Aktualności :
wamiz-v3_1

Rottweiler

Rottweiler
Rottweiler
Szczeniak

Rottweiler uznawany jest przede wszystkim za psa obronnego, który bardzo często nie do końca słusznie bywa kojarzony wyłącznie z agresją. Faktem jest, że rasa ta została wpisana do rejestru ras agresywnych, do hodowania której wymagane jest odpowiednie pozwolenie. Silny charakter rottweilera i skłonność do zachowań agresywnych, nie przekreśla go jednak zupełnie w roli pupila rodziny. Odpowiednio szkolony i wychowywany, potrafi być czuły i opiekuńczy dla dzieci oraz posłuszny i oddany opiekunowi. Rottweilera trudno jednak z pewnością uznać za czworonoga dla każdego. Do opieki nad nim potrzebna jest zarówno wiedza, jak i spora doza doświadczenia. 

dna

Podstawowe informacje na temat rottweilera

  • Długość życia : pomiędzy 8 i 10 lat
  • Charakter : Spokojny
  • Rozmiar : duży
  • Rodzaj szaty : Szorstkowłosy

Wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Suka pomiędzy 56 i 63 cm
Pies pomiędzy 61 i 68 cm

Waga

Suka pomiędzy 42 i 50 kg
Pies pomiędzy 45 i 54 kg

Maść

Szata jest czarna z soczystymi, wyraźnymi podpalaniami na nogach, kufie, klatce piersiowej, wewnętrznej stronie szyi oraz policzkach, a także w okolicy oczu i pod ogonem. 
 

Rodzaj szaty

Szata jest dwuwarstwowa - składa się ze średniej długości włosa okrywowego oraz gęstego, twardego i mocno przylegającego podszerstka. 

Kolor oczu Rottweiler

Oczy są ciemnobrązowe. 

Opis Rottweiler

Masywne, muskularne ciało rottweilera zapewnia mu niesamowitą siłę i wytrzymałość. Siła jego szczęki jest bardzo potężna, więc w zabawach z nim należy zachować wielką czujność.

Charakter

Czuły

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Rottweiler potrafi być bardzo czuły i opiekuńczy. Jest też wierny,  lojalny i przywiązany do właściciela. Odpowiednio wychowany, będzie posłuszny i przewidywalny, zwłaszcza jeśli będzie traktowany jako pełnoprawny członek rodziny. 

Lubi zabawę

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Rottweilery nie lubią bezczynności. Zamiast zabawy wolą jednak zadania, w wykonywaniu których są bardzo wytrwałe.  To psy bardzo chętne do pracy.  

Spokojny

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Psy pochodzące z tej rasy odpowiednio wychowywane i wcześnie socjalizowane są łagodne i spokojne, zwłaszcza suki. Potrafią być tolerancyjne wobec dzieci, które traktują niezwykle opiekuńczo. Jednak ich próg pobudzenia jest wysoki. Bardzo łatwo wyprowadzić je z równowagi. Sprowokowane, reagują szybko i gwałtownie. 

Inteligenty

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Rottweilery to psy bardzo inteligentne, z którymi łatwo nawiązać kontakt. Chętnie uczestniczą w treningach, szybko się uczą i przyswajają komendy. Ze względu na silny charakter wymagają jednak indywidualnego podejścia. Wychowanie i socjalizacja psa powinny rozpocząć się bardzo wcześnie i trwać przez cały czas.  

Łowca

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Rottweilery to psy bardzo czujne i odważne. Ze względu na te cechy są bardzo dobrymi stróżami i obrońcami. Mogą przejawiać instynkt myśliwski wobec innych zwierząt. 

Strachliwy/nieufny wobec obcych

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Psy należące do rasy rottweilerów, choć odważne, pozostają nieufne wobec obcych i zachowują dystans. Wykazują także silny instynkt obronny wobec swoich opiekunów. Jeżeli jednak socjalizacja psa rozpocznie się wcześnie i już od szczenięcia rottweiler będzie przyzwyczajany do różnych miejsc, sytuacji i obecności ludzi, a przy tym proces jego wychowania będzie przebiegał prawidłowo, nie powinien sprawiać właścicielowi kłopotów podczas wizyt gości. 

Niezależny

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Rottweiler to pies bardzo pewny siebie, o silnym charakterze. Często wykazuje skłonności do dominacji. Jego wychowanie powinno być więc konsekwentne i stanowcze. W żadnym jednak wypadku nie może być zbyt ostre, bo mogłoby to skutkować zwiększeniem agresywności zwierzęcia. 

Zachowanie

Znoszenie samotności

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Rottweilery lubią towarzystwo ludzi. Przybywanie z nimi sprawia im przyjemność. Mogą jednak pozostawać w odosobnieniu przez krótki czas. 

Posłuszny / łatwo się uczy

yellow-paw grey-paw grey-paw

Dość silny charakter rottweilera powoduje, że nie jest psem łatwym do ułożenia, mimo swojej dużej inteligencji. Edukację należy zacząć jak najwcześniej - właściwie wychowywany od szczenięcia, rottweiler jest posłuszny swojemu właścicielowi. Trzeba jednak zaznaczyć, że samce tej rasy bardzo często wykazują skłonności do dominacji, niewłaściwie prowadzone mogą wymknąć się spod kontroli. Rottweilery wymagają właścicieli spokojnych, pewnych siebie i konsekwentnych, którzy przejmą rolę przywódcy.

Dużo bardziej spokojne, a zarazem łatwiejsze do ułożenia są suki. 
 

Szczekliwy

yellow-paw grey-paw grey-paw

Psy należące do tej rasy są czujne i bardzo energicznie reagują na otoczenie. Nie szczekają jednak bez potrzeby. Poziom ich hałaśliwości określa się jako średni. 

Skłonność do ucieczek

yellow-paw grey-paw grey-paw

Rottweilery to psy bardzo silne. Ich spore rozmiary w połączeniu z dużą siłą wymagają od właściciela pełnej kontroli zachowania czworonoga podczas wspólnych wyjść i spacerów. Najlepiej wyprowadzać je w obroży zwykłej lub półzaciskowej lub łańcuszku, na bardzo mocnej smyczy. 

Skłonność do niszczenia

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Podobnie jak przedstawicielom każdej innej rasy czworonogów, rottweilerom również należy dostarczać sposobów na rozładowanie energii w sposób bezpieczny dla otoczenia. W tym względzie doskonale sprawdzają się różnego rodzaju zabawki przeznaczone dla psów. Ważne aby były one na tyle duże, żeby pies nie mógł ich połknąć. 

Łakomczuch

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Rottweilery bywają łakomczuchami. Wykazują stosunkowo dużą tendencję do tycia, dlatego też wymagają racjonalnego żywienia. Jakość oraz ilość dostarczanego pokarmu powinna być dostosowywana do wieku i trybu życia czworonoga. 

Pies stróżujący

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Rottweiler to doskonały stróż. Z wielkim oddaniem pilnuje zarówno właściciela i wszystkich domowników, jak i mienia. 

Pierwszy pies

yellow-paw grey-paw grey-paw

Rottweiler nie nadaje się na pierwszego psa, dla osób które nie posiadają doświadczenia w wychowaniu i opiece nad zwierzętami. Jest to rasa niezwykle wymagająca, do opieki nad którą konieczne są odpowiednie umiejętności i predyspozycje. Samo przeczytanie wszystkiego o rottweilerach, co znajduje się w sieci nie wystarczy do tego, aby móc bezpiecznie hodować tą rasę. Poza tym warto pamiętać, że na jej rozpoczęcie potrzebne jest specjalne pozwolenie, jako że rottweilery zostały w Polsce zakwalifikowane do grupy ras agresywnych

Tryb życia

Rottweiler w mieszkaniu

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Pies może być hodowany w mieszkaniu, jednak nie należy zapominać o zapewnianiu mu codziennej dawki ruchu. Ze względu na swoje wymiary zdecydowanie lepiej odnajduje się na dużych powierzchniach. 

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Rottweiler potrzebuje ruchu, najlepiej codziennego. Regularne spacery należy rozszerzyć o ćwiczenia fizyczne, podczas których pies będzie doskonalił swoje umiejętności, a także rozładowywał w sposób pożądany energię. 

Podróże/łatwość przewożenia

yellow-paw grey-paw grey-paw

Do transportowania rottweilera najlepiej nadaje się klatka.  Jeśli planujemy podróż samolotem, wcześniej należy sprawdzić, czy dana linia lotnicza nie ma specjalnych wymagań dotyczących psów agresywnych. Aby sama podróż nie była stresująca dla czworonoga a przy tym łatwa dla jego opiekuna, pies już jako szczeniak powinien być zabierany w nowe miejsca i stopniowo przyzwyczajany do podróżowania. 

Współżycie z innymi

Rottweiler i koty

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Wobec innych zwierząt znajdujących się w jego otoczeniu rottweiler zachowuje dystans. Pozostaje czujny i nieufny. 

Rottweiler i psy

yellow-paw grey-paw grey-paw

Podobnie jak w przypadku innych zwierząt również w stosunku do psów rottweiler pozostaje mocno zdystansowany. Może też przejawiać skłonności do dominacji nad pozostałymi czworonogami zwłaszcza tej samej płci. Dotyczy to szczególnie samców. 

Rottweiler i dzieci

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Rottweiler  w stosunku do dzieci zazwyczaj bywa łagodny i opiekuńczy. Ze względu na swoją wielkość oraz siłę nie jest jednak najlepszym pupilem dla najmłodszych, ponieważmoże przewrócić dziecko nawet podczas niewinnej zabawy. Zdarza się, że wspomniana opiekuńczość w odniesieniu do dzieci zamienia się w nadopiekuńczość, co może skutkować agresywnym zachowaniem w stosunku do osób, które próbują się do nich zbliżyć. 

Rottweiler i osoby starsze

yellow-paw grey-paw grey-paw

Rottweiler nie jest najlepszym wyborem dla  osób starszych. W dużej mierze wynika to z siły zwierzęcia oraz potrzeby jego stałej kontroli. Jednak nie mniejsze znaczenie odgrywa w tej kwestii również silny charakter psa, który wymaga stałej pracy i treningów. 

Cena

Cena szczeniąt rottweilera uzależniona jest m.in. od poziomu hodowli z której pochodzi. Pies z rodowodem może kosztować  od 3000 do nawet 7000 zł. 

Pielęgnacja

Pielęgnacja rottweiler nie jest trudna. Sierść zwierzęcia należy wyczesywać raz w tygodniu, częściej jedynie w okresie linienia. Kąpiele z dodatkiem szamponu przeznaczonego dla psów krótkowłosych powinny być przeprowadzane w zależności od potrzeb. Przy niewielkim zabrudzeniu wystarczy przetarcie sierści zwierzęcia wilgotnym ręcznikiem tuż po jej wyszczotkowaniu. Ponadto psu należy sprawdzać uszy, systematycznie usuwać kamień nazębny oraz, o ile zwierzę nie robi tego samo, skracać pazury.  

Linienie

Utrata sierści w stopniu umiarkowanym odbywa się dwa razy do roku. Niewielkie ilości sierści mogą być gubione przez cały rok. 

Żywienie

Psu należy podawać wysokiej jakości karmę przeznaczoną dla dużych ras, wzbogaconą o substancje i składniki odżywcze. Ich waga powinna utrzymywać się na właściwym poziomie. Szczenięta rottweilera to małe łakomczuchy, dlatego trzeba pilnować, aby nie przybierały za szybko na wadze. Należy im podawać karmę bogatą w białko. Podawane porcje powinny być rozdzielane na dwa posiłki. Tuż po nich pies powinien przynajmniej przez godzinę odpoczywać ze względu na ryzyko skrętu żołądka

Zdrowie

Długość życia

Rottweilery żyją przeciętnie 8 – 11 lat.

Odporność/wytrzymałość

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Rottweilery są silne i wytrzymałe. Dość dobrze znoszą też zmienne warunki atmosferyczne. Podobnie jak w przypadku wszystkich dużych ras psów, najczęściej dochodzi u nich do dysplazji stawów biodrowych i łokciowych. 

Odporność na upały

yellow-paw grey-paw grey-paw

Rottweilery źle znoszą upały. W tym czasie należy im zapewnić możliwość odpoczynku w cieni  i nie proponować intensywnego wysiłku fizycznego

Odporność na zimno

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Rottweiler jest odporny na zimno i  złe warunki pogodowe, dzięki gęstem sierści i podszerstkowi. 

Skłonność do tycia

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Ten duży masywny pies, ma równie duży apetyt. Dlatego, aby nie dopuścić do tycia, należy mu zapewnić zbilansowaną dietę i odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. 

Częste choroby

•    dysplazja stawów biodrowych i łokciowych
•    skręt żołądka
•    problemy skórne i alergie
•    choroby oczu
•    choroby serca
•    nowotwory 
 

Ciekawostki

  • Przemoc stosowana podczas szkolenia rottweilerów bardzo szybko może obrócić się przeciwko opiekunowi, gdyż tak wychowywane psy stają się bardzo agresywne zarówno wobec właściciela, jak i otoczenia oraz innych zwierząt. 
  • W dawnych czasach psy należące do tej rasy uznawano za najlepszych obrońców dobytku przed złodziejami, dlatego też bardzo często przywiązywano do ich obroży sakwy z pieniędzmi. 
     

Pochodzenie i historia

Historia rottweilerów sięga bardzo odległych czasów. Rasa uznawana jest za jedną z najstarszych. Jej początki miały miejsce za czasów panowania Cesarstwa Rzymskiego, kiedy to ich prawdopodobni przodkowie – molosy w typie mastiffa były wykorzystywane do zaganiania bydła. Za sprawą wędrujących aż za Alpy legionów, którym towarzyszyły, doszło do wymieszania się psów Rzymian z psami miejscowych mieszkańców, w okolicach miejscowości Rottweil (stąd też nazwa rasy). W tym okresie uznawane były przede wszystkim za psy stróżujące, a ich rola ograniczała się do pilnowania zarówno stad bydła, jak i dobytku. Dopiero na początku XX wieku dostrzeżono cechy psów, które czyniły z nich świetnych policyjnych czworonogów. Za psy służbowe zostały uznane w 1910 roku. W Polsce pojedyncze psy tej rasy pojawiły się jeszcze przed rozpoczęciem II wojny światowej. 

Imiona

Suka: Uma, Santia, Nel, Jessi
Pies: Reks, Roki, Teo, Tery
 

Wszystkie propozycje imion dla psa znajdziesz tutaj

Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Wamiz pomoże Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.