Reklama

Wypadanie sierści u psa czyli linienie – co możemy poradzić?

wypadanie siersci
© Shutterstock

Wypadanie sierści u psa jest zjawiskiem całkowicie normalnym i zupełnie niegroźnym procesem. Linienie u naszego czworonoga, w mniej lub bardziej zaawansowanym stopniu, możemy zaobserwować w kilku okresach w roku, podczas których  zmieniają się warunki atmosferyczne – zwierzę w ten sposób przygotowuje się do nadchodzących zmian. W niektórych przypadkach linienie psa może być także reakcją na stresową sytuację lub bodziec.

Czy oznacza to, że wypadająca sierść u psa nie powinna wzbudzać naszego niepokoju? Nic bardziej mylnego – jeśli linienie naszego pupila przybiera na sile bardziej niż zwykle, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii, który zleci szczegółowe badania i znajdzie przyczynę tego niepokojącego objawu.

Redakcja

aktualizacja dnia 24.03.2021, 17:00

Kiedy psy zaczynają linienie?

©Shutterstock

Linienie to okresowe zrzucanie sierści, które ma na celu dostosowanie okrywy włosowej i ciepłoty ciała zwierzęcia do temperatury panującej na zewnątrz. Dzieje się to z reguły dwa razy w roku – wiosną i jesienią. Proces ten uzależniony jest od temperatur na zewnątrz i ilości światła dziennego. Kluczową rolę odgrywa w nim także działanie hormonów, przysadki mózgowej i tarczycy zwierzęcia.

Podczas tego okresu włosy wypadają i są zastępowane nowymi – proces ten jest najzupełniej prawidłowy i nie powinien być powodem do niepokoju. W trakcie linienia martwa cebulka włosowa oddziela się od brodawki włosowej, a następnie jest wypychana na zewnątrz przez nowy włos, wskutek czego wypada.

W niektórych przypadkach wypadanie sierści u psa może być spowodowane przez stres – nadmierna ilość bodźców stresowych także może prowadzić do ponadnormowego linienia. Widoczne jest to chociażby w przypadku wizyty u weterynarza, która dla wielu zwierząt jest sytuacją silnie stresogenną.

Nadmierne wypadanie sierści u psa

©Shutterstock

Jeśli linienie przybiera formę bardzo intensywnego wypadania sierści, powinno jednak budzić nasz niepokój. Łysienie u psa jest zjawiskiem, które może mieć różne podłoże i wymaga szybkiej konsultacji z weterynarzem. Zwykle jest to objaw choroby, który w skrajnych przypadkach może doprowadzić do całkowitej utraty okrywy włosowej na danej powierzchni skóry zwierzęcia. Nierzadko łysieniu towarzyszy również łupież.

Łyse placki u psa wyraźnie odróżniają się od pozostałych miejsc pokrytych włosami, przez co dość szybko można je zauważyć.

Nadmierne wypadanie sierści u psa i łysienie może mieć charakter:

  •  Zapalny: w sytuacji, gdy wyłysieniom towarzyszy stan zapalny. Najczęściej są one konsekwencją urazów mechanicznych o długotrwałym i powtarzalnym charakterze. Towarzyszy mu swędzenie, które powoduje drobne uszkodzenie naskórka i głębiej położone warstwy skóry, co w konsekwencji prowadzi do rozwoju stanu zapalnego. W takim przypadku oprócz wypadania sierści u psa można zauważyć obrzęk, wysięk, zaczerwienienie oraz podwyższoną ciepłotę danego obszaru skóry. W wielu przypadkach przyczyną łysienia u psa o charakterze zapalnym będą grzyby (zazwyczaj dermatofity powodujące łamanie i wypadanie włosów) lub zapalenie mieszków włosowych.

Choroby te są z reguły łatwe do zdiagnozowania, a szybko podjęte leczenie przynosi zadowalające efekty w postaci wzrostu nowych włosów. Zazwyczaj odrastanie sierści widoczne jest już w przeciągu kilku tygodni od wdrożenia leczenia i wyeliminowania przyczyny dolegliwości.

  • Niezapalny: w przypadku, gdy zmianom nie towarzyszy stan zapalny. Zwykle w przypadku linienia u zwierzęcia obserwuje się także świąd, podrażnienie czy objawy zakażenia. W sytuacji, gdy zmiany te nie występują proces diagnostyczny może być znacznie utrudniony i znalezienie przyczyny niepokojących objawów może się wydłużyć.

Do głównych przyczyn włysień u psa zalicza się: 

  • Alergie - jednym z objawów alergii jest świąd skóry. Pies drapiąc się uszkadza sierść i skórę w swędzących go miejsach.
  • Obecność pasożytów - pasożyty skórne takie jak pchły, wszoły czy świerzbowce również wywołują świąd zmuszając psa do drapania.
  • Zaburzenia hormonalne  – nadmierne wypadanie sierści u psa może powstawać zarówno w przypadku niedoboru hormonów, jak i ich nadmiaru. Istnieje wiele czynników, które w tym przypadku mogą wpływać na utratę sierści u czworonoga – niekiedy ma to związek z hormonami nadnerczowymi, tarczycowymi lub płciowymi. W celu postawienia diagnozy weterynarz wykonuje zwykle potrzebne badania, które umożliwią wskazanie dokładnego źródła zaburzeń i wdrożenie właściwego leczenia.
  • Zaburzenia natury psychicznej – łysienie u psów nierzadko ma podłoże nerwowe. Nadpobudliwość zwierzęcia często przejawia się nadmiernym wylizywaniem określonej części ciała, co może prowadzić do łysienia. Zwierzę w ten sposób rozładowuje stres, czyniąc z wylizywania sierści aktywność zastępczą. 
  • Niedożywienie – nadmierne tracenie włosów przez psa bywa spowodowane niedożywieniem i niedoborem witamin lub niezbędnych dla czworonoga mikroelementów. Niekiedy tego rodzaju problemy dermatologiczne mogą mieć również związek z nieprawidłowym wchłanianiem się substancji i składników z przewodu pokarmowego.
  • Zatrucia – wypadanie włosów może mieć związek z poważnym zatruciem organizmu, jednakże zdarza się to rzadko.

W jaki sposób można zapobiegać nadmiernemu wypadaniu sierści u psa?

Wszystko zależy od rodzaju przypadku i stanu zdrowia zwierzęcia. Z pewnością możemy dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić zwierzęciu odpowiednią opiekę i codzienną pielęgnację, która powinna zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób towarzyszących linieniu, należy jednak mieć świadomość tego, że na sporą ilość czynników nie mamy po prostu wpływu. 

Chcąc jednak zminimalizować ryzyko wypadania sierści u psa, zadbajmy o:

  • Stosowanie szeroko pojętej profilaktyki, która nie pozwoli na złapanie przez naszego pupila pcheł lub innych pasożytów zewnętrznych. Brak tego rodzaju pasożytów, powodujących swędzenie i podrażnienie skóry, nie spowoduje uszkodzeń i ubytków psiej sierści.
  • Zbilansowana i odpowiednia dieta, bogata w wartości odżywcze i składniki niezbędne dla naszego czworonoga.