Rottweiler

Rottweiler
Rottweiler

Rottweiler uznawany jest przede wszystkim za psa obronnego. Faktem jest, że rasa została ujęta w wykazie ras uznawanych za agresywne i do jej posiadania wymagane jest odpowiednie pozwolenie. Niemniej silny charakter rottweilera nie przekreśla go jako pupila rodziny.

Odpowiednio szkolony i wychowywany, potrafi być czuły i opiekuńczy dla dzieci oraz posłuszny i oddany opiekunowi. Rottweilera trudno jednak uznać za czworonoga dla każdego. Do opieki nad nim potrzebne są zarówno wiedza i spora doza doświadczenia. 

Podstawowe informacje na temat rottweilera

Długość życia :

3

15

8

10

Charakter :

Spokojny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Rasa ta uznawana jest za jedną z najstarszych. Jej początki datowane są na okres panowania Cesarstwa Rzymskiego, kiedy to ich prawdopodobni przodkowie (molosy w typie mastiffa) byli wykorzystywani do zaganiania bydła. Za sprawą wędrujących aż za Alpy legionów, którym towarzyszyły, doszło do wymieszania się psów Rzymian z psami miejscowych mieszkańców, w okolicach miejscowości Rottweil (stąd nazwa rasy). W tym okresie uznawane były przede wszystkim za psy stróżujące, a ich rola ograniczała się do pilnowania stad bydła i dobytku.

Dopiero na początku XX wieku dostrzeżono w nich świetne policyjne psy. Pierwszy klub hodowców rottweilera powstał w Niemczech w 1907 roku. W Polsce pojedyncze psy tej rasy pojawiły się jeszcze przed rozpoczęciem II wojny światowej. 

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 56 i 63 cm

  Pies : pomiędzy 61 i 68 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 42 i 50 kg

  Pies : pomiędzy 45 i 54 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Masywne, muskularne ciało rottweilera zapewnia mu niesamowitą siłę i wytrzymałość. Jest to pies o harmonijnej budowie, bardzo silny i zwinny. Stop jest dobrze zaznaczony, szczęki są bardzo mocne, nos duży i ciemny. Wysoko osadzone uszy mają średnią długość. Grzbiet rottweilera jest mocny, a klatka piersiowa bardzo umięśniona. Ogon ma średnią długość. W Polsce jego obcinanie jest zabronione. 

  Ciekawostki

  • Przemoc stosowana podczas szkolenia rottweilerów szybko może obrócić się przeciwko opiekunowi, gdyż tak wychowywane psy stają się agresywne zarówno wobec właściciela i otoczenia.
  • W dawnych czasach rottweilery uznawano za najlepszych obrońców dobytku, dlatego często przywiązywano do ich obroży sakwy z pieniędzmi. 
    

  Charakter

  • 66%

   Czuły

   Rottweiler potrafi być bardzo czuły i opiekuńczy. Jest też wierny i mocno przywiązuje się do właściciela. Odpowiednio wychowany, będzie psem zrównoważonym i przyjaznym.

  • 66%

   Lubi zabawę

   Przedstawiciele tej rasy nie lubią bezczynności. Zamiast zabawy wolą jednak ćwiczenia, w wykonywaniu których są bardzo wytrwałe.  To psy niezwykle chętne do pracy.  

  • 100%

   Spokojny

   Psy tej rasy, odpowiednio wychowywane i wcześnie socjalizowane, są łagodne i spokojne, zwłaszcza suki. Potrafią być tolerancyjne i opiekuńcze. Sprowokowane, reagują jednak szybko i gwałtownie. 

  • 66%

   Inteligentny

   Rottweilery to psy inteligentne. Chętnie uczestniczą w treningach, szybko się uczą. Ze względu na silny charakter wymagają jednak konsekwentnego podejścia. Wychowanie i socjalizacja powinny rozpocząć się jak najwcześniej.

  • 66%

   Łowca

   Rottweilery to psy czujne i odważne. Są bardzo dobrymi stróżami i obrońcami. Mogą przejawiać instynkt myśliwski.

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Psy te są odważne, ale jednocześnie nieufne wobec obcych. Wykazują silny instynkt obronny wobec swoich opiekunów. 

  • 66%

   Niezależny

   Rasa rottweiler to rasa pewna siebie, cechująca się silnym charakterem. W związku z tym wymaga równie pewnego siebie i konsekwentnego przewodnika. Choć jest to pies w dużym stopniu niezależny, do pełni szczęścia potrzebuje obecności i uwagi właściciela.

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Rottweiler powinien być traktowany jako pełnoprawny członek rodziny. To pies, który lubi towarzystwo bliskich sobie ludzi, dlatego nie może żyć w odosobnieniu. Jeśli zostanie odpowiednio przygotowany, może pozostawać sam na niedługi czas. 

   • 33%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Silny charakter rottweilera powoduje, że nie jest on psem łatwym do ułożenia. Szkolenie należy zacząć jak najwcześniej. Rottweilery wymagają właścicieli spokojnych, pewnych siebie i konsekwentnych.

     

   • 33%

    Szczekliwy

    Psy te są czujne i ostro reagują na zmiany zachodzące w otoczeniu. Nie szczekają jednak bez potrzeby. Poziom ich hałaśliwości można określić jako średni. 

   • 33%