Doberman

#41

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Doberman
pies doberman © Shutterstock

Według wzorca doberman to średniej wielkości pies obronny o silnym instynkcie stróżowania. Pierwotnie wykorzystywany był do obrony. Obecnie doberman pełni także rolę towarzysza, stróża i psa służbowego, policyjnego.

Psy tej rasy są bardzo zrównoważone, inteligentne, dumne i wytrzymałe. Potrafią być nie tylko czujnymi ochroniarzami, ale też wiernymi przyjaciółmi całej rodziny. Ze względu na silny charakter doberman wymaga dyscypliny i właściwego ułożenia. To idealny pies dla doświadczonych opiekunów, którzy są aktywni, pewni siebie, konsekwentni w swoich działaniach i jednocześnie potrafią przy tym zachować łagodność.

Podstawowe informacje o dobermanie

Długość życia :

5

17

10

12

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Inteligentny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Doberman to rasa pochodząca z Niemiec i należy do jednej z nielicznych ras, których nazwa została zaczerpnięta od nazwiska twórcy, czyli Karla Friedricha Louisa Dobermanna. Ze względu na fakt, iż był on nie tylko hyclem, ale też poborcą podatkowym, często był atakowany przez agresywne zwierzęta i niebezpieczne osoby. Chcąc bronić się przed napaściami, postanowił stworzyć groźnego psa obronnego.

Nie ustalono do końca, jakich ras psów Friedrich Louis Dobermann użył do swoich eksperymentów, przyjmuje się jednak, że prawdopodobnie były to: pinczer krótkowłosy, owczarek francuski beauceron, wyżeł niemiecki, owczarek niemiecki i rottweiler. Powstała w ten sposób nowa rasa, która w późniejszym czasie została poddana kolejnym krzyżówkom, tym razem z udziałem greyhounda i manchester teriera.

Dzięki skrzyżowaniu tych ras dobermany nabrały bardziej szlachetnego wyglądu, ich sylwetka prezentuje się dumnie i elegancko. Ze względu na swoją siłę, dobermany stały się psami użytkowymi. Podczas drugiej wojny światowej towarzyszyły żołnierzom.  

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 63 i 68 cm

  Pies : pomiędzy 68 i 72 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 32 i 35 kg

  Pies : pomiędzy 40 i 45 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Dobermann to duży, silny i muskularny pies o eleganckiej i szlachetnej sylwetce. Głowa jest wydłużona, stop nieznacznie zaznaczony, kufa jest głęboka i szeroka.  Średniej wielkości oczy mają owalny kształ i mocno przylegające powieki. Niegdyś praktykowano przycinanie szczeniakom uszu, aby były stojące. Teraz uszy dobermana opadają swobodnie i naturalnie na boki głowy. Plecy tego obronnego psa są mocne, a kończyny idealnie proste i pionowe.

  Ciekawostki

  • Dawniej oprócz czarnego i czekoladowego podpalanego umaszczenia dopuszczalne było także umaszczenie błękitne podpalane (doberman błękitny) oraz izabelowate podpalane. Zostały one jednak wykreślone z przyjętego wzorca ze względu na występowanie u psów tej maści problemów z sierścią.
  • W Stanach Zjednoczonych hodowane są białe dobermany o niebieskich oczach. 
    

  Charakter

  • 100%

   Czuły

   Doberman – wbrew powszechnie panującej opinii – jest bardzo czułym psem, który potrzebuje bliskiego kontaktu z człowiekiem. Od najbliższych członków rodziny często domaga się uwagi i względów. 

  • 100%

   Lubi zabawę

   Doberman to bardzo aktywna rasa psa. Bardzo lubi zabawy różnego rodzaju, a zwłaszcza te, które dostarczają dużej dawki ruchu. Psy te, będące typem sportowców, uwielbiają wysiłek fizyczny i są niezwykle wytrzymałe. 

  • 33%

   Spokojny

   Pies właściwie wychowywany jest stosunkowo spokojny. Nie można jednak zapominać, że ze względu na silny charakter doberman bywa mocno nadpobudliwy. Gotowy do ataku, jest trudny do opanowania. Aby psychiczny rozwój psa przebiegał prawidłowo, potrzebna jest systematyczna praca opiekuna, która powinna rozpocząć się już od pierwszych tygodni życia czworonoga. 

  • 100%

   Inteligentny

   Dobermany są bardzo inteligentnymi psami, które szybko się uczą i chętnie współpracują z człowiekiem. Cechy charakteru psa, takie jak m.in. upór, utrudniają jednak całkowite podporządkowanie właścicielowi. Dlatego relacje opiekuna z dobermanem zawsze powinny opierać się na szacunku i poczuciu bezpieczeństwa. Agresywne zachowanie wobec psa skutkuje zwiększeniem jego agresywności.

  • 66%

   Łowca

   Doberman nie należy do psów myśliwskich, ale nie jest całkowicie pozbawiony instynktu łowieckiego. Nie należy go wzmacniać. 

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Dobermany to psy odważne z natury. Nie boją się podjąć walki o swoje terytorium, przez co są świetnymi stróżami i obrońcami. Zachowanie dobermana wobec obcych zawsze jest nieufne, jednak poprzez właściwie prowadzoną i wcześnie rozpoczętą socjalizację można przyzwyczaić psa do obecności osób spoza rodziny. 

  • 33%

   Niezależny

   Psy należące do rasy dobermanów bywają uparte i ciężko im się całkowicie podporządkować woli człowieka, ale systematyczne treningi pozwalają wypracować u nich posłuszeństwo wobec opiekuna (oparte na szacunku i współpracy). 

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Dobermany źle znoszą samotność. Są to psy towarzyskie, które najlepiej czują się w otoczeniu dobrze znanych osób. Odosobnione na dłuższy czas, będą sfrustrowane i mogą stać się agresywne. 

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Doberman jest psem bardzo inteligentnym, który szybko się uczy. Niemniej jego podatność na szkolenie określa się jako średnią, ze względu na silny charakter.

    Wypracowanie u niego posłuszeństwa wymaga od właściciela doświadczenia i konsekwencji stosowanych od samego początku. Jeśli uda się je wypracować, doberman stanie się wiernym i oddanym czworonogiem. 

   • 66%

    Szczekliwy

    Rasa dobermanów uznawana jest dość hałaśliwą. Warto zaznaczyć, że psy zasadniczo nie szczekają bez powodu. Zaniepokojone, potrafią bardzo głośno wrazić swoje zdenerwowanie. 

   • 66%