Reklama

Rośliny trujące dla psa – w domu, ogrodzie i na spacerze

Pies_w_ortoczeniu_roślin © Shutterstock

Podrażnienie przewodu pokarmowego, wymioty, biegunka, zaburzenia pracy serca, a nawet śmierć – takie konsekwencje grożą psu, który zatruje się oleandrem, bluszczem czy sagowcem. Jakie rośliny są toksyczne dla psa i co zrobić w wypadku zatrucia? 

Przez Sabina Stodolak

aktualizacja dnia

Ogród, łąka, a nawet nasze kwiaty doniczkowe, niosą ze sobą potencjalne zagrożenie życia psa. Część z nich ma właściwości silnie trujące i jeśli ich sok lub kłącza dostaną się do psiego organizmu, może to skończyć się tragedią. 

Roślin trujących lub szkodliwych, które mogą wywołać podrażnienie błon śluzowych, objawy ze strony układu pokarmowego (wymioty, biegunka), krwionośnego (zaburzenia rytmu serca) czy nerwowego (drgawki, paraliż) są niestety dziesiątki. Wiele z nich jest również szkodliwych dla człowieka, ale niektóre działają w ten sposób jedynie na psy, szczególnie młode. 

Każdorazowo przed zakupem jakiejkolwiek rośliny czy to do domu, czy do ogrodu, trzeba sprawdzić listy roślin trujących i szkodliwych, by przekonać się, że nasz potencjalny nabytek nie zaszkodzi pupilowi. Warto zapytać o opinię sprzedawcę sklepie ogrodniczym, ale pamiętajmy, że nie wszyscy mają pełną wiedzę na temat tego, które gatunki roślin będą szkodliwe dla psa czy kota. W razie wątpliwości zawsze zasięgnij porady weterynarza. 

Jakie elementy rośliny mogą być trujące dla psa? 

W zależności od gatunku trujący lub szkodliwy może być sok, który wydobywa się z łodyg i liści po nadgryzieniu, bulwy i kłącza, owoce czy kwiaty. Do najczęstszych związków, które wywołują zatrucie należą: 

 • Saponiny, 
 • Alkaloidy, 
 • Glikozydy,
 • Kwas szczawiowy, 
 • Kwas mrówkowy, 
 • Niektóre garbniki. 

Trujące rośliny dla psa – lista 

Wśród roślin trujących dla zwierząt domowych znajdują się zarówno rośliny doniczkowe, uprawiane w mieszkaniu, jak i rośliny, które są uprawiane w ogrodzie.

Tym drugim warto poświęcić szczególną uwagę, bo możemy natknąć się na nie podczas spaceru lub wizyty z naszym pupilem u rodziny. Koniecznie trzeba zapoznać się też z listą szkodliwych dla psów roślin dziko rosnących, na które pies może natknąć się podczas spaceru po łące czy w lesie. 

Trujące rośliny doniczkowe dla psów 

 • Bluszcz pospolity – obecny zarówno w domu, jak i ogrodzie. Zatrucie bluszczem może być śmiertelne dla psa. Wywołuje reakcje alergiczne, podrażnienia, objawy ze strony układu pokarmowego (głównie biegunki), skurcze mięśni, a nawet halucynacje. 
 • Cyklamen – piękna, ale niebezpieczna roślina. Do zatrucia dochodzi w wyniku spożycia kłączy. Cyklamen jest niebezpieczny głównie dla psów seniorów oraz o osłabionej odporności. 
 • Sagowiec – dekoracyjna roślina tropikalna. Mała ilość prowadzi jedynie do wymiotów i biegunki, ale dla małego psiaka zjedzenie kilku nasion sagowca może doprowadzić do krwotoku z układu pokarmowego. 
​​​​​©Ameya Sawant/Unsplash

Rośliny ogrodowe trujące dla psa

 • Bukszpan  to jedna z najbardziej popularnych roślin ogrodowych, którą chętnie przyozdabiamy również wielkanocne koszyczki. Choć ma właściwości przeciwnowotworowe, zawiera też szkodliwe dla psów alkaloidy. Na szczęście do konsumpcji bukszpanu przez psa dochodzi rzadko (choć ze względu na intensywny kolor lubią go, choć im również, szkodzi, cielęta). Warto uważać, by pies przez przypadek nie zjadł pozostałości bukszpanu użytego do dekoracji. 
 • Konwalia majowa – często spotykana w ogródkach bywa niebezpieczna dla psów. Zawiera glikozydy nasercowe, które mogą wywołać zaburzenia rytmu serca u psa i w ich wyniku śmierć. 
 • Ligustr pospolity – owoce ligustra wywołują nudności, wymioty, drgawki, a w skrajnych przypadkach zapaść. 
 • Oleander – jedna z najbardziej niebezpiecznych roślin dla psów, bo może spowodować trudności w oddychaniu, napady drgawkowe a nawet zaburzenia rytmu serca kończące się zgonem. 
 • Rącznik pospolity (rycynus, kleszczowina) – jedna z najsilniej trujących roślin, którą możemy spotkać w Polsce. Dochodzi do 2-3 metrów wysokości. Zawiera rycynę w wysokim stężeniu oraz rycyninę (alkaloid). Szczególnie trujące są nasiona. Pierwsze objawy zatrucia u psa pojawiają się około 18 godzin po spożyciu. Po kolejnych 18 dochodzi do śmierci. 

Dzikie rośliny trujące dla psa

Spośród roślin rosnących dziko, najbardziej niebezpieczne są: lulek czarny, bieluń dziędzierzawa (bardzo rzadko spotykana roślina halucynogenna), naparstnica zwyczajna czy wspominana już konwalia majowa.  

Rośliny szkodliwe dla psów 

Poza roślinami, które mogą doprowadzić do śmierci zwierzęcia, uważać trzeba też na rośliny, które należą do grupy szkodliwych dla zwierząt. Ich spożycie nie stanowi zagrożenia życia, ale może wywołać podrażnienie żołądka, wymioty i biegunkę. 

Do najczęściej spotykanych w naszych domach, szkodliwych roślin dla psów należą: 

 • Aloes – sok zawarty w miąższu może wywołać wymioty, dreszcze, biegunkę, rak apetytu, a nawet depresję; 
 • Diffenbachia – zaszkodzić może już nawet jej obwąchiwanie. Kontakt z rośliną podrażnia błony śluzowe, prowadzi do podrażnienia skóry; 
 • Gwiazda betlejemska – szkodliwe jest białe mleczko, które pojawia się na jej liściach. W dużym stężeniu może wywołać trwałe uszkodzenie nerek. Jest bardziej niebezpieczna dla psów z alergią; 
 • Hortensja – wywołuje ból brzucha i osłabienie u psa; 
 • Inne szkodliwe dla psa rośliny, na które trzeba uważać to  m.in. anturium, bez czarny, azalia, różanecznik. 

Co zrobić, kiedy pies zatruje się rośliną? 

W przypadku, kiedy podejrzewamy, że pies skonsumował toksyczne dla niego części rośliny, natychmiast trzeba skontaktować się z weterynarzem. Nawet jeśli pies nie ma jeszcze widocznych i charakterystycznych symptomów. 

Objawy zatrucia pokarmowego u psów – jak je rozpoznać? 

Nazwa rośliny, jaką spożył pies, pomoże weterynarzowi ustalić sposób leczenia. Jeśli widzimy, że pies zjadł jakąś część rośliny, a nie wiemy, czy jest dla psa trująca, koniecznie sprawdźmy jej nazwę na liście roślin niebezpiecznych dla psów, bądź prewencyjnie skontaktujmy się z weterynarzem. 
 

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Czy zamiokulkas jest trujący dla psa?

Czy juka jest trująca dla psa?

Czy skrzydłokwiat jest trujący dla psa?

Czy hoja jest trująca dla psa?

Czy dracena jest trująca dla psów?

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz