należy urządzać długich, energicznych wycieczek ani angażować psa w pobudzające zabawy. Spacer powinien się odbywać powoli, najlepiej w miejscach nasyconych różnymi zapachami. Długie węszenie pomoże psu wyciszyć się i zrelaksować.

Spacery z psem, który mieszka w domu z ogrodem

Warto zaznaczyć, że nawet jeśli pies mieszka w domu z ogrodem i ma nieograniczony dostęp do podwórka, nie należy rezygnować ze spacerów. Na znanym sobie terenie pies może bowiem zaspokoić potrzeby fizjologiczne, ale podwórko zna zbyt dobrze, by w pełni zaspokoić np. potrzebę eksploracji, poznać nowe zapachy, mieć kontakt ze zróżnicowanym podłożem, nie mówiąc już o interakcjach z innymi czworonogami.

Dlatego też pies mieszkający w domu z ogrodem powinien odbyć przynajmniej jeden długi spacer w ciągu doby. Jeśli dodatkowo pupil ma problemy z zasypianiem i wieczorem nerwowo kręci się po całym domu, warto wprowadzać wieczorne spacery relaksacyjne.

Przeczytaj również: 

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz