Entlebucher

Entlebucher
Entlebucher

Entlebucher jest średniej wielkości psem pasterskim pochodzącym ze Szwajcarii. W Polsce nadal mało popularny. To świetny stróż, pies zaganiający, a obecnie sprawdza się również jako wspaniały pies rodzinny, który łatwo dostosowuje się do warunków otoczenia. Jest energiczny, wesoły, bardzo oddany bliskim i nieufny wobec obcych. Warto bliżej poznać tę rasę, bo może okazać się najlepszym kandydatem na pupila!

Najważniejsze informacje o Entlebucher

Długość życia :

7

19

12

14

Charakter :

Lubiący zabawę Spokojny Inteligentny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Entlebucher ma to samo pochodzenie co pozostałe szwajcarskie psy pasterskie: appenzeller, duży szwajcarski pies pasterski i berneński pies pasterski. Jego przodkiem jest dog tybetański, który rozpowszechnił się w Europie dzięki legionom rzymskim. Pierwsze cztery egzemplarze entlebuchera pojawiły się na wystawie w 1913 roku w Szwajcarii. Następnie zaś zostały wpisane do Szwajcarskiej Księgi Rodowodowej (SHSB). 

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 2 - Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy

Sekcja

Sekcja 3 : Szwajcarskie psy pasterskie

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 42 i 48 cm

  Pies : pomiędzy 44 i 50 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 14 i 22 kg

  Pies : pomiędzy 14 i 22 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  To najmniejszy ze szwajcarskich psów pasterskich – osiąga wysokość maksymalnie 50 cm. Głowa jest mocna, z dobrze rozwiniętymi szczękami. Oczy są małe i bystre. Uszy mają kształt litery V i opadają po bokach czaszki. Ogon osadzony jest na przedłużeniu zadu i noszony lekko nachylony (na wysokości grzbietu lub nieco wyżej). Niektóre osobniki rodzą się z bardzo krótkim ogonem.

  Ciekawostki

  W niektórych szwajcarskich wsiach entlebucher nadal wykorzystywany jest do przewożenia mleka i sera z farmy na targ.

  Entlebucher - charakter

  • 66%

   Czuły

   Entlebucher ma bardzo przyjazne usposobienie, jest łagodny i wierny swoim bliskim. Potrzebuje stałego kontaktu z osobami z najbliższego otoczenia.

  • 100%

   Lubi zabawę

   To wesoły pies, który bardzo lubi zabawę z dziećmi. Jest niezwykle energiczny i wytrwały.

  • 100%

   Spokojny

   Entlebucher jest wyjątkowo zrównoważonym czworonogiem. Potrafi dostosować się do rytmu życia rodziny, ale nie zniesie braku aktywności. Jego spokojne zachowanie w domu w dużej mierze zależy od codziennej dawki ruchu i stymulacji umysłowej.

  • 100%

   Inteligentny

   Dzięki swojej szybkości uczenia się i naturalnym zdolnościom wykorzystywany jest jako pies lawinowy i ratowniczy szukający zaginionych osób. To rasa inteligentna, odważna i nastawiona na współpracę z człowiekiem. 

  • 33%

   Łowca

   Ten szwajcarski pies pasterski nie wykazuje instynktu myśliwskiego.

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Entlebucher ma silny instynkt obronny i zachowuje się nieufnie wobec nieznanych sobie osób. Nie jest natomiast bojaźliwy ani agresywny bez przyczyny. To spokojny, zrównoważony i odważny pies.

  • 33%

   Niezależny

   Pies ten nie należy do czworonogów bardzo niezależnych. Bardziej niż samodzielne spędzanie czasu ceni sobie bliski kontakt ze swoim opiekunem, któremu jest niezwykle oddany.

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Entlebucher źle znosi samotność, bo jest psem towarzystkim i silnie przywiązującym się do swoich opiekunów. Bezczynność i izolacja sprawią, że szybko stanie się nieszczęśliwy, a to może pociągnąć za sobą poważne problemy behawioralne. Nieobecność właścicieli powinna być sporadyczna i niezbyt długa. Pies musi być do niej przygotowywany od okresu szczenięcego.

   • 100%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Pies ten uczy się szybko i łatwo. Jego szkolenie nie jest trudne, bo jest on wyjątkowo skupiony na poleceniach i nastawiony na pracę z przewodnikiem. Do właściwego wyszkolenia tego czworonoga potrzebne są łagodność i stanowczość zarazem. 

   • 66%

    Szczekliwy

    Entlebucher szczeka dużo i głośno tylko wtedy, gdy uzna to za niezbędne. Nie należy do psów bardzo szczekliwych.

   • 33%