Jamnik

Jamnik to mały pies myśliwski o nietypowej budowie. Ma krótkie łapy i wydłużone ciało, co sprawia, że nieco przypomina salami. Jest zdeterminowany, inteligentny, odważny, żywy i przyjazny. Łatwo przystosowuje się do różnych trybów życia i potrzebuje sporo ruchu, zwłaszcza jeśli nie bierze udziału w polowaniach. To pies o silnym charakterze. Dobrze wyszkolony i zsocjalizowany, będzie wspaniałym kompanem. Występuje w trzech odmianach wielkościowych: króliczej, miniaturowej i standardowej. Jamniki dzielimy też na krótkowłose, długowłose i szorstkowłose.

#15

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Jamnik
Jamnik © Shutterstock

Najważniejsze informacje o Jamnik

Długość życia :

7

19

12

14

Charakter :

Lubiący zabawę Inteligentny Łowca

Rozmiar :

icon dog-gauge
icon dog-gauge
icon dog-gauge
icon dog-gauge

icon breed/origins
Pochodzenie i historia

Rasa ta, podobnie jak inne jej podobne, selekcjonowana była ze względu na swoją przydatność do polowań. Możliwe, że użyteczność jamnika przy polowaniach w norach odkryto w tym samym czasie w różnych częściach świata. Jamnik to stara rasa, jej początki sięgają średniowiecza. Najnowsza historia rasy zaczyna się w Niemczech, a dokładniej w Bawarii, gdzie w XIX w. powstały pierwsze hodowle. Jamnik jest także popularny w Anglii jako pies myśliwski i pies do towarzystwa, ale z dwoma odrębnymi wzorcami. Trzy odmiany (standardowa, miniaturowa i królicza) różnią się od siebie głównie rozmiarem.

Jamniki miniaturowe i królicze są najmłodsze. Jeśli chodzi o historię dotyczącą różnej długości sierści, odmiana krótkowłosa jest najstarsza, długowłosa zaś powstała w XVI wieku poprzez skrzyżowanie ze spanielami. Odmianę szorstkowłosą stworzono w XIX wieku jako krzyżówkę jamnika szorstkowłosego ze sznaucerem, Dandie Dinmont terrierem i prawdopodobnie terierem szkockim.

Więcej o niemieckich rasach psów przeczytasz tutaj.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 4 - Jamniki

icon breed/physic
Wygląd

  Wysokość w kłębie Jamnik

  Suka : pomiędzy 17 i 25 cm

  Pies : pomiędzy 17 i 25 cm

  W przypadku tej rasy największe znaczenie ma obwód klatki piersiowej. U jamnika standardowego przekracza on 35 cm, u jamnika miniaturowego wynosi 30–35 cm, a u jamnika króliczego poniżej 30 cm.

  Waga

  Suka : pomiędzy 3 i 9 kg

  Pies : pomiędzy 3 i 9 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  icon breed/brown-eye
  Brązowe

  Opis

  Jamnik to pies o wydłużonym ciele i krótkich łapach. Ma dynamiczną, dobrze umięśnioną sylwetkę. Głowa jest dość płaska z jak najmniej zaznaczonym stopem. Istnieją trzy rozmiary rasy (jamnik standardowy, miniaturowy i króliczy), które z kolei dzielą się na odmiany krótkowłosą, długowłosą i szorstkowłosą.

  icon idea
  Ciekawostki

  Jamnik był pierwszą maskotką igrzysk olimpijskich. Podczas olimpiady w Monachium w 1972 roku organizatorzy wybrali tego atletycznego i odważnego psa na symbol igrzysk. 

  Inna ciekawostka: termin „hot dog” również związany jest z jamnikiem. Niektórzy twierdzą, że wcześniej to danie określano mianem „Dachshund” czyli właśnie jamnik.

  Jest to też pierwszy pies, którego sklonowano w Anglii. Specjaliści z Korei Południowej sklonowali Winnie, 12-letnią sukę. Jej klon nosi imię Mini-Winnie.

  icon breed/personality
  Charakter

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-affectionate

   Czuły

   Jamnik jest niezwykle przyjacielski wobec członków swojej grupy społecznej. 

   Odmiana długowłosa jest najłagodniejsza i najbardziej łasa na pieszczoty (przez skrzyżowanie ze spanielami). Odmiana szorstkowłosa jest z kolei najbardziej niezależna ze względu na skrzyżowanie z terierami.
    
   Jamnik krótkowłosy jest bardzo zaborczy, nie lubi z nikim dzielić się swoim panem. 

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-playful

   Lubi zabawę

   Bez względu na odmianę to bardzo dynamiczny, energiczny i aktywny pies. Zabawa to dla niego doskonały sposób na pozbycie się nadmiaru energii. Rasa ta charakteryzuje się świetnym węchem, doskonale więc sprawdzą się zabawy związane z tropieniem.

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-calmness

   Spokojny

   Ten myśliwski pies jest dość pewny siebie i zdeterminowany, potrzebuje też sporo aktywności. Jeśli jednak zapewnimy mu odpowiednią dawkę ruchu, potrafi spokojnie leżeć. 

   Jamniki długowłose są spokojniejsze niż pozostałe odmiany.

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-cleverness

   Inteligentny

   To wyjątkowo inteligentny pies potrafiący łatwo przystosować się do różnych trybów życia. Bez względu na to, czy żyje w mieście czy na wsi, czy bierze udział w polowaniach czy też jest zwykłym psem do towarzystwa, spodoba się wielu osobom. 

   Inteligencja jamnika przekłada się też na jego dużą złośliwość. Ma silny charakter i wykorzysta dla własnych interesów najmniejszą słabość drugiej strony.

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-hunter

   Łowca

   Obecnie jamnik traktowany jest raczej jako pies do towarzystwa, ale warto pamiętać, że początkowo wykorzystywano go do polowań i nadal tylko 1/3 szczeniaków przeznaczana jest na psy domowe. Jamnik to świetny myśliwy, zwłaszcza odmiana szorstkowłosa, odznaczająca się największą odwagą.

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-wariness

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   To pies dość zdystansowany wobec nieznajomych. Uczucia rezerwuje raczej dla najbliższych. Dotyczy to zwłaszcza odmiany krótkowłosej, która poświęca całą uwagę wyłącznie swojemu panu.

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-independence

   Niezależny

   Jamnik nie wykazuje szczególnej niezależności, nie jest też przylepą. To dość zrównoważona rasa.

   icon breed/personality
   Zachowanie

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-loneliness-standing

    Znoszenie samotności

    Jeśli pies ma wystarczająco dużo ruchu i ma czym się zająć podczas nieobecności właścicieli, jest w stanie dobrze znieść samotność. Nieobecność nie powinna jednak być zbyt długa.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-obedience

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Jamnik ma upartą naturę, jego szkolenie nie jest łatwe, zwłaszcza jeśli pies nie widzi sensu w wykonywanych ćwiczeniach. 

    Szkolenie należy rozpocząć wcześnie. Powinno być stanowcze i konsekwentne. Nie warto okazywać psu pobłażania, bo wykorzysta wszelkie nasze słabości. Jednak dzięki jego inteligencji, entuzjazmowi i chęci do zabawy szkolenie może być efektywne, zwłaszcza jeśli opiera się na wzmacnianiu dobrych zachowań.

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-talkative

    Szczekliwy

    Ten nieduży pies z natury jest nieufny wobec obcych. Szczeka, by ostrzec i ewentualnie odstraszyć nieznajomego.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-runaway

    Skłonność do ucieczek

    Brak szkolenia, nieprawidłowa relacja pan-pies i niezaspokojone zapotrzebowanie na ruch to czynniki, które mogą skłonić psa do ucieczki, zwłaszcza gdy złapie trop lub zechce pozbyć się nadmiaru energii. 

    Jeśli jamnik mieszka w domu z ogrodem, konieczne będzie solidne ogrodzenie.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-destroyer

    Skłonność do niszczenia

    To wścibski i ciekawski pies. Może zniszczyć przedmioty, które go zainteresują. Poza tym jego uparte usposobienie sprawia, że niełatwo odpuszcza.

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-gluttony

    Łakomczuch

    Wbrew pozorom jamnik to wielki żarłok, który przy nieprawidłowym żywieniu może łatwo stać się otyły.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-watchdog

    Pies stróżujący

    Jamnik to szczekliwy pies, który może ostrzegać przed intruzem, jednak ze względu na swoje rozmiary nie będzie w stanie go odstraszyć.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-first-dog

    Pierwszy pies

    Przy odpowiednim wychowaniu jamnik nadaje się na psa do towarzystwa. W przeciwnym razie współżycie ze zwierzęciem będzie bardzo trudne ze względu na jego uparte usposobienie. Właściciel psa nie powinien więc być zbyt pobłażliwy. 

    Jamnik nadaje się na pierwszego psa, o ile mamy świadomość wszystkich cech rasy i nie wybieramy go tylko ze względu na niewielkie rozmiary i zabawny wygląd. Przed podjęciem decyzji należy rozważyć wszystkie aspekty jego nie zawsze łatwej osobowości.

    Jamnik do adopcji

    Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Pomożemy Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.

    Tryb życia

    • 100%

     icon breed/lifestyle/dog-apartment-living

     Jamnik w mieszkaniu

     Jamnik to pies myśliwski i do towarzystwa. Najchętniej przebywa na zewnątrz, może jednak bez problemu dostosować się do życia w mieszkaniu w mieście, o ile zaspokoimy jego zapotrzebowanie na ruch zapewniając mu długie i ciekawe spacery.

     Dzięki wytrzymałości i odwadze jamnik może przebywać na zewnątrz nawet przy niskich temperaturach (zwłaszcza podczas polowań), ale z pewnością doceni przytulny i ciepły dom. 

     Pamiętajmy, że odmiana długowłosa jest najbardziej dostosowana do życia w mieszkaniu, ma ona najspokojniejsze i najłagodniejsze usposobienie.

    • 66%

     icon breed/lifestyle/dog-sporty

     Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

     Jak każdy szanujący się pies, jamnik do pełnego rozwoju potrzebuje codziennego ruchu, zwłaszcza jeśli nie bierze udziału w polowaniach. Zaspokojenie jego potrzeb fizycznych, umysłowych i węchowych jest niezmiernie ważne. 

     W przypadku jamnika najlepiej sprawdzą się ćwiczenia wymagające używania węchu, który u tej rasy jest niezwykle rozwinięty. Unikajmy jednak nieodpowiednich ćwiczeń, na przykład skoków. Jamnik jest podatny na zwyrodnienia kręgosłupa, aktywność fizyczna musi być zatem dostosowana do budowy jego ciała. 

     Szczególną czujność należy zachować w okresie wzrostu jamnika, by uniknąć problemów związanych z rozwojem.

    • 66%

     icon breed/lifestyle/dog-travelling

     Podróże/łatwość przewożenia

     Jamniki miniaturowe i królicze mogą bez problemu podróżować w torbie transportowej, co znacznie ułatwia podróż. 

     Odmiana standardowa, mogąca ważyć do 9 kg, nie może podróżować transportem publicznym w torbie. Niemniej jednak niewielkie rozmiary jamnika sprawiają, że można go zabrać ze sobą właściwie wszędzie. W tym celu konieczne jest odpowiednie szkolenie i socjalizacja szczeniaka, by nie bał się zmian otoczenia i niecodziennych sytuacji.

     Współżycie z innymi

     • 33%

      icon breed/compatibility/dog-cats-sociability

      Jamnik i koty

      Jamnik dogada się z kotem, o ile mieszka z nim od młodego wieku. Dorosły pies ma jednak silny instynkt drapieżnika, przez co porozumienie z kotami staje się niezwykle trudne.

     • 66%

      icon breed/compatibility/dogs-sociability

      Jamnik i psy

      Jamnik dobrze dogaduje się ze swoimi współbraćmi, pamiętajmy jednak, że ten niewielki pies nie zawsze ma świadomość własnych rozmiarów. 

      Ze względu na upartą naturę bywa natarczywy, a nawet niegrzeczny przy pierwszym kontakcie. Nie wszystkim psom to odpowiada. 

      Od pierwszych miesięcy życia szczeniaka powinniśmy zadbać o jego prawidłową socjalizację, by opanował psie kody komunikacyjne i zdobył jak najwięcej pozytywnych doświadczeń.

     • 66%

      icon breed/compatibility/dog-children-sociability

      Jamnik i dzieci

      Jamnik potrafi doskonale odróżnić dzieci od dorosłych i jest wobec nich znacznie bardziej wyrozumiały. Nie okazuje agresji wobec dzieci, co może zdarzyć się w stosunku do nieszanujących psa dorosłych. 

      Pomimo przyjacielskiego nastawienia psa wobec dzieci, konieczne jest wprowadzenie zapewniających bezpieczeństwo zasad współżycia.

     • 66%

      icon breed/compatibility/dog-elderly-persons-sociability

      Jamnik i osoby starsze

      Jako psy dla starszych osób najlepiej sprawdzą się osobniki długowłose. Dwie pozostałe odmiany mniej się do tego nadają ze względu na uparty charakter i duże zapotrzebowanie na ruch.

      %}

      icon breed/price
      Cena

      Cena jamnika zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Może wynosić od 1500 do 3500 zł za psa z hodowli zarejestrowanej w FCI.

      Pielęgnacja

      Pielęgnacja jamnika nie jest trudna, ale wymaga systematyczności. Kąpiele nie są niezbędne i nie powinny być częstsze niż 3 razy w roku. 

      W przypadku jamników długowłosych konieczne jest regularne rozczesywanie sierści, zwłaszcza po długich spacerach po lesie. Osobniki szorstkowłose dwa razy w roku powinny być strzyżone przez profesjonalnego fryzjera.

      Linienie

      icon breed/grooming
      icon breed/grooming
      icon breed/grooming

      Jamnik traci sierść przez cały czas, ale w umiarkowanej ilości. Regularne szczotkowanie zapewnia usuwanie martwego włosia.

      Żywienie

      Ten niewielki pies potrzebuje diety dostosowanej do jego budowy, wieku, wagi, rozmiarów i kondycji fizycznej. Wielkość porcji powinna być dostosowana także do aktywności fizycznej.

      Ze względu na metabolizm jamnika, trawienie dużych ilości jedzenia naraz może być trudne, dlatego zaleca się kilka posiłków dziennie.

      Karma może być mokra, sucha, półsucha lub przygotowywana w domu, o ile zadbamy o jej odpowiednie zbilansowanie. W każdym wypadku konieczne jest zapewnienie pożywienia wysokiej jakości.

      icon breed/care
      Zdrowie

      Długość życia

      Długość życia jamnika to około 13 lat.

      Odporność/wytrzymałość

      Jamnik jest wytrzymały i długowieczny. Ze względu na swoją budowę miewa jednak problemy ze zdrowiem.

      Odporność na upały

      Podczas upału zadbajmy, by pies miał odpowiednią ilość wody i kąt w cieniu. Intensywną aktywność należy wówczas zminimalizować stosownie do pogody.

      Odporność na zimno

      Jamnik bez problemu znosi złą pogodą, jeśli jednak nie pracuje i nie jest aktywny fizycznie, może nie przepadać za chłodem.

      Skłonność do tycia

      Jamnik szybko przybiera na wadze. Pamiętajmy, że ze względu na jego budowę otyłość może spowodować poważne problemy z kośćmi. Dieta musi być zrównoważona i kontrolowana.

      Częste choroby

      • rak,
      • choroby serca,
      • choroby neurologiczne,
      • problemy z grzbietem spowodowane długością kręgosłupa,
      • zwyrodnienie kręgosłupa,
      • dyskopatia,
      • ryzyko nadwagi sprzyjającej bólom grzbietu.
      Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
      0 komentarzy
      Potwierdź usunięcie

      Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

      Dodaj komentarz