Reklama

Preparat na kleszcze dla psa – zobacz jak chronić swojego pupila!

Preparat na kleszcze © Shutterstock

Na świecie wyróżniamy około 900 gatunków kleszczy, z czego szacuje się, że w Europie występuje ich aż 77. Kleszcze są głównymi nosicielami chorób zakaźnych, takich jak borelioza czy babeszjoza. Są to groźne choroby, które – jeśli nie będą właściwie leczone – mogą skończyć się nawet śmiercią naszego pupila.

Dlatego tak ważne jest, aby chronić psa przed skutkami ugryzienia. Liczba zachorowań na choroby odkleszczowe z każdym rokiem rośnie, podobnie jak liczba kleszczy w lasach, na łąkach i w parkach.
 

Redakcja

aktualizacja dnia

Kleszcza możemy spotkać wszędzie, zarówno tam, gdzie są lasy i wysokie trawy, jak i – wbrew powszechnemu przekonaniu – w miejscach, gdzie trawa jest krótko przystrzyżona. Ich największa aktywność przypada na okres wiosenno-letni, ale to nie znaczy, że przez resztę roku pies jest bezpieczny, przeciwnie – kleszcze atakują niestety cały rok.

Na szczęście na rynku dostępnych jest dużo preparatów przeciw kleszczom dla psów, które pomagają nam chronić naszych czworonożnych podopiecznych. 

Jak chronić psa przed kleszczami?

Shutterstock

Ukąszenie kleszcza jest całkowicie bezbolesne, ponieważ znieczula on miejsce, w które się wgryza. Pozwala mu to bardzo długo pozostać niezaważonym na skórze zarówno psa, jak i człowieka – nawet przez kilka dni – dlatego najlepszą obroną przed niechcianym pasożytem na skórze naszego pupila jest prewencja w postaci środków przeciw kleszczom.

Należy pamiętać jednak, że preparat na kleszcze nie gwarantuje stuprocentowej ochrony przed nimi. Po każdym spacerze warto siebie i psa dokładnie obejrzeć, by sprawdzić, czy nie przynieśliśmy ze sobą pasażera na gapę. W przypadku ataku kleszcza kluczowe są pierwsze godziny, ponieważ po ich upływie znacząco rośnie ryzyko zarażenia się którąś z odkleszczowych chorób. 

Gdy już zauważymy kleszcza na ciele naszego psa, musimy go niezwłocznie usunąć. Najlepiej zrobić to albo pęsetą, albo specjalnymi szczypcami do usuwania kleszczy, które można kupić za kilka – kilkanaście złotych. Akcesoria tego typu dostępne są w każdym sklepie zoologicznym.

Kleszcza należy złapać jak najbliżej skóry i wykręcić, ale pamiętając, aby nie ścisnąć go za mocno, żeby nie pękł. Żaden kawałek kleszcza nie powinien pozostać w psie, ponieważ nawet to niesie za sobą ryzyko choroby. Jeśli nie mamy pewności, jak to robić poprawnie, lepiej udać się do lekarza weterynarii, którzy pokaże, jak poprawnie taki zabieg wykonać.

Choroby odkleszczowe nie dają objawów od razu. Pierwsze symptomy mogą się pojawić dopiero nawet po kilkunastu tygodniach od ugryzienia. Dlatego jeśli pies nagle staje się apatyczny, smutny, zmienił swoje zachowanie – natychmiast udajmy się do lekarza weterynarii na diagnozę. W przypadku babeszjozy bardzo ważny jest czas, ponieważ w szybkim tempie uszkadza ona narządy wewnętrzne – nie lekceważmy tego!

Preparaty przeciw kleszczom dla psów

Shutterstock

Nie ulega wątpliwości, że ochrona przed kleszczami jest bardzo ważna. Na szczęście na rynku dostępnych jest dużo preparatów, które działają przeciw kleszczom, ale – jak już zostało nadmienione – należy pamiętać, że środki przeciw kleszczom dla psów nie zapewniają całkowitej ochrony. Warto sprawdzać psie futro po powrocie ze spaceru, w szczególności w okresach zwiększonego natężenia kleszczy, gdy wracamy ze spaceru z lasu czy wysokich traw.

Zdecydowanie najpopularniejszym środkiem stosowanym przeciwko kleszczom dla psów jest obroża przeciwkleszczowa. Jej cena waha się od 10 do około 100 złotych. Przy zakupie należy zwrócić uwagę przede wszystkim na masę ciała psa i to, jak długo, wedle zapewnień producenta, działa dana obroża. Tańsze wersje zawierają olejki eteryczne, które mają odstraszać kleszcze.

Niestety nie są one do końca skuteczne, dlatego na pewno nie warto oszczędzać, wybierając obrożę. Porządna obroża zawiera substancję, która rozchodzi się po organizmie psa i zabija atakującego kleszcza, zanim ten zdąży zarazić psa chorobą. Należy pamiętać, że pełną ochronę obroża zapewnia dopiero średnio po 48h od założenia. Czas działania obroży jest zróżnicowany, zależny od modelu, zazwyczaj jednak jest to kilka miesięcy.

Preparaty spot on to również popularny preparat na kleszcze dla psa. Są to krople, które zakrapia się psu na kark. Chronią go zazwyczaj przez około miesiąc. Krople wchłaniają się do krwiobiegu przez skórę i podobnie jak obroża – zabijają kleszcza, który wbił się w psa. Należy pamiętać, aby przez trzy dni od aplikacji nie kąpać psa i unikać deszczu, aby preparat nie został spłukany. Ochrona przeciw kleszczom zaczyna się zazwyczaj po ok. 24 godzinach od aplikacji. 

Stosunkowo niedawno na rynku pojawiła się tabletka na kleszcze dla psa. Działa ona przez 12 tygodni. Narosło wokół niej jednak bardzo dużo kontrowersji ze względu na dużą liczbę zgłaszanych zgonów psów po jej zażyciu. Zarzuca się też producentowi, że nie zbadał dostatecznie skutków długotrwałego zażywania tego leku – zbadane zostało tylko pierwsze 9 miesięcy.

Nie ma jednak rzetelnych danych potwierdzających szkodliwość tego leku, tylko spekulacje i historie ludzi z rozmaitych forów internetowych. Niemniej, lekarze weterynarii w znacznym stopniu odcinają się od podawania tabletek.  

Jak każda substancja aplikowana psu, tak i preparaty na kleszcze mogą powodować reakcje alergiczne. Nie powinno się ich mieszać między sobą – w szczególności preparatów spot on. Po zaaplikowaniu preparatu należy obserwować psa i w razie stwierdzenia jakichkolwiek niepokojących objawów, udać się do lekarza weterynarii.

Ochrona przed kleszczami to konieczność

Kleszcze wbijają się w skórę niepostrzeżenie i bezboleśnie, co sprawia, że bardzo łatwo przeoczyć takiego niechcianego gościa – szczególnie, jeśli nasz pies cechuje się bardzo gęstą sierścią. Pozostawienie kleszcza na dłużej niż kilka godzin może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje. Z tego powodu warto zainwestować w dobrej jakości preparaty na kleszcze.

Należy jednak pamiętać, że nawet najlepsze zabezpieczenie nie daje nam stuprocentowej pewności, że nie trafi się nieproszony gość, więc w okresie wiosenno-letnim warto dokładnie oglądać psa po każdym spacerze.

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz