Jak zrobić legowisko dla małego psa?
Wykonanie legowiska dla szczeniaka lub dorosłego psa jest najtańszą z możliwości, wymaga jednak nieco zdolności manualnych. Do przygotowania posłania potrzebna będzie poduszka (lub dwie – w zależności od rozmiaru pieska) oraz dwa fragmenty materiału o bokach dłuższych od wymiaru poduszki o około 3 centymetry (można wyciąć je np. z koca).
Dwa fragmenty materiału należy ułożyć równo – jeden na drugim. Na nich umieścić poduszkę tak, by z każdej strony wystawały 3 cm tkaniny. Jeżeli do legowiska wykorzystywane są dwie poduszki, trzeba je wcześniej zszyć.
Boki dwóch warstw materiału następnie równomiernie nacinamy w odległościach około 2 cm, w ten sposób, aby tkanina utworzyła frędzle. Na koniec wystarczy ułożyć jedną warstwę pod poduszką, drugą zaś na niej i związać ze sobą frędzle z górnej warstwy z tymi, które znajdują się pod spodem, tworząc supełki. Gotowe!
Legowisko dla małego psa – niskobudżetowe propozycje
Shutterstock
Najtańsze legowiska dla małych psów są już za około 50 do 100 złotych. W tej cenie znaleźć można wiele ciekawych modeli. Jeśli szukamy posłania dla szczeniaka, nie warto wybierać najdroższych modeli, gdyż szczególnie w okresie ząbkowania piesek będzie gryzł materiał, niszcząc go. Warto upewnić się, że tkanina jest mocna i odporna na rozdarcia.
Legowisko dla dorosłego psa również można kupić w przystępnej cenie. Do najtańszych modeli zalicza się proste materace oraz kanapy (legowiska z podwyższonymi brzegami) wypełnione gąbką. Większość posłań tego typu można bez przeszkód prać w pralce, co znacznie ułatwia zachowanie odpowiedniej higieny zwierzęcia. Niektóre modele mają też zdejmowany pokrowiec – w ten sposób zmniejsza się ryzyko deformacji wypełnienia w pralce (zwłaszcza jeśli chodzi o tańsze modele).
Legowisko czy budka dla małego psa?
Większość małych psów mieszka obecnie w domach i mieszkaniach swoich właścicieli, wobec czego buda, w klasycznym rozumieniu, nie jest im konieczna. Niezależnie jednak od rasy i wieku wiele psów preferuje odpoczynek w przestrzeni zamkniętej, stąd rozwiązaniem, które warto rozważyć, jest kennel klatka. Producenci udostępniają do swoich modeli wiele dodatkowych akcesoriów np. szyte na wymiar pokrowce, przy pomocy których klatka może zostać zadaszona lub materace do wyłożenia wnętrza. W środku można umieścić poduszki, kocyki lub ulubione zabawki, aby pies czuł się w niej komfortowo.
Warto pamiętać, że psa do przebywania w klatce należy przyzwyczajać stopniowo, zachęcając go do wchodzenia do niej i nagradzając np. smakołykami. Wkładanie do niej pupila na siłę lub za karę przyniesie efekt odwrotny od zamierzonego. Pies nie będzie czuł się w niej bezpiecznie, co prowadzić może do dyskomfortu psychicznego.
Ekskluzywne posłanie dla psa małych rozmiarów
Droższe wersje łóżek dla psów to koszt nawet kilkuset złotych. W tej cenie można nabyć ekskluzywne, komfortowe i estetyczne posłania. Modele z wyższej półki wykończone są szlachetnymi materiałami – skórą, lnem lub tkaniną przypominającą welur. Wnętrze legowiska często wypełniane jest pianką, która układa się do kształtu ciała zwierzęcia (podobnie jak poduszki ortopedyczne dla ludzi). Posłania tego typu uznaje się za najbardziej wygodne i najzdrowsze.
Wśród droższych legowisk znaleźć można materace oraz kanapy, często w bardzo oryginalnych kształtach. Ciekawym pomysłem są budki lub igloo dla małych psów. Są zadaszone i zabudowane, dzięki czemu zwierzę czuje się w nich bezpiecznie i komfortowo.
Droższe posłania wykonywane są zwykle z ogromną starannością. Wybór kolorów, materiałów i wzorów jest ogromny, dlatego bez problemu można dopasować legowisko do wystroju mieszkania. Niektórzy producenci oferują nawet posłania personalizowane – na przykład przez umieszczenie ozdobnego napisu z imieniem pupila. Takie oryginalne legowisko może być doskonałym prezentem dla czworonoga.
Niezależnie od tego, na jaki model posłania się zdecydujemy, zadbajmy o to, by było dla naszego pupila wygodne – pies powinien się w nim wyciągnąć, leżąc na boku. Pamiętajmy także, że jeżeli zależy nam, aby zwierzę odpoczywało w swoim legowisku, nie przyzwyczajajmy go do spania w naszym łóżku, ponieważ szybko zacznie traktować je jak posłanie, rezygnując ze swojego.
Równie ważną, jeśli nie ważniejszą kwestią niż wybór posłania, jest właściwie umiejscowienie legowiska. Powinno ono pozwalać psu uczestniczyć w rodzinnym życiu, a jednocześnie znajdować się w na tyle nie uczęszczanym miejscu, aby pies mógł w nim spokojnie odpocząć.
Konsultacja: Milena Kostrubiec - zoopsycholog i trener psów