Reklama

Projekt Yellow Dog - co oznacza żółta wstążka?

Yellow dog
© Pixabay

Z pewnością niejednokrotnie zdarzyło Ci się doświadczyć, że podczas spaceru z czworonogiem ktoś nieproszony postanowił go pogłaskać lub podrapać. Nie każdy pies jest łasy na pieszczoty, a wiele z nich reaguje na taki nagły kontakt z obcymi w negatywny sposób. Poza tym nie wszyscy właściciele życzą sobie, aby ich psy były dotykane przez nieznajomych.

Projekt Yellow Dog ma zapobiegać takim sytuacjom. Umieszczenie żółtej wstążki na smyczy pupila jest informacją, że właściciel psa nie chce, aby był on zaczepiany przez nieznajomych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, co oznacza żółta wstążka u psa i skąd wziął się jej pomysł, przeczytaj nasz artykuł.

Przez Redakcja Wamiz

aktualizacja dnia 24.03.2021, 17:00

Co oznacza żółta wstążka na smyczy?

Żółta kokardka na smyczy oznacza prośbę właściciela o niewchodzenie w kontakt z jego psem. 
Powodów może być kilka, np. agresywne zachowania psa, lęk przed kontaktem z obcymi czy choroba. 

Jak piszą autorzy projektu "Yellow dog", został on stworzony z myślą o psach, "które potrzebują przestrzeni", a także po to, by promować właściwe kontakty z psami. Właściwe, czyli takie, gdzie o pozwolenie na kontakt z psem najpierw proszony jest właściciel i gdzie respekowane są potrzeby i emocje psa. Dotyczy to wszystkich psów, nie tylko tych, noszących żółtą wstążkę.

Yellow Dog to akcja, która ma ograniczyć nieodpowiedzialne, choć często wynikające z dobrych intencji zachowania osób, które zazwyczaj kochają psy i głaszczą spontanicznie spotkane na ulicy czworonogi nie pytając właściciela o zgodę. Co gorsza, niektórzy pozwalają na takie spontaniczne kontakty również dzieciom, co może skończyć się bardzo źle i na długi czas utrwalić w dziecku strach przed psami.

Pytanie o zgodę na kontakt z psem powinno dotyczyć wszystkich zwierzaków, nie tylko tych oznakowanych żółtą wstążką. Dzięki temu można uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji i oszczędzić stresu zarówno psu, jak i sobie.

Dlaczego właściciele mogą nie chcieć kontaktu z ludźmi lub z innymi psami?

Istnieje wiele możliwych powodów, dla których kontakt psa z nieznajomymi może być niewskazany. Oto przykładowe powody, dla których pies nosi żółtą wstążkę:

  • agresja lub lęk psa - często pies jest w trakcie szkolenia, które pomoże mu pozbyć się agresywnych zachowań,
  • pies jest po zabiegu lub jest chory, może zarażać lub po prostu nie ma ochoty na kontakt z obcymi,
  • pies choruje na chorobę zakaźną, 
  • pies jest adoptowany i właściciel nie wie jeszcze jak reaguje w danej sytuacji, 
  • jest zwierzęciem pracującym - przewodnikiem osoby niewidomej, psem asystującym osobie niepełnosprawnej lub na innej służbie, 
  • właściciel po prostu nie życzy sobie kontaktu obcych ze swoim zwierzęciem.

Zachowanie odpowiedniego dystansu i zapytanie właściciela o to, czy można pogłaskać pieska to także kwestia szacunku dla psa i jego pana. Yellow Dog jest projektem, który ma przypominać o tej prostej, ale ważnej zasadzie.  Bez względu na to, czy smycz psa jest ozdobiona żółtym skrawkiem materiału, czy nie – zasady dobrego wychowania obowiązują zawsze.