Linienie przebiega, w mniej lub bardziej zaawansowanym stopniu, w kilku okresach w roku, podczas których zmieniają się warunki atmosferyczne – zwierzę w ten sposób przygotowuje się do nadchodzących zmian. Niektóre psy gubią duże ilości futra, gdy się stresują.
Czy oznacza to, że wypadająca sierść u psa nie powinna wzbudzać naszego niepokoju? Nic bardziej mylnego – jeśli psiak gubi znaczne ilości sierści, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii, który zleci szczegółowe badania i znajdzie przyczynę tego niepokojącego objawu.
Pies linieje - kiedy psy gubią sierść?
Linienie to sezonowe zrzucanie sierści, które ma na celu dostosowanie okrywy włosowej i ciepłoty ciała zwierzęcia do temperatury panującej na zewnątrz.
Dzieje się to zazwyczaj na wiosnę i jesień. Proces ten uzależniony jest od temperatur na zewnątrz, ilości światła dziennego oraz rodzaju sierści. Kluczową rolę odgrywa w nim także działanie hormonów, przysadki mózgowej i tarczycy zwierzęcia.
Podczas tego okresu martwa sierść wypada i jest zastępowana nowymi włosami. Proces ten jest najzupełniej prawidłowy i nie powinien być powodem do niepokoju. W trakcie linienia martwa cebulka włosowa oddziela się od brodawki włosowej, a następnie jest wypychana na zewnątrz przez nowy włos.
W niektórych przypadkach psu wypada sierść, gdy czworonóg się stresuje – nadmierna ilość bodźców stresowych może prowadzić do ponadnormowego linienia. Widoczne jest to chociażby w przypadku wizyty u weterynarza, która dla wielu zwierząt jest sytuacją silnie stresogenną.
Ile trwa linienie psa?
W zależności od rasy trwa to najczęściej ok. 1–1,5 miesiąca i dotyczy całej powierzchni ciała czworonoga. Zwierzęta z dużą ilością podszerstka i gęstą sierścią będą gubić włosy dłużej, niż psiaki krótkowłose.
Linienie występuje 2 razy do roku: po zimie (czyli na wiosnę) oraz przed zimą (czyli na jesień), gdy pupil zmienia futerko na cieplejsze.
Zwierzakowi nadmiernie wypada sierść - zdrowotne przyczyny linienia u psów
Jeśli linienie przybiera formę bardzo intensywnego wypadania sierści, powinno budzić nasz niepokój. Łysienie jest zjawiskiem, które może mieć różne podłoże i wymaga szybkiej konsultacji z weterynarzem. Zwykle jest to objaw choroby, który w skrajnych przypadkach może doprowadzić do całkowitej utraty okrywy włosowej na danej powierzchni skóry zwierzęcia. Nierzadko łysieniu towarzyszy również łupież. Plackowate łysienie wyraźnie odróżniają się od pozostałych miejsc pokrytych włosami, przez co dość szybko można je zauważyć.
Nadmierne wypadanie sierści u psa i łysienie może mieć charakter:
- Zapalny: w sytuacji, gdy wyłysieniom towarzyszy stan zapalny. Najczęściej są one konsekwencją urazów mechanicznych o długotrwałym i powtarzalnym charakterze. Towarzyszy mu swędzenie, które powoduje drobne uszkodzenie naskórka i głębiej położone warstwy skóry, co w konsekwencji prowadzi do rozwoju stanu zapalnego. W takim przypadku oprócz wypadania sierści można zauważyć zmiany na skórze - obrzęk, wysięk, zaczerwienienie oraz podwyższoną ciepłotę danego obszaru skóry. W wielu przypadkach przyczyną łysienia u psa o charakterze zapalnym będą grzyby (zazwyczaj dermatofity powodujące łamanie i wypadanie włosów) lub zapalenie mieszków włosowych.
Choroby te są z reguły łatwe do zdiagnozowania, a szybko podjęte leczenie przynosi zadowalające efekty w postaci wzrostu nowych włosów. Zazwyczaj odrastanie sierści widoczne jest już w przeciągu kilku tygodni od wdrożenia leczenia i wyeliminowania przyczyny dolegliwości.
- Niezapalny: w przypadku, gdy zmianom nie towarzyszy stan zapalny. Zwykle w przypadku linienia u zwierzęcia obserwuje się także świąd, podrażnienie czy objawy zakażenia. W sytuacji, gdy zmiany te nie występują proces diagnostyczny może być znacznie utrudniony i znalezienie przyczyny niepokojących objawów może się wydłużyć.
Do głównych przyczyn wyłysień u psa zalicza się:
- Alergie - jednym z objawów alergii jest świąd skóry. Pupil drapie się, a to uszkadza sierść i skórę w swędzących go miejsach.
- Obecność pasożytów - pasożyty skórne takie jak pchły, wszoły czy świerzbowce również wywołują świąd zmuszając psa do drapania.
- Zaburzenia hormonalne – nadmierne gubienie sierści może powstawać zarówno w przypadku niedoboru hormonów, jak i ich nadmiaru. Istnieje wiele czynników, które w tym przypadku mogą wpływać na utratę sierści u czworonoga – niekiedy ma to związek z hormonami nadnerczowymi, tarczycowymi lub płciowymi. W celu postawienia diagnozy weterynarz wykonuje zwykle potrzebne badania, które umożliwią wskazanie dokładnego źródła zaburzeń i wdrożenie właściwego leczenia.
- Zaburzenia natury psychicznej – łysienie nierzadko ma podłoże nerwowe. Nadpobudliwość zwierzęcia często przejawia się nadmiernym wylizywaniem określonej części ciała, co może prowadzić do łysienia. Zwierzę w ten sposób rozładowuje stres, czyniąc z wylizywania sierści aktywność zastępczą.
- Niedożywienie – nadmierne tracenie włosów bywa spowodowane niedożywieniem i niedoborem witamin lub niezbędnych dla czworonoga mikroelementów. Niekiedy tego rodzaju problemy dermatologiczne mogą mieć również związek z nieprawidłowym wchłanianiem się substancji i składników z przewodu pokarmowego.
- Zatrucia – nadmierne linienie może mieć związek z poważnym zatruciem organizmu, jednakże zdarza się to rzadko.
Jak ograniczyć wypadanie sierści u psa?
Wszystko zależy od rodzaju przypadku i stanu zdrowia zwierzęcia. Z pewnością możemy dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić swojemu pupilowi odpowiednią opiekę i codzienną pielęgnację, która powinna zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób towarzyszących linieniu, należy jednak mieć świadomość tego, że na sporą ilość czynników nie mamy po prostu wpływu.
Chcąc jednak zminimalizować ryzyko wypadania sierści u psa, zadbajmy o:
- Stosowanie szeroko pojętej profilaktyki, która nie pozwoli na złapanie przez naszego pupila pcheł lub innych pasożytów zewnętrznych. Brak tego rodzaju pasożytów, powodujących swędzenie i podrażnienie skóry, nie spowoduje uszkodzeń i ubytków psiej sierści.
- W okresie linienia warto szczególnie zadbać o zbilansowaną i odpowiednią dietę, bogatą w wartości odżywcze, witaminy i minerały oraz kwasy tłuszczowe omega-3. Po konsultacji z weterynarzem możemy także zastosować suplementacje poprawiającą kondycję skóry i sierści psa.
Domowe sposoby na pielęgnacje sierści pupila
Okres linienia jest uciążliwy dla wielu właścicieli psów. Aby skrócić czas gubienia włosów, należy regularnie szczotkować pupila. W zależności od rasy należy dobrać odpowiedni grzebień, szczotkę, bądź trymer, którym usuniemy martwą sierść zwierzaka.
- Przeczytaj również: Trymowanie psa - na czym polega i które rasy należy trymować?