Cursinu
Inne nazwy: pies korsykański

Cursinu został po raz pierwszy wyhodowany na Korsyce w XVI wieku. Ten wszechstronny i wysportowany pies pracujący jest skutecznym psem stróżującym i świetnym towarzyszem polowań. W pracy wykazuje się dużą aktywnością, a w domu jest potulnym i posłusznym psem. Jest bardzo przywiązany do swojego opiekuna, ale może być dość nieufny w stosunku do obcych.
Najważniejsze informacje o Cursinu
Pochodzenie i historia
Znany również jako pies korsykański, Cursinu istnieje od XVI wieku. Chociaż niewiele wiadomo o jego pochodzeniu, uważa się, że rozwinął się z różnych ras szpiców, takich jak szpic niemiecki i elkhound. Rasa prawie wyginęła pod koniec XX wieku. Eksperci powiązali jego upadek z rosnącą industrializacją i wprowadzeniem na Korsykę większej liczby kontynentalnych psów roboczych. Zaniepokojona spadkiem liczebności grupa miłośników tych psów utworzyła Stowarzyszenie Ochrony Psa Korsykańskiego. Nie tylko zatrzymała spadek, ale także przyczyniła się do jego odrodzenia.
Cursinu nadal jest wykorzystywany jako pies pasterski, pies stróżujący i towarzysz polowań. Rzadko jest trzymany jako pupil do towarzystwa.
Klasyfikacja FCI
Grupa FCI
Grupa 5 - Szpice i psy w typie pierwotnym
Sekcja
Sekcja 7 : pierwotne psy myśliwskie
Wygląd cursinu
Wielkość dorosłego osobnika
Suka : pomiędzy 46 i 55 cm
Pies : pomiędzy 46 i 58 cm
Waga
Suka : pomiędzy 25 i 28 kg
Pies : pomiędzy 25 i 28 kg
Maść
Rodzaj szaty
Kolor oczu
Opis
Cursinu jest silnym psem o smukłej i atletycznej budowie oraz długich, mocnych nogach. Zwykle ma wyraźną, czarno-brązową, nakrapianą sierść. Jego czaszka jest płaska, oczy owalne, a uszy trójkątne, opadające lub częściowo opadające. Jego kufa sprawia wrażenie spokojnej i łagodnej.
Ciekawostki
Cursinu nie jest zbyt popularny poza Korsyką. Jest prawdziwym psem pracującym. Życie domowe to nie jego bajka.