Rottweiler

Rottweiler uznawany jest przede wszystkim za psa obronnego. Faktem jest, że rasa została ujęta w wykazie ras uznawanych za agresywne i do jej posiadania wymagane jest odpowiednie pozwolenie. Niemniej silny charakter rottweilera nie przekreśla go jako pupila rodziny.

Odpowiednio szkolony i wychowywany, potrafi być czuły i opiekuńczy dla dzieci oraz posłuszny i oddany opiekunowi. Rottweilera trudno jednak uznać za czworonoga dla każdego. Do opieki nad nim potrzebne są zarówno wiedza, jak i spora doza doświadczenia. 

Rottweiler
Rottweiler

Podstawowe informacje na temat rottweilera

Długość życia :

3

15

8

10

Charakter :

Spokojny

Rozmiar :

icon dog-gauge
icon dog-gauge
icon dog-gauge
icon dog-gauge

icon breed/origins
Pochodzenie i historia

Rasa ta uznawana jest za jedną z najstarszych. Jej początki datowane są na okres panowania Cesarstwa Rzymskiego, kiedy to ich prawdopodobni przodkowie (molosy w typie mastiffa) byli wykorzystywani do zaganiania bydła. Za sprawą wędrujących aż za Alpy legionów, którym towarzyszyły, doszło do wymieszania się psów Rzymian z psami miejscowych mieszkańców, w okolicach miejscowości Rottweil (stąd nazwa rasy). W tym okresie uznawane były przede wszystkim za psy stróżujące, a ich rola ograniczała się do pilnowania stad bydła i dobytku.

Dopiero na początku XX wieku dostrzeżono w nich świetne policyjne psy. Pierwszy klub hodowców rottweilera powstał w Niemczech w 1907 roku. W Polsce pojedyncze psy tej rasy pojawiły się jeszcze przed rozpoczęciem II wojny światowej. 

icon breed/physic
Wygląd

  Wysokość w kłębie Rottweiler

  Suka : pomiędzy 56 i 63 cm

  Pies : pomiędzy 61 i 68 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 42 i 50 kg

  Pies : pomiędzy 45 i 54 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  icon breed/brown-eye
  Brązowe

  Opis

  Masywne, muskularne ciało rottweilera zapewnia mu niesamowitą siłę i wytrzymałość. Jest to pies o harmonijnej budowie, bardzo silny i zwinny. Stop jest dobrze zaznaczony, szczęki są bardzo mocne, nos duży i ciemny. Wysoko osadzone uszy mają średnią długość. Grzbiet rottweilera jest mocny, a klatka piersiowa bardzo umięśniona. Ogon ma średnią długość. W Polsce jego obcinanie jest zabronione. 

  icon idea
  Ciekawostki

  • Przemoc stosowana podczas szkolenia rottweilerów szybko może obrócić się przeciwko opiekunowi, gdyż tak wychowywane psy stają się agresywne zarówno wobec właściciela i otoczenia.
  • W dawnych czasach rottweilery uznawano za najlepszych obrońców dobytku, dlatego często przywiązywano do ich obroży sakwy z pieniędzmi. 
    

  icon breed/personality
  Charakter

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-affectionate

   Czuły

   Rottweiler potrafi być bardzo czuły i opiekuńczy. Jest też wierny i mocno przywiązuje się do właściciela. Odpowiednio wychowany, będzie psem zrównoważonym i przyjaznym.

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-playful

   Lubi zabawę

   Przedstawiciele tej rasy nie lubią bezczynności. Zamiast zabawy wolą jednak ćwiczenia, w wykonywaniu których są bardzo wytrwałe.  To psy niezwykle chętne do pracy.  

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-calmness

   Spokojny

   Psy tej rasy, odpowiednio wychowywane i wcześnie socjalizowane, są łagodne i spokojne, zwłaszcza suki. Potrafią być tolerancyjne i opiekuńcze. Sprowokowane, reagują jednak szybko i gwałtownie. 

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-cleverness

   Inteligentny

   Rottweilery to psy inteligentne. Chętnie uczestniczą w treningach, szybko się uczą. Ze względu na silny charakter wymagają jednak konsekwentnego podejścia. Wychowanie i socjalizacja powinny rozpocząć się jak najwcześniej.

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-hunter

   Łowca

   Rottweilery to psy czujne i odważne. Są bardzo dobrymi stróżami i obrońcami. Mogą przejawiać instynkt myśliwski.

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-wariness

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Psy te są odważne, ale jednocześnie nieufne wobec obcych. Wykazują silny instynkt obronny wobec swoich opiekunów. 

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-independence

   Niezależny

   Rasa rottweiler to rasa pewna siebie, cechująca się silnym charakterem. W związku z tym wymaga równie pewnego siebie i konsekwentnego przewodnika. Choć jest to pies w dużym stopniu niezależny, do pełni szczęścia potrzebuje obecności i uwagi właściciela.

   icon breed/personality
   Zachowanie

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-loneliness-standing

    Znoszenie samotności

    Rottweiler powinien być traktowany jako pełnoprawny członek rodziny. To pies, który lubi towarzystwo bliskich sobie ludzi, dlatego nie może żyć w odosobnieniu. Jeśli zostanie odpowiednio przygotowany, może pozostawać sam na niedługi czas. 

   • 33%

    icon breed/behaviors/dog-obedience

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Silny charakter rottweilera powoduje, że nie jest on psem łatwym do ułożenia. Szkolenie należy zacząć jak najwcześniej. Rottweilery wymagają właścicieli spokojnych, pewnych siebie i konsekwentnych.

     

   • 33%

    icon breed/behaviors/dog-talkative

    Szczekliwy

    Psy te są czujne i ostro reagują na zmiany zachodzące w otoczeniu. Nie szczekają jednak bez potrzeby. Poziom ich hałaśliwości można określić jako średni. 

   • 33%

    icon breed/behaviors/dog-runaway

    Skłonność do ucieczek

    Rottweilery to psy, które nie mają dużych skłonności do ucieczek. Jeśli jednak coś je zainteresuje, mogą oddalić się od opiekuna. 

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-destroyer

    Skłonność do niszczenia

    Rottweiler może pokusić się o niszczenie przedmiotów, jeśli będzie znudzony, sfrustrowany i pozostawiony sam sobie przez długi czas. Aby tego uniknąć, należy zapewnić mu stymulację zarówno fizyczną, jak i umysłową przed planowanym wyjściem. 

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-gluttony

    Łakomczuch

    Rottweilery są łakomczuchami i szybko tyją, dlatego wymagają racjonalnego żywienia. Jakość oraz ilość pokarmu należy dostosować do wieku, stanu zdrowia i trybu życia czworonoga. 

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-watchdog

    Pies stróżujący

    Rottweiler to doskonały stróż. Z wielkim oddaniem pilnuje powierzonego mu mienia oraz broni swoich bliskich. Choć łagodny i oddany swojej rodzinie, może być bezwzględny w stosunku do intruza. 

   • 33%

    icon breed/behaviors/dog-first-dog

    Pierwszy pies

    Rottweiler zdecydowanie nie nadaje się na pupila osoby niedoświadczonej. Wymaga on przewodnika doskonale znającego potrzeby rasy, konsekwentnego, zrównoważonego i spokojnego. Należy pamiętać o tym, że rottweiler znajduje się w wykazie ras psów uznawanych za agresywne

     

    Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Pomożemy Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.

    Tryb życia

    • 66%

     icon breed/lifestyle/dog-apartment-living

     Rottweiler w mieszkaniu

     Pies ten może żyć w mieszkaniu, jednak nie należy zapominać o codziennej dawce ruchu i stymulacji umysłowej. 

    • 100%

     icon breed/lifestyle/dog-sporty

     Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

     Rottweiler potrzebuje dużo ruchu. Regularne spacery należy rozszerzyć o ćwiczenia (w tym umysłowe), podczas których pies będzie doskonalił swoje umiejętności, a także rozładowywał emocje w sposób pożądany i bezpieczny dla siebie i otoczenia. 

    • 33%

     icon breed/lifestyle/dog-travelling

     Podróże/łatwość przewożenia

     Do transportu rottweilera przyda się klatka.  Jeśli planujemy podróż samolotem, wcześniej należy sprawdzić, czy dana linia lotnicza nie ma specjalnych wymagań dotyczących ras psów uznawanych za agresywne. Aby podróż nie była stresująca dla czworonoga, należy go do niej stopniowo przygotowywać od szczeniaka.

     Współżycie z innymi

     • 66%

      icon breed/compatibility/dog-cats-sociability

      Rottweiler i koty

      Rottweiler wobec innych zwierząt znajdujących się w jego otoczeniu rottweiler zachowuje dystans. Pozostaje czujny i nieufny. 

     • 33%

      icon breed/compatibility/dogs-sociability

      Rottweiler i psy

      W stosunku do psów rottweiler pozostaje mocno zdystansowany. Może też przejawiać skłonności do dominacji nad pozostałymi czworonogami, zwłaszcza tej samej płci. 

     • 100%

      icon breed/compatibility/dog-children-sociability

      Rottweiler i dzieci

      Rottweiler w stosunku do dzieci zazwyczaj jest łagodny i opiekuńczy. Ze względu na swoją wielkość oraz siłę nie jest jednak najlepszym pupilem dla najmłodszych, ponieważ może przewrócić dziecko nawet podczas niewinnej zabawy. Zdarza się, że wspomniana opiekuńczość zamienia się w nadopiekuńczość, co może skutkować agresywnym zachowaniem w stosunku do osób, które próbują się zbliżyć do dziecka. 

     • 33%

      icon breed/compatibility/dog-elderly-persons-sociability

      Rottweiler i osoby starsze

      Rottweiler nie jest najlepszym wyborem dla osób starszych. W dużej mierze wynika to z jego siły oraz potrzeby stałej kontroli nad nim. 

      %}

      icon breed/price
      Cena

      Cena szczeniąt rottweilera uzależniona jest m.in. od renomy hodowli, z której pochodzi. Pies z rodowodem może kosztować  od 3000 do nawet 7000 zł. 

      Pielęgnacja

      Sierść rottweilera należy wyczesywać raz w tygodniu, częściej jedynie w okresie linienia. Kąpiele powinny odbywać się sporadycznie. Przy niewielkim zabrudzeniu wystarczy przetarcie sierści wilgotnym ręcznikiem. Ponadto psu należy sprawdzać uszy, systematycznie usuwać kamień nazębny oraz skracać pazury.  

      Linienie

      icon breed/grooming
      icon breed/grooming
      icon breed/grooming

      Utrata sierści w stopniu umiarkowanym odbywa się dwa razy do roku. Niewielkie ilości sierści mogą być gubione przez cały rok. 

      Żywienie

      Psu należy podawać wysokiej jakości karmę przeznaczoną dla dużych ras. Szczenięta rottweilera to małe łakomczuchy, dlatego trzeba pilnować, aby nie przybierały za szybko na wadze. Podawane porcje powinny być rozdzielane na kilka posiłków. Tuż po nich pies powinien odpocząć ze względu na ryzyko skrętu żołądka

      icon breed/care
      Zdrowie

      Długość życia

      Rottweilery żyją przeciętnie 8 – 11 lat.

      Odporność/wytrzymałość

      Rottweilery są silne i wytrzymałe. Dobrze znoszą zmienne warunki atmosferyczne. Podobnie jak w przypadku innych dużych ras psów narażone są na dysplazję stawów biodrowych i łokciowych. 

      Odporność na upały

      Rottweilery źle znoszą upały. W tym czasie należy im zapewnić możliwość odpoczynku w cieniu  i nie zmuszać do intensywnego wysiłku fizycznego

      Odporność na zimno

      Rottweiler jest odporny na zimno i złe warunki pogodowe dzięki gęstej sierści i podszerstkowi. 

      Skłonność do tycia

      Ten duży, masywny pies ma równie duży apetyt. Dlatego, aby nie dopuścić do jego tycia, należy mu zapewnić zbilansowaną dietę i odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. 

      Częste choroby

      Najczęstsze schorzenia u rottweilerów to:

      Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
      1 komentarz
      _zuska
      _zuska
      Raz rotwailer, zawsze rottweiler
      Potwierdź usunięcie

      Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

      Dodaj komentarz