Tornjak

Inne nazwy: Bośniacko-chorwacki pies pasterski

Tornjak
Tornjak © Shutterstock

Tornjak, inaczej bośniacko-chorwacki pies pasterski, to rasa w Polsce mało znana. Należy on do molosów typu górskiego. Jest pokaźnych rozmiarów czworonogiem o dumnej postawie i wspaniałym charakterze. W stosunku do obcych jest bardzo nieufny, ale nigdy agresywny bez przyczyny. Oddany swoim bliskim i bardzo posłuszny, jeśli tylko zostanie poddany odpowiednio wcześnie szkoleniu, które dostosowane będzie do jego naturalnych potrzeb i możliwości. Tornjak to rasa, którą warto bliżej poznać!

Podstawowe informacje o rasie tornjak

Długość życia :

4

16

9

11

Charakter :

Pieszczoch Spokojny Inteligentny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Pierwsze wzmianki na temat psów w typie tornjaka pochodzą już z XI wieku. Rasie groziło wyginięcie. Została ona odtworzona z psów znalezionych na obszarze gór Bośni i Hercegowiny, a także Chorwacji. Faktyczna hodowla tornjaka rozpoczęła się stosunkowo niedawno, bo dopiero końcem lat 70. ubiegłego wieku.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 2 - Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy

Sekcja

Sekcja 2 : molosy

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 60 i 65 cm

  Pies : pomiędzy 65 i 70 cm

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Bośniacko-chorwacki pies pasterski jest czworonogiem dużych rozmiarów (do 70 cm wysokości w kłębie), proporcjonalnym, o mocnej, kwadratowej sylwetce. Opis rasy jasno wskazuje, że tornjak nie powinien być zbyt ciężki i masywny, ani za lekki. Głowa tornjaka jest wydłużona, stop delikatnie zaznaczony. Duży nos powinien być ciemno pigmentowany, podobnie jak wargi i powieki. Uszy tornjaka są średniej wielkości, dość wysoko osadzone, w kształcie trójkątnym, załamane i wiszące. Oczy mają kształt migdała.

  Ciekawostki

  Tornjak to łagodny olbrzym. Jest rodzinny, przyjazny i bardzo oddany swoim najbliższym. Nadaje się na pierwszego psa, ale opiekun powinien zdawać sobie sprawę z masy i siły tego czworonoga. Tornjak świetnie sprawdzi się jako pies obronny i stróżujący.

  Tornjak - charakter

  • 100%

   Czuły

   Owczarek bośniacko-chorwacki jest psem bardzo przywiązującym się do swoich bliskich, oddanym i czułym w stosunku do nich. Jako że w domu zachowuje się spokojnie, wręcz flegmatycznie, chętnie potowarzyszy swojemu opiekunowi podczas odpoczynku, oddając się jego pieszczotom.

  • 66%

   Lubi zabawę

   Jak każdy pies, także tornjak potrzebuje rozrywki i aktywności, nie należy natomiast do psów szczególnie ruchliwych i energicznych. Oczywiście jeśli zabawa będzie dla niego atrakcyjna, chętnie ją podejmie, ale nie będzie oddawał się jej godzinami.

  • 100%

   Spokojny

   Tornjak to bardzo opanowany i zrównoważony pies. W warunkach domowych potrafi zachować spokój i – pomimo sporych rozmiarów – potrafi być zupełnie „niewidoczny” dla otoczenia.

  • 100%

   Inteligentny

   Bośniacko-chorwacki pies pasterski jest inteligentnym czworonogiem. Cechuje się świetną pamięcią i łatwością przyswajania wiedzy.

  • 33%

   Łowca

   Tornjak nie sprawdzi się w roli psa myśliwskiego, nie ma bowiem silnego instynktu łowieckiego. To typowy obrońca stada i stróż domostwa.

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Tornjak w żadnym wypadku nie jest strachliwy wobec obcych. Nie jest też agresywny bez przyczyny. Cechuje go natomiast wrodzona duża nieufność w stosunku do nieznanych sobie osób. To czyni z niego doskonałego stróża.

  • 66%

   Niezależny

   Tornjak jest niezależny podczas pracy (np. gdy ma za zadanie bronić wypasanego stada lub stróżować wokół domu). W relacjach z opiekunem poddaje się jednak jego wskazówkom bez żadnego oporu.

   Zachowanie

   • 100%

    Znoszenie samotności

    Jako że tornjak stworzony jest do stróżowania i obrony stada, potrafi samodzielnie pracować i wypoczywać. Ceni sobie jednak kontakt z właścicielem, dlatego – jak każdy pies – nie powinien być pozostawiony sam sobie przez cały czas. Łatwo natomiast nauczyć go spokojnego pozostawania w domu podczas nieobecności opiekuna.

   • 100%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Tornjak jest psem bardzo pojętnym i nastawionym na współpracę z człowiekiem. Łatwo się uczy i – dobrze wychowany – jest bardzo posłuszny oraz oddany opiekunowi.

   • 33%

    Szczekliwy

    Bośniacko-chorwacki pies pasterski nie jest czworonogiem hałaśliwym. Ma potężny głos, którym daje o sobie znać tylko w razie potrzeby.

   • 33%