Akita amerykańska

Inna nazwa: American Akita

Zdjęcie: dorosły pies rasa Akita amerykańska
Zdjęcie: szczeniak rasa Akita amerykańska
Zweryfikowane przez eksperta
Komentarz Udostępnij

Długość życia

Akita amerykańska średnio żyje od 10 do 12 lat

Rozmiar

duży

Wielkość dorosłego osobnika

Suka pomiędzy 61 i 66 cm
Pies pomiędzy 66 i 71 cm

Waga dorosłego osobnika

Suka pomiędzy 45 i 60 kg
Pies pomiędzy 45 i 60 kg
Kolor umaszczenia
Czarne Białe Czekoladowe/ brązowe Niebieskie/szare Rude
Rodzaj szaty
Krótka Długa
Kolor oczu
Brązowe
Ciekawostki

Więcej informacji na temat rasy Akita amerykańska

Historia rasy

Akita amerykańska ma tych samych przodków, co akita inu. Od XVII w. tzw. psy Akita Matagis (myśliwskie psy na niedźwiedzie) były wykorzystywane jako psy walczące w japońskim regionie Akita. Od 1868 r. były krzyżowane z rasą tosa i z mastiffami, co wpłynęło na zwiększenie ich masy ze szkodą dla innych cech charakterystycznych dla psów z grupy szpiców. 

Podczas drugiej wojny światowej dla pozyskania skór niezbędnych do uszycia ubrań dla żołnierzy wydano rozkaz schwytania wszystkich psów z wyjątkiem owczarków niemieckich. W związku z tym wielu miłośników rasy akita próbowało obejść to prawo, decydując się na krzyżowanie swoich psów właśnie z owczarkami niemieckimi.

W rezultacie pod koniec wojny, pomimo znacznego spadku liczebności, można już było wyróżnić trzy rodzaje psów akita: Akita Matagis, akita walczące oraz akita skrzyżowane z owczarkiem niemieckim. Później wiele z tych psów przewieziono do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozwijano rasę. 

Pierwszy Amerykański Klub Akity założono w 1956 r., a rasa została wpisana do księgi hodowlanej w 1972 r. Od tego czasu Japonia i Stany Zjednoczone nie doszły do porozumienia co do uznawania pochodzenia akit i dziś ze względu na to, że żadna z japońskich linii nie została wprowadzona na rynek amerykański, mamy do czynienia z dwiema różnymi rasami, akitą amerykańską i akitą japońską.

Więcej o amerykańskich rasach psów przeczytasz tutaj.

Grupa i sekcja FCI Akita amerykańska

  • Grupa 5 - Szpice i psy w typie pierwotnym

  • Sekcja 5 : szpice azjatyckie rasy i pokrewne

Szkolenie psa rasy Akita amerykańska

Akita nie jest psem pracującym, nie posiada więc predyspozycji do nauki charakterystycznej dla psów tego typu, np. dla psów pasterskich. Czasami uparty, by nie powiedzieć podstępny, nie uznaje żadnych zakazów i nakazów, co koniecznie trzeba wziąć pod uwagę wybierając metody jego szkolenia.

Aby zrealizować zamierzone cele, jego pan powinien wykazać się wytrwałością i cierpliwością oraz podchodzić do nauczania psa w sposób spójny i z dużą pewnością siebie. Akita szybko znudzi się nauką opartą o powtórzenia zachowań, lekcje powinny więc być ciekawe, regularne, ale przede wszystkim krótkie. Nie można też oczekiwać dobrych wyników szkolenia, jeśli między opiekunem i jego psem nie będzie odpowiedniej więzi. Wzajemne zrozumienie jest podstawowym warunkiem dla ich dobrej współpracy.

Oczywiście należy unikać kar cielesnych, gdyż nie będą skuteczne, a jedynie negatywnie wpłyną na stosunek psa do opiekuna. Wskazane są wzmocnienia pozytywne przy jednoczesnym zachowaniu przez szkolącego stanowczej i jednoznacznej postawy.

Podsumowując należy jednak podkreślić, że akita amerykańska nie będzie nigdy wzorem posłuszeństwa. Jeśli w postawie pana wyczuje wahanie, nie będzie posłuszna, zakładając, że wydał on błędną komendę. Jeśli natomiast zdecyduje się wykonać polecenie, przykładowo reagując na przywołanie, zrobi to we własnym tempie, w czasie i miejscu dogodnym tylko dla siebie.

Cena i hodowla akity amerykańskiej

Cena akity amerykańskiej zależy od jej pochodzenia, wieku i płci. Należy liczyć się z wydatkiem rzędu 2000, do 5000 zł za psa z rodowodem ZKwP. Na zaspokojenie miesięcznych potrzeb tego psa (żywność dobrej jakości oraz podstawowe zabiegi zdrowotne w trakcie roku) należy przeznaczyć około 150 zł.

Listę hodowli akity amerykańskiej w Polsce znajdziesz tutaj.

Planujesz zakup psa rasy Akita amerykańska?

Ares, pies do adopcji

2 lata

Akita amerykańska

Elbląg

Akita amerykańska do adopcji Zwierzęta do adopcji
Hodowle
Masz pytanie? Chcesz się podzielić doświaczeniem? Utwórz post

Czy rasa Akita amerykańska jest dla Ciebie?

Zrób test!
Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten plik: