Reklama

Yellow dog
© Pixabay

Projekt Yellow Dog - co oznacza żółta wstążka u psa?

Przez Dorota Pietrzyk

aktualizacja dnia

Z pewnością niejednokrotnie zdarzyło Ci się doświadczyć, że podczas spaceru z czworonogiem ktoś nieproszony postanowił go pogłaskać lub podrapać? Żółta wstążka to ostrzeżenie, które oznacza, aby - z różnych względów - nie nawiązywać kontaktów z czworonogiem.  

 

Nie każdy pies jest łasy na pieszczoty, część z nich reaguje na taki nagły kontakt z obcymi w negatywny sposób. Zdarza się też, że pies właśnie został adoptowany i dopiero uczy się nawiązywać kontakty z innymi.  Poza tym nie wszyscy właściciele życzą sobie, aby ich psy były dotykane przez nieznajomych.

Projekt Yellow Dog, czyli żółta wstążka u psa ma zapobiegać właśnie takim sytuacjom. Umieszczenie żółtej wstążki, sznurka czy husteczki na smyczy pupila jest informacją, że opiekun psa nie chce, aby był on zaczepiany przez nieznajomych. 

Co oznacza żółta wstążka na smyczy?

Żółta wstążka na smyczy psa oznacza prośbę właściciela o niewchodzenie w kontakt z jego psem. 
Powodów może być kilka, np. agresywne zachowania psa, lęk przed kontaktem z obcymi czy choroba. 

Jak piszą autorzy projektu "Yellow dog", został on stworzony z myślą o psach, "które potrzebują przestrzeni", a także po to, by promować właściwe kontakty z psami.

Właściwe kontakty, czyli takie, gdzie o pozwolenie na kontakt z psem najpierw proszony jest opiekun i gdzie respekowane są potrzeby i emocje psa.

Dotyczy to wszystkich psów, nie tylko tych, noszących żółtą wstążkę.

Żółta wstążka to akcja, która ma ograniczyć nieodpowiedzialne, choć często wynikające z dobrych intencji zachowania osób, które zazwyczaj kochają psy i głaszczą spontanicznie spotkane na ulicy czworonogi nie pytając o zgodę. Co gorsza, niektórzy pozwalają na takie spontaniczne kontakty również dzieciom, co może skończyć się bardzo źle i na długi czas utrwalić w dziecku strach przed psami.

Pytanie o zgodę na kontakt z psem powinno dotyczyć wszystkich zwierzaków, nie tylko tych oznakowanych żółtą wstążką. Dzięki temu można uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji i oszczędzić stresu zarówno psu, jak i sobie.

Żółta wstążka, czyli dlaczego opiekun chce chronić psa przed kontaktem z obcymi?

Istnieje wiele możliwych powodów, dla których kontakt psa z nieznajomymi może być niewskazany. Oto przykładowe powody, dla których pies nosi żółtą wstążkę:

  • agresja lub lęk psa - często pies jest w trakcie szkolenia, które pomoże mu pozbyć się agresywnych zachowań,
  • pies jest po zabiegu lub jest chory, może zarażać lub po prostu nie ma ochoty na kontakt z obcymi,
  • pies choruje na chorobę zakaźną, 
  • pies jest adoptowany i właściciel nie wie jeszcze jak reaguje w danej sytuacji, 
  • jest psem pracującym - przewodnikiem osoby niewidomej, psem asystującym osobie niepełnosprawnej lub na innej służbie, 
  • właściciel po prostu nie życzy sobie kontaktu obcych ze swoim psem.

Zachowanie odpowiedniego dystansu i zapytanie właściciela o to, czy można pogłaskać pieska to także kwestia szacunku dla psa i jego pana. Żółta wstążka jest projektem, który ma przypominać o tej prostej, ale ważnej zasadzie.  Bez względu na to, czy smycz psa jest ozdobiona żółtym skrawkiem materiału, czy nie – zasady dobrego wychowania obowiązują zawsze.

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?