Reklama

border collie daje łapę
© Shutterstock

10 ras najbardziej posłusznych psów

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Niektóre psy są bardziej inteligentne od innych, mniej czy bardziej niezależne, uparte, chętne do współpracy z człowiekiem i mniej lub bardziej podatne na szkolenie. Oto subiektywna lista 10 ras najbardziej posłusznych psów!

Pies jest ogromnie zróżnicowanym gatunkiem. Trudno tak naprawdę doliczyć się dokładnej liczby ras psów, bowiem wciąż powstają nowe, poza tym nie wszystkie zatwierdzone są przez FCI, czyli Międzynarodową Federację Kynologiczną.

Teoretycznie jest ich jednak około 400. Każda z nich ma swoje cechy charakterystyczne – zarówno pod względem wyglądu, jak i zachowania.

Co to znaczy, że pies jest posłuszny?

Warto wyjaśnić tę kwestię już we wstępie, aby nie było wątpliwości i niedomówień, każdy bowiem pojęcie „posłuszny” może interpretować nieco inaczej. Zgodnie z definicją zaczerpniętą ze słownika języka polskiego posłuszny to taki, który wypełnia czyjeś rozkazy, poddaje się czyjemuś działaniu i podlega jego woli. Jak to się ma do szkolenia psów?

Czy posłuszny pies to ten, który jest bardzo inteligentny, szybko i z ogromną łatwością uczy się komend, przez co jego szkolenie jest przyjemne i niewymagające? Czy może taki, którego szkolenie jest trudne, wymaga wiedzy i doświadczenia, ale kiedy już pokonamy ten etap, będzie bezwzględnie wypełniał każde polecenie?

I jeszcze jedno istotne pytanie – czy psa, który czasem „zapomina” już przyswojoną wiedzę i umiejętności, bo akurat nie ma siły, chęci i nastroju, by wykonać polecenie, można nazwać nieposłusznym?

Psy, podobnie jak ludzie, odczuwają emocje i reagują na bodźce – zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne. Jeśli z jakiegoś powodu pies jest zmęczony, źle się czuje (np. doskwiera mu ból fizyczny), jest zestresowany i wystraszony, dokucza mu upał lub chłód, rozprasza go środowisko – wszystko to może wziąć górę nad chęcią przypodobania się opiekunowi i bezwarunkowego wykonania zadania.

Oczywiście psa można nauczyć pracy w trudnych warunkach (najlepszym przykładem są choćby psy ratownicze), krok po kroku podnosząc stopień trudności. Zawsze jednak musimy mieć na uwadze to, że czworonóg jest żywą istotą. Sporadyczne „głuchnięcie” na polecenia nie oznacza jeszcze, że pies jest nieposłuszny.

10 ras najbardziej posłusznych psów

Na potrzeby tego artykułu przyjmijmy, że „posłuszny” pies to ten, który wykazuje stosunkowo dużą podatność na szkolenie, a co najistotniejsze – chętnie współpracuje z człowiekiem. I ponad wszystko pamiętajmy o tym, że pies będzie na tyle posłuszny i chętny do współpracy z nami, jak dalece i w jaki sposób go wychowamy.

Im lepsze będziemy mieć relacje z czworonogiem (będzie nam ufał i traktował jako bezpieczną bazę), im szybciej, bardziej konsekwentnie i jednocześnie delikatnie podejdziemy do kwestii szkolenia, tym większe prawdopodobieństwo, że pies będzie z chęcią podążał za naszymi wskazówkami!

Coton de tulear

©Shutterstock

Coton de tulear to „egzotyczny” psiak, pochodzący z Madagaskaru. Od samego początku pełni funkcję psa rodzinnego i do towarzystwa. Jest bardzo inteligentny, żywiołowy i wytrwały. Jest także podatny na szkolenie i niezwykle ceni sobie kontakt z człowiekiem. Wszystko to sprawia, że właściwie wychowywany od szczeniaka coton de tulear, będzie posłusznym, mocno zżytym z opiekunem czworonogiem.

Lhasa apso

©Shutterstock

Lhasa apso to wspaniała, bardzo stara rasa tybetańska, która wykorzystywana była pierwotnie m.in. do stróżowania w klasztorach. Podatność na szkolenie tego uroczego, niewielkiego pupila jest wysoka, ale jest jeden „haczyk” – lhasa apso, choć inteligentny i szybko się uczy, nie lubi nudy. Jego opiekun powinien być zatem kreatywny, konsekwentny i cierpliwy.

Pudel

Pudel ©Shutterstock

Pudel występuje w czterech rozmiarach – pudel duży, średni, miniaturowy i toy. To bardzo mocno nastawiony na pracę z człowiekiem pies i jeden z najbardziej inteligentnych czworonogów. Chętnie i szybko się uczy, uwielbia kreatywne zadania. Lubi skupiać na sobie uwagę opiekuna. Polecany jest osobom aktywnym, nastawionym na spędzanie czasu z psem oraz interesującym się np. sportami kynologicznymi.

Yorkshire terrier

©Shutterstock

Uroczy york to niezmiernie radosny i energiczny pies. Bardzo chętnie się uczy, jest inteligentny i podatny na szkolenie. Posiada jednak instynkt myśliwski, dlatego może się zdarzyć, że kiedy zobaczy np. gryzonia, „ogłuchnie” na polecenia i podąży za nim.

Oczywiście im lepiej pies będzie wyszkolony i im lepsze będzie miał relacje z właścicielem, tym większa szansa na to, że ten będzie w stanie przywołać go do siebie.

Doberman

Doberman©Shutterstock

Doberman to duży, niezwykle elegancki pies. Nie ma całkowitej pewności co do tego, z połączenia jakich ras powstał, ale prawdopodobnie były to m.in. wyżeł, dog, owczarek niemiecki, chart, pinczer.

Doberman – choć jego wygląd może odstraszać i sprawiać wrażenie groźnego – tak naprawdę jest cudownym czworonogiem, który bardzo przywiązuje się do właściciela, szybko i chętnie uczy się nowych komend i umiejętności. Niemniej to nie rasa dla osób niedoświadczonych, bowiem wymaga konsekwentnego szkolenia.

Bulmastif

Bulmastif ©Shutterstock

Ten przepiękny, masywny czworonóg nie należy do szczególnie popularnych ras, a szkoda. Dobrze wychowywany od okresu szczenięcego, jest psem wyjątkowo spokojnym, zrównoważonym i łagodnym. To także wspaniały stróż – taka zresztą była jego pierwotna rola.

Bulmastif będzie uczył się szybko i chętnie pod warunkiem, że szkolenie nie będzie oparte o metody awersyjne. To wrażliwy olbrzym, który źle znosi przymus.

Chart polski

©Shutterstock

Chart polski, jak sama nazwa wskazuje, jest przedstawicielem jednej z naszych rodzimych ras. To wyjątkowy pies myśliwski o bardzo silnym instynkcie. Ma silny charakter i jest niezależny, ale jednocześnie uwielbia kontakt z człowiekiem.

Chart jest psem bardzo podatnym na szkolenie i uczy się szybko, ale wymaga niezwykle doświadczonego przewodnika. Polowanie z chartami jest w Polsce zabronione, ponadto należy uzyskać pozwolenie na ich posiadanie i hodowlę.

Flat coated retriever

©Shutterstock

Flat jest psem myśliwskim, aportującym z wody. Obecnie pełni też po prostu rolę towarzysza rodziny. Polecany jest przede wszystkim osobom aktywnym. To prawdziwy miłośnik przytulania, uwielbia pieszczoty i towarzystwo człowieka. Wymaga konsekwentnego, ale jednocześnie delikatnego traktowania – wówczas jest bardzo wdzięcznym uczniem.

Labrador retriever

©Shutterstock

Labradora chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Pierwotnie pies aportujący z wody, obecnie jest wszechstronnie pracującym czworonogiem. Jest bardzo podatny na szkolenie i nastawiony na człowieka. Jest to jednak pies niesamowicie łakomy i wymaga bardzo aktywnego, konsekwentnego opiekuna, który zadba o to, by zachował właściwą sylwetkę i kondycję.

 Golden retriever

©Shutterstock

Golden retriever to - zaraz obok labradora - jedna z najpopularniejszych ras, uznawanych przez wiele osób za najłagodniejsze i najbardziej przyjazne rodzinie. Nie jest to jednak uroczy pluszak i kanapowiec. To pies z duszą sportowca, który będzie szczęśliwy u boku aktywnego opiekuna.

Jego podatność na szkolenie nie jest wybitna, ale bardzo chętnie pracuje i spędza czas z człowiekiem. Jest bardzo żywiołowy i wesoły.

Border collie

©Shutterstock

Jest to jeden z najbardziej inteligentnych psów (a wedle wielu najinteligentniejszy). Border collie czy się bardzo szybko i chętnie, uwielbia współpracować z człowiekiem. Wymaga jednak doświadczonego, aktywnego przewodnika, bowiem nie jest to typowy pies rodzinny, ale urodzony sportowiec.

Owczarek niemiecki

©Shutterstock

Oczywiście na liście nie mogło zabraknąć i tego psa. Podobnie jak poprzednicy, owczarek niemiecki jest nastawiony na współpracę z człowiekiem i uczy się szybko, ale wbrew powszechnie panującej opinii wcale nie jest tak łatwy w ułożeniu.

Potrzebuje więc opiekuna doświadczonego, konsekwentnego i stanowczego, ale jednocześnie łagodnego. Tak samo jak labrador, jest wszechstronnym psem pracującym.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?