Reklama

Likaon, czyli dziki pies afrykański

Likaon – dziki pies afrykański © Pixabay

Słyszeliście o likaonach? Likaon to drapieżnik z rodziny psowatych, który zamieszkuje wschodnią i południową Afrykę. W czasach starożytnych można było go spotkać również na terenie Bliskiego Wschodu. Likaony to zwierzęta o bardzo dużej wytrzymałości fizycznej. W czasie polowań mogą one biec za swoją ofiarą przez wiele kilometrów. Najbardziej pożądanym przez nie „kąskiem” są antylopy, ale w ich diecie czasami pojawiają się również rośliny. Niestety dziś likaonom zagraża wyginięcie.

Redakcja

aktualizacja dnia

Likaon - charakterystyka

Choć likaon na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo podobny do psa, w rzeczywistości należy do gatunku Lycaon pictus - będąc dziś jego jedynym przedstawicielem. Bliższymi niż likaon kuzynami psów są wilki czy szakale.

Likaon jest niezwykle wytrzymałym drapieżnikiem, a inteligencją dorównuje wilkom, przewyższając je pod względem rozwoju zachowań społecznych. Likaon jest najskuteczniejszym łowcą wśród ssaków.

Budowa ciała likaonów jest bardzo spójna. Ich cechą charakterystyczną są nienaturalnie duże uszy o zaokrąglonych końcach. Sylwetka zwierzęcia jest raczej szczupła, a kończyny chude i długie. Klatka piersiowa tych drapieżników jest dość wąska, ale jednocześnie niezwykle pojemna, co sprzyja możliwości biegania na długie dystanse. Likaony mają doskonale rozwinięte zmysły węchu oraz słuchu, a ich umaszczenie sprawia, że świetnie maskują się pośród afrykańskiego krajobrazu. 

Pysk oraz zewnętrzna część uszu likaonów są czarne, a reszta ciała pokryta jest krótką, brunatną sierścią, na której występują białe i rude łaty. Układ plam nigdy nie jest taki sam, co sprawia, że każdy likaon jest jedyny w swoim rodzaju. Ogony tych zwierząt się bardzo puszyste, zwieńczone białą końcówką. Cechy charakterystyczne wyglądu tego gatunku wiążą się bezpośrednio z jego przystosowaniem do bytowania w klimacie podrównikowym, zdominowanym przez sawanny.

Przeciętna waga dorosłych osobników waha się od 20, do 36 kg, a ich wysokość zawiera się w przedziale od 60 do 79 cm. Czaszka likaona jest widocznie zaokrąglona, wyposażona w łuk jarzmowy o dużej szerokości. Co więcej, zwierzęta te są posiadaczami ogromnych łapaczy, imponujących kłów i charakteryzują się bardzo silnym zgryzem. Likaony, zwane inaczej dzikimi psami z Afryki, są więc realnym zagrożeniem dla innych zwierząt zamieszkujących ten kontynent.

Likaon - gdzie występuje?

Psy afrykańskie zamieszkują tereny suche, znajdujące się na południe od Sahary. Zwierzęta te można spotkać w Botswanie, Angoli, Namibii, Sudanie, Somalii, Etiopii, Nigerii, Zimbabwe czy Tanzanii. Likaony lubią żyć na otwartych przestrzeniach. Najlepiej czuję się na trawiastej sawannie, gdzie mają okazję do urządzania polowań na antylopy gnu oraz zebry. Można się na nie natknąć również w miejscach, takich jak:

  • zarośla akacjowe i busz;
  • półpustynia;
  • sawanna drzewiasta;
  • tereny górskie.

Likaony to zwierzęta, które potrafią przystosować się do niemal każdych warunków. Wysoce imponującymi cechami tych zwierząt są ich wytrzymałość, umiejętność maksymalnego wykorzystania swoich predyspozycji fizycznych oraz siła nacisku ich zgryzu. To ostatnie stanowi jednocześnie przepustkę do życia w trudnym klimacie Afryki. Mimo to, dziś likaonom grozi wyginięcie.

Czy powinniśmy się obawiać spotkania z likaonem?

Likaony to dzikie psy, więc ich zachowanie w całości opiera się na tym, co dyktuje im instynkt. Człowiek nie występuje w ich codzienności, a więc może zostać on uznany przez nie za zagrożenie, które należy szybko wyeliminować. Strach przed spotkaniem z psem afrykańskim jest więc w pełni uzasadniony. Na szczęście, wcale nie tak łatwo stanąć oko w oko z likaonem. 

W zasadzie jedyną okazją do przyjrzenia się temu, w jaki sposób wygląda codzienność likaonów jest safari. Zwierzęta te prowadzą dzienny tryb życia i funkcjonują w watahach liczących po kilkadziesiąt osobników. Niektóre stada gromadzą w sobie nawet 60 przedstawicieli gatunku, co jednocześnie czyni je największymi stadami drapieżnych ssaków. Wśród likaonów można bez trudu dostrzec podział hierarchiczny - każdej watasze przewodzi dominująca para zwierząt.

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz