Golden retriever

Inne nazwy: yellow retriever, russian retriever

#23

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Golden retriever
Golden retriever © Shutterstock
Golden retriever od lat zajmuje jedno z czołowych miejsc w klasyfikacji ulubionych psów Polaków. Jego popularność nie ogranicza się jednak tylko do Europy – to pies znany i ceniony na całym świecie, a zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Nadaje się do wielu zadań, jest czuły i przyjazny dla wszystkich. To doskonały towarzysz, zarówno w pracy jak i w domu. 

Najważniejsze informacje o Golden retriever

Długość życia :

7

19

12

14

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Inteligentny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Golden retriever pochodzi z Wielkiej Brytanii. Rasę uznano dość późno, w 1931 r., niewiele jednak wiadomo o jej historii. Na ten temat istnieją wyłącznie legendy. Najsłynniejsza mówi, że w 1958 r. Lord Tweedmouth kupił parę owczarków kaukaskich o jasnym umaszczeniu, które chciał wykorzystać do pracy w cyrku.

Z każdego miotu zachowywał tylko złote psy, by utrwalić recesywny charakter tej szaty. Według innej teorii rasa powstała ze skrzyżowania bloodhounda o piaskowej maści i nieistniejącego już tweed water spaniela. Inni twierdzą natomiast, że przodkiem rasy był nous – żółty pies będący skrzyżowaniem tweed water spaniela i flat-coated retrievera.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 8 - Aportery, płochacze i psy dowodne

Sekcja

Sekcja 1 : aportery

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 51 i 56 cm

  Pies : pomiędzy 56 i 61 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 24 i 28 kg

  Pies : pomiędzy 28 i 32 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Golden retriever to proporcjonalnie zbudowany, mocny i zarazem smukły pies. Jego sylwetka jest dobrze zrównoważona.

  Ciekawostki

  Golden retriever to nie tylko doskonały pies myśliwski, pies do towarzystwa i pies przewodnik dla niewidomych. Dzięki swojemu węchowi i wyjątkowym zdolnościom tropicielskim jest on również wykorzystywany przez ekipy poszukiwawcze i ratunkowe, a także przez policję do wykrywania narkotyków i materiałów wybuchowych.

  Golden retriever - charakter

  • 100%

   Czuły

   Psy tej rasy mają nie tylko złotą sierść, ale i serce. Są bardzo związane ze swoją grupą społeczną, pragną sprawiać jej przyjemność i dawać bliskim osobom dowody swojej miłości.

  • 100%

   Lubi zabawę

   To niezwykle skory do zabawy i aktywny pies. Doskonale sprawdzi się więc jako towarzysz dziecięcych zabaw. Zachwyci każdego swoimi psotami, które mają rozbawić, rozerwać i przyciągnąć uwagę wszystkich wokół.

   By zadbać o posłuszeństwo psa, dobrze jest zapewnić mu przyjemne i rozwijające zajęcia, a także wzmacniać Waszą wspólną relację.

  • 66%

   Spokojny

   Jeśli bierzemy pod uwagę i zaspokajamy potrzeby golden retrievera, a pies jest odpowiednio wyszkolony, w domu będzie zachowywał się cicho i spokojnie.

   Ogromny wpływ na charakter golden retrievera ma jednak hodowla, w której dorastał. Wielkie powodzenie tej rasy spowodowało bowiem pewne zniekształcenia charakteru, a nawet naraziło na szwank główną zaletę tych psów, czyli ich dobroduszność.

   Uważajmy zatem na hodowle, które skupiają się bardziej na wielkości, niż na jakości miotu.

  • 100%

   Inteligentny

   Ten wszechstronny pies świetnie sprawdzi się w wielu dyscyplinach, odznacza się bowiem wyjątkową inteligencją i łatwością przystosowania. Dzięki swoim możliwościom i usposobieniu jest doskonałym psem przewodnikiem dla osób niewidomych i niepełnosprawnych.

   Inteligencja tej rasy została zresztą dostrzeżona przez najwybitniejszych naukowców specjalizujących się w etologii kognitywnej. W klasyfikacji uwzględniającej umiejętność adaptacji, instynktowną inteligencję i inteligencję podczas pracy, golden retriever zajmuje trzecie miejsce. Widzimy więc, że zdolności umysłowe tego psa są zdecydowanie powyżej przeciętnej.

  • 66%

   Łowca

   Golden retriever stworzony został, by towarzyszyć myśliwym w terenie, jednak jego faktyczna przydatność jako psa myśliwskiego zależy od nauki i subtelnego treningu.

   Golden retrievery zaliczane są do psów aportujących - idealnie nadają się do aportowania zwierzyny, zwłaszcza w wodzie, w której poruszają się z przyjemnością i swobodą.

  • 33%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Golden retriever nie jest agresywny ani zdystansowany wobec obcych – to przyjazny zwierzak szukający kontaktu z ludźmi, zarówno najbliższymi, jak i obcymi.

  • 66%

   Niezależny

   Pies ten jest bardzo posłuszny i związany ze swoim panem. Potrafi jednak wrócić do domu i dość samodzielnie poruszać się po znanym sobie otoczeniu.

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Golden retriever niespecjalnie lubi zostawać sam na długie godziny. By czuć się dobrze, potrzebuje towarzystwa i regularnej stymulacji.

    Życie na zewnątrz lub w budzie nie będzie dla niego odpowiednie, potrzebuje mieszkać razem ze swoją rodziną.

   • 100%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Szkolenie psa rasy golden retrievera jest bardzo łatwe, ponieważ jego naturalną potrzebą jest sprawianie przyjemności swojemu opiekunowi. Z natury uległy, ma ogromną chęć uczenia się, o ile trenujemy go zgodnie z zasadami szkolenia pozytywnego.

    Szkolenie należy zacząć jak najwcześniej, gdy golden retriever jest jeszcze młodziutkim szczeniakiem. Przez pierwsze 20 tygodni życia jego mózg jest stale pobudzony – pies potrzebuje wtedy nauki i stymulacji, by w ten sposób mogły rozwinąć się jego naturalne zdolności.

    Szczeniak tej rasy instynktownie szuka osoby stanowiącej dla niego punkt odniesienia, na którą może liczyć. Jego nowy pan powinien przyjąć tę rolę i wywiązać się z niej, by zapewnić zwierzęciu zrównoważony rozwój, tak charakterystyczny dla tej rasy.

   • 66%

    Szczekliwy

    Golden retriever nie szczeka zbyt dużo, może jednak podnieść głos, gdy poczuje ekscytację lub frustrację. Dobre wychowanie i zaspokojenie jego naturalnego zapotrzebowania na ruch pomagają kontrolować tę kwestię.

   • 33%