Reklama

Likaon – dziki pies afrykański
© Pixabay

Likaon pstry, czyli dziki pies afrykański

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Słyszeliście o likaonach? Likaon to drapieżnik z rodziny psowatych, który zamieszkuje wschodnią i południową Afrykę. W czasach starożytnych można było go spotkać również na terenie Bliskiego Wschodu.Niestety dziś likaonom zagraża wyginięcie.

Choć likaon na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo podobny do psa, w rzeczywistości należy do gatunku Lycaon pictus - będąc dziś jego jedynym przedstawicielem. Bliższymi niż likaon kuzynami psów są wilki czy szakale.

Likaony to zwierzęta o bardzo dużej wytrzymałości fizycznej. W czasie polowań mogą one biec za swoją ofiarą przez wiele kilometrów. Najbardziej pożądanym przez nie „kąskiem” są antylopy, ale w ich diecie czasami pojawiają się również rośliny.

Likaon pstry - charakterystyka

Likaon jest niezwykle wytrzymałym drapieżnikiem, a inteligencją dorównuje wilkom, przewyższając je pod względem rozwoju zachowań społecznych. Likaon jest najskuteczniejszym łowcą wśród ssaków.

Budowa ciała likaonów jest bardzo spójna. Ich cechą charakterystyczną są nienaturalnie duże uszy o zaokrąglonych końcach. Sylwetka zwierzęcia jest raczej szczupła, a kończyny chude i długie. Klatka piersiowa tych drapieżników jest dość wąska, ale jednocześnie niezwykle pojemna, co sprzyja możliwości biegania na długie dystanse. Likaony mają doskonale rozwinięte zmysły węchu oraz słuchu, a ich umaszczenie sprawia, że świetnie maskują się pośród afrykańskiego krajobrazu. 

Pysk oraz zewnętrzna część uszu likaonów są czarne, a reszta ciała pokryta jest krótką, brunatną sierścią, na której występują białe i rude łaty. Układ plam nigdy nie jest taki sam, co sprawia, że każdy likaon jest jedyny w swoim rodzaju. Ogony tych zwierząt się bardzo puszyste, zwieńczone białą końcówką. Cechy charakterystyczne wyglądu tego gatunku wiążą się bezpośrednio z jego przystosowaniem do bytowania w klimacie podrównikowym, zdominowanym przez sawanny.

Likaon - polowanie

Likaony należą do dużych mięsożerców. Przeciętna waga dorosłych osobników waha się od 20, do 36 kg, a ich wysokość zawiera się w przedziale od 60 do 79 cm. Czaszka likaona jest widocznie zaokrąglona, wyposażona w łuk jarzmowy o dużej szerokości. Co więcej, zwierzęta te są posiadaczami ogromnych łapaczy, imponujących kłów i charakteryzują się bardzo silnym zgryzem.

Likaony, zwane inaczej dzikimi psami z Afryki, są więc realnym zagrożeniem dla innych zwierząt zamieszkujących ten kontynent. Za swoją ofiarą potrafią biec kilometrami. Najszybsze likaony osiągają prędkość nawet do 65 km/h. Dominująca para prowadzi długą pogoń. Większość ich polowań kończy się sukcesem. W końcu likaon żyje i poluje w dużych stadach. Jego zmysł drapieżnika jest bardzo skuteczny. Roślinożerne antylopy nie mają w starciu z nimi najmniejszych szans.

Likaon - gdzie zamieszkuje dziki pies afrykański?

Populacja psów afrykańskich zamieszkuje tereny suche, znajdujące się na południe od Sahary. Zwierzęta te można spotkać w Botswanie, Angoli, Namibii, Sudanie, Somalii, Etiopii, Nigerii, Zimbabwe czy Tanzanii. Likaony lubią żyć na otwartych przestrzeniach. Członkowie stada najlepiej czują się na trawiastej sawannie, gdzie mają okazję do urządzania polowań na antylopy gnu oraz zebry. Można się na nie natknąć również w miejscach, takich jak:

  • zarośla akacjowe i busz;
  • półpustynia;
  • sawanna drzewiasta;
  • tereny górskie.

Afrykański drapieżnik potrafi przystosować się do niemal każdych warunków. Wysoce imponującymi cechami tych zwierząt są ich wytrzymałość, umiejętność maksymalnego wykorzystania swoich predyspozycji fizycznych oraz siła nacisku ich zgryzu. To ostatnie stanowi jednocześnie przepustkę do życia w trudnym klimacie Afryki.

Czy powinniśmy się obawiać spotkania z likaonem?

Likaony to dzikie psy, więc ich zachowanie w całości opiera się na tym, co dyktuje im instynkt. Człowiek nie występuje w ich codzienności, a więc może zostać on uznany przez nie za zagrożenie, które należy szybko wyeliminować. Strach przed spotkaniem z psem afrykańskim jest więc w pełni uzasadniony. Na szczęście, wcale nie tak łatwo stanąć oko w oko z likaonem. 

W zasadzie jedyną okazją do przyjrzenia się temu, w jaki sposób wygląda codzienność likaonów jest safari. Zwierzęta te prowadzą dzienny tryb życia na suchych terenach i funkcjonują w watahach liczących po kilkadziesiąt osobników. Niektóre stada gromadzą w sobie nawet 60 przedstawicieli gatunku, co jednocześnie czyni je największymi stadami drapieżnych ssaków. Wśród likaonów można bez trudu dostrzec podział hierarchiczny - każdej watasze przewodzi dominująca para zwierząt.

Czy likaon może wyginąć?

Niestety likaonom grozi wyginięcie. Liczba tych rzadkich ssaków drapieżnych drastycznie spadła w ostatnich dziesięcioleciach. Według Raportu Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, w 2012 roku na świecie żyło zaledwie 6700 likaonów, z których zaledwie 1400 było zdolnych do rozmnażania. Winny jest niestety człowiek. Ludzie rozbudowują infrastrukturę na terenach zamieszkiwanych przez te dzikie psy. Nowe drogi sprawiają, że zwierzęta wędrują w poszukiwaniu nowych terenów wchodząc na obszary zasiedlone przez człowieka. Tym samym mogą stać się ofiarą farmerów, którzy strzelają do nich z obawy o własne zwierzęta hodowlane. Likaony giną również przez hieny i lwy, które bronią własnych terytoriów.

Likaon - ciekawostka

Ciekawostką jest niesamowita więź, która łączy likaony. Zamiast porzucać starsze czy schorowane osobniki, wataha troszczy się o nie do końca. Ich stada mogą mieć nawet 60 osobników! Żaden inny gatunek ssaków nie jest aż tak towarzyski. 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?