Akita amerykańska

Inne nazwy: American Akita

Akita amerykańska
Akita amerykańska © Shutterstock
Akita amerykańska
Akita amerykańska szczeniak © Shutterstock

Akita amerykańska to niepospolity pies z wyrazistym charakterem, który nie nadaje się na towarzysza każdego człowieka. Jest niezależny, dumny, czasem uparty, ma opinię „niepokornego”, w związku z czym jego wychowanie należy podjąć wcześnie i prowadzić je systematycznie, w sposób przemyślany, przy zachowaniu odpowiedniej dozy łagodności. Często jest mylony z psem husky, w przeciwieństwie do niego,nie należy jednak do psów sportowych. Lubi odpoczywać i spędzać czas ze swoją rodziną. Blisko z nimi związany jednocześnie zachowuje dystans, przez co zyskał reputację psa będącego swoistym paradoksem. Osoba, która decyduje się na adopcję akity, powinna zdawać sobie sprawę ze specyficznych cech jego charakteru.

dna

Podstawowe informacje o akcie amerykańskiej

  • Długość życia : pomiędzy 10 i 12 lat
  • Rozmiar : duży
  • Rodzaj szaty : Krótka, Długa

Klasyfikacja FCI

Klasyfikacja FCI

Grupa 5 - Szpice i psy w typie pierwotnym

Sekcja

Sekcja 5 : szpice azjatyckie rasy i pokrewne

Wygląd

Akita amerykańska - wielkość

Suka pomiędzy 61 i 66 cm
Pies pomiędzy 66 i 71 cm

Akita amerykańska - waga

Suka pomiędzy 45 i 60 kg
Pies pomiędzy 45 i 60 kg

Maść

Możliwe są wszystkie typy umaszczenia, od rudego po płowe i białe, w tym również łaciate i pręgowane. Okazy jednolicie białe nie mają maski. U psów łaciatych łaty zajmują ponad jedną trzecią powierzchni ciała i są rozmieszczone równomiernie na białym tle. Podszerstek może mieć inny kolor niż włos okrywowy.

Rodzaj szaty

Sierść jest krótka lub średniej długości. W kłębie i na zadzie może dochodzić do 5 cm.

Akita amerykańska ma podwójną szatę, na którą składają się gruby, gęsty i miękki podszerstek oraz prosty i twardy, niekiedy sztywny włos okrywowy nieznacznie odstający od ciała.

Kolor oczu

Oczy są ciemnobrązowe.

Opis

Akita amerykańska (dawniej nazywany „dużym psem japońskim”) to pies o solidnej i zrównoważonej budowie ciała i ciężkim kośćcu. Oczy są stosunkowo małe, kształtem zbliżone do trójkąta. Uszy są stojące i małe w stosunku do reszty głowy, trójkątne i nieznacznie zaokrąglone na końcach. Ogon jest duży, dobrze owłosiony, noszony wysoko lub zaokrąglony na boku, na grzbiecie lub poniżej jego poziomu.

Akita amerykańska - charakter

Czuły

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Akita amerykańska nie przywiązuje się do jednej wybranej osoby. Jest psem całej rodziny, którą z kolei wyraźnie wyróżnia na tle otoczenia. Potrafi okazywać czułość, sporadycznie nawet namolność w dopraszaniu się o pieszczoty, pozostaje jednak psem niezależnym, czasem pełnym rezerwy. Nie należy oczekiwać, że w miejscach publicznych pies ten będzie aktywnie okazywał swoje przywiązanie. Okaże je, ale w zaciszu domu, z dala od spojrzeń ciekawskich

Lubi zabawę

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Akita amerykańska może być świetnym towarzyszem zabaw zwłaszcza dla starszych dzieci, ale tylko jeśli sam będzie miał na zabawę ochotę. Nie można go do niej zmusić ani naciskać na niego, nawet jeśli uważamy, że proponowana przez nas zabawa jest również dla niego świetną rozrywką. Trzeba po prostu umieć dostosować się do jego nastrojów.

Spokojny

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Akita amerykańska to pies bardzo spokojny, który chętnie spędza długie godziny na wylegiwaniu się. Potrafi jednak bardzo szybko zerwać się do biegu, zwłaszcza w obliczu niebezpieczeństwa. Może sprawiać wrażenie niewzruszonego i zobojętniałego, ale w rzeczywistości jest bardzo czujny i uważny.

Inteligentny

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Akita amerykańska jest mądrym psem, choć nie jest psem pracującym. 
Potrafi się sprytnie uchylać od obowiązków narzucanych mu przez pana, jeśli nie ma ochoty ich wykonywać.

Łowca

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Chociaż w żadnym wypadku nie nadaje się na polowanie, akita amerykańska posiada silny instynkt drapieżcy, może więc sprawiać trudności spuszczona ze smyczy w lesie, jeśli rzuci się w pogoń za zwierzyną. Zwykle dobrze reaguje na przywołanie, ale jest też nieprzewidywalna i nie można z niezachwianą pewnością przewidzieć jej zachowania. Możemy próbować załagodzić lub przytępić instynkt łowiecki przez odpowiednie szkolenie. Najlepiej jednak pogodzić się z prawdziwą naturą tego psa i zaakceptować go takim, jakim jest.

Strachliwy/nieufny wobec obcych

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Szczeniaki akity amerykańskiej uwielbiają ludzi, kochają wszystkich i chętnie nawiązują relacje. Po osiągnięciu dojrzałości dorosłe psy rozwijają w sobie jednak pewną rezerwę i stają się wobec ludzi obojętne. Akita nie toleruje pieszczot ze strony obcych i będzie się od nich odsuwać, by uniknąć głaskania, w ostateczności po prostu się oddali. Wobec ludzi nigdy nie jest agresywna, jednak jeśli jej się narzucają, potrafi stanowczo wyrazić swoje niezadowolenie.

Niezależny

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Akita amerykańska, która swoją nazwę zawdzięcza Anglosasom, jest psem dumnym, niezależnym i ceniącym spokój, przez to może sprawiać wrażenie psa pełnego rezerwy, mimo, że jest mocno przywiązany do swojej grupy społecznej.

Zachowanie

Znoszenie samotności

yellow-paw grey-paw grey-paw

Akita jest ponad wszystko ceni własny spokój, jednak do pełni komfortu potrzebuje bliskości swojej rodziny. Z tego powodu nie lubi być zaskakiwany pozostawianiem na długie godziny w samotności. Aby znosił je lepiej, już od szczeniaka powinno się go zostawiać regularnie samemu w domu i przyzwyczajać do nieobecności bliskich, pamiętając jednocześnie, aby niepotrzebnie nie wydłużać rozłąki.

Posłuszny / łatwo się uczy

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Akita nie jest psem pracującym, nie posiada więc predyspozycji do nauki charakterystycznej dla psów tego typu, np. dla psów pasterskich. Czasami uparty, by nie powiedzieć podstępny, nie uznaje żadnych zakazów i nakazów, co koniecznie trzeba wziąć pod uwagę wybierając metody jego szkolenia.

Aby zrealizować zamierzone cele, jego pan powinien wykazać się wytrwałością i cierpliwością oraz podchodzić do nauczania psa w sposób spójny i z dużą pewnością siebie. Akita szybko znudzi się nauką opartą o powtórzenia zachowań, lekcje powinny więc być ciekawe, regularne, ale przede wszystkim krótkie. Nie można też oczekiwać dobrych wyników szkolenia, jeśli między opiekunem i jego psem nie będzie odpowiedniej więzi. Wzajemne zrozumienie jest podstawowym warunkiem dla ich dobrej współpracy.

Oczywiście należy unikać kar cielesnych, gdyż nie będą skuteczne, a jedynie negatywnie wpłyną na stosunek psa do opiekuna. Wskazane są wzmocnienia pozytywne przy jednoczesnym zachowaniu przez szkolącego stanowczej i jednoznacznej postawy.

Podsumowując należy jednak podkreślić, że akita amerykańska nie będzie nigdy wzorem posłuszeństwa. Jeśli w postawie pana wyczuje wahanie, nie będzie posłuszna, zakładając, że wydał on błędną komendę. Jeśli natomiast zdecyduje się wykonać polecenie, przykładowo reagując na przywołanie, zrobi to we własnym tempie, w czasie i miejscu dogodnym tylko dla siebie.

Szczekliwy

yellow-paw grey-paw grey-paw

Akita amerykańska jest psem znanym z tego, że mało szczeka. Oczywiście istnieją wyjątki, natomiast co do zasady akita jest małomówna i dyskretna. Okazy, które więcej szczekają, to zazwyczaj psy zamykane w ogrodzie bez możliwości jego opuszczania.

Skłonność do ucieczek

yellow-paw grey-paw grey-paw

Akita amerykańska nie będzie opuszczać swojego terytorium, o ile poza nim nie natrafi na ciekawe bodźce wzrokowe lub węchowe. Bardzo lubi wypoczywać w domu w przeciwieństwie do husky, z którym często bywa mylony, a który rzeczywiście ze względu na swoje duże potrzeby ruchowe chętniej ucieka. Jednakże jeśli akita trzymana jest w ogrodzie, powinien on być otoczony wysokim i stabilnym ogrodzeniem, gdyż nawet najbardziej błahy impuls może pobudzić jej instynkt drapieżcy.

Skłonność do niszczenia

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Akita, choć z natury spokojna i dość obojętna, może powodować w domu zniszczenia, jeśli jej potrzeby nie zostaną odpowiednio zaspokojone. Jej pozorna apatyczność sprawia, że właściciele mogą nie doceniać jej potrzeb ruchowych, których zdecydowanie nie należy lekceważyć.

Łakomczuch

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Akita jest zadeklarowanym łakomczuchem, jeśli nie żarłokiem. Niektórzy twierdzą, że ciężko ją w tym zakresie zadowolić, ale gdy już określimy, które przysmaki szczególnie smakują naszemu psu, będą one stanowić dla niego doskonałą zachętę do pracy podczas szkolenia.

Pies stróżujący

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Czujna i odważna akita amerykańska nadaje się na stróża. Samą swoją obecnością potrafi zniechęcić nieproszonego gościa przed wtargnięciem na jej teren. Nie należy osądzać jej po pozorach; choć wygląda na psa spokojnego (i jest nim w istocie) w kilka sekund może przeistoczyć się w walecznego obrońcę, jeśli poczuje, że jego pan jest w niebezpieczeństwie.

Pierwszy pies

yellow-paw grey-paw grey-paw

Akita amerykańska to pies o silnym charakterze. Jego łatwo dostrzegalna porywcza natura wymaga od opiekuna doświadczenia.

Bardzo ważne jest, aby właściciel był cierpliwy podczas uczenia psa posłuszności, oraz aby umiał zaakceptować nieco dziką naturę akity.

Przed podjęciem decyzji o adopcji, przyszli właściciele akity powinni nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tej rasy, ale także być świadomi silnego charakteru psa.

Tryb życia

Akita amerykańska w mieszkaniu

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Akita to duży japoński pies, który źle będzie znosił zamknięcie w mieszkaniu, o ile nie zapewni mu się codziennych dłuższych spacerów. Jego potrzeby ruchowe nie są jednak wygórowane i potrafi przystosować się do życia w mieście, choć najlepiej czuje się w domu z ogrodem.

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Choć ze względu na swoje duże podobieństwo do Husky akita jest często postrzegana jako pies zaprzęgowy, nie należy do najbardziej wysportowanych w swojej kategorii. Ze względu na specyficzną budowę, nie nadaje się ani do ciągnięcia sań, ani do intensywnych sportowych wyczynów. W pierwszym roku życia psa nie należy wprowadzać pobudzających aktywności fizycznych, gdyż mogłyby powodować zakłócenia w fazie wzrostu. Te japońskie psy szczególnie upodobały sobie wolne spacery i spokojne przechadzki, które umożliwiają im swobodny odbiór bodźców węchowych. Bardzo lubią brodzić w wodzie, a nawet pływać, docenią więc bliskość zbiornika wodnego. 

Podróże/łatwość przewożenia

yellow-paw grey-paw grey-paw

Bardzo łatwo zrozumieć, dlaczego przewożenie akity amerykańskiej nie jest łatwym zadaniem. Ze względu na wagę dochodzącą do 60 kg pies ten nie może czuć się swobodnie w żadnym środku transportu.

Współżycie z innymi

Akita amerykańska i koty

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Akita amerykańska może żyć w zgodzie z kotami, ale tylko pod warunkiem, że wychowują się razem. Pies, który tak jak akita ma dobrze rozwinięty zmysł drapieżcy, będzie uważał kota za potencjalną ofiarę, jeśli po raz pierwszy zetknie się z nim dopiero jako dorosły pies.

Akita amerykańska i psy

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Pies ten często dąży do konfrontacji z innymi przedstawicielami swojego gatunku, szczególnie tej samej płci, stąd mieszkanie pod jednym dachem z dwoma takimi psami jest obciążone dużym ryzykiem. Jeśli przed ukończeniem przez szczeniaka akity trzeciego miesiąca życia rozpocznie się jego socjalizację, można złagodzić jego reakcję na inne psy w późniejszym okresie.

Socjalizacja musi być jednak prowadzona regularne, pod kontrolą i w oparciu o pozytywne wzmocnienia. Akita pozostanie jednak psem lubiącym dominować nad innymi psami i narzucać im swoją wolę. Jeśli pies w jego otoczeniu będzie miał inne zdanie, wojna gotowa. Stąd bardzo ważne jest to, aby kontrolować psie przyjaźnie i dobierać akicie kolegów o bardziej potulnym usposobieniu.

Akita amerykańska i dzieci

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Akita amerykańska to pies niezależny, który ceni spokój i z tego powodu w swoim otoczeniu nie będzie tolerował małych dzieci, choć z wyglądu przypomina ich pluszowego przyjaciela. Potrafi być wyrozumiały, ale jego cierpliwość ma swoje granice, szczególnie jeśli domownicy nie będą przestrzegać ustanowionych zasad jak np. zakaz przeszkadzania psu, gdy ten odpoczywa w swoim koszyku.

Akita będzie jednak dobrym towarzyszem zabaw dla starszych dzieci, które będą umiały nawiązać relację ze swoim psem i poprawnie odczytają sygnały, które ten wysyła, gdy jest znużony lub pobudzony (lizanie nosa, nastroszona sierść, warczenie, prezentowanie kłów, ziewanie itp.)

Akita amerykańska i osoby starsze

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Akita amerykańska nie będzie psem odpowiednim dla osób dynamicznych i lubiących wysiłek fizyczny, pasuje natomiast do osób starszych, które mogą poświęcić mu czas i energię, głównie na jego szkolenie i socjalizację.

Akita amerykańska - cena

Cena akity amerykańskiej zalezy od jej pochodzenia, wieku i płci. Należy liczyć się z wydatkiem rzędu 2000, do nawet 4000 zł za psa z rodowodem ZKwP. Na zaspokojenie miesięcznych potrzeb tego psa (żywność dobrej jakości oraz podstawowe zabiegi zdrowotne w trakcie roku) należy przeznaczyć około 150 zł.

Pielęgnacja

Utrzymanie tego psa nie jest uciążliwe. Jedynym utrudnieniem jest znaczna utrata sierści w okresie linienia. W nielicznych okresach przerwy w linieniu sierść należy szczotkować co najmniej raz w tygodniu, nie pomijając żadnej części ciała psa, co ze względu na jego wielkość może zajmować dużo czasu. Wskazana jest regularna kontrola oczu i uszu psa, które należy systematycznie czyścić. Należy natomiast unikać kąpieli. Psa wystarczy myć kilka razy w roku, jedynie, gdy jest bardzo brudny. Częstsze kąpiele są oczywiście dozwolone w przypadku okazów prezentowanych na wystawach.

Linienie

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że na przestrzeni roku akita traci bardzo dużo sierści. Okresy linienia potrafią ciągnąć się miesiącami, co pociąga za sobą konieczność szczególnej pielęgnacji mającej na celu usunięcie martwego włosa (codzienne szczotkowanie, futrossawka itp.) Może się wydawać, że to praca, której końca nie widać. 

Żywienie

Akita amerykańska nie jest kłopotliwa, jeśli chodzi o preferencje żywnościowe. Zadowoli się zarówno suchą karmą (wysokiej jakości), zbilansowanymi posiłkami przygotowywanymi przez właściciela (pod kontrolą specjalisty), jak i surowym mięsem. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Chcąc wybrać optymalne żywienie, należy zasięgnąć porady weterynarza, co jest szczególnie ważne w przypadku szczeniąt.

Zważywszy na wielkość dorosłej akity bardzo ważne jest jej właściwe odżywianie we wczesnym okresie umożliwiające prawidłowy wzrost. Jako urodzony drapieżca akita lubi mięso, ale najprawdopodobniej ze względu na swoje japońskie korzenie uwielbia także ryby. Potrzebuje pożywienia bogatego w kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 jak również bogatego w białka, więc tłuste ryby powinny często gościć w jego menu. Oczywiście wskazana jest dieta dostosowana do preferencji i potrzeb konkretnego psa, trybu życia jego właścicieli i ich budżetu, jak również wolnego czasu, który mogą poświęcić na przygotowanie posiłków swojemu pupilowi. 

Zdrowie

Długość życia

Długość życia tego japońskiego psa szacuje się na 10 lat.

Odporność/wytrzymałość

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Uważa się, że ze względu na swoje pochodzenie i budowę akita amerykańska powinna cieszyć się dobrym zdrowiem. I tak jest w istocie… dopóki nie zachoruje, co niestety nie należy do rzadkich przypadków.

Odporność na upały

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Jak każdy pies akita amerykańska nie przepada za upałami, w związku z czym w okresie letnim właściciel akity powinien dostosować jego porządek dnia do temperatur w ciągu doby (spacery wcześnie rano oraz późno wieczorem z możliwością znalezienia ochłody w wodzie).

Odporność na zimno

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Podwójna sierść dobrze chroni akitę amerykańską przed zimnem oraz niepogodą.

Skłonność do tycia

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Ze względu na niewielkie wymagania ruchowe tego psa, należy zwracać uwagę na jego żywienie, aby zawczasu zapobiec jego nadmiernemu przybieraniu na wadze.

Częste choroby

Ciekawostki

Aż do XXI wieku akity (akity inu) i akity amerykańskie często ze sobą krzyżowano uważając, że należą do tej samej rasy, choć dziś uznaje się ich odrębność.

Pochodzenie i historia

Akita amerykańska ma tych samych przodków, co akita inu. Od XVII w. tzw. psy Akita Matagis (myśliwskie psy na niedźwiedzie) były wykorzystywane jako psy walczące w japońskim regionie Akita. Od 1868 r. były krzyżowane z rasą tosa i z mastiffami, co wpłynęło na zwiększenie ich masy ze szkodą dla innych cech charakterystycznych dla psów z grupy szpiców. Podczas drugiej wojny światowej dla pozyskania skór niezbędnych do uszycia ubrań dla żołnierzy wydano rozkaz schwytania wszystkich psów z wyjątkiem owczarków niemieckich. W związku z tym wielu miłośników rasy akita próbowało obejść to prawo, decydując się na krzyżowanie swoich psów właśnie z owczarkami niemieckimi.

W rezultacie pod koniec wojny, pomimo znacznego spadku liczebności, można już było wyróżnić trzy rodzaje psów akita: Akita Matagis, akita walczące oraz akita skrzyżowane z owczarkiem niemieckim. Później wiele z tych psów przewieziono do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozwijano rasę. Pierwszy Amerykański Klub Akity założono w 1956 r., a rasa została wpisana do księgi hodowlanej w 1972 r. Od tego czasu Japonia i Stany Zjednoczone nie doszły do porozumienia co do uznawania pochodzenia akit i dziś ze względu na to, że żadna z japońskich linii nie została wprowadzona na rynek amerykański, mamy do czynienia z dwiema różnymi rasami, akitą amerykańską i akitą japońską.

Imiona

Pies : Lulu, Harper, Marley, Jupiter, Samuraj. 
Suka : Venus, Flora, Scarlet, Mia, Wiki.

Wszystkie propozycje imion dla psa znajdziesz tutaj

dog-match

Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Wamiz pomoże Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.