Tornjak

Inne nazwy: Bośniacko-chorwacki pies pasterski

Tornjak, inaczej bośniacko-chorwacki pies pasterski, to rasa w Polsce mało znana. Należy on do molosów typu górskiego. Jest pokaźnych rozmiarów czworonogiem o dumnej postawie i wspaniałym charakterze. W stosunku do obcych jest bardzo nieufny, ale nigdy agresywny bez przyczyny. Oddany swoim bliskim i bardzo posłuszny, jeśli tylko zostanie poddany odpowiednio wcześnie szkoleniu, które dostosowane będzie do jego naturalnych potrzeb i możliwości. Tornjak to rasa, którą warto bliżej poznać!

Tornjak
Tornjak © Shutterstock

Podstawowe informacje o rasie tornjak

Długość życia :

4

16

9

11

Charakter :

Pieszczoch Spokojny Inteligentny

Rozmiar :

icon dog-gauge
icon dog-gauge
icon dog-gauge
icon dog-gauge

icon breed/origins
Pochodzenie i historia

Pierwsze wzmianki na temat psów w typie tornjaka pochodzą już z XI wieku. Rasie groziło wyginięcie. Została ona odtworzona z psów znalezionych na obszarze gór Bośni i Hercegowiny, a także Chorwacji. Faktyczna hodowla tornjaka rozpoczęła się stosunkowo niedawno, bo dopiero końcem lat 70. ubiegłego wieku.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 2 - Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy

Sekcja

Sekcja 2 : molosy

icon breed/physic
Wygląd

  Wysokość w kłębie Tornjak

  Suka : pomiędzy 60 i 65 cm

  Pies : pomiędzy 65 i 70 cm

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  icon breed/brown-eye
  Brązowe

  Opis

  Bośniacko-chorwacki pies pasterski jest czworonogiem dużych rozmiarów (do 70 cm wysokości w kłębie), proporcjonalnym, o mocnej, kwadratowej sylwetce. Opis rasy jasno wskazuje, że tornjak nie powinien być zbyt ciężki i masywny, ani za lekki. Głowa tornjaka jest wydłużona, stop delikatnie zaznaczony. Duży nos powinien być ciemno pigmentowany, podobnie jak wargi i powieki. Uszy tornjaka są średniej wielkości, dość wysoko osadzone, w kształcie trójkątnym, załamane i wiszące. Oczy mają kształt migdała.

  icon idea
  Ciekawostki

  Tornjak to łagodny olbrzym. Jest rodzinny, przyjazny i bardzo oddany swoim najbliższym. Nadaje się na pierwszego psa, ale opiekun powinien zdawać sobie sprawę z masy i siły tego czworonoga. Tornjak świetnie sprawdzi się jako pies obronny i stróżujący.

  icon breed/personality
  Tornjak - charakter

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-affectionate

   Czuły

   Owczarek bośniacko-chorwacki jest psem bardzo przywiązującym się do swoich bliskich, oddanym i czułym w stosunku do nich. Jako że w domu zachowuje się spokojnie, wręcz flegmatycznie, chętnie potowarzyszy swojemu opiekunowi podczas odpoczynku, oddając się jego pieszczotom.

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-playful

   Lubi zabawę

   Jak każdy pies, także tornjak potrzebuje rozrywki i aktywności, nie należy natomiast do psów szczególnie ruchliwych i energicznych. Oczywiście jeśli zabawa będzie dla niego atrakcyjna, chętnie ją podejmie, ale nie będzie oddawał się jej godzinami.

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-calmness

   Spokojny

   Tornjak to bardzo opanowany i zrównoważony pies. W warunkach domowych potrafi zachować spokój i – pomimo sporych rozmiarów – potrafi być zupełnie „niewidoczny” dla otoczenia.

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-cleverness

   Inteligentny

   Bośniacko-chorwacki pies pasterski jest inteligentnym czworonogiem. Cechuje się świetną pamięcią i łatwością przyswajania wiedzy.

  • 33%

   icon breed/temperament/dog-hunter

   Łowca

   Tornjak nie sprawdzi się w roli psa myśliwskiego, nie ma bowiem silnego instynktu łowieckiego. To typowy obrońca stada i stróż domostwa.

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-wariness

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Tornjak w żadnym wypadku nie jest strachliwy wobec obcych. Nie jest też agresywny bez przyczyny. Cechuje go natomiast wrodzona duża nieufność w stosunku do nieznanych sobie osób. To czyni z niego doskonałego stróża.

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-independence

   Niezależny

   Tornjak jest niezależny podczas pracy (np. gdy ma za zadanie bronić wypasanego stada lub stróżować wokół domu). W relacjach z opiekunem poddaje się jednak jego wskazówkom bez żadnego oporu.

   icon breed/personality
   Zachowanie

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-loneliness-standing

    Znoszenie samotności

    Jako że tornjak stworzony jest do stróżowania i obrony stada, potrafi samodzielnie pracować i wypoczywać. Ceni sobie jednak kontakt z właścicielem, dlatego – jak każdy pies – nie powinien być pozostawiony sam sobie przez cały czas. Łatwo natomiast nauczyć go spokojnego pozostawania w domu podczas nieobecności opiekuna.

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-obedience

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Tornjak jest psem bardzo pojętnym i nastawionym na współpracę z człowiekiem. Łatwo się uczy i – dobrze wychowany – jest bardzo posłuszny oraz oddany opiekunowi.

   • 33%

    icon breed/behaviors/dog-talkative

    Szczekliwy

    Bośniacko-chorwacki pies pasterski nie jest czworonogiem hałaśliwym. Ma potężny głos, którym daje o sobie znać tylko w razie potrzeby.

   • 33%

    icon breed/behaviors/dog-runaway

    Skłonność do ucieczek

    Tornjak bardziej niż wycieczki na własną łapę ceni sobie możliwość bycia blisko opiekuna i strzeżenia jego dobytku.

   • 33%

    icon breed/behaviors/dog-destroyer

    Skłonność do niszczenia

    Rasa ta nie przejawia skłonności do zachowań niszczycielskich. Oczywiście jeśli pies nie będzie prawidłowo szkolony, a za to pozostawiony sam sobie, znudzony i sfrustrowany, z pewnością użyje zębów, by dać upust swoim negatywnym emocjom.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-gluttony

    Łakomczuch

    To duży pies, który je niemało, nie jest natomiast typem żarłoka.

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-watchdog

    Pies stróżujący

    Tornjak wprost idealnie nadaje się na stróża. Jest postawnym psem budzącym respekt swoim wyglądem, a do tego terytorialnym, zatem z dużym zaangażowaniem będzie bronił mienia właściciela.

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-first-dog

    Pierwszy pies

    Choć tornjak wygląda nieco „groźnie” i cechuje się sporymi rozmiarami, nadaje się na pierwszego psa. Jest łagodny, posłuszny i oddany opiekunowi. Oczywiście wszystkie jego fantastyczne wrodzone cechy należy wzmacniać przy pomocy odpowiedniego szkolenia.

    Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Pomożemy Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.

    Tryb życia

    • 33%

     icon breed/lifestyle/dog-apartment-living

     Tornjak w mieszkaniu

     Tornjak zdecydowanie lepiej będzie czuł się w domu z ogrodem, gdzie będzie mógł chodzić wokół posesji i strzec porządku. W mieszkaniu też ma szansę być szczęśliwy (w warunkach domowych nie potrzebuje dużo miejsca i jest spokojny), ale wyłącznie pod warunkiem, że opiekun zapewni mu możliwość częstego wychodzenia na zewnątrz.

    • 33%

     icon breed/lifestyle/dog-sporty

     Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

     Tornjak nie jest typem sportowca. To spokojny pies, który woli obserwować i pilnować, niż oddawać się dzikim zabawom i gonitwom. Oczywiście – jak każdy pies – potrzebuje ruchu. Powinna to być aktywność regularna, ale umiarkowana.

    • 33%

     icon breed/lifestyle/dog-travelling

     Podróże/łatwość przewożenia

     Problem może stanowić podróżowanie z tornjakiem publicznymi środkami transportu, bowiem jest to naprawdę duży pies. Natomiast przemieszczanie się z psem prywatnym samochodem nie powinno nastręczać trudności. Psa należy nauczyć spokojnego zachowania w samochodzie i obowiązkowo zabezpieczyć na czas podróży np. przy pomocy smyczy lub zamykając go w specjalnej klatce.

     Współżycie z innymi

     • 100%

      icon breed/compatibility/dog-cats-sociability

      Tornjak i koty

      Tornjak jest stosunkowo przyjaźnie nastawiony do zwierząt. Jeśli będzie wychowywał się z kotem od małego, nie będzie miał nic przeciwko mieszkaniu z nim pod jednym dachem.

     • 100%

      icon breed/compatibility/dogs-sociability

      Tornjak i psy

      Tornjak co do zasady ma dobre relacje z innymi czworonogami. O ile są to oczywiście psy zrównoważone, do dobrych kompetencjach społecznych. Z takimi właśnie powinien spotykać się od okresu szczenięcego w ramach socjalizacji.

     • 100%

      icon breed/compatibility/dog-children-sociability

      Tornjak i dzieci

      Bośniacko-chorwacki pies pasterski lubi dzieci. Może nie będzie oddawał się z nimi godzinami szalonej zabawie, ale nie ma nic przeciwko ich obecności. Jest w stosunku do nich łagodny i cierpliwy. Naturalnie dzieci powinny przebywać z psem wyłącznie pod opieką osób dorosłych. Szczególnie małe dzieci, którym pies niechcący mógłby zrobić krzywdę, zważywszy na swoje rozmiary.

     • 66%

      icon breed/compatibility/dog-elderly-persons-sociability

      Tornjak i osoby starsze

      Tornjak to łagodny i posłuszny pies. Ze względu na swoje rozmiary wymaga jednak zdrowego i silnego przewodnika. Osoba starsza powinna dobrze rozważyć wszystkie za i przeciw, zanim nabędzie psa tej rasy.

      %}

      icon breed/price
      Tornjak - cena

      Cena tornjaka jest uzależniona od wielu czynników, m.in. od renomy hodowli, z której pochodzi, wieku i płci. Średnio wynosi 3000 zł za psa z hodowli zarejestrowanej w FCI. Cena za najlepsze osobniki może sięgać 5000 zł i więcej.
       
      Średni miesięczny koszt utrzymania tornjaka to około 200 zł.

      Pielęgnacja

      Pomimo tego, że pies ten ma gęstą, długą sierść, nie wymaga szczególnie skomplikowanej i czasochłonnej pielęgnacji. Wystarczy go szczotkować regularnie 2 razy w tygodniu. Jeśli oddaje się rozmaitym „brudzącym” rozrywkom, w razie konieczności należy go wykąpać. Wówczas futro obowiązkowo trzeba bardzo dokładnie wysuszyć, by nie doszło do podrażnienia skóry!

      Linienie

      icon breed/grooming
      icon breed/grooming
      icon breed/grooming

      Wypadanie sierści w przypadku tornjaka jest umiarkowane. Jeśli regularnie jest szczotkowany, zachowanie czystości w domu przy tej rasie nie powinno nastręczać trudności.

      Żywienie

      Dieta w przypadku tornjaka powinna być dostosowana do jego trybu życia, w tym do poziomu aktywności fizycznej, a ponadto do jego wieku i stanu zdrowia. Nie wymaga on żadnego specjalnego pożywienia.

      icon breed/care
      Zdrowie

      Długość życia

      Długość życia tornjaka szacuje się na około 9-11 lat.

      Odporność/wytrzymałość

      Tornjak to odporny i wytrzymały pies, który – choć żyje stosunkowo krótko – cieszy się dobrym zdrowiem.

      Odporność na upały

      Nie jest to pies szczególnie delikatny i wrażliwy, ale upały znosi umiarkowanie. Koniecznie trzeba mu w gorące dni zapewnić chłodny kąt i dostęp do świeżej wody. Nie należy go też wówczas zmuszać do wzmożonej aktywności.

      Odporność na zimno

      Gruby podszerstek gwarantuje psu doskonałą ochronę przed zimnem.

      Skłonność do tycia

      Tornjak nie ma szczególnych skłonności do tycia, jednak nie należy on do bardzo aktywnych psów o zacięciu sportowym, w związku z tym należy dbać o jego dietę, by nie przybrał na wadze.

      Częste choroby

      Tornjak należy do rasy psów zdrowych. Nie jest podatna na żadne choroby wrodzone. Rzadko też cierpi na dysplazję stawów biodrowych, choć zdarza się, dlatego profilaktycznie warto przeprowadzać badania w tym kierunku.

      Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
      0 komentarzy
      Potwierdź usunięcie

      Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

      Dodaj komentarz