Reklama

podszerstek u psów
© Shutterstock

Czym jest podszerstek u psów? Wyczesywanie podszerstka

Redakcja

aktualizacja dnia

Podobnie jak u większości gatunków zwierząt, także psia sierść składa się z dwóch warstw – dłuższego włosa okrywowego i tzw. podszerstka. Oba rodzaje włosa wyrastają z mieszków włosowych i składają się na szatę naszego psa, czyli jego umaszczenie i rodzaj sierści. To, jak ona dokładnie wygląda, uzależnione jest od warunków klimatycznych regionu, w którym wykształciła się dana rasa. 

Podszerstek u psa to jeden z elementów składających się na sierść, zaraz obok okrywy włosowej. Pełni bardzo istotną rolę – reguluje temperaturę ciała, zapobiega odmrożeniom i poparzeniom słonecznym, a także amortyzuje uszkodzenia mechaniczne skóry. Nie należy więc psa golić na łyso, jeśli nie ma ku temu wyraźnych wskazań od lekarza weterynarii.

Podszerstek u psa - co trzeba o nim wiedzieć?

Na początek kilka najważniejszych faktów na temat podszerstka:

  • rośnie tuż przy skórze,
  • jest krótki, gęsty, miękki i delikatny,
  • stanowi pewnego rodzaju „rusztowanie” dla warstwy okrywowej,
  • pełni funkcję termoizolacyjną, 
  • chroni przed mikrouszkodzeniami skóry,
  • jest nieprzemakalny. 

Z tego powodu nigdy nie wolno golić psa na łyso, nawet w upały! Jest on wtedy szczególnie narażony na poparzenia skóry od słońca oraz na zimno. Jeden włos okrywowy otacza od sześciu do dwunastu włosów podszerstka. Jak więc zostało już nadmienione – podszerstek jest swoistym rusztowaniem sierści, jednak nie u każdego psa on występuje.

Niektóre rasy psów cechują się podszerstkiem szczególnie puszystym i wymagającym specjalnej uwagi, jak na przykład alaskan malamute. Z kolei yorkshire terier, choć jest długowłosy, to jego włos jest gładki i nie ma pod spodem podszerstka. 

Psy z obfitym podszerstkiem nie są zalecane dla alergików, ponieważ często zatrzymuje się na nim dużo uczulającego białka, co może stanowić problem szczególnie w okresie wiosennym i późną jesienią, kiedy pies intensywnie linieje zmieniając sierść na taką, która będzie bardziej adekwatna do aury panującej na zewnątrz.

Procesy linienia są zależne przede wszystkim od długości światła dziennego i temperatury, nasila je także stres. Warto pamiętać, że pies gubi włosy przez cały rok, choć nie tak intensywnie.

Czy podszerstek u psa należy wyczesywać?

Tak. Podszerstek u psa należy wyczesywać szczególnie w okresach intensywnego linienia, czyli na wiosnę i na jesień. Czesanie poprawia ukrwienie skóry, mając tym samym bezpośredni wpływ na jakość rosnącego włosa.

Ponadto skołtuniony podszerstek jest idealnym schronieniem dla pcheł, kleszczy i innych niepożądanych lokatorów. Niewyczesany, może się też filcować, powodując odparzenia i stany zapalne skóry. Częstotliwość zabiegów pielęgnacyjnych zależna jest od rasy i rodzaju sierści, jaką ma nasz pupil.

Warto przyzwyczajać psa do wyczesywania już od najwcześniejszych tygodni życia.

Najlepiej przeprowadzać ten zabieg, gdy pies jest pod długim spacerze, pozbawiony nadmiaru energii i zrelaksowany, a jego cierpliwość nagradzać smakołykami, aby czynność dobrze mu się kojarzyła.

Wiele psów uwielbia szczotkowanie i sprawia im ono przyjemność, ale należy bardzo uważać, aby nie skojarzyło mu się ono z niczym negatywnym. Tym samym warto przerwać zabieg, gdy pies zaczyna się niecierpliwić, i wrócić do niego przy innej okazji.

Czym wyczesywać podszerstek u psa? 

©Shutterstock

Szukając odpowiedniej szczotki do wyczesywania podszerstka przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, aby wygodnie leżała w naszej dłoni. Zwiększy to komfort zabiegów pielęgnacyjnych zarówno dla właściciela, jak i dla psa.

Pudlówka

Najpopularniejszą szczotką przeznaczoną do tego celu jest pudlówka. Składa się najczęściej z plastikowej osłonki, rączki i cienkich, dość gęsto umieszczonych, zagiętych igiełek, których celem jest wybieranie podszerstka spod warstwy okrywy włosowej. Należy ostrożnie i delikatnie jej używać, ponieważ przez to, że jest ostro zakończona, może okaleczyć psa.

Ceny pudlówek wahają się od kilkunastu do stu złotych, w zależności od wielkości i jakości szczotki.

Zgrzebło do podszerstka

Kolejnym przydatnym rodzajem szczotki do wyczesywania podszerstka jest zgrzebło. Choć kojarzy się głównie z pielęgnacją konia, to równie dobrze sprawdza się w przypadku psa. Charakteryzuje się ono tym, że nie ma rączki, tylko pasek, w który wsadzamy dłoń w taki sposób, że szczotka przylega do ręki.

Zdarza się też, że rączka jest, ale równoległa do samej szczotki. Taka budowa sprawia, że cała szczotka leży lepiej w ręku i sprawniej pozwala wyczesywać podszerstek u psa, a także kontrolować siłę nacisku. 

Furminator

Szczególnym, bardzo popularnym ostatnimi czasy rodzajem zgrzebła pomocnym przy wyczesywaniu podszerstka u psa jest furminator. Jest on grzebieniem przeznaczonym w szczególności do wyczesywania podszerstka.

Zbudowany jest z rączki, na której końcu znajduje się grzebień ze stali nierdzewnej z bardzo gęsto umiejscowionymi ząbkami. Jego cena waha się pomiędzy kilkadziesiąt do nawet dwustu złotych i zależna jest od rozmiaru, którego potrzebujemy oraz od tego, czy jest oryginalny, czy wzorowany. 

Trymer

Czasem do wyczesywania podszerstka stosuje się tak zwane trymery. Są to elektryczne golarki, które bardzo skutecznie usuwają nadmiar sierści, ale używając trymera należy uważać, aby nie usunąć zbyt dużej ilości, ponieważ może to skutkować zaburzeniem psiej termoregulacji i oparzeniami lub odmrożeniami. 

Podsumowanie

Nie każda rasa posiada podszerstek, różne psy mają też różne jego rodzaje, ale każdego psa należy regularnie wyczesywać.

Jest to szczególnie ważne w okresie jesiennym i wiosennym, kiedy sierść zmienia się wraz z pogodą i porą roku. Trzeba dokładnie wiedzieć, jakich zabiegów pielęgnacyjnych wymaga sierść posiadana przez naszego psa, niezależnie od tego, czy jest psem rasowym, czy nie.

Do wyczesywania podszerstka można użyć specjalnych grzebieni i szczotek przeznaczonych do tego celu. Warto już od wczesnego szczenięctwa uczyć psa, że zabiegi pielęgnacyjne to przyjemność wiążąca się z nagrodą!
 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?