Cursinu

Inne nazwy: pies korsykański

Cursinu

Cursinu został po raz pierwszy wyhodowany na Korsyce w XVI wieku. Ten wszechstronny i wysportowany pies pracujący jest skutecznym psem stróżującym i świetnym towarzyszem polowań. W pracy wykazuje się dużą aktywnością, a w domu jest potulnym i posłusznym psem. Jest bardzo przywiązany do swojego opiekuna, ale może być dość nieufny w stosunku do obcych.

Najważniejsze informacje o Cursinu

Długość życia :

7

19

12

14

Charakter :

Inteligentny Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Znany również jako pies korsykański, Cursinu istnieje od XVI wieku. Chociaż niewiele wiadomo o jego pochodzeniu, uważa się, że rozwinął się z różnych ras szpiców, takich jak szpic niemiecki i elkhound. Rasa prawie wyginęła pod koniec XX wieku. Eksperci powiązali jego upadek z rosnącą industrializacją i wprowadzeniem na Korsykę większej liczby kontynentalnych psów roboczych. Zaniepokojona spadkiem liczebności grupa miłośników tych psów utworzyła Stowarzyszenie Ochrony Psa Korsykańskiego. Nie tylko zatrzymała spadek, ale także przyczyniła się do jego odrodzenia.

Cursinu nadal jest wykorzystywany jako pies pasterski, pies stróżujący i towarzysz polowań. Rzadko jest trzymany jako pupil do towarzystwa.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 5 - Szpice i psy w typie pierwotnym

Sekcja

Sekcja 7 : pierwotne psy myśliwskie

Wygląd cursinu

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 46 i 55 cm

  Pies : pomiędzy 46 i 58 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 25 i 28 kg

  Pies : pomiędzy 25 i 28 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Cursinu jest silnym psem o smukłej i atletycznej budowie oraz długich, mocnych nogach. Zwykle ma wyraźną, czarno-brązową, nakrapianą sierść. Jego czaszka jest płaska, oczy owalne, a uszy trójkątne, opadające lub częściowo opadające. Jego kufa sprawia wrażenie spokojnej i łagodnej.
   

  Ciekawostki

  Cursinu nie jest zbyt popularny poza Korsyką. Jest prawdziwym psem pracującym. Życie domowe to nie jego bajka.
   

  Charakter

  • 66%

   Czuły

   Cursinu jest bardzo przywiązany do swoich właścicieli, ale ma tendencję do trzymania się z daleka od ludzi, których nie zna zbyt dobrze. Może wydawać się nieco zdystansowany.

  • 66%

   Lubi zabawę

   Ten pies nie zna różnicy między pracą a zabawą, więc gry i zabawy muszą być stymulujące i wymagające. A kiedy już zrobi to, co ma do zrobienia, woli się zrelaksować.

  • 66%

   Spokojny

   Kiedy pracuje lub bawi się, jest niezwykle energiczny. Ale po pracy zamienia się w ciche i posłuszne zwierzę.

  • 100%

   Inteligentny

   Cursinu jest bardzo inteligentnym psem pracującym. Jego wszechstronność oznacza, że może wykonywać szeroki zakres złożonych poleceń. Doświadczonym trenerom psów naprawdę spodoba się szkolenie tego inteligentnego psa.

  • 100%

   Łowca

   Naturalny myśliwy, cursinu został wyhodowany do śledzenia dzików i drobnej zwierzyny i potrafi przystosować się do najtrudniejszych terenów. W rzeczywistości cursinu jest nadal używany jako pies pracujący.

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Staje się dość nieśmiały wobec ludzi, których nie zna. Będzie miał tendencję do trzymania się na dystans, dopóki nie poczuje się wystarczająco komfortowo, aby przyjść i się przywitać. To generalnie czyni go dobrym opiekunem.

  • 66%

   Niezależny

   Ten pies jest dość niezależny, ale nadal bardzo przywiązany do swojego pana i członków swojej społeczności.

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Ten pies może znieść samotność, jeśli jest przyzwyczajany do tego od najmłodszych lat, ale w żadnym wypadku nie powinien być sam przez kilka dni.

   • 33%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Może się rozpraszać, więc jego edukacja powinna opierać się na zaufaniu i zabawie.

   • 66%

    Szczekliwy

    Podczas polowania cursinu wydaje ostre i krótkie szczekanie, ale nigdy bez powodu.

   • 100%