Reklama

psy stróżujace
© Shutterstock

Psy stróżujące - poznaj najlepsze rasy do pilnowania posesji

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Psy stróżujące to wyjątkowa grupa czworonogów, które już od wieków służą człowiekowi, strzegąc jego domostwa i całego dobytku. Jakie to rasy? Czy ich pierwotne przeznaczenie uległo zmianie? A jeśli tak, to jakie funkcje obecnie pełnią psy pierwotnie stróżujące?

Wiele ras psów stróżujących wykorzystywano (i wykorzystuje się nadal) nie tylko do pilnowania domu, ale także m.in. do strzeżenia i obrony stad zwierząt. 

Czym się charakteryzują psy do pilnowania posesji i dobytku?

Psy stróżujące, jak sama nazwa wskazuje, mają za zadanie pilnować i bronić powierzonego im mienia oraz ostrzegać właściciela przed jakimikolwiek niepokojącymi zmianami w otoczeniu.

Zobacz video:

Co do zasady psy stróżujące powinny być zatem lojalne w stosunku do opiekuna i cechować się dużym stopniem nieufności wobec obcych. „Nieufne” nie oznacza jednak bojaźliwe.

Psy mające za zadanie stróżować, muszą być:

  • odważne, 
  • czujne, 
  • w dużej mierze szybkie 
  • i samodzielne w działaniu. 

Czworonogi te nie mogą być agresywne – powinny atakować intruza w ostateczności. 

Większość psich stróżów to rasy o pokaźnych rozmiarach. Już sam ich wygląd i donośny głos (psy te głośno alarmują o nietypowych zmianach) często budzą respekt i zniechęcają potencjalnego włamywacza czy innego nieproszonego gościa.

Psy stróżujące - najpopularniejsze rasy

Oto lista wybranych psów stróżujących, które także dawniej pełniły tę funkcję lub zostały do niej przystosowane z czasem, gdy dostrzeżono ich potencjał w tym kierunku. 

Obok stróżowania powierzano im niejednokrotnie inne ważne zadania. Wiele z poniżej przestawionych czworonogów to wszechstronne psy pracujące. Naszą listę otwieramy rasami pochodzącymi z rodzimego podwórka.

Polski owczarek podhalański

polski owczarek podhalański
©Shutterstock
  • Pierwotne przeznaczenie: pies pasterski
  • Obecnie wykorzystywany jako: pies stróżujący i pasterski

Kilka faktów i ciekawostek o rasie: z racji swojego przeznaczenia polski owczarek podhalański spotykany jest przede wszystkim w Tatrach i Beskidach, gdzie po dziś dzień wykorzystywany jest jako pasterz i stróż stad owiec. Choć coraz częściej pojawia się a tym obszarem, nadal nie jest popularnym psem rodzinnym. 

Trudno jednoznacznie ustalić pochodzenie psa, ale istnieją teorie mówiące o tym, że wśród swych przodków może on mieć mastifa tybetańskiego. Na pewno natomiast spokrewniony jest m.in. z czuwaczem słowackim i węgierskim kuvaszem.

Polski owczarek podhalański jest bardzo dużym psem. Może on osiągać wysokość do 70 cm w kłębie i ważyć do 60 kg. Jedne dopuszczalne umaszczenie podhalana to jednolicie białe.

Polski owczarek nizinny

polski owczarek nizinny
©Shutterstock
  • Pierwotne przeznaczenie: pies pasterski, zaganiający
  • Obecnie wykorzystywany jako: pies pasterski, stróżujący, ratowniczy, do towarzystwa, sportowy (głównie agility)

Kilka faktów i ciekawostek o rasie: zakres zadań polskiego owczarka nizinnego został znacznie rozszerzony. Choć pierwotnie służył przede wszystkim do zaganiania stad, dostrzeżono jego potencjał i wspaniałe predyspozycje do wielu innych „zawodów”, w tym do roli stróża, ratownika (jako pies ratowniczy wykorzystywany jest w Skandynawii) czy po prostu przyjaciela rodziny.

Pies tej rasy bardzo pojętny, wesoły i energiczny. PON podobny jest w pewnym stopniu do teriera tybetańskiego, z którym z całą pewnością ma wspólnych przodków.

Airedale terrier

airedale terrier
©Shutterstock

Kilka faktów i ciekawostek o rasie: airedale terrier nie należy do popularnych w Polsce psów. Rasa powstała w XIX wieku w Wielkiej Brytanii. Nazwa rasy pochodzi od rzeki Aire znajdującej się w Yorkshire. Jak większość terierów, także ten jest bardzo wesołym i energicznym zwierzakiem

. Potrzebuje dużo ruchu i uwagi właściciela. Pomimo tego, że uważany jest za najspokojniejszego i najbardziej zrównoważonego z terierów, bywa uparty i trudny w szkoleniu.

Airedele terrier to świetny stróż – odważny, czujny, nieufny wobec obcych. Jest też szybki i zwinny, ma doskonały węch, dlatego nadal może pełnić rolę myśliwego – szczególnie aportera i tropowca.

Mastif tybetański

mastif tybetański
©Shutterstock
  • Pierwotne przeznaczenie: pies stróżujący i pasterski
  • Obecnie wykorzystywany jako: pies stróżujący, wystawowy, do towarzystwa

Kilka faktów i ciekawostek o rasie: mastif tybetański to bardzo stara i nieco tajemnicza rasa. Jak sama nazwa wskazuje, wywodzi się z Tybetu. Nie do końca wiadomo, jak powstała. Wiadomo natomiast, że mastif tybetański dał początek większości mastifów europejskich. 

Tybetan to bardzo spokojna rasa o zrównoważonym temperamencie, cechująca się wielką odwagą i silnym instynktem terytorialnym. Ze względu na swój wyjątkowy charakter pies ten coraz częściej pełni rolę towarzysza rodziny. Jest nie tylko wspaniałym stróżem domu, ale wykazuje też dużą cierpliwość w stosunku do najmłodszych.

 Nie zawaha się stanąć w obronie swojego właściciela. Sprawdzi się jako pies rodzinny, ale wyłącznie u doświadczonych, świadomych i stanowczych właścicieli. 

Wokół rasy narosło wiele legend. Jedna z nich głosi, że charakterystyczne podpalenia nad oczami to tak naprawdę druga para oczu, która strzeże nawet wówczas, gdy pies śpi.

Owczarek niemiecki

owczarek niemiecki
©Shutterstock
  • Pierwotne przeznaczenie: pies pasterski i stróżujący
  • Obecnie wykorzystywany jako: pies stróżujący, obronny, policyjny, ratowniczy, asystujący, do towarzystwa

Kilka faktów i ciekawostek o rasie: owczarek niemiecki jest wszechstronnym psem pracującym o silnym charakterze, instynkcie obronnym i terytorialnym. 

Bez względu na to, w jakiej roli miałby wystąpić, zapewne w każdej sprawdzi się doskonale! Choć obecnie kojarzy się głównie jako pies policyjny i do towarzystwa (jest bodaj najpopularniejszą rasą w Polsce!), został stworzony w XIX wieku właśnie jako stróż stada i pasterz. 

To pies przyjazny i łagodny, jeśli jest dobrze wychowany. Rasa, choć tak popularna, wymaga doświadczonego, konsekwentnego i aktywnego przewodnika. Wbrew pozorom wcale nie jest bardzo podatna na szkolenie – szczególnie, gdy rozpocznie się je w późniejszym okresie. 

Doberman

doberman
©Shutterstock
  • Pierwotne przeznaczenie: pies obronny
  • Obecnie wykorzystywany jako: pies obronny, stróżujący, policyjny, ratowniczy

Kilka faktów i ciekawostek o rasie: z racji tego, że rasa ta została stworzona w XIX wieku w Niemczech w celach obronnych, taki też pokutuje wizerunek tego czworonoga – jako niedostępnego, agresywnego i niebezpiecznego. 

Oczywiście to nieprawda. Odpowiednio socjalizowany i wychowywany doberman będzie cudownym towarzyszem i stróżem, bowiem jest bardzo czujny i terytorialny.

Doberman wymaga spokojnego, opanowanego i konsekwentnego przewodnika. Jego zapotrzebowanie na ruch jest spore, więc opiekun powinien być osobą aktywną fizycznie, która chętnie poświęci psu sporo czasu.

Moskiewski pies stróżujący

moskiewski pies stróżujący
©Shutterstock
  • Pierwotne przeznaczenie: pies patrolowy, konwojent
  • Obecnie wykorzystywany jako: pies obronny i stróżujący

Kilka faktów i ciekawostek o rasie: pomimo tego, że moskiewski pies stróżujący jest coraz bardziej popularną rasą, nie jest ona uznawana przez FCI

Choć odstrasza już samym wyglądem i w Polsce widnieje w wykazie ras uznawanych za niebezpieczne, tak naprawdę to łagodny pies o spokojnym usposobieniu – oczywiście do czasu i tylko w stosunku do swojej rodziny.

Moskiewski pies stróżujący powstał ze skrzyżowania m.in. bernardyna i owczarka kaukaskiego. Jest bardzo inteligentny, podatny na szkolenie, czujny, odważny i cierpliwy dla dzieci. Po bernardynie zdecydowanie odziedziczył wspomnianą łagodność i zrównoważony charakter.

Shar pei

shar pei
©Shutterstock
  • Pierwotne przeznaczenie: pies stróżujący, wykorzystywany do polowań, a także do walk
  • Obecnie wykorzystywany jako: pies stróżujący i do towarzystwa

Kilka faktów i ciekawostek o rasie: shar pei to chińska rasa psa, której początki datuje się już na XIII wiek – tzn. od tego momentu istnieją źródła na temat rasy, a mogła ona istnieć już znacznie wcześniej. Nikogo nie powinien zwieść uroczy wygląd tego czworonoga. 

Choć wygląda on jak typowa „maskotka” i pies do towarzystwa, jest psem o bardzo silnym instynkcie stróżującym. Cechą charakterystyczną shar pei jest niebieski język.

Jak każdy stróż shar pei jest psem dość niezależnym i samodzielnym, ale uwielbia towarzystwo swoich najbliższych i na pewno nie pogardzi solidną porcją pieszczot.

Rottweiler

rottweiler
©Shutterstock
  • Pierwotnie wykorzystywane jako psy pasterskie i stróżujące
  • Obecnie pełnią przede wszystkim rolę psów obronnych, a także w niektórych krajach psów pracujących w policji

Rottweilery to silne czworonogi, nieufne wobec obcych i dość agresywne w stosunku do intruzów. Wymagają doświadczonego, konsekwentnego i spokojnego opiekuna. 

Niestety, ze względu na swój charakterystyczny, „groźny” wygląd czworonogi te niestety często trafiają w ręce nieodpowiednich osób…

Ten odważny, spokojny pies, w stosunku do bliskich jest łagodny, przyjazny, lojalny i wierny, do obcych podchodzi z dystansem i powściągliwością. Silnie przywiązuje się do rodziny, będzie bronić jej za wszelką cenę, tak samo jak domu czy gospodarstwa przed potencjalnymi intruzami.

Dogue de Bordeaux

dogue de bordeaux
©Shutterstock
  • Pierwotne przeznaczenie: pies bojowy, stróżujący, do towarzystwa
  • Obecnie wykorzystywany jako: pies stróżujący i do towarzystwa

Kilka faktów i ciekawostek o rasie: dog z Bordeaux jest potężnym psem należącym do grupy molosów. Zyskał popularność w Polsce dzięki serialowi Rodzina zastępcza, w której pupil rodziny – uroczy Śliniak – był przedstawicielem właśnie tej rasy. 

Pies ten, zwany też mastifem francuskim, jest bardzo zrównoważony, spokojny i cierpliwy, łagodny wobec dzieci. Jednocześnie to doskonały stróż – nieufny wobec obcych, ale nigdy agresywny.

Pomimo tego, że dogue de Bordeaux to wielki czworonóg, jest prawdziwym pieszczochem, który najchętniej spędzałby czas na kolanach opiekuna. Wymaga niewielkiej aktywności, więc częste i intensywne spacery nie są dla niego. Na pewno nie może być psem dla sportowca, których chciałby, aby pupil towarzyszył mu w wyczerpujących aktywnościach.

Wyżej przedstawione rasy psów stróżujących to oczywiście zaledwie kilka przykładów. Inne psy stróżujące to m.in.:

Pamiętaj o tym, aby podczas poszukiwań psa nie sugerować się wyłacznie jego wyglądem. Dokładnie poznaj wybraną rasę, zanim zdecydujesz się na zakup! 

Psy obronne i stróżujące - podsumowanie

Psy stróżujące, wbrew pozorom, są niejednokrotnie naprawdę doskonałymi towarzyszami rodzin z dziećmi. Stanowczo staną w obronie swoich bliskich i będą bronić terenu posesji, ale to rasy wykorzystywane nie tylko do pilnowania. To również rewelacyjne psy ratownicze, policyjne, a nawet psi terapeuci. 

Mimo sporych rozmiarów nadają się do mieszkania w bloku i nie potrzebują bardzo dużo miejsca. Nie mogą jednak być trzymane na uwięzi. Bezwzględnie należy zapewnić im odpowiednią dawkę aktywności fizycznej i regularne spacery dla dobrego samopoczucia i równowagi psychicznej. 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?