Reklama

małe psy krótkowłose

Buldog i boston terrier

© Shutterstock

Małe psy krótkowłose - poznaj najpopularniejsze rasy

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Niewielkich rozmiarów, posłuszny, ale jednocześnie energiczny i wesoły. Zazwyczaj taki ma być pies do mieszkania w bloku. Czy da się znaleźć wszystkie te cechy w jednej rasie? Przedstawiamy listę popularnych ras psów niewielkich rozmiarów, by ułatwić wybór tego idealnego, który będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom, a jednocześnie dobrze odnajdzie się w warunkach, jakie możemy mu zaoferować.

Małe psy krótkowłose to częsty wybór wśród początkujących opiekunów. Pielęgnacja takich psów jest mniej wymagająca, a niewielkie gabaryty sprawiają, że taki pies łatwiej odnajdzie się w mieszkaniu. Ale czy aby na pewno?

Z pewnością pielęgnacja psów krótkowłosych jest mniej kłopotliwa. Mimo iż należy je również regularnie czesać, z pewością można to robić rzadziej. Psy takie gubią również mniej sierści i nie wymagają wizyt u fryzjera. 

Pamiętajmy jednak, że wybór psa nigdy nie powinien być podyktowany wyłącznie jego wyglądem. Małe rasy psów to niekonicznie psy kanapowe. Znajdziemy wśród nich również rasy, które wyamagą dużej dawki ruchu i są wymagające pod względem szkolenia czy wychowania. Przed zakupem psa, upewnij się więc, że charakter i wymagania danej rasy pasują do Twoich możliwości i trybu życia!

1. Boston terrier

Boston terrier dobrze sprawdzi się jako mały pies rasowy dla rodziny, ponieważ jest łagodny, towarzyski, tolerancyjny w stosunku do dzieci i przywiązany do domowników. Minusem może być konieczność zabierania go ze sobą na dłuższe wyjazdy, bo przedstawiciele tej rasy źle znoszą samotność. Na szczęście psy małe rasy boston terrier łatwo przystosowują się do nowego otoczenia.

©Shutterstock

2. Mops

Mały pies rasy mops, podobnie jak boston terier, jest kontaktowy, posłuszny, nie wymaga od właściciela dużego doświadczenia i szybko przystosowuje się do życia w rodzinie. Jednak mops nie nadaje się na towarzysza osób uprawiających dużo sportów – szybko brakuje mu tchu. Może to być zaletą, gdy właściciel nie ma zbyt dużo czasu na spacery i interesują go małe rasy psów, niepotrzebujące wiele ruchu.

 

©Shutterstock

3. Jamnik krótkowłosy

Jamnik krótkowłosy należy do rasy psów małych, które potrzebują więcej ruchu i konsekwentnego wychowania niż może to sugerować ich niewielka postura. To inteligentne i uparte czworonogi, przez co bywają trudne w ułożeniu. Jamniki nie lubią obcych i często reagują na nich głośnym szczekaniem. Jednak rozsądnie prowadzony, również i ten pies będzie się dobrze czuł w bloku.

©Shutterstock

4. Pinczer miniaturowy

Pinczer miniaturowy to dobry i lojalny towarzysz codzienności. Jednak bywa zaborczy i zazdrosny o inne psy. Krótkowłose małe pinczery będą doskonałymi kanapowcami w domach, gdzie panuje spokój i stabilizacja. Nie nadają się do mieszkania z małymi dziećmi, ponieważ, mimo niewielkich rozmiarów, w sytuacjach stresujących mogą ugryźć.

©Shutterstock

 

5. Buldog francuski

Buldogi francuskie to małe psy krótkowłose. Ta rasa silnie przywiązuje się do ludzi, chętnie okazuje miłość, również dzieciom i tryska pogodą ducha. Do tego buldog łatwo akceptuje inne zwierzęta w swoim otoczeniu. Jest idealnym psem kanapowym, za to mniej nadaje się na towarzysza osób aktywnych. Niestety z powodu krótkiej kufy nawet przy krótkotrwałym wysiłku pojawiają się u niego problemy z oddychaniem, zwłaszcza w gorące dni. 

©Shutterstock

6. Jack Russell Terrier

Czujny i inteligentny jack russell terrier jest bardzo aktywny. Choć to psy małe i lekkie, nie nadają się do życia na kanapie. Za to idealnie sprawdzą się jako towarzysze różnych aktywności na dworze, gdyż wymagają wiele ruchu. Lubią biegać za piłką, są odważne, wytrwałe i łatwo dostosowują się do nowych sytuacji. Jednak ze względu na swój upór potrzebują sporo czasu i uwagi opiekuna. To wymagające konsekwencji w tresurze psy. Rasy małe nie zawsze są łatwe w prowadzeniu, ale odwdzięczają się przywiązaniem.

©Shutterstock

7. Chihuahua krótkowłosy

Przeglądając rasy psów małych krótkowłosych, trudno nie natknąć się na niego. Najmniejszy pies świata, czyli chihuahua jest jednym z najpopularniejszych pupili domowych. Mimo że wygląda bardzo niepozornie, jest dość temperamentny (czasem bywa nadpobudliwy), zuchwały i wścibski.

Odmiana krótkowłosa nie wymaga przesadnej pielęgnacji. Warto być świadomym, że mimo filigranowej sylwetki, również i przedstawiciele tej rasy małych psów domowych wymagają regularnych spacerów.

©Shutterstock
Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?