Pirenejski pies górski

Inne nazwy: Patou

Pirenejski pies górski

Pirenejski pies górski to duży czworonóg o grubym, białym futrze, który jest wykorzystywany do obrony stad w górach. To inteligenty, spokojny i czuły pies wobec swoich najbliższych, choć wobec obcych jest nieufny i zachowuje dystans. To bardzo stara rasa, wykorzystywana przez pasterzy żyjących na terenach dzisiejszej południowej Francji od wielu stuleci.

Najważniejsze informacje o Pirenejski pies górski

Długość życia :

5

17

10

12

Charakter :

Inteligentny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Pirenejski pies górski pochodzi od czworonogów towarzyszących azjatyckim ludom, które osiedliły się w Pirenejach około 5000 r. p.n.e. W 1300 roku istniały już w tym regionie psy bardzo przypominające obecną rasę. W czasach średniowiecznych wykorzystywano je m.in. do strzeżenia zamków. Następnie trafiły "na salony" - Ludwik XIV trzymał je na swoim dworze jako psy do towarzystwa. Rasa ta była wykorzystywana później m.in. w czasie drugiej wojny światowej do ciągnięcia artylerii. 

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 2 - Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy

Sekcja

Sekcja 3 : Szwajcarskie psy pasterskie

Wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Suka : pomiędzy 65 i 75 cm

Pies : pomiędzy 70 i 80 cm

Waga

Suka : pomiędzy 50 i 59 kg

Pies : pomiędzy 56 i 64 kg

Maść

Rodzaj szaty

Kolor oczu

Brązowe

Opis

Pirenejski pies górski to dużych rozmiarów czworonóg o mocnej, ale jednocześnie bardzo eleganckiej sylwetce. Głowa jest niezbyt duża w porównaniu do ciała, po bokach raczej płaska, o lekko wypukłej czaszce. Szeroka, dość długa kufa zwęża się ku końcowi. Stop jest słabo zaznaczony. Oczy małe, lekko skośne, o inteligentnym, łagodnym wyrazie. Również dość małe, trójkątne uszy zaokrąglają się na końcach i osadzone są na wysokości oczu. Opadają płasko po bokach głowy. Kończyny są proste i silne. Na tylnych kończynach występują podwójne wilcze pazury.

Ciekawostki

Najbardziej znanym przedstawicielem tej rasy jest bohater książki i filmu "Bella i Sebastian".

Pirenejski pies górski - charakter

 • 66%

  Czuły

  Duży pies pirenejski, jak czasem bywa nazywany, jest przyjazny, łagodny i czuły, ale wyłącznie wobec swoich bliskich. W stosunku do obcych, choć nie jest agresywny bez powodu, zachowuje dystans.

 • 66%

  Lubi zabawę

  Pirenejski pies górski, szczególnie w okresie szczenięcym, lubi się bawić i z pewnością chętnie podejmie aktywność, jeśli będzie ona ciekawa i dostosowana do jego potrzeb. 

 • 66%

  Spokojny

  Pies tej rasy to prawdziwa siła spokoju. Jest zrównoważony i czujny. Jeśli wszystkie jego potrzeby będą zaspokojone, w domu nie będzie sprawiał kłopotów. 

 • 100%

  Inteligentny

  Pirenejski pies górski jest bardzo bystry i potrafi dostosować swoje zachowanie do sytuacji. To inteligentny pies, któremu można powierzyć ważne zadanie. 

 • 66%

  Łowca

  Wobec małych zwierząt pies może przejawiać instynkt łowiecki. Nie jest natomiast, i nigdy nie był, typowym psem myśliwskim.

 • 100%

  Strachliwy/nieufny wobec obcych

  Pirenejski pies górski ufa wyłącznie swojemu opiekunowi i bliskim. To bardzo odważny pies, ale wobec obcych zachowuje spory dystans. Nie mogą oni liczyć na ciepłe powitanie z jego strony.

 • 100%

  Niezależny

  Pies ten bardzo przywiązuje się do właściciela i broni go, co nie przeszkadza mu jednak być wyjątkowo niezależnym czworonogiem. Został bowiem stworzony do tego, by samodzielnie pilnować i bronić stad. 

  Zachowanie

  • 66%

   Znoszenie samotności

   Dzięki spokojnemu usposobieniu i wrodzonej niezależności rasa pirenejski pies górski dobrze znosi nieobecność właścicieli, ale do prawidłowego rozwoju i pełni szczęścia potrzebuje kontaktu z ludźmi. Nie może zatem być całkowicie odseparowany od rodziny.

  • 33%

   Posłuszny / łatwo się uczy

   Szkolenie należy rozpocząć bardzo wcześnie. Nie należy ono do najłatwiejszych, ale odpowiednio dobrane metody do potrzeb i możliwości psa mogą przynieść doskonałe efekty. Najważniejsza jest nauka chodzenia na smyczy i przychodzenia na zawołanie.

  • 66%

   Szczekliwy

   Pirenejski pies górski może szczekać, by odstraszyć potencjalnego intruza. Nie należy on natomiast do bardzo szczekliwych psów, zatem nie powinien sprawiać kłopotów w tej kwestii.

  • 100%