Reklama

jak wychowywać psa
© Shutterstock

Jak wychować psa? Zacznij od szczeniaka!

Przez Katarzyna Udalska

aktualizacja dnia

Pies boi się innych zwierząt, jest bardzo nieufny wobec obcych, albo z uporem maniaka niszczy kapcie domowników i ogryza meble? Właściciele psów bardzo często narzekają na właśnie takie zachowania pupili.

Zwykle nie zdają sobie sprawy z tego, że u źródła niepożądanego przez nich zachowania stoi… niewłaściwe wychowanie. Jak wychować psa, by uniknąć problemów? Trzeba to robić mądrze i konsekwentnie. I zacząć jak najwcześniej!
 

Jak wychować szczeniaka?

Shutterstock

Mała puchata kulka o figlarnym spojrzeniu potrafi stopić lód z niejednego ludzkiego serca. Niewinny, uroczy wygląd szczeniaków oraz ich nieporadne zachowanie sprawiają, że właściciele psów często są dość pobłażliwi wobec maluchów. Pozwalanie szczeniakowi na coś, czego w przyszłości będziemy chcieli w zachowaniu zwierzęcia uniknąć to jeden z najczęstszych błędów wychowawczych popełnianych przez właścicieli psów. Wychowanie psa należy rozpocząć już od pierwszych tygodni życia pupila, a pośpiech ten jest w pełni uzasadniony. Wystarczy przeanalizować rozwój szczeniąt tydzień po tygodniu. 

Pierwsze 6-8 miesięcy życia psa to czas najintensywniejszego wzrostu mózgu. Wyuczone w tym czasie zachowania, przyswojone umiejętności oraz zrealizowane procesy socjalizacyjne będą miały ogromny wpływ na całe życie czworonoga.

Ukształtują jego osobowość i zadecydują, czy czynności takie jak np. podróż samochodem, kontakt z obcymi ludźmi czy zabiegi pielęgnacyjne będą wiązać się z problemami czy nie. Jak wychowywać szczeniaka mądrze i odpowiedzialnie? 

Pierwsze tygodnie życia szczeniaka

Trzeba to robić w harmonii z etapami rozwoju psa. W pierwszych dwóch tygodniach życia należy szczeniakowi zapewnić maksimum spokoju, nie odciągać go od matki. W kolejnych tygodniach życia piesek powinien mieć możliwość przebywania w domu i poznawania normalnych, codziennych sytuacji. W 5 i 6 tygodniu życia szczenię może mieć już stałe, regularne kontakty z człowiekiem. Będzie coraz chętniej zwiedzać mieszkanie, poznawać różne kąty i kryjówki.

7 - 10 tydzień

Należy wówczas zwrócić szczególną uwagę na zachowanie szczeniaka i nie pozwolić mu na podgryzanie mebli i niszczenie sprzętów. 7 tydzień życia to dobry moment, by rozpocząć intensywne wychowywanie szczeniaka. Jest to także moment, w którym najwcześniej można oddzielić szczenię od matki bez uszczerbku na psychice malucha. Między 8 a 10 tygodniem życia szczenię najwięcej się nauczy, zapamiętując wszystkie pozytywne, jak i negatywne bodźce. 

Wychowywanie szczeniaka w domu nie ogranicza się do nauki czystości i wpojenia mu zasad dotyczących postępowania z domowymi sprzętami. Jak wychować psa, by w przyszłości życie z nim pod jednym dachem było przyjemnością, a nie utrapieniem?

Warto już na wstępie przemyśleć wszystkie istotne dla nas kwestie. Zwierzę trzeba nauczyć, kogo ma słuchać (np. że ma uznawać autorytet nie tylko swojego pana, ale i mieszkających w domu dzieci), gdzie ma spać (jeżeli chcemy, by spał w swoim legowisku, nie wkładajmy go na kanapę i nie pozwalajmy mu wskakiwać na łóżko) i czego nie wolno mu robić (np. że nie powinien reagować agresją na innego pupila, z którym mieszka pod jednym dachem). 

Należy bezwzględnie wystrzegać się nawet przypadkowego wzmacniania zachowań niepożądanych. W tym celu warto dokształcić się w zakresie wychowania i szkolenia psów. Nie wolno na przykład głaskać psa w chwili, gdy szczeka, a my chcemy go uciszyć, ponieważ pies odbiera przyjemne głaskanie jako nagrodę, która będzie zachowanie to wzmacniać! W przyszłości może więc być szczekliwy, chcąc uzyskać przyjemność w postaci zwrócenia na siebie uwagi i pieszczoty.

Zasady wychowania psa

©Shutterstock

Zasady wychowania psa to nie kilka skatalogowanych formułek, których należy bezwzględnie przestrzegać. Ludzie są przecież różni i różne są ich oczekiwania wobec psa, różne są także psy. Najważniejsze, by stosować się do zaleceń trenerów i behawiorystów oraz robić wszystko w taki sposób, aby nie zaburzyć u zwierzęcia poczucia bezpieczeństwa i zaspokoić wszystkie jego potrzeby niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

Konsekwencja

Jedną z nadrzędnych zasad wychowania psa jest konsekwencja. Nie można dopuścić do sytuacji, w której raz psu na coś pozwolimy, a innym razem mu tego zabronimy. Trzeba jasno wytyczyć granice, których przestrzegać powinni wszyscy domownicy. 

Nagradzanie 

Inną bardzo istotną zasadą jest nauka i wzmacnianie pożądanych zachowań poprzez nagradzanie. Bardzo częstym błędem niedoświadczonych opiekunów jest karanie pupila za złe zachowanie i to już po fakcie, np. gdy po powrocie z pracy zastaną zasikany dywan. Pies już dawno zdążył zapomnieć o swoim przewinieniu i nie rozumie, dlaczego się na niego krzyczy. Zdecydowanie lepszą, skuteczniejszą metodą jest nagrodzenie pupila smakołykiem lub pieszczotą, gdy następnym razem w porę zasygnalizuje potrzebę wyjścia za potrzebą.

Ustalenie jasnych zasad

Wychowanie młodego psa jest znacznie łatwiejsze niż wychowanie dorosłego osobnika. Dlatego szczenię już od pierwszych dni w nowym domu powinno mieć jasno wytyczone zasady.

Piesek musi wiedzieć, czego się od niego oczekuje. Jeśli popełnimy jakieś błędy wychowawcze, u rocznego psa można je jeszcze naprawić z pomocą specjalisty, im zwierzę starsze, tym bardziej oporne jest na zmiany zachowania.

Socjalizacja 

Zastanawiając się, jak wychować psa, by nie sprawiał w przyszłości problemów, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na wielopłaszczyznowość wychowania. To przecież nie tylko utrwalenie u psa zachowań pożądanych i wyeliminowanie tych, których sobie nie życzymy. To także odpowiednia socjalizacja zwierzęcia, przyzwyczajenie go do zabiegów pielęgnacyjnych, do podróży, to także poszanowanie psiej natury, typowych dla jego gatunku zachowań oraz cech charakterystycznych dla danej rasy. 

A może… psie przedszkole?

Wychowywanie szczeniaka w domu to tylko jeden z elementów wychowania psa. Jak wychować psa, by utrwalić w nim właściwe zachowania również poza domem, podczas spacerów? 

Bardzo ważna w procesie rozwoju czworonoga jest socjalizacja, czyli budowanie relacji psa z innymi psami oraz z ludźmi. Trudno na pierwszy rzut oka ocenić, czy inny pies, do którego właśnie biegnie nasz szczeniak, jest osobnikiem łagodnym i skorym do zabaw, czy może agresywnym. Dlatego coraz popularniejszą formą wsparcia w wychowywaniu psa jest psie przedszkole. 

W psim przedszkolu szczeniak może obserwować zachowania innych psów, naśladować kolegów, bawić się ze swoimi rówieśnikami. Psie przedszkole – o ile oczywiście będzie prowadzone we właściwy sposób – to gwarancja, iż nasze szczenię będzie miało do czynienia z godnymi naśladowania, zrównoważonymi psami i z wykwalifikowaną kadrą pracowników.

Właściciele czworonożnych dzieci mają z kolei okazję obserwować, jak uczyć pupila nowych sztuczek, jak wprowadzać nowe zabawy i jak w odpowiedni sposób wspierać rozwój swojego pupila. Psie przedszkole przeznaczone jest zwykle dla szczeniąt poniżej 4 miesiąca życia. To świetne uzupełnienie domowego wychowania. Trzeba mieć jednak świadomość, iż uczęszczanie do tego typu placówki nie zastąpi wychowania psa przez właściciela.
 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?