Reklama

psy stróżujace
© Shutterstock

Psy stróżujące - jakie to rasy?

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Psy stróżujące to wyjątkowa grupa czworonogów, które już od wieków służą człowiekowi, strzegąc jego domostwa i całego dobytku. Wiele ras psów stróżujących wykorzystywano (i wykorzystuje się nadal) nie tylko do pilnowania domu, ale także m.in. do strzeżenia i obrony stad zwierząt. Jakie to rasy? Czy ich pierwotne przeznaczenie uległo zmianie? A jeśli tak, to jakie funkcje obecnie pełnią psy pierwotnie stróżujące?

Psy stróżujące, jak sama nazwa wskazuje, mają za zadanie pilnować i bronić powierzonego im mienia oraz ostrzegać właściciela przed jakimikolwiek niepokojącymi zmianami w otoczeniu.

Co do zasady psy stróżujące powinny być zatem lojalne w stosunku do opiekuna i cechować się dużym stopniem nieufności wobec obcych. „Nieufne” nie oznacza jednak bojaźliwe.

Zobacz video:

Psy mające za zadanie stróżować, muszą być odważne, czujne, w dużej mierze szybkie i samodzielne w działaniu. Czworonogi te nie mogą być agresywne – powinny atakować intruza w ostateczności. Większość psich stróżów to rasy o pokaźnych rozmiarach. Już sam ich wygląd i donośny głos (psy te głośno alarmują o nietypowych zmianach) często budzą respekt i zniechęcają potencjalnego włamywacza czy innego nieproszonego gościa.

Psy stróżujące - najpopularniejsze rasy

Oto lista wybranych psów stróżujących, które także dawniej pełniły tę funkcję lub zostały do niej przystosowane z czasem, gdy dostrzeżono ich potencjał w tym kierunku. Obok stróżowania powierzano im niejednokrotnie inne ważne zadania. Wiele z poniżej przestawionych czworonogów to wszechstronne psy pracujące. Naszą listę otwieramy rasami pochodzącymi z rodzimego podwórka.

Polski owczarek podhalański

©Shutterstock
 • Pierwotne przeznaczenie: pies pasterski
 • Obecnie wykorzystywany jako: pies stróżujący i pasterski

Kilka faktów i ciekawostek o rasie: z racji swojego przeznaczenia polski owczarek podhalański spotykany jest przede wszystkim w Tatrach i Beskidach, gdzie po dziś dzień wykorzystywany jest jako pasterz i stróż. Choć coraz częściej pojawia się a tym obszarem, nadal nie jest popularnym psem rodzinnym. Trudno jednoznacznie ustalić pochodzenie psa, ale istnieją teorie mówiące o tym, że wśród swych przodków może on mieć mastifa tybetańskiego. Na pewno natomiast spokrewniony jest m.in. z czuwaczem słowackim i węgierskim kuvaszem.

Polski owczarek podhalański jest bardzo dużym psem. Może on osiągać wysokość do 70 cm w kłębie i ważyć do 60 kg. Jedne dopuszczalne umaszczenie podhalana to jednolicie białe.

Polski owczarek nizinny

©Pixabay
 • Pierwotne przeznaczenie: pies pasterski, zaganiający
 • Obecnie wykorzystywany jako: pies pasterski, stróżujący, ratowniczy, do towarzystwa, sportowy (głównie agility)

Kilka faktów i ciekawostek o rasie: zakres zadań polskiego owczarka nizinnego został znacznie rozszerzony. Choć pierwotnie służył przede wszystkim do zaganiania stad, dostrzeżono jego potencjał i wspaniałe predyspozycje do wielu innych „zawodów”, w tym do roli stróża, ratownika (jako pies ratowniczy wykorzystywany jest w Skandynawii) czy po prostu przyjaciela rodziny.
Jest to czworonóg bardzo pojętny, wesoły i energiczny. PON podobny jest w pewnym stopniu do teriera tybetańskiego, z którym z całą pewnością ma wspólnych przodków.

Airedale terrier

©Shutterstock
 • Pierwotne przeznaczenie: pies myśliwski
 • Obecnie wykorzystywany jako: pies policyjny i stróżujący

Kilka faktów i ciekawostek o rasie: airedale terrier nie należy do popularnych w Polsce psów. Rasa powstała w XIX wieku w Wielkiej Brytanii. Nazwa rasy pochodzi od rzeki Aire znajdującej się w Yorkshire. Jak większość terierów, także ten jest bardzo wesołym i energicznym zwierzakiem. Potrzebuje dużo ruchu i uwagi właściciela. Pomimo tego, że uważany jest za najspokojniejszego i najbardziej zrównoważonego z terierów, bywa uparty i trudny w szkoleniu.

Airedele terrier to świetny stróż – odważny, czujny, nieufny wobec obcych. Jest też szybki i zwinny, ma doskonały węch, dlatego nadal może pełnić rolę myśliwego – szczególnie aportera i tropowca.

Mastif tybetański

©Shutterstock
 • Pierwotne przeznaczenie: pies stróżujący i pasterski
 • Obecnie wykorzystywany jako: pies stróżujący, wystawowy, do towarzystwa

Kilka faktów i ciekawostek o rasie: mastif tybetański to bardzo stara i nieco tajemnicza rasa. Jak sama nazwa wskazuje, wywodzi się z Tybetu. Nie do końca wiadomo, jak powstała rasa. Wiadomo natomiast, że mastif tybetański dał początek większości mastifów europejskich. Tybetan to bardzo odważna, spokojna i zrównoważona rasa.

Ze względu na swój wyjątkowy charakter pies ten coraz częściej pełni rolę towarzysza rodziny. Jest nie tylko wspaniałym stróżem, ale wykazuje też dużą cierpliwość w stosunku do najmłodszych.

Wokół rasy narosło wiele legend. Jedna z nich głosi, że charakterystyczne podpalenia nad oczami to tak naprawdę druga para oczu, która strzeże nawet wówczas, gdy pies śpi.

Owczarek niemiecki

©Shutterstock
 • Pierwotne przeznaczenie: pies pasterski i stróżujący
 • Obecnie wykorzystywany jako: pies stróżujący, obronny, policyjny, ratowniczy, asystujący, do towarzystwa

Kilka faktów i ciekawostek o rasie: owczarek niemiecki jest wszechstronnym psem pracującym. Bez względu na to, w jakiej roli miałby wystąpić, zapewne w każdej sprawdzi się doskonale! Choć obecnie kojarzy się głównie jako pies policyjny i do towarzystwa (jest bodaj najpopularniejszą rasą w Polsce!), został stworzony w XIX wieku właśnie jako stróż stada i pasterz.

Rasa ta, choć tak popularna, wymaga doświadczonego, konsekwentnego i aktywnego przewodnika. Wbrew pozorom wcale nie jest bardzo podatna na szkolenie – szczególnie, gdy rozpocznie się je w późniejszym okresie.

Doberman

©Shutterstock
 • Pierwotne przeznaczenie: pies obronny
 • Obecnie wykorzystywany jako: pies obronny, stróżujący, policyjny, ratowniczy

Kilka faktów i ciekawostek o rasie: z racji tego, że rasa ta została stworzona w XIX wieku w Niemczech w celach obronnych, taki też pokutuje wizerunek tego czworonoga – jako niedostępnego, agresywnego i niebezpiecznego. Oczywiście to nieprawda. Odpowiednio socjalizowany i wychowywany doberman będzie cudownym towarzyszem i stróżem, bowiem jest bardzo czujny i terytorialny.

Doberman wymaga spokojnego, opanowanego i konsekwentnego przewodnika. Jego zapotrzebowanie na ruch jest spore, więc opiekun powinien być osobą aktywną fizycznie, która chętnie poświęci psu sporo czasu.

Moskiewski pies stróżujący

©Shutterstock
 • Pierwotne przeznaczenie: pies patrolowy, konwojent
 • Obecnie wykorzystywany jako: pies obronny i stróżujący

Kilka faktów i ciekawostek o rasie: pomimo tego, że moskiewski pies stróżujący jest coraz bardziej popularną rasą, nie jest ona uznawana przez FCI. Choć wygląda groźnie i w Polsce widnieje w wykazie ras uznawanych za niebezpieczne, tak naprawdę to łagodny pies o spokojnym usposobieniu – oczywiście do czasu i tylko w stosunku do bliskich.

Moskiewski pies stróżujący powstał ze skrzyżowania m.in. bernardyna i owczarka kaukaskiego. Jest bardzo inteligentny, podatny na szkolenie, czujny i odważny. Po bernardynie zdecydowanie odziedziczył wspomnianą łagodność i zrównoważony charakter.

Shar pei

©Shutterstock
 • Pierwotne przeznaczenie: pies stróżujący, wykorzystywany do polowań, a także do walk
 • Obecnie wykorzystywany jako: pies stróżujący i do towarzystwa

Kilka faktów i ciekawostek o rasie: shar pei to chińska rasa psa, której początki datuje się już na XIII wiek – tzn. od tego momentu istnieją źródła na temat rasy, a mogła ona istnieć już znacznie wcześniej. Nikogo nie powinien zwieść uroczy wygląd tego czworonoga. Choć wygląda on jak typowa „maskotka” i pies do towarzystwa, jest psem o bardzo silnym instynkcie stróżującym. Cechą charakterystyczną shar pei jest niebieski język.

Jak każdy stróż shar pei jest psem dość niezależnym i samodzielnym, ale uwielbia towarzystwo swoich najbliższych i na pewno nie pogardzi solidną porcją pieszczot.

Rottweiler

©Shutterstock
 • Pierwotnie wykorzystywane jako psy pasterskie i stróżujące
 • Obecnie pełnią przede wszystkim rolę psów obronnych, a także w niektórych krajach psów pracujących w policji

Rottweilery to silne czworonogi, nieufne wobec obcych i dość agresywne w stosunku do intruzów. Wymagają doświadczonego, konsekwentnego i spokojnego opiekuna. Niestety, ze względu na swój charakterystyczny, „groźny” wygląd czworonogi te niestety często trafiają w ręce nieodpowiednich osób…

Ten odważny, spokojny pies, w stosunku do bliskich jest łagodny i przyjazny. Silnie przywiązuje się do rodziny i będzie bronić jej za wszelką cenę.

Dogue de Bordeaux

©Shutterstock
 • Pierwotne przeznaczenie: pies bojowy, stróżujący, do towarzystwa
 • Obecnie wykorzystywany jako: pies stróżujący i do towarzystwa

Kilka faktów i ciekawostek o rasie: dog z Bordeaux jest potężnym psem należącym do grupy molosów. Zyskał popularność w Polsce dzięki serialowi Rodzina zastępcza, w której pupil rodziny – uroczy Śliniak – był przedstawicielem właśnie tej rasy. Pies ten, zwany też mastifem francuskim, jest bardzo zrównoważony, spokojny i cierpliwy. Jednocześnie to doskonały stróż – nieufny wobec obcych, ale nigdy agresywny.

Pomimo tego, że dogue de Bordeaux to wielki czworonóg, jest prawdziwym pieszczochem, który najchętniej spędzałby czas na kolanach opiekuna. Wymaga niewielkiej aktywności, więc na pewno nie może być psem dla sportowca, których chciałby, aby pupil towarzyszył mu w wyczerpujących aktywnościach.
 
Wyżej przedstawione rasy psów stróżujących to oczywiście zaledwie kilka przykładów. Inne psy stróżujące to m.in.:

 • entlebucher,
 • hovawart,
 • owczarek środkowoazjatycki,
 • dog niemiecki
 • czy… niepozorny chow-chow!
Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?