Rhodesian ridgeback

Rhodesian ridgeback
Rhodesian ridgeback

Rhodesian ridgeback to żywy, wesoły i bardzo odważny pies, przywiązany do swojego pana i przyjazny wobec dzieci. To jedna z najstarszych psich ras.  Pochodzący z Afryki rhodesian był wykorzystywany do tropienia zwierzyny, w tym lwów - jego zadaniem było sygnalizowanie obecności ofiary i jej naprowadzanie w pobliże myśliwych.

Najważniejsze informacje o Rhodesian ridgeback

Długość życia :

5

17

10

12

Charakter :

Inteligentny Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Początki rasy są tajemnicze. Możliwe, że rhodesian jest potomkiem psów z Przylądka Dobrej Nadziei skrzyżowanych z psami prymitywnych plemion i innymi psami myśliwskimi hodowanymi przez Hotentotów (lud zamieszkujący południową i południowo-zachodnią Afrykę, obecnie jest ludem ginącym). Na świecie istnieją tylko dwa miejsca, w których żyją psy z typową dla rhodesiana pręgą na grzbiecie. Jest to Afryka Południowa i Tajlandia. Prawdopodobnie rhodesian przybył z tych dwóch miejsc wraz z niewolnikami. Według legendy pręga psa miała być śladem po łapie lwa. FCI oficjalnie uznało rasę w 1955 roku.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 6 - Psy gończe i rasy pokrewne

Sekcja

Sekcja 3 : rasy pokrewne

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 61 i 66 cm

  Pies : pomiędzy 63 i 69 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 32 i 36 kg

  Pies : pomiędzy 32 i 36 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Rhodesian ridgeback, to silny, szybki i umięśniony pies o harmonijnej sylwetce. Głowa psa jest długa, czaszka płaska, szeroka między uszami. Kiedy zwierzę jest spokojne, na głowie nie widać zmarszczek. Kufa jest długa, głęboka i mocna, stop dość dobrze zaznaczony. Oczy okrągłe i błyszczące. Uszy osadzone dość wysoko, średniej wielkości, przylegające do głowy. Kończyny są silne, mocno zbudowane i proste. Ogon lekko zagięty ku górze, ale nigdy nie zakręcony.

  Ciekawostki

  Rasa ta jest mało znana w Europie, w związku z czym ciężko znaleźć szczeniaka, a terminy oczekiwania bywają bardzo długie. Jeśli więc marzymy o psie tej rasy, musimy uzbroić się w cierpliwość i upewnić się, że to właściwa decyzja.

  Rhodesian ridgeback - charakter

  • 66%

   Czuły

   Rodezjan afrykański, jak bywa czasem nazywany, w domu zachowuje się dość łagodnie i spokojnie, ma zrównoważone usposobienie. Potrzebuje okazywania uczuć, chociaż potrafi też zachować dystans.

  • 66%

   Lubi zabawę

   Pies ten lubi się bawić, zwłaszcza z dziećmi. Jednak tak jak w przypadku wszystkich psów, nie zaleca się pozostawiania go bez nadzoru.

  • 66%

   Spokojny

   Mimo swego dynamicznego temperamentu rhodesian lubi chwile spędzone w domu, w ciepłym i wygodnym kącie lub fotelu.

  • 100%

   Inteligentny

   Rhodesian ridgeback to wyjątkowo wszechstronny pies, co świadczy o wielkiej inteligencji i umiejętności adaptacji. Świetnie sprawdzi się jako pies myśliwski, pies do towarzystwa lub stróżujący.

  • 100%

   Łowca

   Dawną funkcją tej rasy były polowania na lwy. Psy te wykazywały się ogromną odwagą i determinacją podczas naprowadzania zwierzyny.

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Rhodesian nigdy nie jest agresywny ani bojaźliwy, natomiast wobec obcych zachowuje sporą rezerwę. Potrzebuje czasu, by nabrać zaufania i zaakceptować nieznajomego.

  • 66%

   Niezależny

   Rhodesian jest indywidualistą i bywa uparty, ale wykazuje też ogromną wrażliwość i wyczuwa wszystkie nastroje swoich bliskich. Jego zachowanie może więc mocno się zmieniać w zależności od ogólnej atmosfery. Ogólnie rzecz biorąc, nie można go uznać za niezależnego, bo bardzo polega na swoim panu.

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Lekka doza samodzielności sprawia, że pies ten dość dobrze znosi nieobecność właścicieli, zwłaszcza jeśli go do niej przyzwyczaimy, natomiast nie toleruje wykluczenia z rodziny. Jest na tyle wytrzymały fizycznie, że mógłby nocować na zewnątrz, ale nie zniesie funkcji stróża spędzającego cały czas w ogrodzie.

   • 33%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Szkolenie rhodesiana nie jest proste, ponieważ jego wielka inteligencja stanowi zarówno zaletę, jak i wadę. Nic mu nie umknie, zauważy najmniejszą słabość czy niekonsekwencję właściciela i wykorzysta ją przeciw niemu.

    Ponadto pies ten późno dojrzewa (w wieku około 2 lat), w związku z tym konieczna jest regularność, cierpliwość i rygor. By uzyskać zadowalające wyniki, szkolenie należy zacząć wcześnie i kontynuować całe życie. 

   • 66%

    Szczekliwy

    Rhodesian jest świetnym stróżem, ale nie szczeka bez powodu. Natomiast gdy uzna to za konieczne, potrafi odstraszyć intruza.

   • 100%