Golden retriever

Inne nazwy: yellow retriever, russian retriever

#1

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Golden retriever
Golden retriever © Shutterstock

Golden retriever od lat zajmuje jedno z czołowych miejsc w klasyfikacji ulubionych psów Polaków. Jego popularność nie ogranicza się jednak tylko do Europy – to pies znany i ceniony na całym świecie, a zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Nadaje się do wielu zadań, jest czuły i przyjazny dla wszystkich. To doskonały towarzysz, zarówno w pracy jak i w domu.

Najważniejsze informacje o Golden retriever

Długość życia :

7

19

12

14

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Inteligentny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Golden retriever pochodzi z Wielkiej Brytanii. Rasę uznano dość późno, w 1931 r., niewiele jednak wiadomo o jej historii. Na ten temat istnieją wyłącznie legendy. Najsłynniejsza mówi, że w 1958 r. Lord Tweedmouth kupił parę owczarków kaukaskich o jasnym umaszczeniu, które chciał wykorzystać do pracy w cyrku.

Z każdego miotu zachowywał tylko złote psy, by utrwalić recesywny charakter tej szaty. Według innej teorii rasa powstała ze skrzyżowania bloodhounda o piaskowej maści i nieistniejącego już tweed water spaniela. Inni twierdzą natomiast, że przodkiem rasy był nous – żółty pies będący skrzyżowaniem tweed water spaniela i flat-coated retrievera.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 8 - Aportery, płochacze i psy dowodne

Sekcja

Sekcja 1 : aportery

Wygląd

  • Golden retriever
    Golden retriever

    Wysokość w kłębie Golden retriever

    Suka : pomiędzy 51 i 56 cm

    Pies : pomiędzy 56 i 61 cm

    Waga

    Suka : pomiędzy 24 i 28 kg

    Pies : pomiędzy 28 i 32 kg

    Maść

    Rodzaj szaty

    Kolor oczu

    Brązowe

    Opis

    Golden retriever to proporcjonalnie zbudowany, mocny i zarazem smukły pies. Jego sylwetka jest dobrze zrównoważona.

    Ciekawostki

    Golden retriever to nie tylko doskonały pies myśliwski, pies do towarzystwa i pies przewodnik dla niewidomych. Dzięki swojemu węchowi i wyjątkowym zdolnościom tropicielskim jest on również wykorzystywany przez ekipy poszukiwawcze i ratunkowe, a także przez policję do wykrywania narkotyków i materiałów wybuchowych.

    Golden retriever - charakter

    • 100%

      Czuły

      Psy tej rasy mają nie tylko złotą sierść, ale i serce. Są bardzo związane ze swoją grupą społeczną, pragną sprawiać jej przyjemność i dawać bliskim osobom dowody swojej miłości.

    • 100%

      Lubi zabawę

      To niezwykle skory do zabawy i aktywny pies. Doskonale sprawdzi się więc jako towarzysz dziecięcych zabaw. Zachwyci każdego swoimi psotami, które mają rozbawić, rozerwać i przyciągnąć uwagę wszystkich wokół.

      By zadbać o posłuszeństwo psa, dobrze jest zapewnić mu przyjemne i rozwijające zajęcia, a także wzmacniać Waszą wspólną relację.

    • 66%

      Spokojny

      Jeśli bierzemy pod uwagę i zaspokajamy potrzeby golden retrievera, a pies jest odpowiednio wyszkolony, w domu będzie zachowywał się cicho i spokojnie.

      Ogromny wpływ na charakter golden retrievera ma jednak hodowla, w której dorastał. Wielkie powodzenie tej rasy spowodowało bowiem pewne zniekształcenia charakteru, a nawet naraziło na szwank główną zaletę tych psów, czyli ich dobroduszność.

      Uważajmy zatem na hodowle, które skupiają się bardziej na wielkości, niż na jakości miotu.

    • 100%

      Inteligentny

      Ten wszechstronny pies świetnie sprawdzi się w wielu dyscyplinach, odznacza się bowiem wyjątkową inteligencją i łatwością przystosowania. Dzięki swoim możliwościom i usposobieniu jest doskonałym psem przewodnikiem dla osób niewidomych i niepełnosprawnych.

      Inteligencja tej rasy została zresztą dostrzeżona przez najwybitniejszych naukowców specjalizujących się w etologii kognitywnej. W klasyfikacji uwzględniającej umiejętność adaptacji, instynktowną inteligencję i inteligencję podczas pracy, golden retriever zajmuje trzecie miejsce. Widzimy więc, że zdolności umysłowe tego psa są zdecydowanie powyżej przeciętnej.

    • 66%

      Łowca

      Golden retriever stworzony został, by towarzyszyć myśliwym w terenie, jednak jego faktyczna przydatność jako psa myśliwskiego zależy od nauki i subtelnego treningu.

      Golden retrievery zaliczane są do psów aportujących - idealnie nadają się do aportowania zwierzyny, zwłaszcza w wodzie, w której poruszają się z przyjemnością i swobodą.

    • 33%

      Strachliwy/nieufny wobec obcych

      Golden retriever nie jest agresywny ani zdystansowany wobec obcych – to przyjazny zwierzak szukający kontaktu z ludźmi, zarówno najbliższymi, jak i obcymi.

    • 66%

      Niezależny

      Pies ten jest bardzo posłuszny i związany ze swoim panem. Potrafi jednak wrócić do domu i dość samodzielnie poruszać się po znanym sobie otoczeniu.

      Zachowanie

      • 33%

        Znoszenie samotności

        Golden retriever niespecjalnie lubi zostawać sam na długie godziny. By czuć się dobrze, potrzebuje towarzystwa i regularnej stymulacji.

        Życie na zewnątrz lub w budzie nie będzie dla niego odpowiednie, potrzebuje mieszkać razem ze swoją rodziną.

      • 100%

        Posłuszny / łatwo się uczy

        Szkolenie psa rasy golden retrievera jest bardzo łatwe, ponieważ jego naturalną potrzebą jest sprawianie przyjemności swojemu opiekunowi. Z natury uległy, ma ogromną chęć uczenia się, o ile trenujemy go zgodnie z zasadami szkolenia pozytywnego.

        Szkolenie należy zacząć jak najwcześniej, gdy golden retriever jest jeszcze młodziutkim szczeniakiem. Przez pierwsze 20 tygodni życia jego mózg jest stale pobudzony – pies potrzebuje wtedy nauki i stymulacji, by w ten sposób mogły rozwinąć się jego naturalne zdolności.

        Szczeniak tej rasy instynktownie szuka osoby stanowiącej dla niego punkt odniesienia, na którą może liczyć. Jego nowy pan powinien przyjąć tę rolę i wywiązać się z niej, by zapewnić zwierzęciu zrównoważony rozwój, tak charakterystyczny dla tej rasy.

      • 66%

        Szczekliwy

        Golden retriever nie szczeka zbyt dużo, może jednak podnieść głos, gdy poczuje ekscytację lub frustrację. Dobre wychowanie i zaspokojenie jego naturalnego zapotrzebowania na ruch pomagają kontrolować tę kwestię.

      • 33%

        Skłonność do ucieczek

        Ten wspaniały kompan nie ma skłonności do ucieczek– zdecydowanie woli przebywać w gronie bliskich mu osób.

        Trzeba jednak uważać na psy rzadko wychodzące lub niewychodzące poza teren działki – mogą z nudów zdecydować się na wycieczkę, by rozprostować łapy i przewietrzyć umysł.

      • 66%

        Skłonność do niszczenia

        Golden retriever osiąga dojrzałość stosunkowo późno, dlatego przez długi czas może wykazywać skłonność do niszczenia. Powinniśmy sobie jednak z tym poradzić poprzez zaspokajanie jego potrzeb fizycznych i umysłowych oraz zdecydowane i konsekwentne szkolenie.

      • 100%

        Łakomczuch

        Golden retriever to ogromny łakomczuch, który często domaga się jedzenia i smakołyków. Jest to przydatne podczas szkolenia, ale musimy zachować ostrożność, by pies zanadto nie przytył.

        Golden retriever może zjadać posiłki zbyt szybko, dlatego dobrze jest podzielić dzienną porcję na kilka i zaopatrzyć się w miskę spowalniającą jedzenie.

        Dodatkowa sztuczka: w przypadku psów jedzących zbyt szybko dzienną porcję możemy na przykład rozmieścić w różnych miejscach w ogrodzie. Dzięki temu pies będzie jadł wolniej, a dodatkowo zapewnimy mu stymulację zmysłu węchu.

      • 33%

        Pies stróżujący

        Golden retriever w żadnym wypadku nie jest psem stróżującym – z radością powita gości, ale też i intruzów. Może to być zarówno wada jak i zaleta, w zależności od oczekiwań właściciela psa.

      • 100%

        Pierwszy pies

        Golden retriever świetnie nadaje się na pierwszego psa. Posłuszny, czuły, skory do zabawy, lojalny i towarzyski – jednym słowem idealny pies do towarzystwa. Doskonale dostosuje się do każdego trybu życia i różnych układów rodzinnych.

        Koniecznie musimy jednak zorientować się, jakie warunki panują w wybranej hodowli, by upewnić się, że kupujemy zrównoważonego szczeniaka, zgodnego z oficjalnym wzorcem rasy.

        Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Pomożemy Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.

        Tryb życia

        • 66%

          Golden retriever w mieszkaniu

          Ten aktywny pies o sportowej naturze do pełnego rozwoju potrzebuje przestrzeni. Wymarzone warunki życia dla tej rasy to dom z ogrodem na wsi z akwenem w okolicy.

          Jednak umiejętność przystosowania się umożliwia tym psom również życie w mieszkaniu w mieście, o ile zaspokajane są ich potrzeby związane z ruchem.

        • 100%

          Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

          Do zachowania równowagi fizycznej i psychicznej golden retriever potrzebuje codziennych ciekawych spacerów i ruchu. Jak najczęściej powinniśmy zapewnić mu długie spacery z możliwością brodzenia i pływania w wodzie.

          Pies ten świetnie sprawdzi się w wielu psich dyscyplinach sportowych, takich jak polowanie, agility, dog dancing, tropienie, nauka posłuszeństwa, canicross. Z radością przyjmie wszystkie aktywności proponowane mu przez właściciela.

        • 66%

          Podróże/łatwość przewożenia

          Ze względu na rozmiary golden retrievera nie wszystkie środki transportu są dobrym rozwiązaniem, ale potrzeba bycia blisko swojego pana oraz umiejętność adaptacji umożliwiają mu podróżowanie bez większych przeszkód.

          Współżycie z innymi

          • 100%

            Golden retriever i koty

            Niezwykle przyjazne usposobienie tego psa sprawia, że doskonale dogada się z kotem. Ich porozumienie będzie jeszcze lepsze, jeśli zwierzaki będą razem dorastać.

            Uważajmy jednak na ewentualne agresywne reakcje kotów, które mogą zranić psa, zwłaszcza w okolicy oczu i kufy.

          • 100%

            Golden retriever i psy

            Psy tej rasy nie mają awanturniczej natury. Potrafią świetnie dogadać się z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Uwielbiają spędzać z nimi czas i rozładowywać ogromne pokłady swojej energii.

            Jednak już od wczesnego wieku powinniśmy zadbać o socjalizację psa, by umożliwić mu poznanie i przyswojenie psich kodów.

          • 100%

            Golden retriever i dzieci

            Ten posłuszny, opiekuńczy, przyjazny i miły pies doskonale nadaje się do życia z dziećmi.

            Pamiętajmy tylko, żeby zwrócić uwagę na dzieci, które nie zawsze potrafią uszanować spokój psa.

          • 66%

            Golden retriever i osoby starsze

            Dzięki swoim zaletom i przyjaznej naturze golden retriever dobrze sprawdzi się jako pies starszych osób.

            Koniecznie jednak muszą prowadzić dynamiczny tryb życia i być w stanie spełnić liczne potrzeby ruchowe tego psa.

            %}

            Golden retriever - cena

            Cena golden retrievera zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Średnio wynosi 2500 zł za psa z hodowli zarejestrowanej w FCI. Ceny za osobniki z niektórych hodowli mogą jednak sięgać nawet 3500 zł.

            Więcej o tym jak wybrać sprawdzoną hodowlę psów rasy golden retriever przeczytasz tutaj a listę hodowli golden retrieverów znajdziesz tutaj.

            Golden retriever - pielęgnacja

            Sierść golden retrievera nie jest trudna ani uciążliwa w pielęgnacji, wymaga jednak regularnego szczotkowania, zwłaszcza w przypadku zwierzaków z falowaną i długą szatą.Jego sierść łatwo się plącze, więc w zależności od aktywności psa konieczne jest cotygodniowe, a czasem nawet codzienne szczotkowanie.

            Szczególną uwagę musimy zwrócić na opadające uszy, które mogą być źródłem częstych infekcji.

            Linienie

            Golden retriever stale traci sierść, najbardziej podczas linienia, zwłaszcza na wiosnę.

            Żywienie

            Bez względu na to, czy wybierzemy suchą karmę, surowe mięso (BARF) czy też posiłki przygotowywane w domu, żywienie golden retrievera należy dostosować do wieku, wagi, regularnej aktywności i kondycji fizycznej psa.

            Ten wrażliwy pies ma skłonność do nadwagi i uwielbia jeść, w związku z czym trzeba zadbać o odpowiednią ilość pokarmu.

            Powinnyśmy zapewnić mu dwa lub trzy posiłki dziennie w stałych godzinach, najlepiej w podwyższonej misce – w ten sposób zadbamy o prawidłowe trawienie.Ilość pożywienia jest niezwykle istotna, szczególnie w pierwszych miesiącach życia szczeniaka. Zadbajmy o karmę bogatą w składniki odżywcze, by pies mógł się prawidłowo rozwijać.

            Golden retriever - długość życia

            Długość życia

            Długość życia golden retrievera to około 12 lat.

            Odporność/wytrzymałość

            Golden retriever to wysportowany pies o dobrym zdrowiu, który w dodatku dość długo żyje. Według badań zdecydowana większość zwierząt przekracza wiek 10 lat. To odporna i wytrzymała rasa.

            Odporność na upały

            Golden retriever jest dość wytrzymały, ale podczas upału musimy zapewnić mu zimną, regularnie wymienianą wodę oraz możliwość brodzenia w wodzie w celu ochłodzenia.

            Odporność na zimno

            Gruby podszerstek i wodoodporna sierść tego psa zapewniają mu ochronę przed nieprzyjaznymi warunkami pogodowymi, należy jednak uważać na duże mrozy.

            Skłonność do tycia

            Golden retriever jest tak przyjazny i wesoły, że właściciel często nie może oprzeć się, by nie poczęstować go przysmakami czy kośćmi. Trzeba jednak uważać, bo jest on podatny na nadwagę i szybko może utyć.

            Wbrew powszechnym stereotypom zaokrąglone psy wcale nie cieszą się dobrym zdrowiem. Dlatego też konieczne jest dostosowanie dziennych porcji karmy i zapewnienie psu odpowiedniej dawki ruchu.

            Częste choroby

            • skłonność do nowotworów (hemangiosarcoma, chłoniak, kostniakomięsak, mastocytoma),
            • dysplazja stawu biodrowego i łokciowego,
            • niedoczynność tarczycy,
            • zaćma,
            • atrofia / zwyrodnienie siatkówki,
            • alergie oczu,
            • zapalenie uszu,
            • choroby dermatologiczne (zapalenie skóry, bielactwo, czyraki, zapalenie mieszków włosowych, rybia łuska),
            • zapalenie wątroby spowodowane przeciążeniem miedzią,
            • ryzyko złamania ogona, jeśli nie zostanie on dobrze wysuszony po wyjściu z wody.

            Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

            W jakich kolorach występuje golden retriever?

            Labrador a golden retriever - czym różnią się te rasy?

            Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
            Dodaj komentarz