Zadaj pytanie na forum Wamiz

Doberman

Doberman
Doberman

Według wzorca doberman to średniej wielkości pies obronny o silnym instynkcie stróżowania. Pierwotnie wykorzystywany był do obrony. Obecnie doberman pełni także rolę towarzysza, stróża i psa służbowego, policyjnego. Psy tej rasy są bardzo zrównoważone, Inteligentne, dumne i wytrzymałe. Potrafią być nie tylko czujnymi ochroniarzami, ale też wiernymi przyjaciółmi całej rodziny. Ze względu na silny charakter doberman wymaga dyscypliny i właściwego ułożenia. Idealny dla doświadczonych hodowców, którzy są aktywni, pewni siebie, konsekwentni w swoich działaniach i jednocześnie potrafią przy tym zachować łagodność.

dna

Najważniejsze informacje o Doberman

  • Długość życia : pomiędzy 10 i 12 lat
  • Charakter : Pieszczoch, Lubiący zabawę, Inteligentny
  • Rozmiar : duży
  • Rodzaj szaty : Bardzo krótka, Krótka

Wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Suka pomiędzy 63 i 68 cm
Pies pomiędzy 68 i 72 cm

Waga

Suka pomiędzy 32 i 35 kg
Pies pomiędzy 40 i 45 kg

Maść

U psów tej rasy występuje w umaszczenie czarne podpalane (najpopularniejsze i najbardziej pożądane) oraz czekoladowe podpalane. 
 

Rodzaj szaty

Doberman ma krótką, gęstą i przylegającą do ciała sierść bez podszerstka, który jest niepożądany.

Kolor oczu

Oczy dobermana są przeważnie ciemnie, dopuszczalne jaśniejsze u dobermanów maści czekoladowej. 

Opis

Dobermann to duży, silny i muskularny pies o eleganckiej i szlachetnej sylwetce. Głowa jest wydłużona, stop nieznacznie zaznaczony, kufa jest głęboka i szeroka.  Średniej wielkości oczy mają owalny kształ i mocno przylegające powieki. Niegdyś praktykowano przycinanie szczeniakom uszu, aby były stojące. Teraz uszy dobermana opadają swobodnie i naturalnie na boki głowy. Plecy tego obronnego psa są mocne, a kończyny idealnie proste i pionowe.

Charakter

Czuły

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Doberman – wbrew powszechnie panującej opinii – jest bardzo czułym psem, który potrzebuje bliskiego kontaktu z człowiekiem. Od najbliższych członków rodziny często domaga się uwagi i względów. 

Lubi zabawę

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Doberman to bardzo aktywna rasa psa. Bardzo lubi zabawy różnego rodzaju, a zwłaszcza te, które dostarczają dużej dawki ruchu. Psy te, będące typem sportowców, uwielbiają wysiłek fizyczny i są niezwykle wytrzymałe. 

Spokojny

yellow-paw grey-paw grey-paw

Pies właściwie wychowywany jest stosunkowo spokojny. Nie można jednak zapominać, że ze względu na silny charakter doberman bywa mocno nadpobudliwy. Gotowy do ataku, jest trudny do opanowania. Aby psychiczny rozwój psa przebiegał prawidłowo, potrzebna jest systematyczna praca opiekuna, która powinna rozpocząć się już od pierwszych tygodni życia czworonoga. 

Inteligentny

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Dobermany są bardzo inteligentnymi psami, które szybko się uczą i chętnie współpracują z człowiekiem. Cechy charakteru psa, takie jak m.in. upór, utrudniają jednak całkowite podporządkowanie właścicielowi. Dlatego relacje opiekuna z dobermanem zawsze powinny opierać się na szacunku i poczuciu bezpieczeństwa. Agresywne zachowanie wobec psa skutkuje zwiększeniem jego agresywności.

Łowca

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Doberman nie należy do psów myśliwskich, ale nie jest całkowicie pozbawiony instynktu łowieckiego. Nie należy go wzmacniać. 

Strachliwy/nieufny wobec obcych

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Dobermany to psy odważne z natury. Nie boją się podjąć walki o swoje terytorium, przez co są świetnymi stróżami i obrońcami. Zachowanie dobermana wobec obcych zawsze jest nieufne, jednak poprzez właściwie prowadzoną i wcześnie rozpoczętą socjalizację można przyzwyczaić psa do obecności osób spoza rodziny. 

Niezależny

yellow-paw grey-paw grey-paw

Psy należące do rasy dobermanów bywają uparte i ciężko im się całkowicie podporządkować woli człowieka, ale systematyczne treningi pozwalają wypracować u nich posłuszeństwo wobec opiekuna (oparte na szacunku i współpracy). 

Zachowanie

Znoszenie samotności

yellow-paw grey-paw grey-paw

Dobermany źle znoszą samotność. Są to psy towarzyskie, które najlepiej czują się w otoczeniu dobrze znanych osób. Odosobnione na dłuższy czas, będą sfrustrowane i mogą stać się agresywne. 

Posłuszny / łatwo się uczy

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Doberman jest psem bardzo inteligentnym, który szybko się uczy. Niemniej jego podatność na szkolenie określa się jako średnią, ze względu na silny charakter. Wypracowanie u niego posłuszeństwa wymaga od właściciela doświadczenia i konsekwencji stosowanych od samego początku. Jeśli uda się je wypracować, doberman stanie się wiernym i oddanym czworonogiem. 

Szczekliwy

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Rasa dobermanów uznawana jest dość hałaśliwą. Warto zaznaczyć, że psy zasadniczo nie szczekają bez powodu. Zaniepokojone, potrafią bardzo głośno wrazić swoje zdenerwowanie. 

Skłonność do ucieczek

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Dobermany świetnie odnajdują się w roli towarzyszy spacerów, ale mają „umiarkowaną” skłonność do ucieczek. Ze względu na to, oraz z powodu swoich rozmiarów, powinny być wyprowadzane na mocnych obrożach i smyczach. 

Skłonność do niszczenia

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Doberman to pies z duszą sportowca, któremu nie brak energii. Do właściwego jej rozładowania potrzebuje dużej dawki aktywności - jak fizycznej, tak umysłowej. Rasa ta ma duże skłonności do niszczycielstwa, ale zapewniając psu codzienną porcję ruchu i zabawy, można uniknąć zniszczeń, także w przypadku szczeniąt dobermana, lub przynajmniej znacząco zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. 

Łakomczuch

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Dobermany, jak wszystkie psy, uwielbiają przysmaki, które mogą być wykorzystywane podczas treningów jako motywacja i zachęta do dalszej pracy. Trudno je jednak uznać za klasyczne łakomczuchy, które uwielbiają się objadać. Zamiast kanapy i przysmaków zdecydowanie bardziej wolą ruch. 

Pies stróżujący

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Doberman to pies czujny, który lubi kontrolować sytuację i skutecznie broni swojego terytorium. Próby wtargnięcia jakiegokolwiek intruza na posesję zawsze zostają zauważone i uniemożliwione. 

Pierwszy pies

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Doberman z całą pewnością nie jest psem dla każdego. Trudno jest właściwie go ułożyć bez dysponowania doświadczeniem w pracy z psami. W przypadku tej rasy samo zgromadzenie informacji o dobermanach z pewnością nie wystarczy. Opiekun psa powinien być zrównoważony, spokojny, a zarazem niezwykle konsekwentny i stanowczy w kontaktach z psem. Powinien umieć z nim współpracować, uznając i akceptując jego niezależność.

Tryb życia

Doberman w mieszkaniu

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Ze względu na swoje zamiłowanie do aktywności dobermany uwielbiają duże przestrzenie, choć z powodu braku podszerstka, a zarazem niskiej odporności na warunki atmosferyczne, nie mogą być trzymane na zewnątrz. W mieszkaniach czują się dość dobrze. Wówczas regularne treningi, w formie chociażby długich spacerów i przebieżek, są dla nich w zupełności wystarczające. 

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Doberman potrzebuje codziennej dużej dawki ruchu. Najlepiej, jeśli łączy ona w sobie zarówno spacery, przebieżki, naukę komend

Podróże/łatwość przewożenia

yellow-paw grey-paw grey-paw

Ze względu na dość duże rozmiary transport dobermana może być kłopotliwy. Do przewozu dobermanów w samochodzie, podobnie jak w przypadku pozostałych dużych psów, najlepiej sprawdza się klatka. Dobermana należy jednak wcześniej do niej przyzwyczaić. Zdecydowanie bardziej kłopotliwa może być podróż z dużym i „groźnie wyglądającym” psem publicznymi środkami transportu. 

Współżycie z innymi

Doberman i koty

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Dobermany nie są szczególnie towarzyskie, jeśli chodzi o inne zwierzęta. „Swoje”, mieszkające z nimi pod jednym dachem, mogą tolerować, zaś przypadkowe, spotkanie np. na spacerze, mogą potraktować jako potencjalne ofiary. Ważne więc, aby z psem tym zawsze chodzić na smyczy. Można pozwolić mu biegać swobodnie wyłącznie na wcześniej sprawdzonym, bezpiecznym terenie. 

Doberman i psy

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Psy należące do tej rasy pozostają nieufne wobec innych psów. Zdarza się też, że przejawiają wobec nich zachowania agresywne. Jeśli będą właściwie socjalizowane od okresu szczenięcego, mogą tolerować inne czworonogi. Nie należy jednak spodziewać się, że doberman będzie "duszą towarzystwa" i chętnie będzie bawił się z każdym napotkanym psem. 

Doberman i dzieci

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Zachowanie dobermana w stosunku do dzieci, z którymi mieszka, jest bardzo opiekuńcze. Oczywiście kontakt psa z nimi zawsze powinien odbywać się pod kontrolą dorosłych. Jest to pies na tyle duży, że może zrobić krzywdę małemu dziecku zupełnie niechcący, podczas zabawy.

Doberman i osoby starsze

yellow-paw grey-paw grey-paw

Doberman nie nadaje się na pupila osób starszych. Aktywny, silny i dość trudny do ułożenia, jest bardzo wymagający psem. Sprawowanie nad nim należytej opieki nie jest łatwe. Wymaga zaangażowania, wiedzy i doświadczenia. 

Cena

Cena dobermana z rodowodem waha się w granicach od 3000 do 5000 zł. Uzależniona jest od różnych czynników, m.in. pochodzenia psa, renomy hodowli, wieku szczeniaka. 

Pielęgnacja

Dobermany nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Krótką i przylegającą do ciała sierść łatwo utrzymać w czystości. W związku z tym, że pies praktycznie zupełnie nie linieje, wystarczy jeśli od czasu do czasu sierść będzie przeczesywana przy użyciu rękawic z wypustkami lub gumowych szczotek. Dodatkowo, dla odświeżenia szaty, można przecierać ją wilgotną ściereczką. Bez wyraźnej potrzeby nie należy kąpać psa.

Linienie

U dobermanów utrata sierści jest bardzo niewielka, dlatego jest to pies, który skradnie serca nawet tych, którzy wyjątkowo dbają o czystość. 

Żywienie

Pomimo raczej umiarkowanej skłonności do tycia należy pilnować, aby waga dobermana utrzymywała się na właściwym poziomie. Najlepiej podawać mu karmę przeznaczoną dla dużych psów, zawierającą składniki odżywcze adekwatnie dobrane do potrzeb czworonoga. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z dietetykiem zwierzęcym. 

Zdrowie

Długość życia

Dobermany miewają problemy zdrowotne charakterystyczne dla dużych psów. Należy do nich m.in. dysplazja stawów biodrowych. Poza tym u rasy tej mogą występować wady genetyczne. Aby należycie zadbać o zdrowie pupila, poza jego racjonalnym żywieniem, warto też systematycznie badać jego oczy, serce, wątrobę oraz biodra. 

Odporność/wytrzymałość

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Doberman to wytrzymały, silny i odporny pies, pod warunkiem, że nie jest wystawiony na działanie ekstremalnych warunków pogodowych. 

Odporność na upały

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Wysokie temperatury nie służą większości psów, doberman jest jednym z nich. W czasie upałów niezbędne jest zapewnienie pupilowi chłodnego kąta w cieniu i stałego dostępu do wody.

Odporność na zimno

yellow-paw grey-paw grey-paw

Doberman źle znosi zimno i wilgoć z powodu braku podszerstka. Nie może pozostawać na zewnątrz, jeśli jest zbyt chłodno. 

Skłonność do tycia

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Jeśli jego potrzeby w zakresie aktywności ruchowej nie zostaną spełnione, może przybierać na wadze. Należy na to bardzo uważać, ponieważ nadwaga jest szczególnie groźna dla zdrowia psów o dużych rozmiarach, ze względu na obciążenie stawów. 

Częste choroby

•    choroby oczu
•    choroby serca
•    dysplazja stawów biodrowych i łokciowych
•    skręt żołądka
•    wady genetyczne, m.in. zespół Woblera
•    nużyca
•    młodzieńcze zapalenie skóry oraz choroby skóry na tle alergicznym
•    zwyrodnienia kręgów szyjnych kręgosłupa
•    niedoczynność tarczycy 

Ciekawostki

  • Dawniej oprócz czarnego i czekoladowego podpalanego umaszczenia dopuszczalne było także umaszczenie błękitne podpalane (doberman błękitny) oraz izabelowate podpalane. Zostały one jednak wykreślone z przyjętego wzorca ze względu na występowanie u psów tej maści problemów z sierścią.
  • W Stanach Zjednoczonych hodowane są białe dobermany o niebieskich oczach. 
     

Pochodzenie i historia

Doberman pochodzi z Niemiec i należy do jednej z nielicznych ras, których nazwa została zaczerpnięta od nazwiska twórcy, czyli Karla Friedricha Louisa Dobermanna. Ze względu na fakt, iż był on nie tylko hyclem, ale też poborcą podatkowym, często był atakowany przez agresywne zwierzęta i niebezpieczne osoby. Chcąc bronić się przed napaściami, postanowił stworzyć groźnego psa obronnego. Nie ustalono do końca, jakich ras psów Friedrich Louis Dobermann użył do swoich eksperymentów, przyjmuje się jednak, że prawdopodobnie były to: pinczer krótkowłosy, owczarek francuski beauceron, wyżeł niemiecki, owczarek niemiecki i rottweiler. Powstała w ten sposób nowa rasa, która w późniejszym czasie została poddana kolejnym krzyżówkom, tym razem z udziałem grayehounda i manchester teriera. Dzięki skrzyżowaniu tych ras dobermany nabrały bardziej szlachetnego wyglądu, ich sylwetka prezentuje się dumnie i elegancko. Ze względu na swoją siłę, dobermany stały się psami użytkowymi. Podczas drugiej wojny światowej towarzyszyły żołnierzom.  

Imiona

Suka: Mela, Misty, Telma, Zora
Pies: Yoki, Gilo, Joker, Kastor 
 

Wszystkie propozycje imion dla psa znajdziesz tutaj

dog-match

Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Wamiz pomoże Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.