Cão fila de São Miguel

Inne nazwy: Fila de São Miguel, Azores Cattle Dog

Cão fila de São Miguel
Cão fila de São Miguel

Cão fila de São Miguel to pies wykorzystywany do wypasu bydła, a także doskonały stróż, który w razie potrzeby potrafi bronić swojego właściciela. To inteligentny i niezależny pies, który wymaga wczesnego szkolenia i socjalizacji. 

Najważniejsze informacje o Cão fila de São Miguel

Długość życia :

6

18

11

13

Charakter :

Lubiący zabawę

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Pies pochodzi od nieistniejącej już rasy fila da Terceira. Jego hodowlę rozpoczęto na początku ubiegłego wieku na wyspie São Miguel (Azory). Rasa zwana jest również Azores Cattle Dog.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 2 - Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy

Sekcja

Sekcja 2 : molosy

Wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Suka : pomiędzy 48 i 58 cm

Pies : pomiędzy 50 i 60 cm

Waga

Suka : pomiędzy 20 i 30 kg

Pies : pomiędzy 25 i 35 kg

Maść

Rodzaj szaty

Kolor oczu

Brązowe

Opis

Cão fila de São Miguel to silny i krzepki pies. Głowa jest mocna, kwadratowa, o równoległych liniach profilu. Oczy owalne, wyraziste, dość głęboko osadzone, ustawione poziomo, średniej wielkości. Uszy osadzone wysoko, średniej wielkości, trójkątne. Opadają, nie przylegając do policzków. Ogon jest wysoko osadzony, gruby, średniej długości, lekko zakręcony.

Ciekawostki

Ze względu na okrągłe uszy pies przypominał hienę lub likaona. Kopiowanie uszu jest obecnie zakazane w naszym kraju.

Charakter

 • 66%

  Czuły

  To molos, który nie zawsze okazuje uczucia, ale lubi pieszczoty, którymi obdarzają go członkowie jego rodziny.

 • 100%

  Lubi zabawę

  Zabawa to świetny sposób, by rozpocząć szkolenie szczenięcia tej rasy. Pomaga w nauce przychodzenia na zawołanie, samokontroli, radzenia sobie z frustracją itd.

 • 66%

  Spokojny

  Cão fila de São Miguel charakteryzuje się inteligencją, odwagą i cechami fizycznymi typowymi dla psa pracującego. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje zajęcia.

 • 66%

  Inteligentny

  To pojętny pies, dobry pomocnik przy bydle i niezawodny stróż. W swojej ojczyźnie wykorzystywany jest także jako pies policyjny. Przy odpowiednim szkoleniu sprawdzi się również podczas terapii.

 • 33%

  Łowca

  Psy tej rasy co do zasady pozbawione są instynktu drapieżnika, jednak trafiają się też osobniki, u których instynkt ten jest widoczny. W swojej ojczyznie są czasami wykorzystywane jako psy towarzyszące myśliwym, właśnie ze względu na doskonały węch. 

 • 100%

  Strachliwy/nieufny wobec obcych

  Ze względu na silny instynkt stróżujący cão fila de São Miguel wobec obcych zachowuje się nieufnie. Nie powinien być bojaźliwy ani agresywny, konieczna jest zatem odpowiednia socjalizacja od młodego wieku.

 • 66%

  Niezależny

  Cão fila de São Miguel jest mocno przywiązany do opiekuna. To psy z natury karne i oddane. Będąc przy swoim panu ciagle czuwają i obserwują go. Nie są nachalne w okazywaniu uczyć, ale chodzą za nim jak cień. 

  Zachowanie

  • 66%

   Znoszenie samotności

   Jeśli nasz pupil będzie miał zaspokojone wszystkie potrzeby, bez problemu może zostawać sam. Natomiast źle znosi zbyt długą nieobecność właścicieli przy braku zajęcia. Do dobrego sampoczucia pies tej rasy potrzebuje conajmniej trzech spacerów i innych aktywności w ciągu dnia.

  • 33%

   Posłuszny / łatwo się uczy

   CFSM są łatwe w szkoleniu i chętnie się uczą. Tak, jak w przypadku wszystkich psów, aby szkolenie przyniosło efekty, musimy nawiązać z psem odpowiednią relację, a szkolenie powinno być stanowcze i konsekwentne.

  • 33%

   Szczekliwy

   Cão fila de São Miguel szczeka niewiele i tylko wówczas, gdy ma ku temu wyraźny powód.

  • 33%