Doberman

Według wzorca doberman to średniej wielkości pies obronny o silnym instynkcie stróżowania. Pierwotnie wykorzystywany był do obrony. Obecnie doberman pełni także rolę towarzysza, stróża i psa służbowego, policyjnego.

Psy tej rasy są bardzo zrównoważone, inteligentne, dumne i wytrzymałe. Potrafią być nie tylko czujnymi ochroniarzami, ale też wiernymi przyjaciółmi całej rodziny. Ze względu na silny charakter doberman wymaga dyscypliny i właściwego ułożenia. To idealny pies dla doświadczonych opiekunów, którzy są aktywni, pewni siebie, konsekwentni w swoich działaniach i jednocześnie potrafią przy tym zachować łagodność.

#41

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Doberman
pies doberman © Shutterstock

Podstawowe informacje o dobermanie

Długość życia :

5

17

10

12

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Inteligentny

Rozmiar :

icon dog-gauge
icon dog-gauge
icon dog-gauge
icon dog-gauge

icon breed/origins
Pochodzenie i historia

Doberman to rasa pochodząca z Niemiec i należy do jednej z nielicznych ras, których nazwa została zaczerpnięta od nazwiska twórcy, czyli Karla Friedricha Louisa Dobermanna. Ze względu na fakt, iż był on nie tylko hyclem, ale też poborcą podatkowym, często był atakowany przez agresywne zwierzęta i niebezpieczne osoby. Chcąc bronić się przed napaściami, postanowił stworzyć groźnego psa obronnego.

Nie ustalono do końca, jakich ras psów Friedrich Louis Dobermann użył do swoich eksperymentów, przyjmuje się jednak, że prawdopodobnie były to: pinczer krótkowłosy, owczarek francuski beauceron, wyżeł niemiecki, owczarek niemiecki i rottweiler. Powstała w ten sposób nowa rasa, która w późniejszym czasie została poddana kolejnym krzyżówkom, tym razem z udziałem greyhounda i manchester teriera.

Dzięki skrzyżowaniu tych ras dobermany nabrały bardziej szlachetnego wyglądu, ich sylwetka prezentuje się dumnie i elegancko. Ze względu na swoją siłę, dobermany stały się psami użytkowymi. Podczas drugiej wojny światowej towarzyszyły żołnierzom.  

icon breed/physic
Wygląd

  Wysokość w kłębie Doberman

  Suka : pomiędzy 63 i 68 cm

  Pies : pomiędzy 68 i 72 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 32 i 35 kg

  Pies : pomiędzy 40 i 45 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  icon breed/brown-eye
  Brązowe

  Opis

  Dobermann to duży, silny i muskularny pies o eleganckiej i szlachetnej sylwetce. Głowa jest wydłużona, stop nieznacznie zaznaczony, kufa jest głęboka i szeroka.  Średniej wielkości oczy mają owalny kształ i mocno przylegające powieki. Niegdyś praktykowano przycinanie szczeniakom uszu, aby były stojące. Teraz uszy dobermana opadają swobodnie i naturalnie na boki głowy. Plecy tego obronnego psa są mocne, a kończyny idealnie proste i pionowe.

  icon idea
  Ciekawostki

  • Dawniej oprócz czarnego i czekoladowego podpalanego umaszczenia dopuszczalne było także umaszczenie błękitne podpalane (doberman błękitny) oraz izabelowate podpalane. Zostały one jednak wykreślone z przyjętego wzorca ze względu na występowanie u psów tej maści problemów z sierścią.
  • W Stanach Zjednoczonych hodowane są białe dobermany o niebieskich oczach. 
    

  icon breed/personality
  Charakter

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-affectionate

   Czuły

   Doberman – wbrew powszechnie panującej opinii – jest bardzo czułym psem, który potrzebuje bliskiego kontaktu z człowiekiem. Od najbliższych członków rodziny często domaga się uwagi i względów. 

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-playful

   Lubi zabawę

   Doberman to bardzo aktywna rasa psa. Bardzo lubi zabawy różnego rodzaju, a zwłaszcza te, które dostarczają dużej dawki ruchu. Psy te, będące typem sportowców, uwielbiają wysiłek fizyczny i są niezwykle wytrzymałe. 

  • 33%

   icon breed/temperament/dog-calmness

   Spokojny

   Pies właściwie wychowywany jest stosunkowo spokojny. Nie można jednak zapominać, że ze względu na silny charakter doberman bywa mocno nadpobudliwy. Gotowy do ataku, jest trudny do opanowania. Aby psychiczny rozwój psa przebiegał prawidłowo, potrzebna jest systematyczna praca opiekuna, która powinna rozpocząć się już od pierwszych tygodni życia czworonoga. 

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-cleverness

   Inteligentny

   Dobermany są bardzo inteligentnymi psami, które szybko się uczą i chętnie współpracują z człowiekiem. Cechy charakteru psa, takie jak m.in. upór, utrudniają jednak całkowite podporządkowanie właścicielowi. Dlatego relacje opiekuna z dobermanem zawsze powinny opierać się na szacunku i poczuciu bezpieczeństwa. Agresywne zachowanie wobec psa skutkuje zwiększeniem jego agresywności.

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-hunter

   Łowca

   Doberman nie należy do psów myśliwskich, ale nie jest całkowicie pozbawiony instynktu łowieckiego. Nie należy go wzmacniać. 

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-wariness

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Dobermany to psy odważne z natury. Nie boją się podjąć walki o swoje terytorium, przez co są świetnymi stróżami i obrońcami. Zachowanie dobermana wobec obcych zawsze jest nieufne, jednak poprzez właściwie prowadzoną i wcześnie rozpoczętą socjalizację można przyzwyczaić psa do obecności osób spoza rodziny. 

  • 33%

   icon breed/temperament/dog-independence

   Niezależny

   Psy należące do rasy dobermanów bywają uparte i ciężko im się całkowicie podporządkować woli człowieka, ale systematyczne treningi pozwalają wypracować u nich posłuszeństwo wobec opiekuna (oparte na szacunku i współpracy). 

   icon breed/personality
   Zachowanie

   • 33%

    icon breed/behaviors/dog-loneliness-standing

    Znoszenie samotności

    Dobermany źle znoszą samotność. Są to psy towarzyskie, które najlepiej czują się w otoczeniu dobrze znanych osób. Odosobnione na dłuższy czas, będą sfrustrowane i mogą stać się agresywne. 

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-obedience

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Doberman jest psem bardzo inteligentnym, który szybko się uczy. Niemniej jego podatność na szkolenie określa się jako średnią, ze względu na silny charakter.

    Wypracowanie u niego posłuszeństwa wymaga od właściciela doświadczenia i konsekwencji stosowanych od samego początku. Jeśli uda się je wypracować, doberman stanie się wiernym i oddanym czworonogiem. 

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-talkative

    Szczekliwy

    Rasa dobermanów uznawana jest dość hałaśliwą. Warto zaznaczyć, że psy zasadniczo nie szczekają bez powodu. Zaniepokojone, potrafią bardzo głośno wrazić swoje zdenerwowanie. 

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-runaway

    Skłonność do ucieczek

    Dobermany świetnie odnajdują się w roli towarzyszy spacerów, ale mają „umiarkowaną” skłonność do ucieczek. Ze względu na to, oraz z powodu swoich rozmiarów, powinny być wyprowadzane na mocnych obrożach i smyczach. 

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-destroyer

    Skłonność do niszczenia

    Doberman to pies z duszą sportowca, któremu nie brak energii. Do właściwego jej rozładowania potrzebuje dużej dawki aktywności - jak fizycznej, tak umysłowej.

    Rasa ta ma duże skłonności do niszczycielstwa, ale zapewniając psu codzienną porcję ruchu i zabawy, można uniknąć zniszczeń, także w przypadku szczeniąt dobermana, lub przynajmniej znacząco zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. 

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-gluttony

    Łakomczuch

    Dobermany, jak wszystkie psy, uwielbiają przysmaki, które mogą być wykorzystywane podczas treningów jako motywacja i zachęta do dalszej pracy. Trudno je jednak uznać za klasyczne łakomczuchy, które uwielbiają się objadać. Zamiast kanapy i przysmaków zdecydowanie bardziej wolą ruch. 

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-watchdog

    Pies stróżujący

    Doberman to pies czujny, który lubi kontrolować sytuację i skutecznie broni swojego terytorium. Próby wtargnięcia jakiegokolwiek intruza na posesję zawsze zostają zauważone i uniemożliwione. 

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-first-dog

    Pierwszy pies

    Doberman z całą pewnością nie jest psem dla każdego. Trudno jest właściwie go ułożyć bez dysponowania doświadczeniem w pracy z psami. W przypadku tej rasy samo zgromadzenie informacji o dobermanach z pewnością nie wystarczy.

    Opiekun psa powinien być zrównoważony, spokojny, a zarazem niezwykle konsekwentny i stanowczy w kontaktach z psem. Powinien umieć z nim współpracować, uznając i akceptując jego niezależność.

    Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Pomożemy Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.

    Tryb życia

    • 66%

     icon breed/lifestyle/dog-apartment-living

     Doberman w mieszkaniu

     Ze względu na swoje zamiłowanie do aktywności dobermany uwielbiają duże przestrzenie, choć z powodu braku podszerstka, a zarazem niskiej odporności na warunki atmosferyczne, nie mogą być trzymane na zewnątrz. W mieszkaniach czują się dość dobrze. Wówczas regularne treningi, w formie chociażby długich spacerów i przebieżek, są dla nich w zupełności wystarczające. 

    • 100%

     icon breed/lifestyle/dog-sporty

     Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

     Doberman potrzebuje codziennej dużej dawki ruchu. Najlepiej, jeśli łączy ona w sobie zarówno spacery, przebieżki, naukę komend

    • 33%

     icon breed/lifestyle/dog-travelling

     Podróże/łatwość przewożenia

     Ze względu na dość duże rozmiary transport dobermana może być kłopotliwy. Do przewozu dobermanów w samochodzie, podobnie jak w przypadku pozostałych dużych psów, najlepiej sprawdza się klatka.

     Dobermana należy jednak wcześniej do niej przyzwyczaić. Zdecydowanie bardziej kłopotliwa może być podróż z dużym i „groźnie wyglądającym” psem publicznymi środkami transportu. 

     Współżycie z innymi

     • 66%

      icon breed/compatibility/dog-cats-sociability

      Doberman i koty

      Dobermany nie są szczególnie towarzyskie, jeśli chodzi o inne zwierzęta. „Swoje”, mieszkające z nimi pod jednym dachem, mogą tolerować, zaś przypadkowe, spotkanie np. na spacerze, mogą potraktować jako potencjalne ofiary. Ważne więc, aby z psem tym zawsze chodzić na smyczy. Można pozwolić mu biegać swobodnie wyłącznie na wcześniej sprawdzonym, bezpiecznym terenie. 

     • 66%

      icon breed/compatibility/dogs-sociability

      Doberman i psy

      Psy należące do tej rasy pozostają nieufne wobec innych psów. Zdarza się też, że przejawiają wobec nich zachowania agresywne. Jeśli będą właściwie socjalizowane od okresu szczenięcego, mogą tolerować inne czworonogi. Nie należy jednak spodziewać się, że doberman będzie "duszą towarzystwa" i chętnie będzie bawił się z każdym napotkanym psem. 

     • 100%

      icon breed/compatibility/dog-children-sociability

      Doberman i dzieci

      Zachowanie dobermana w stosunku do dzieci, z którymi mieszka, jest bardzo opiekuńcze. Oczywiście kontakt psa z nimi zawsze powinien odbywać się pod kontrolą dorosłych. Jest to pies na tyle duży, że może zrobić krzywdę małemu dziecku zupełnie niechcący, podczas zabawy.

     • 33%

      icon breed/compatibility/dog-elderly-persons-sociability

      Doberman i osoby starsze

      Doberman nie nadaje się na pupila osób starszych. Aktywny, silny i dość trudny do ułożenia, jest bardzo wymagający psem. Sprawowanie nad nim należytej opieki nie jest łatwe. Wymaga zaangażowania, wiedzy i doświadczenia. 

      %}

      icon breed/price
      Cena

      Cena dobermana z rodowodem waha się w granicach od 3000 do 5000 zł. Uzależniona jest od różnych czynników, m.in. pochodzenia psa, renomy hodowli, wieku szczeniaka. 

      Pielęgnacja

      Dobermany nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Krótką i przylegającą do ciała sierść łatwo utrzymać w czystości. W związku z tym, że pies praktycznie zupełnie nie linieje, wystarczy jeśli od czasu do czasu sierść będzie przeczesywana przy użyciu rękawic z wypustkami lub gumowych szczotek. Dodatkowo, dla odświeżenia szaty, można przecierać ją wilgotną ściereczką. Bez wyraźnej potrzeby nie należy kąpać psa.

      Linienie

      icon breed/grooming
      icon breed/grooming
      icon breed/grooming

      U dobermanów utrata sierści jest bardzo niewielka, dlatego jest to pies, który skradnie serca nawet tych, którzy wyjątkowo dbają o czystość. 

      Żywienie

      Pomimo raczej umiarkowanej skłonności do tycia należy pilnować, aby waga dobermana utrzymywała się na właściwym poziomie. Najlepiej podawać mu karmę przeznaczoną dla dużych psów, zawierającą składniki odżywcze adekwatnie dobrane do potrzeb czworonoga. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z dietetykiem zwierzęcym. 

      icon breed/care
      Zdrowie

      Długość życia

      Dobermany miewają problemy zdrowotne charakterystyczne dla dużych psów. Należy do nich m.in. dysplazja stawów biodrowych. Poza tym u rasy tej mogą występować wady genetyczne. Aby należycie zadbać o zdrowie pupila, poza jego racjonalnym żywieniem, warto też systematycznie badać jego oczy, serce, wątrobę oraz biodra. 

      Odporność/wytrzymałość

      Doberman to wytrzymały, silny i odporny pies, pod warunkiem, że nie jest wystawiony na działanie ekstremalnych warunków pogodowych. 

      Odporność na upały

      Wysokie temperatury nie służą większości psów, doberman jest jednym z nich. W czasie upałów niezbędne jest zapewnienie pupilowi chłodnego kąta w cieniu i stałego dostępu do wody.

      Odporność na zimno

      Doberman źle znosi zimno i wilgoć z powodu braku podszerstka. Nie może pozostawać na zewnątrz, jeśli jest zbyt chłodno. 

      Skłonność do tycia

      Jeśli jego potrzeby w zakresie aktywności ruchowej nie zostaną spełnione, może przybierać na wadze. Należy na to bardzo uważać, ponieważ nadwaga jest szczególnie groźna dla zdrowia psów o dużych rozmiarach, ze względu na obciążenie stawów. 

      Częste choroby

      •    choroby oczu
      •    choroby serca
      •    dysplazja stawów biodrowych i łokciowych
      •    skręt żołądka
      •    wady genetyczne, m.in. zespół Woblera
      •    nużyca
      •    młodzieńcze zapalenie skóry oraz choroby skóry na tle alergicznym
      •    zwyrodnienia kręgów szyjnych kręgosłupa
      •    niedoczynność tarczycy 

      Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

      Kopiowanie uszu dobermana - czy można to robić?

      Czy biały doberman jest dostępny w Polsce?

      Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
      0 komentarzy
      Potwierdź usunięcie

      Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

      Dodaj komentarz