Jamnik

#16

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Jamnik
Jamnik © Shutterstock

Jamnik to mały pies myśliwski o nietypowej budowie. Ma krótkie łapy i wydłużone ciało, co sprawia, że nieco przypomina salami. Jest zdeterminowany, inteligentny, odważny, żywy i przyjazny. Łatwo przystosowuje się do różnych trybów życia i potrzebuje sporo ruchu, zwłaszcza jeśli nie bierze udziału w polowaniach. To pies o silnym charakterze. Dobrze wyszkolony i zsocjalizowany, będzie wspaniałym kompanem. Występuje w trzech odmianach wielkościowych: króliczej, miniaturowej i standardowej. Jamniki dzielimy też na krótkowłose, długowłose i szorstkowłose.

Najważniejsze informacje o Jamnik

Długość życia :

7

19

12

14

Charakter :

Lubiący zabawę Inteligentny Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Rasa ta, podobnie jak inne jej podobne, selekcjonowana była ze względu na swoją przydatność do polowań. Możliwe, że użyteczność jamnika przy polowaniach w norach odkryto w tym samym czasie w różnych częściach świata. Jamnik to stara rasa, jej początki sięgają średniowiecza. Najnowsza historia rasy zaczyna się w Niemczech, a dokładniej w Bawarii, gdzie w XIX w. powstały pierwsze hodowle. Jamnik jest także popularny w Anglii jako pies myśliwski i pies do towarzystwa, ale z dwoma odrębnymi wzorcami. Trzy odmiany (standardowa, miniaturowa i królicza) różnią się od siebie głównie rozmiarem.

Jamniki miniaturowe i królicze są najmłodsze. Jeśli chodzi o historię dotyczącą różnej długości sierści, odmiana krótkowłosa jest najstarsza, długowłosa zaś powstała w XVI wieku poprzez skrzyżowanie ze spanielami. Odmianę szorstkowłosą stworzono w XIX wieku jako krzyżówkę jamnika szorstkowłosego ze sznaucerem, Dandie Dinmont terrierem i prawdopodobnie terierem szkockim.

Więcej o niemieckich rasach psów przeczytasz tutaj.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 4 - Jamniki

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 17 i 25 cm

  Pies : pomiędzy 17 i 25 cm

  W przypadku tej rasy największe znaczenie ma obwód klatki piersiowej. U jamnika standardowego przekracza on 35 cm, u jamnika miniaturowego wynosi 30–35 cm, a u jamnika króliczego poniżej 30 cm.

  Waga

  Suka : pomiędzy 3 i 9 kg

  Pies : pomiędzy 3 i 9 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Jamnik to pies o wydłużonym ciele i krótkich łapach. Ma dynamiczną, dobrze umięśnioną sylwetkę. Głowa jest dość płaska z jak najmniej zaznaczonym stopem. Istnieją trzy rozmiary rasy (jamnik standardowy, miniaturowy i króliczy), które z kolei dzielą się na odmiany krótkowłosą, długowłosą i szorstkowłosą.

  Ciekawostki

  Jamnik był pierwszą maskotką igrzysk olimpijskich. Podczas olimpiady w Monachium w 1972 roku organizatorzy wybrali tego atletycznego i odważnego psa na symbol igrzysk. 

  Inna ciekawostka: termin „hot dog” również związany jest z jamnikiem. Niektórzy twierdzą, że wcześniej to danie określano mianem „Dachshund” czyli właśnie jamnik.

  Jest to też pierwszy pies, którego sklonowano w Anglii. Specjaliści z Korei Południowej sklonowali Winnie, 12-letnią sukę. Jej klon nosi imię Mini-Winnie.

  Charakter

  • 66%

   Czuły

   Jamnik jest niezwykle przyjacielski wobec członków swojej grupy społecznej. 

   Odmiana długowłosa jest najłagodniejsza i najbardziej łasa na pieszczoty (przez skrzyżowanie ze spanielami). Odmiana szorstkowłosa jest z kolei najbardziej niezależna ze względu na skrzyżowanie z terierami.
    
   Jamnik krótkowłosy jest bardzo zaborczy, nie lubi z nikim dzielić się swoim panem. 

  • 100%

   Lubi zabawę

   Bez względu na odmianę to bardzo dynamiczny, energiczny i aktywny pies. Zabawa to dla niego doskonały sposób na pozbycie się nadmiaru energii. Rasa ta charakteryzuje się świetnym węchem, doskonale więc sprawdzą się zabawy związane z tropieniem.

  • 66%

   Spokojny

   Ten myśliwski pies jest dość pewny siebie i zdeterminowany, potrzebuje też sporo aktywności. Jeśli jednak zapewnimy mu odpowiednią dawkę ruchu, potrafi spokojnie leżeć. 

   Jamniki długowłose są spokojniejsze niż pozostałe odmiany.

  • 100%

   Inteligentny

   To wyjątkowo inteligentny pies potrafiący łatwo przystosować się do różnych trybów życia. Bez względu na to, czy żyje w mieście czy na wsi, czy bierze udział w polowaniach czy też jest zwykłym psem do towarzystwa, spodoba się wielu osobom. 

   Inteligencja jamnika przekłada się też na jego dużą złośliwość. Ma silny charakter i wykorzysta dla własnych interesów najmniejszą słabość drugiej strony.

  • 100%

   Łowca

   Obecnie jamnik traktowany jest raczej jako pies do towarzystwa, ale warto pamiętać, że początkowo wykorzystywano go do polowań i nadal tylko 1/3 szczeniaków przeznaczana jest na psy domowe. Jamnik to świetny myśliwy, zwłaszcza odmiana szorstkowłosa, odznaczająca się największą odwagą.

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   To pies dość zdystansowany wobec nieznajomych. Uczucia rezerwuje raczej dla najbliższych. Dotyczy to zwłaszcza odmiany krótkowłosej, która poświęca całą uwagę wyłącznie swojemu panu.

  • 66%

   Niezależny

   Jamnik nie wykazuje szczególnej niezależności, nie jest też przylepą. To dość zrównoważona rasa.

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Jeśli pies ma wystarczająco dużo ruchu i ma czym się zająć podczas nieobecności właścicieli, jest w stanie dobrze znieść samotność. Nieobecność nie powinna jednak być zbyt długa.

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Jamnik ma upartą naturę, jego szkolenie nie jest łatwe, zwłaszcza jeśli pies nie widzi sensu w wykonywanych ćwiczeniach. 

    Szkolenie należy rozpocząć wcześnie. Powinno być stanowcze i konsekwentne. Nie warto okazywać psu pobłażania, bo wykorzysta wszelkie nasze słabości. Jednak dzięki jego inteligencji, entuzjazmowi i chęci do zabawy szkolenie może być efektywne, zwłaszcza jeśli opiera się na wzmacnianiu dobrych zachowań.

   • 100%

    Szczekliwy

    Ten nieduży pies z natury jest nieufny wobec obcych. Szczeka, by ostrzec i ewentualnie odstraszyć nieznajomego.

   • 66%